Sıcak Havalar

Beden ve ruh sağlığı...

Moderator: Leyla Hanne

Post Reply
Leyla Hanne

Sıcak Havalar

Post by Leyla Hanne »

Image

Sıcak Havalarla Baş Etmek İçin

* Susamayı beklemeden su tüketin. Sıcak havada artan termeleyle atılan sıvı, elektrolit kaybını engellemek için su alımınızı 3 litreye çıkarın.

* Vücuttan su atımını artıran alkol, gazlı içecek ve şeker katkılı meyve sularını tüketmeyin. Su tüketmek keyifsiz geliyorsa içine bir iki damla meyve suyu veya meyve parçaları ekleyin, soğuk sıcak bitki çayları, kendi tadıyla pişmiş kompostolar, limonata, ayran, kefir, soda en doğru alternatifler olacaktır.

* Yeterli su alıp almadığınızı idrar rengini kontrol ederek takip edebilirsiniz. Eğer ki idrarınız elma suyu rengindeyse sıvı alımınız yetersiz, limonata rengindeyse yeterlidir.

* Yavaşlayın. Ağır fiziksel aktivite yapmayın. Bunun için havanın nispeten daha makul olduğu sabah erken veya akşam geç saatleri tercih edin. Sadece egzersiz sırası ve sonrasında değil öncesinde de su için. Çünkü sıcak havalarda 30 dakikalık hafif egzersizler dahi vücudu susuz bırakabilir.

* Lif ve vitamin alımızı artırmak için, mevsiminde sebze ve meyveleri bunlar için de özellikle domates, kırmızı biber, böğürtlengiller, çilek tüketimini artırın.

* Yoğurttan vazgeçmeyin, sıcak havalarda vücut ısısını dengelemeye yardımcı olabileceği gibi içine katacağınız taze maydanoz, dereotu, nane ile hem vitamin alımınızı artırmaya hem de doygunluk hissi sağlamaya yardımcıdır.

* Ağır yemekler ve kızartmalardan kaçının, sebze yemeklerinizi 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirmeye gayret edin.

~ ~ ~ ~

Sıcak Hava Ruh Sağlığınıda Etkiliyor

Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Ayer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, psikolojik rahatsızlık tanısı konmuş kişilerin özellikle aşırı sıcak havada ilaçlarını düzenli alması ve bol su tüketmesi gerektiğini belirtti.

Ruh sağlığı açısından ''sağlıklı'' insanların bile aşırı sıcaktan etkilendiğini ve gün içinde çeşitli reaksiyonlar yaşadığını belirten Ayer, ''Tahammülsüzlük, aşırı sinirlenme, öfke, depresyon, uyku bozuklukları belirtilerini yaşadıklarını düşünürsek, psikolojik tedavisi ya da tanısı olan hastaların da sıcaklardan etkilendiğini söylemek mümkündür'' dedi.

İlaç tedavisini azaltan ya da düzensiz hale getiren hastaların, sıcakların artmasına paralel olarak rahatsızlıklarının da artabileceğini söyleyen Ahmet Ayer, şöyle konuştu: ''Özellikle depresyon belirtilerinin yaz aylarında artış gösterdiğini istatistiksel olarak biliyoruz. Bu belirtilerin fazlalaşması günlük yaşantımızın daha zor olmasına neden olmakta, uyum mekanizmamızı bozmakta ve gereksiz tartışmalara, kavgalara ve hatta birtakım adli olaylara sebep olmaktadır.''

Ahmet Ayer, beden ve ruh sağlığı açısından aşırı sıcak havada açık alan veya havasız ortamlardan uzak durulması gerektiğini kaydetti.
Smeyra
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Sıcak Havalar

Post by Smeyra »

Allah razı olsun bilgiler için teşekkürler kardeşim..
Dertleri zevk edinmektir, alemde hüner
Gam_u şadi felek böyle gelmiş, böyle gider
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
mükerrem
Kan Grubu: A (+)

Post by mükerrem »

Allah razı olsun kardeşim paylaşımın için
nisanur

Post by nisanur »

Soğuk günleri özlemiyor değilim burda bu kadar sıcak gecen bır sene görmedim ben ,ahiret yolculugumuzda bu kadar bile sıkıntı göstermesin Allahu teela .
Last edited by nisanur on 13 Jul 2009, 00:37, edited 1 time in total.
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

bu sene havalar yeni ısındı yahu,bu haftaya kadar yağmur vardı .
Refika

Post by Refika »

limonatayı çok severim, ama hazırlanışı ben de basit bi usul. Bir bardağa bir limonu sıkar biraz şeker üzerine soğuk su, karıştır iç. Verilen tarifi deniyeceğim inş. Yanlız bi beyefendiden tarif almak ayrıca dokundu yani :lol:
Hanife

Post by Hanife »

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz...

Hoşça bakın zatınıza...
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Refika wrote:limonatayı çok severim, ama hazırlanışı ben de basit bi usul. Bir bardağa bir limonu sıkar biraz şeker üzerine soğuk su, karıştır iç. Verilen tarifi deniyeceğim inş. Yanlız bi beyefendiden tarif almak ayrıca dokundu yani :lol:
Hocam dokunmasın bizim üniversitede bir abimiz var. Çok güzel havuçlu,bisküvili tatlılar yapıyordu. İstedik verdi, muhteşem bir lezzet. İlim, bilgi kimdeyse ondan alcaksın. :)
_Zişan_

Post by _Zişan_ »

bizde alanyadayız.buralar çok sıcak olur.ama bu yaz daha önceki senelere göre biraz daha iyi temmuz ayı girdikten sonra sıcaklar artmaya başladı.
Hak kulundan intikàmın yine kul ile alır,
Bilmeyen ilm-i ledünnü onu kul yaptı sanır.
Cümle işler Hàlik'ındır, kul eliyle işlenir;
Hakk'ın emri olmaz ise, sanma bir çöp deprenir.
Refika

Post by Refika »

Hay Allah, yorumu yanlış yere yazmışım, nasıl yaptım bunu anlamadım :o ne körün gözmüşüm :) Malum bu konunun başı 'nelere dikkat edersek' konusunda yer alıyor. :lol:

Leylacım atıver mümkünse oraya, değilse bırak kalsın, yeşillik olsun burada :)
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Refika hanım mesajınızı kendi hesabınızdan diğer konuya kopyalayın, sonra buradan silelim. Diğer türlü, buradan oraya taşımak mümkün değil.
Refika

Post by Refika »

Boşver Zeynepcim, sizce de mahsuru yoksa kalsın artık :)
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Tamam öyle olsun o zaman. Mahsuru yok. :)
Post Reply

Return to “Afiyet Olsun”