Seyahat Noktaları

mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Seyahat Noktaları

Post by mehmetemin »

Sultanahmet camii ve meydanını gezmeye devam ediyoruz.burası Bizans döneminde de önemli bir yer.adeta şehrin merkezi.büyük saray,Ayasofya,hipodrom, gibi yapılar varmış.buraların asıl harap olmasının nedeni haçlı seferleri sırasındaki haçlı yağmasıdır.hatta ayasofyanın çok kıymetli duvar çinilerini bile sökmüşlerdir.

Sultanhamet camii ,istanbulun en büyük ve görkemli camisi dendiğinde ilk akla gelen yer.devamlı suretle bir Süleymaniye ile de kıyaslansa bile ikisi arasında kıyas yapmak güzel değil.ikisinin de başka türlü artı yönleri var. Sultanahmet camii Sinan ın öğrencisi tarafından yapılmış belki Süleymaniye ye göre daha kaba diyebiliriz, o kadar estetik değil ama gerek 6 minaresi gerek büyüklüğü,gerek kıble tarafındaki pencerelerinden bakarsanız manzarası ile Süleymaniye den üstün taraflarıda var.fakat Sultanahmet camii turist akınına uğruyor,her gün binlerce turist ,ellerinde fotoğraf makinaları caminin içindeler.hatta camii 2 ye bölünmüş durumda ön tarafa turistler geçemiyor.hatta ben oh çok şükür Müslüman bölgesine geçtik diye şakalar yapıyordum.tabii bu caminin bu kadar turzimle iç içe olması caminin maneviyatını kaçırmış denebilir.
Sultanahmet camiinden çıktıktan sonra parkta bulunan bazı eserler var.onlarada değinelim.ilki alman çeşmesi 2. Abdülhamit zamanında Almanya dünyada kendine müttefik aradığı için alman imparatoru 2.wilhem 2 defa Türkiye ziyareti yapmış ve Abdülhamit hana bu çeşmeyi gemilerle Almanya dan hediye olarak getirmiş,çeşme burada monte edilmiş.güzel bir çeşme.
Sonra tabii dikilitaş var.aslında yapıldıkları yer mısır fakat roma döneminde bu yekpare dikilitaşlar bir çok Avrupa şehrine taşınmış bir tanesi de İstanbul da hatta roma da mısırdan çok dikilitaş varmış.bu alanda ayrıca yapılma bir dikilitaş ile birbirine sarılmış gibi gözüken ucu kırık bir demir var.bu ise aslında 2 yılanın birbirine sarılmış şeklinde olduğu bir Bizans anıtı ama baş tarafı yok olmuş .garip bir şekilde duruyor.
Sultanahmet e gelip Sultanahmet köftecisine gitmeden de olmaz.tabi birçok Sultanahmet köftecisi var ama orjinali tek ,burası gerçekten bütün gün yoğun bir köftecidir.ve köfteleri de harikadır.istanbul da gezdiğinizde yemekleri de bazı böyle orijinal yerlerde yemek iyidir.ayrıca buranın piyazıda meşhurdur. Böylece bu alanda gezilecek yerler baya vakit alır. Gerçi Gülhane parkını atladık onada yarın yer vereceğiz
mehmetemin

Post by mehmetemin »

gülhane parkı ,topkapı sarayının dış bahçesidir.bu bahçe veya şimdiki adıyla park önemli bir takım olaylarada tanıklık etmiş tarihi bir yerdir.gülhane hattı hümayunu gibi.gerçi ülkemizdeki olumsuzluklarda bu ferman ile başladığı açık.

gülhane parkı önceden baya bakımsız haldeydi.garip bir hayvanat bahçesi bile vardı ,aslında gereksizdi heralde kaldırıldı.sonraları düzenleme geçirmiş ama nedense ben bu gülhane parkını pek bir sevmem ,sadece sirkeci taraflarından denize bakan manzarası güzeldir.çay bahçeleride bir hayli kazıkçıdır.

burayıda gezdikten sonra sultanahmet meydanı önünden meşhur divan yolundan ilerleyip beyazıt meydanına çıkacağız ama bu divan yolu istanbulda en sevdiğim yerlerden biridir.üzerinde bir çok görülecek yer var.

onlara değinelim.

