Seyahat Noktaları

mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Seyahat Noktaları

Post by mehmetemin »

Arkadaşlar, üyeler olarak seyahat ettiğimiz, beğendiğimiz güzel yerleri anlatacağımız bir başlık göremedim ve bu başlığı açtım.Seyahatide ayrıca çok severim.

Gezip gördüğümüz, ilginç özellikleri ile görülmesi gerekeken mekan, tabiat harikası yerler, yerleşim yerleri velhasıl bir çok yeri burada anlatalım belki, bilmediğimiz çok yer vardır ve ziyaret etme fırsatı yakalarız.

Çok çeşitli yerler vardır belki ama kısım kısım yazabiliriz.

Beyşehir gölü ve çevresi ülkemizin gerçekten görülmesi gereken yerlerinden, Beyşehir su kaynakları açısından zengin bir yer.Tarihi yapı olarak eşrefoğlu beyliği zamanından kalan eşrefoğlu camii çok ilginç Anadolunun en büyük ahşap tavanlı camisi.

Beyşehir, Yenişarbademli arasındaki yolda çok güzel manzara var.Ispartanın yenişarbademli ilçesinde Pınargözü adlı çok güzel bir kaynak var. Mağaradan çıkan su vadida doğal bir klima her taraf ağustos sıcağında bile serin. Görülmesi gereken bir yer, koyabilirsem fotoğraflarını koyayım.
mehmetemin

Re: Seyahat Noktaları

Post by mehmetemin »

Image
Image
Image

Eşrefoğlu Camii içi

Eşrefolu Camii dış görünüş

Pınargözü kaynak suyu
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Hocam bu üstteki yazı sana ait olamaz.. Nereden kopyaladın, söyle çabuk! :lol:
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mehmetemin

Post by mehmetemin »

tamamen bana ait ,ne yani yazamazmıyım abdüllatif :D yeminle yani
asım
Kan Grubu: A (+)

Post by asım »

mehmetemin wrote: tamamen bana ait ,ne yani yazamazmıyım abdüllatif yeminle yani
"Mehmet Emin" ağbi; zannedersem Abdüllatif ağbi, imlanızdaki mükemmelliğe yakın gelişmeye işaret etmek için
Abdüllatif wrote:Hocam bu üstteki yazı sana ait olamaz.. Nereden kopyaladın, söyle çabuk! :lol:
dediler.

Yazınızı okuyunca ben de hayret ve memnuniyet içinde kalmıştım.
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
mehmetemin

Post by mehmetemin »

sonunda benide adam edeceksiniz artık :lol:
asım
Kan Grubu: A (+)

Post by asım »

mehmetemin wrote:Sonunda beni de adam edeceksiniz artık! :lol:
Estağfirullah! (Gerçek anlamda)

Hem mesleğiniz, hem faaliyette (çalışmalarda) bulunduğunuz çevre ve hem de yazmaya olan düşkünlüğünüz sebebiyle bizden daha fazla size gerekli ve layık olan bir bilgi ve beceri.

Her bir kardeşimizin her gün, (her yönden) bir gün evvelinden daha iyi halde olması bizleri ancak memnun eder.

Yüce Allah (c.c.) bu konuda da muvaffak kılsın.
(Âmin)
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
mehmetemin

Post by mehmetemin »

işin doğrusu

dilbilgim çok kötü değildir,lakin yazı yazmayı seviyorum ,bilgisayar başında fazla vakit harcamamamak için ,çok hızlı yazıyorum ,bu nedenle büyük küçük harf noktalama vb şeylerle uğraşma vakti bulamıyorum.sebebi bundan kaynaklanıyor.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

Seyahat noktaları ile ilgili biraz daha yazı yazalım.

Edirne şehrini ,biraz anlatalım.
Edirne nin şaheseri malum Selimiye camisidir.mimar Sinan ın ustalık eserim dediği bu muazzam cami şehre girerken 2 minareli olarak gözüküyor.buda ilginç bir özelliği.selimiye camisi daha yeni yapılmış gibi çok yeni gözüken bir cami.minarelerinde şerefelere çıkarken birbirini görmeyen merdivenlerden çıkılıyormuş ama müşahade etme imkanı vermiyorlar.