çemberlitaş bulunur ,yine bizans döneminden kalma bir dikilitaş ,şu aralar resterasyon var.
arkasında yine istanbulun güzel camilerinden nuruosmaniye bulunur.yine çemberlitaşın yanında atik ali paşa camii vardır.bu camiler görülmeli mıutlaka .

ardından biraz daha ilerlediğinizde 2.mahmut türbesi gelir.ama esas burada önemli meftun şahış cennetmekan 2 bdülhamid han hazretleridir.ayırca şehit padişahlardan abdülaziz handa bu türbe içindedir.abdülhamid hanı çok sevdiğim için bu türbeye istanbula her gittiğimde mutlak uğrarım.türbenin bahçesinde ise baya ünlü isimler metfundur.ziya gökalp, namık kemalin oğlu cezmi de burdaydı galiba.türbenin yanında türk ocağı vardır.bir çay bahçesi işletir.burdada bir çay içebilirsiniz.hoş bir mekan.

ardından yine divan yolunda devam ederseniz beyazıt meydanına çıkarsınız.burayı ise yarın anlatalım.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

divan yolundan beyazıt meydanına çıkmadan ,bu yolun yanında yani çemberlitaş tarafından kapalı çarşıyada uğranabilir.çok büyük tarihi bir kapalı çarşı,şimdi tamamen turistlere yönelik bir işletim tarzı var.alışveriş yapmak isteyenler gezebilirler.biraz labirent gibi olduğundan dışarı çıktığınızda kendinizi farklı bir yerde bulabilirsiniz.

beyazıt meydanı öncelikle beyazıt camii ni ziyaret edelim.bu cami istanbulda benim çok sevdiğim çok huzur bulduğum bir camii ,orta büyüklükte bir camii.bu caminin özelliklerinden biri caminin halıları orjinal çok büyük parça eski halılar var.yine haziresinde fatih sultan mehmet hanın oğlu olan tarihçilerin beyazıdı veli dediği veli olan kıymetli bir padişah metfun onuda ziyret ettikten sonra meydana çıkınca karşıda bütün ihtişamıyla eski darülfünun şimdi ise sitanbul üniversitesinin muhteşeşm kapısı görülür.

osmanlı bir sanat ve estetik medeniyeti,o kampüs kapısı bile bir sanat eseri şimdiki betonarme çirkin kapıları görünce insan üzülüyor. kampüsü gezmedeim ama bir ara ziyarete kapalı iimiş ama şimdi açılmış kapıdan gözüken bir kule var.ismi beyazıt kulesi ,isteyenler bu kuleyede çıkabilir.

tabii beyazıt meydanı sahafları ilede ünlü bir yer ama galiba sahaflarda tarihe karışmış gibi çünkü sahaflar çarşısı denilen yerde korsan kitap ,kpss kitaplarından geçilmiyor.onlarda haklı alıcısı olan kitapları satıyorlar galiba.

bu meydandaki gezide bitince burdan yukarı doğru süleymaniyey hareket edeceğiz ama burayıda sonraya bırakıp bir kaç gezi tavsiyesi ile bu günkü yazımızı bitirelim.

istanbul yazın geziliyorsa ,terlik veyaz sandalet giyilmelidir.çünkü abdestlerde kolaylık sağlar.kışın ise mest giymede büyük fayda var.çünkü soğukta botu çıkar,çorapları çıkar abdest al giy derken sıkıntı çekilir ve keşke mest olsaydı dersiniz.

ve yanınıza kesinlikle el çantası almayın ,bir süre sonra hafif bile olsa o çanta bir tuz çuvalı haline gelir.illa çanta alınacaksa o boyna asılan küçük çantalar veya daha fazla eşya varsa sırt çantası daha ideal.

istanbulda gezmek için kalınacak yer önemlidir,rahat bir yerde kalıyorsanız iyidir.benim gibi istanbulda dayalı döşeli istanbula geldikçe evini kullanan bir ahbabınız olursa ,çok rahat edersiniz. kalınacak yerdeki samimiyet önemli çünkü ,kafanıza hiç olmazsa kalınacak yeri takmazsınız.