Selimiye camisi ile ilgili ortadaki mahfelin direklerinden birinde ters bir lale motifi var diye okumuştum.gerçektende var.üzerine neden yapıldığına dair çeşitli söylenceler mevcut ama bana biraz daha sonralardan biri muziplik olsun diye yapmış gibi geldi.sert bir cisimle mermere çizgiler halinde lale şekli verilecek şekilde çizilmiş pek sanatlı bir şekli yok basit bir figür.böylede ilginç bir şey var.daha aydınlık bir cami.istanbul camilerine göre

Velhasıl etrafında birde el işleri ile ilgili bir müze var ziyaret edilebilir.

Sonra Edirne de eski cami adıyla tarihi bir cami var.bu caminin de ilginç bir özelliği mihrabın yanındaki pencerenin duvarında hacer ül esved taşının kırık bir parçası monte edilmiş.küçük bir parça ama buraya nasıl gelmiş ,hakkında bir izahat yok.bize cami imamı söylemişti.orjinaldir heralde çünkü elimizi sürdüğümüzde çok hoş bir misk kokusu baya 3, 5 saat elimizden çıkmamıştı.

Birde yine merkezde 3 şerefli cami mevcut burasıda baya büyük bir cami ama ,tadilat vardı ziyaret edememiştik. Biri 3 şerefeli değişik işlemeleri olan hepsi birbirinden farklı 4 minaresi var.heralde farklı zamanlarda yapılmış ayasofyanın ki gibi .

Edirne nin meşhur yerlerinden biride sarayiçi denilen ve meşhur Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı yer.saray galiba yıkılmış ama kule şeklinde bir yapı mevcut.tabi güreşlerin yapıldığı çayırada bir stadyum yapılmış.ama Kırkpınar güreşlerinide izledim ama bu stadyum pek güzel değil.çünkü saha geniş olduğu için çok sayıda güreş yapılıyor.hangisine bakacağını şaşırıyorsun.birde uzaktan ayrıntı görünmediği için pek zevkli olmuyor.zaten tecrübeli izleyiciler dürbün getirmiş.bunun yerine şöyle küçük küçük stadyumlar yapılsa ,izleyiciler için iyi olur.portatif bile olabilir.yani bu tarihimiz içinde çok kıymetli bir organizsayon ,değerlendirilmesi lazım.

Tabi birde tarihi olarak Meriç nehri üzerinde baya büyük bir köprü var adını bilmiyorum oda görülmeye değer.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

tatiller ,insanlara yeni bir ufuk kazandıracak şekilde geçirilmeli diyorum ve bu nedenle sabit mekanlardan ziyade seyahat edip,güzel mekanlar görülerek tatil yapmak daha faydalı

işte böyle güzel şehirlerimizden biride yeşil bursamız.

bizim şehirlerimizin manevi büyükleri vardır.o şehire giden şuurlu bir kardeşimiz önce ona gitmeli şehre giriş iznini almalıdır.işte bursamızında medarı iftiharı emri sultan hazretleridir.emir sultan hazretleri aslında bizim içinde çok tanıdık ,pek bilinmiyor ama şahı nakşıben hz lerininde eğitiminde önemli rol oynamış ondan önce silsilemizde bulunan seyyid emir külal hz lerinin oğlu.taa buralara buharadan gelmiş ve yıldırım beyazıd zamanında yaşamış onada kayınpeder olmuş ve yıldırım bayezide işlerinde mürşidlik etmiş bir büyük insan .

emir sultan hz leri ve camii bursada izyaret edilecek yerlerin başında gelir.

ondan sonra yine kıymetli bir evliya daha var ki oda üftade hz leridir. aziz mahmud hüdai hz lerinin hocası ,çok büyük bir evliya ,bursada ziyaretimiz ilginç olmuştu.üftade hz lerinin bursada olduğunu hiç bilmiyorum. muradiye camiinden çıkarken yaşlı bir teyzeye sormuştuk başka gidilecek nereler vardır bursada diye ,teyze üftade hz lerine gittiniz mi dedi bizde gitmedik ,aaa dedi bursaya gelip üftade hz lerine gitmemek olur mu dedi.ben size bir taksi çeviriyim dedi ,çevirdi taksiciye sen bunları üftade hz lerine al götür demişti.ve bu şekilde nasip olmuştu ziyaret etmek .

bursanın camilerinede bir bakarsak başta tabi ulu camisi gelir.
bursa camileri çok hoş camilerdir.iç mimarileride ilginçtir.böyle havuzlu ,odalı,şömineli camiler vardır.
bursa ulu camininde ortasında büyük bir havuz var.hat yazılarıda çok güzeldir bu camide duvarlar üzerinde kocaman yazılardır. .yıldrım bayezidin yaptırdığı bu cami mutlaka ziyaret edilemelidir bursada

inşaaalah daha bursanın gezilip ,görülecek çok yeri vardır ,yarın devam edelim.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

bursa yazımıza devam ediyoruz

tabi ulu camiden sonra bursanın meşhur yeşil camisine gitmek lazım.gerçekten türkiyede çinili camiler içinde şaheser niteliğinde bir cami,bursaya has olan cami mimarisinde ,ortası havuzlu,mihrabın bulunduğu alan caminin girişinden yüksekte ,aslında saf arasını bölüyor böyle bir mimari ama çok hoş,insana huzur veren bir mimari
hele mihrabı çok kıymetli yeşil caminin .görülmeye değer

camiden çıktıktan sonra hemen yakınında bulunan çelebi mehmet türbesinide ziyaret etmek lazımdır.osmanlıda önemli bir iş yapmış fetret devrini bitirmiş,ikinci kurucusu olmakla anılır olmuş.

daha sonra bursada ,istanbul başkent oluncaya kadar vefat etmiş padişahların türbeleri ve camileri var.hepsini ziyart etmek gerekir.hem tarih şuurunun gelişmesi için gereklidir.

buradan muradiye camisi ve 2. murat han türbesi ziyaret edilebilir.muradiye camii mimarisi yeşil camiye benziyor ama daha sade bir cami.ve haziresi baya geniş çok sayıda türbe ve mezar var.sultan 2 murat han ın vasiyeti gereği mezarının üstüne sanduka yapılmamış ,mezarın üstü toprak ,vasiyeti gereği yapılan türbeninde üstü açık ama camla kapatmışlar.sultan 2.murat han çok takvalı veli derecesinde bir padişah olduğu için ,gösterişli bir mezarı olmasından kaçınmış .

burayı ziyaret ettikten sonra 2 padişah ve camisi daha var ama ziyaret etme fırsatım olmamıştı,gerçi bu eksik bir bursa ziyareti oluyor. murat hüdavendigar ve yıldırım bayezid türbe ve camileri.inşaalah başka bir sefere en yakın zamanda ziyaret etmek istiyorum.

sonra osmanlı devletinin kurucusu osman bey ve oğlu orhan beyin gmüşlü kümbet olarak anılan türbelerinide ziyaret etmiştim ama bu türbeler yaz günü pazar günü ziyaret edilmemeli ,çünkü bursada bütün düğün yapanlar,hele sünnet düğünü bu türbeye akın ediyorlar.kalabalığın içinde nasıl bir ziyaret yaptığımı hatırlayamıyorum.

bursanın tabiki daha birçok tarihi mekanı vardır ama başlıcaları bunlar olsa gerek.ilgisini çekenler için kozahan ve bursa kapalı çarşısıda güzel ,

bursa diyince akla birde uludağ geliyor.uludağa teleferikle çıkılıyor ve esasında teleferiğe binemk için çıkmıştım.ama teleferik benim açımdan baya korkutucu bir araç.ama güzel bir manzara sunuyor size .ben 2 durağa kadar gitmiştim ondan sonra daha dağın zirvesine doğru devam ediyormuş ama devam etmemiştik.burada güzel bir dağa uygun cami yapmışlar.ilk defa karşılaşmıştım içinde turuncu yeşil renkte cami süslemeleri vardı.orda bir namaz kılıp geri dönmüştük.bursalılar uludağı nasıl kullanıyor pek bilmiyoruz bursalı arkadaşlar varsa daha iyi bilgilendirebilirler.tamamen tatilcilere mi yönelik yoksa onlarda bir hafta sonu gezmek için,piknik yapmak için falan gidiyorlar mı.güzel bir doğa harikası ve şehrin yakınında ulaşımı kolay nefes alınacak doğal alanlar.konya gibi bir şehirde oranlar şehrin baya dışında olduğu için bursa şehrini çok beğenmiştim.