gezilerde kafa dengi 1 veya en fazla 2 arkadaşla çıkın,yalnız gezmeyin ,dünyanın binbir türlü hali var ,insanın başına herşey gelebilir.çok fazla kalabalık ve turlarda indi ,bindi ,falan filan uyumsuz kişilerin ayak bağı olması gezinin zevkini öldürür.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

beyazıttan ,sülaeymaniyeye gideceğiz fakat yol üzerinde bulunan şehzade camii veya biz şehzadebaşı diye bilirdik kendi kullanımıma göre şehzadebaşı camii ni ziyaret etmekte gerekir.kanuninin ölen oğlu için mimar sinana yaptırttığı camii ,gerçekten mimari açıdan çok güzel bir camii ve kanuninin bu camiden sonra kendi adına bir camii yapmasını istiyor ve süleymaniye yapılıyor.

şehzadebaşı camii ,hem ortaboy bir camii hemde görkemli bir camii ve bir o kadar da uyum var. anadoluda yeni yapılan camilerde böyle biraz daha büyük kubbeli ,2 veya 4 minareli camiler yapılıyor ama gelin görün ki birer ucube ,mimari açıdan bir çirkinlik ,bir uyumsuzluk var.yahu şu şehzadebaşı camisini taklit etseniz yeter ,sanki mimarlar ,hiç cami görmemiş kişilerin çizdiği camiler. dahası cumhuriyet devrinde yapılan ,tabiki iyiniyetli ve kullanışlı olsun diye çaba harcanıyor ama birer zevksizlik örneği ,camiler insanı görünce kahrediyor.
küçücük camiye 3 şerefeli 2 minare yapmalar,ilginç renkte ve desende süslemeler, acayip şekiller, kubbeler minareler.ecdadın yaptığı şu estetik camiler olmasa ,insan sanatın ,medeniyetin şuuruna varamayacak.

dahası bizim eski camilerimizde ,camii inşaatı başlamadan yanına hamam yapılır caminin işçileri temiz olsun,burası Allahın evidir,pis olarak bir taş bile koymasına gayret etmişler.camiler dualarla ,zikirlerle yapılmış,hatta camiler yapılırken para meselesinde çok titizx davranılmış herkesden para alınmamış,şüpheli bir kazancı mı var,faizli paramıdır diye düşünülmüş.şimdiki cami inşaatlarında nerde ,herkesden toplandığı gibi aleni olarak haram işlerle uğraşanlar bile cami yaptırmaya kalkıyorlar.bu camilerde feyz olur mu olmaz.onun için eski tarihi camilerde namaz kılmak,yeni camilerde namaz kılmaktan iyi olduğu söyleniyor ve şahsende bu kanaatteyim.

neyse sözü uzattık gezimize devam edelim.muhteşeşm sülaymaniye camiine ulaştık.gerçekten bir mimari şaheser ,istanbul silüetinin bu en güzel görünen camisi ,sinan bu camiyi bir tepeye yapmış ama ne bu tepeyi yok etmiş nede tepe ile uyumsuz bir cami yapmış.otoritelere göre ancak bu kadar olur.
sülaymaniye camii estetik ve mimari özellikleri ile bir çok camiden üstün.

mesela bir is odası birtek süleymaniyede var.bu nedir yanan kandillerin isleri ana kapının üstündeki bir odaya toplanıyor.bir çeşit hava akımı sayesinde ve ordaki islerden en kaliteli mürekkep yapılıyor.böyle bir sistemin olduğu başka bir cami yok.

ayrıca muhteşeşm bir akustik var.caminin herhangi bir yerinde hatta erkeler için diyorum imam olun , sesli namazlardan birinde ,kendinize inanamazsınız sesiniz birden cami içinde gür bir şekilde yankılanır.,yahu bende bu kadar ses var mı falan dersiniz.bir allahu ekber dersiniz camii inler.demekki imamlar içinde büyük bir kolaylık ve güven sağlıyor bu camii .

sülaymaniye caminin hazireside çok önemli bu hazirede kimler yokki ,hocalarımıza geçmeden kanuni türbesi,hürrem sultan türbesi,mimar sinanın kabirleri ve daha başka kimselerde var.

sonrasında ise bir çok ziyaret yapacağız başta gümüşhanevi tekkesinin kurucusu ,büyük hadis alimi gümüşhaneli ahmed ziyaeddin efendi hemen kanuni türbesinin yanında metfun.
hemen ilerisindeki yükseltide ise bir seki var.burada kapı yok fakat çiçeklik gibi demirden yapılmış bir kapı var ve üzerinde bab-ı gümüşhanevi yazar yani gümüşhanevi kapısı oradan geçince ise sırayla sayalım.tekkemiz postnişinlerinden gümüşhanevi hazretlerinin halefi hasan hilmi efendi,yine onun halefi ismail necati efendi,yine onun halefi ömer ziyaeddin dağıstani efendi,ve yine halef mustafa feyzi tekfurdaği hocaefendi metfun zahit kotku hocamızın bir küçük ölüm adlı kitapçığı vardı orda okumuştum.mustafa feyzi efendinin kabri haziredeki bir genişletme sebebiyle nakledilmiş.mehmet efendi bizide çağırdılar diyor.kabri açtık sanki mustafa feyzi efendi bu gün vefat etmiş gibi hiç cesedinde bozulma yok diyor.işte böyle mübarek böyle ulu zatlar meftun allah şefaatlerinden ayırmasın.

bu arada silsilemizde bulunan 2 muhterem hocamız hasib efendi ve abdülaziz efendiler ise burada metfun değiller edirnekapı mezarlığındalar ,devamla büyük alim ve veli mehmet zahit kotku hocamız burada ,ve yakın zamanda vefat eden merhum hocamızın babası halil necati dedemizde burada ,mehmet efendi hz lerinin yanına defnedildi.

işte böylece hocalar ,talebeler bir arada bu kadar alim veli insanlar dünyadaki kibi kabirdede dostlar ,yanyanalar.ne mutlu onlara .buradada ziyaretimizi yapıp süleymaniyeden eminönüne doğru ineceğiz.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

şu aralar biraz yoğun olduğum için ara verdim ama gezimize devam edeceğiz.

istanbulda süleymaniye gezisinden sonra ,eminönüne doğru inilirken,tahtakale yine çarşı içinde rüstempaşa camii falan var görülerek eminönüne inilir .

buradan bir gzeyide beşiktaş taraflarına yapalım.bu bölgedede çok güzel ziyaret mekanları var.

giderken göreceksiniz 2 sarayda dışarıdan muhteşem gözüküyor ama içlerine girmedim zaten biri otel olarak kullanılıyor.dolmabahçe ve çırağan saraylarını görürsünüz.son dönemin özellikleri var.tabi dolmabahçe camiinin yanında çok zarif bir camii var mutlaka namaz kılın bezmi alem valide sultan camii,bu camilerde batı mimarisinin izleri görülmeye başlıyor ama müthiş bir estetik var.yine benzer bir camii ortaköy camii oda beşiktaşta oda gayet güzel bir camii.

yine beşiktaşta hamidiye veya yıldız sarayı adı ile anılan bir saray var.müze olmuş hatırladığım kadarıyla silah müzesiydi.bahçeside ayrıca ünlü ve güzeldir ,eskiden bu saray ile irtibatlı olan bir ıhlamuur köşkü varmış ama onu görmedim.

yine beşiktaşta büyük kaptanı derya barbaros hayrettin paşa türbesi ve meşhur anıtı var karşısında aslında bizim şehircilik geleneğimizde heykelcilik yok,git roma şehrine heykel o şehre uyar ama bizim şehirlerimizde heykel yoktur.sonradan dikilen bu çirkin siyah heykellerin mantığını anlamak mümkün değil.batıyı taklitse bari güzel taklit edin ucube heykellerle ortalığı çirkinleştirmekten başka bir şey değil.tarihi mekanların özelliğini karakteristiğini bozmaktan başka bir işe yaramıyorlar.anıtlar kurulu gibi kurullar böyle bir bozulmayıda yasaklayıcı tedbir almalı bence.