gezimize söğüt tarafına doğru devam edeceğiz.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

söğüt ilçesi tarihimiz açısından önemli bir şehirdir.çünkü osmanlı devleti daha devlet olmadan beyliğin merkezi burası imiş.burası tabi kışlak olarak kullanıyorlarmış,yazları domaniç yaylalarına çıkıyormuş yörük kayı boyu .söğüt şu an bilecik iline bağlı bir ilçe. hoş bir ilçemiz .

söğütte baya osmanlı eseri ,bulunmaktadır.bunları ismen hatırlayamıyorum ama bir ilçe için baya tarihi eser var.fakat 1 günlük bir gezide tamamen gezilebilir.

söğütün en önemli ziyaret mekanı malum ertuğrul gazi türbesi,etrafındaki hazirede ise gerek ertuğrul gazinin,gerek osman beyin bir çok akıncı arkadaşı metfun.

tabi söğütte her sene artuğrul gaziyi anma şenlikleri yapıyorlar ve türkiyenin birçok yerinden insanlar söğüte akın ediyor.bu şenliklerede devlet kademesindende yoğun katılım oluyor.işte böyle bir şenlik günü ziyaret etmiştim ,
fakat böyle bir günde ziyaret yapılmamalı çünkü kalabalık nedeniyle ,geziden zevk alamıyorsunuz.türbeye girmek için ,sıraya gireceksiniz yoğun izdiham,etraftaki mezarların yanında millet gelmiş yemek yer ,bilmem ne etraf pislik içinde bırakıyorlar canınınız sıkılıyor.

ayrıca o gün protokol da orda olduğu için bir kortej yürüyüşü oluyor ve sonra küçük bir stad var.orda konuşmalar falan yapılıyor ama izlemedim.mümkünse kortej yürüyüşüne bile katılmamak lazım,polisler tarafından itilip kakılıyorsunuz.sokaklar insan dolu,otobüs dolu ,dingin sakin bir gezi olmuyor.

söğütün merkezinde baya büyük çınar ağaçları var.bunların altını çay bahçesi yapmışlar.ordada isteyenler , çay içebilirler.

buradan gezimize çanakkale taraflarında devam edeceğiz.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

çanakkale

tarihimiz açısından önemli bir savaşa tanıklık etmiş olan bir şehrimiz.çanakkale savaşları ile ilgili daha çok gezi alanı veya görülecek yer gelibolu yakasında yani avrupa yakasında .boğazı bir feribotla geçerken uzaktan gözüken dağa nakşedilmiş dur yolcu yazısı insanı derinden etkiler.çünkü bu savaş bizim için gerçekten ölüm kalım savaşı niteliğinde ,hilafetin merkezini,başkentimizi koruduğumuz bir savaştı.bu savaş için ülkenin dört bir tarafından daha çocuk yaşta denebilecek binlerce vatan evladı ,burada inançala savaştı ve şehit düştü.mekanları cennet olsun.

tabii çanakkaleyi gezmeden önce kişinin manevi olarak hazırlıklı olması gerekir.çünkü buradaki abideleri ,şehitlikleri gzemek bir turistik gezi niteliğinde değildir,bir ibret ve şuur gezisidir.fakat burada saygısız hareketler ile gezenlere asla taviz verilmemelidir.çok ciddi profosyonel rehberler savaşı çok iyi anlatmalı ve insanalara da etkileyici bir hitabeti bulunmalıdır.

çanakkalede uzun yıllar devlet hiçbirşey yapmamış fakat son yıllarda gerek halktan gerek devletten daha bir rağbet var.bunda 13 sene kadar evvel gittiğimde çok ayrıntılı bir şekilde gezmeye gayret ettiğim çanakkalede anzakların bizden daha fazla sayıda abide ve mezarlarının olması bizi üzmüştü,hatta gelibolunun bir bölümünü bir anzak kafilesinin otobüsünde gezmiştik.ellerinde haritalar hiç bir noktayı atlamadan geziyorlar.

çanakkalede boğazın 2 yakasında 2 kale bulunmaktadır.ikiside müze haline getirilmiş ,savaşatan kalma mermi,top tüfek bulunmakatadır.çok güzel bir müze örneği değiller.

kendi tur otobüsüyle gitmeyenler için ,minibüslerle bir kaç gezi yerine götürüyorlar heralde belediye işletiyor ama bütünü için yetersiz.

ilk gidilen yerlerden biri büyük abide ,ilk gitttiğimde abide yalnız başına orda duruyordu fakat şimdi etrafına bütün şehitlerin isimlerinin yer aldığı cam mezar taşlarından oluşan bir şehitlik yapılmış.etrafı güzelleştirilmiş.

sonra götürülen yerlerden biri anzakların morto ölüm koyu dediği yer ,burayı bütün askerler ölünceye kadar savunmuşlar başlarında yahya çavuş varmış bir anıt dikilmiş.

hemen yanında meşhur ingiliz anıtı var bizden önce dikmişler.

sonra çeşitli şehitlikler gezilmeye devam eder. bütün üyleri şehid olan 57. alay ,dede kız heykeli olan şehitlik.şimdi yanına aşağı vadide merdivenlerden iniyorsunuz kesikdere şehitliği yapılmış.

anafartalar,anzak koyu arıburnu gibi çeşitli savaşın geçtiği yerler anıtlar ve siperler mevcut.

müzeler içinde ecebat tarafında kapatepe müzesi görülebilir ,ilk gittiğimde yeni yapılmıştı ve gelibolu bir orman yangını geçirdiği için o zamanlar yarısı yanmış ağaçlar falan vardı ama şimdi düzelmiş.

çankkale savaşının geçtiği bu yerlerin daha çok yatırıma savaşı anlatan daha çok güzel dünya müzecilik standartlarında yapıların yapılması lazım,kimsenin tarihinde bu kadar şanlı bir zafer yokken batılıların uyduruk savaşları için bile ne denli çalışmalar yaptığı açık.

aslında çankkale sakin sakin gezilecek bir yer ,turlarda indi bindi ile vakit geçtiği için görülecek bir çok yer gösterilmiyor.mesela bizim çanakkaleye diktiğimiz ilk anıt olan mehmet çavuş anıtı ,küçücük mermer bir anıt ama burayı görmeden geziler mevcut.

tabi çanakkale şehrinde birde meşhur truva efsanesi ve atı varmış ama bu turzim amaçlı efsanenin pekde görülür bir yanı olduğunuda zannetmiyorum.

fakat çanakkale yanında bunca şehidin mezarından ibret alacağı yerde çanakkale merkezde halkın yaşantısı hoşuma gitmemişti,dikkat çekecek sayıda içkili restaurant falan olması gerçekten çanakkale için benim açımdan hayal kırıklığı olmuştu.allah ıslah etsin.

yazımıza burdan anlat anlat bitmeyecek istanbulla devam edeceğiz.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

istanbul

bu şehirki taa eski devierlerden itibaren dünyanın incisi olmuş,bölgesinin en büyük şehri olmuş ,binlerce yıl başkentlik yapmış ,her devrinde ilim kültür sanat ,medeniyet ve dini merkezlik yapmış olan bu şehir görülmeye değer bir şehirdir.insan istanbuldan hiç ayrılmak istemez.istanbulun altıda ,üstüde her tarafı geçmişin izlerini taşımaktadır.bu gün nüfusu 10 milyonu aşmış bu şehri çok titiz ve doya doya gemek gerekir.istanbulu gezmekten insan zevk almalıdır.

istanbulu özel araba ile gezmek zordur.malum tarafik sıkışıklığı insanın canını sıkar.toplu ulaşım ve yaya gezmek daha güzeldir.

istanbula girişte önemlidir.hangi araçla geldiğiniz ,yalova,bursa tarafından feribotla veya deniz otobüsü ile gelmişsenin güzel biir deniz yolculuğu,tren ile gelmişsenin tarihi bir gar olan haydarpaşa garına ,otobüs veya araç ile gelmişsenin ,boğaziçi köprüsünden geçip istanbula girersiniz.

nasıl gelirsek gelelim istanbulu gezmeye nereden başlayacağız.büyük ihtimal öncelikle tarihi yarımada gezileceği için eminönü hep bir başlama yeri olacaktır,diye düşünüyorum.ve eminönünü anlatmaya başlayalım.

eminönü denince akla yeni cami ,meydanı ve otobüs durakları gelir.öncelikle yeni camiyi ziyaret etmek gerekir.burası diğer camilaerimize göre daha sonra yapılmış bir camidir.içi genellikle mavi çinilerle örtülü bu caminin güzel bir estetiği vardır.ama biraz karanlık olduğu söylenir.yeni caminin merdivenlerindeki güvercinlerde meşhurdur.herkes yem attığı için alışmışlardır .