beşiktaşta metfun velilerden beşiktaşlı yahya efendi hazretlerinide ziyaret etmeden omaz.hakkında çok menakıb olan bu velide beşiktaşta yanında büyük bir mezarlık var,türbe ve camiside mevcut.istanbulun ayrıca meşhur türbelerinden .kanuni zamanında yaşamış onunlada yakınlığı dostluğu bulunan bir veli.Allah dostu olan insanlar unutulmuyor demekki allah sevmiş kullarıda sevmeye devam ediyor.

galiba beşiktaştan köprüden karşıya geçelimde birazda anadolu yakasında ne var ne yok bakalım ,
mehmetemin

Post by mehmetemin »

karşı taraf yani anadolu yakası avrupa yakasına göre daha sakindir ve daha düzenlidir ama avrupa yakasındaki tarih burada yoktur.gerçi avrupa yakasında daha bir çok gezilecek yeri bıraktık geri döneceğiz ama anadolu yakasınıda ziyaret edilecek yerlerine bir bakalım.

anadolu yakasında öncelikle hz yuş aleyhisslema nispet edilen kabrini ziyaret edelim.burası beykoz da istanbulun merkezine bir hayli uzaktadır.beykozdan eğer otobüsle idecekseniz anadolu kavağına giden otobüse binip ormanlık olan ve yuşa tepesi denilen bu tepeye gelirsiniz.

yuşa aleyhisselam kimdir.hz musa aleyhisselam ın yeğeni yahut vekili olduğu söylenen ben-i israilden bir peygamberdir.malumunuz ben-i israilden çok sayıda ve aynı zamanda bile birçok sayıda peygamber yani nebi gelmiştir.rasullulah efendimiz benim ümmetimin alimler yani hakiki mürşid alimler israiloğullarının nebileri gibidir demiştir.yanlış bir teşbih olmaz umarım ,insanları irşad eden kamil mürşidler günümüzde bu nebilerin yaptığı vazifeyi yapıyorlar tabiki peygamberlerin üstünlüğü ve özellikleri ayrıdır.

yuşa aleyhisselama ait olan bu uzunca bir kabirdir.boyunun uzun olduğu hatta daha uzun olduğu dizinden altının dik olarak gömüldüğüne dair rivayetler çokca da anlatılsada ,gerçekten yuşa aleyhisselam istanbula geldimi,yoksa bir makam mı , doğrusu nu Allah bilir.peygamber efendimizin bir özelliğide dünyada kabir kesin belli olan tek peygamberdir.diğer peygamberlere ait rivayetler vardır.bir hadise şerife göre kabe etrafında çok sayıda paygamber metfundur .ismail aleyhisselamın ,kabenin yanında hatim denilen yerde metfun olduğu,yine filistinde metfun olduğu söylenen peygamberler mevcuttur.hatta nuh aleyhisselama nispet edilen bir kabirde yine şırnağın cizre ilçesinde vardır ama kesinliği yoktur,rivayettir.

yanında güzel bir camiivardır.,istanbulun gerçekten boğazı ,denizi gören çok güzel bir tepesidir.yanlış hatırlamıyorsam gümüşhanevi hz leri bu tepeye çadır kurar uzlete çekilirmiş.

bu ziyareti yaptıktan sonra beykoza tekrar inersiniz.bu beykozda bir çeşme vardır.suyu istanbulda böyle oluklardan akan başka çeşme hatırlamıyorum yaz sıcağında soğukturda galiba bir kaynaktan besleniyor.bu çeşmedende bir su içtikten sonra ,boğazın kenarından yalıları izliye izliye üsküdara kadar bir yolculuk edersiniz.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

üsküdar semti karşı tarafın en güzel semti tarihi üsküdar ,birden üsküdara gideriken diya başlayan istanbul türküsü aklınıza gelir.işte üsküdardasınızdır.

üsküdarda hemen sizi valide sultan camii,sonra mihriban sultan camileri karşılar.bunlar 2 şer minareli orta büyüklükte kalsik mimaride osmanlı camileridir.

üsküdarda ziyaret edilecek çok öenmli bir şahıs ise meşhur aziz mahmud hüdai hz leridir.aziz mahmud hüdai hz leri istanbulda metfun evliyanın büyüklerindendir,hatta eyyup sultandan sonra ismi zikredilir.üsküdarda aziz mahmud hüdai türbesi ve camisi bulunur.caminin yanında da bir vakfa ait binalar vardır.

aziz mahmud hüdai hz lerinin türbesi çok etkileyecidir.şahsen ben çok etkilenirim aziz mahmud hüdai türbesinden sanki tasarrufunu ,füzüyatını hissedersiniz bir an.

azaiz mahmud hüdai hz leri ziyaret edildikten sonra ,çamlıcadaki çilehane ziyaretine gidilir.aslında orasıda aziz mahmud hüdai çilahanesidir. bu çilehane mescidi küçük bir camidir. en fazla 4 veya 5 saf alır kadar .dikdörgen bir mekan ama çok şirin çok nadide bir yer.buraya hocamızın evi ,akra ,server kültür merkezi,merhum necati dedemizin evleri yakında idi ve etraftada ihvandan kimseler ikamet ederler.Allah razı olsun ,bizi evlerine davet etmişlikleri,yemeğe davet etmişlikleri olan kardeşlerimiz vardır.aslında ihavnlığın güzelliği burdadır.bir yerde bir ihavanımızla buluştuk,yahu oda derki şurda ihavanımızdan bir kardeşimiz umreden gelmiş hadi bir ziyaret gidelim.gidersiniz bir muhabbet bir hoş geçen vakitler.işte çilehanede hep böyle güzel anılar yaşamıştık.

sabahları evradı şerif okunur,hatmei haceganlar yapılır,hala yapılıyordur. ama tabi güzel olanı feyizli olanı hacalarımızla yapılanı olurdu muhakkak.

çilahane mescidinin bizim açımızdan önemi budur ,aslında çilehane camii istanbula gezi için gelen birinin bulacağı veya göreceği kadar gözönünde olan bir yerde değildir.ümraniya taraflarında küçükçamlıca semtinde müstakil evlerin arasında mütevazi bir cami.burayıda ziyaret edip çamlıca tepeside gezilebilir ,gidenler övüyorlar ama şahsen görmedim.

geziye anadolu yakasındaki diğer yerlei gezerek devam edeceğiz.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

istanbul gezimiz hala devam ediyor.

bu gün bir arkadaşım istanbuldaydı,bana arada bir telefon ediyor,esad hocamın başındayım hemen bizdende selam söyle,sülyamaniyedeyim ama bizdende selam söyle.falan güzel oluyor.burdan istanbula gittim mi ihvandan selam götürürüm hocalarımıza tektek sayarımda falancanın selamı var,filancanın selamı var diye.

anadolu yakasında aslında bir tren seyahati yapalım bari.anadolunun üsküdar harici yerleri sonraki yerleşim yerleri olduğu için eski eser pek yoktur.

banliyö trenine binerek sahilden birçok ilçesini görebilirsiniz.maltepesi,pendiği,kartalı,küçükyalısı,ereneköyü
denizde adaları görüsünüz ama adalara hiç gitmedim.

velhasıl anadolu yakasında gezilecek bir yerde kadıköydür ama kadıköyüde görmedim.

anadolu yakasından bu sefer vapura binip emibönüe değilde karaköye gidelim.orada ziyaret edilecek önemli bir yer vardır.yeraltı camisi ,yer altı camisi tamamen yeraltına yapılmış sadece girişindeki bazı pencerlerden ışık alır.biraz nemli bir ortam hemen hissedilir. cami içinde ashaba ait kabirler vardır.bunlardan bazıları makam olduğunu ifade ediliyor.mesela amr bin as kabride var ama amr bin as ın istanbul kuşatmasına katılmasına imkan olmadığını tarihçiler ifade ediyor ama orda ashabdan veya tabiinden kabri olanlar var. isimlerini hatırlayamadım ama orayıda ziyaret etmek gerekir.

karaköyden galat kulesi adlı istanbulun meşhur kulesi var.istanbul silüetinde vazgeçilmez bir görüntü ama bu kuleyede çıkmadım sadece gördüm.