yeni caminin arka tarafına yani sirkeci garı tarafına doğru yürüdüğümüzde ,1.abdülhamit türbesi gelecektir.bu türbe özellikle ziyaret edilmelidir.çünkü bir padişah türbesinden çok ,çok önemli bir mukaddes emanete ev sahipliği yapmaktadır.peygamber efendimizin kademi şerifi yani ayak izinin bulunduğu bir taş var.duvarındaki bir camekana konulmuş.fakat bu mübarek ayak izinin gerek topkapı sarayı gerek eyüp sultan dakinden çok farklı ,izler çok belirgin değil sanki bir çamura basmış gibi daha derin ve daha geniş bir ayak izi ama çok etkileyici.burada etkileyici olanlardan biri bu ayak izinin olduğu camekan koklandığında ,çok güzel bir misk kokusunun bulunması ,bu kokuyu koklamak için birçok defa ziyaret edilebilir ve insan ayrılmak istemiyor.bu misk kokusu diğer mukaddes emenetlerdede mevcut.sonra türbede bulunan 1.abdülhamit han ziyaret edilir.bu türbe geçenlerde bir yangın geçirdi ama çok şükür sadece kapısını etkilemiş iç taraf hiç birşey olmamış.

artık ziyaretlere eminönünden fatih tarafına devam doğru edilebilir.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

fatih camii

fatih camii istanbulun ilk yapılan amilerinden olmasına rağmen ilk yapılan camii depremde yıkıldığı için 3. mustafa devrinde yeniden yapılıyor. fatih caminin tabanı ile ilgili sorunları olsa gerek 17 ağustos depremindende etkilenmişti. fatih camii istanbulun ülü camilerinin başında gelir her daim ziyaretçileri ce cemaati güzel iyi insanlardan oluşur,buda mekana yansıdığı için fatih camiinde ayrı bir huzur ve huşu oluşur.fatih camii orta büyüklükte 2 minareli bir camidir çok gösterişli süslemeleri yoktur. son günlerde bir resterasyon çalışması var galiba uzaktan minaresinde iskele vardı.çünkü caminin gerçekten ihtiyacı vardı.çünkü diğer camilere göre daha bakımsız bir halde idi ve duvar ve kubbeleri isliydi ,temzilenmesi ve ihtişamlı haline dönmesi lazım.

fatih caminin haziresinde istanbulun fatihi genç ve büyük kumandan fatih sultan mehmet han hz lerinin türbesi bulunmaktadır.mutlaka ziyaret edilmelidir. türbenin mimariside çok güzeldir.eskiden yoktu ama şimdi türbelerin etrafı cam ile kaplanıp ,üzerlerindeki sandukanın falan eskimesi önlenmiş.

fatih camii avlusu,hazireside çok dingin sakin bir yerdir.

yine fatih camiininden aşağı doğru devam ettiğimizde iskenderpaşa camiine ulaşırız.
iskenderpaşa camii nin bizim için önemi ayrıdır.iskenderpaşa camiinin mimarisinden ,güzelliğinden ziyade geçmişi ve hocalarımızın faaliyetleri ile anılan bu cami artık hocalarımızdan bize kalan bir yadirgardır.bir çok insanın çok güzel hatıralar yaşadığı bu mabedi ziyaret etmesi,eski günleri hatırlaması ,görmeyenlerinde ziyaret etmesi gerekir.burayı daha iyi bilenler muhakkak daha güzel anlatacaklardır. hocamızdan çok bu cami ile ilgili hatırlarım daha sonraları oldu,merhum necati amcanın cuma namazlarına gelip ,musafahadan sonra yaptığı dualar insanı gerçekten çok etkiliyiyordu allah rahmet eylesin.

iskenderpaşa camii bir restersyon geçirdi ve bazı değişiklikler oldu.bunlardan minarenin alem kısmındaki kurşun kaplama biraz minarenin karakteristik şeklini bozmuş denilebilir.ama etrfataki külliyesi,avlusu ,manevi huzuru ile fatihin göbeğinde apartmanların arasındaki bu küçük ve tarihi camii bir ilim irfan yuvası olmuş.adeta bütün dünyayı aydınlatmıştır.

gezimize yine fatih çevresinde devam edeceğiz.
Post Reply

Return to “Anketler”