bu gün istanbulda biraz dünyevi yerleride gezdiriyorum ,mesela ordan taksim meydanına gidebilirsiniz ,gerçi bir şey yok,binler insanın ne yaptığını anlamazsınız.bir o tarafa bir bu tarafa giderler.yine bu meydana açılan meşhur istiklal caddesinide görmek lazım.cadde tabi gezilecek durulacak bir yer değil.ilginçliği türkiyede böyle başka bir cadde yok.yoksa bir çok işe yaramaz insanın mekanı olmuş,ahlaksızlığın kol gezdiği bir cadde,caddenin sonundada galatasaray lisesi var.ortasından o küçük tranvay geçer.

burada istanbulun büyükşehirliğini anlarsınız.taksimdeki devasa metro durağı birden kendinizi türkiyenin en büyük süpermarketlerinden cevahir alişveriş merkezinde bulursunuz.şişlideki araba trafiği ile afallarsınız.yahu istanbul dedikleri yer buraymış dersiniz.hakkatende tarihi yarımada içinde birkaç yer istisna bu kadar yoğunluk yoktur.

gezimize devam edeceğiz.
seyir

Post by seyir »

Zihnine diline sağlık kardeşim.
Manevi havası yoğun olan yeraltı camii ni buradan da ziyaret edebilirsiniz.
http://www.yeralticami.com
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

sa

Mehmet emin hoca kardeşim,üşünmeden yazıyorsun :D helal olsun
mehmetemin

Post by mehmetemin »

aslında istanbulu seyahatani noktalayacak gibiyim uzun zamandır yazıyorum düşündüm başka nerleri unuttum diye aksaray civarı geldi aklıma birazda ordan bahsedelim.

buradada laleli camisi var büyük camilerden ama ziyaret eedemedim.yine burda bir çok defalar gittim ilginç bir cami olan molla fenari camii vqr.kiliseden çevirme bir cami ,içi bizim camiler gibi ferah değil,kıblede baya eğridir.
bu cami kışında çok soğuk oluyor.

buraya gelmişken hor horda kebap yemeden gitmekte olmaz.buranında kebapçıları ünlüdür.

istanbul bir manzara şehridir aslında ,her yerinden bakıldığında şehrin ,denizin ,boğazın,haliçin çok güzel manazaraları vardır.işte bu özelliği ile dünyanın en güzel şehirleri arasına giriyor.çünkü bizim anadoludaki şehirlerimizde böyle bir özellik yok.rumeli hisarı,anadolu hisarı,kız kulesi gibi uzaktan görülen binalar.

alış veriş meraklıları için çeşitli yerlerde vardır aslında

kapalıçarşısı,mısır çarşısı,eminönde elektroniğe meraklılar için doğubank,tekstil ürünleri için ucuza mal bulmak için merter ,daha başka bir çok yer.isteyene akmerkez,cevahir

istanbulu gezmek tabi maliyette gerektirir.onuda göze alarak gidilir.ama bu şehir insanı gerçekten etkiler.bir çok defa oldu ,bu şehirden ayrılırken içime müthiş bir hüzün çöktü,çok zor ağlama rağmen istemsiz ağlamıştım bu şehir insanla bir bağ kuruyor,bu şehire binlerce insan taşı toprağı altın diyip geliyor.istanbul bu kadar güzel bir şehir olmasına rağmen ,geliri az insanlar için yaşam kalitesi yüksek bir şehir değil,memur ,asgari ücretli için falan çok zor yaşam koşulları var.
kiralar çok pahalı,kirası ucuz evlerin ise hali belli çok kötü evler gecekondular.anaolu şehirlerinde çok güzel yerde ,çok güzel evlerde daha cüzi fiyatlarla yaşamak mümkün.ulaşım pahalı,istanbula dağılmış akrabalar bile birbirini görmekte zorlandığı vaki,

bu şehir tam bir ticaret şehri ,aklını kullanan cesaretli bir müteşebbis istanbulda iş yapar.çünkü insan bol ,ticaret insana hitap eder.yani talep falza ama bir o kadarda rekabette fazla onun için anadoludaki ticaretede benzemez,kendini yenilemek ve devamlı ilerlemen lazım.

velhasıl istanbul seyahatimizde belki unuttuğumuz yerler olabilir ama istanbul gezimizi noktalıyoruz ve burdan ankara istikametine doğru yeni seyahatlere çıkacağız.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

istanbul seyahatinden sonra ankara tarflarına doğru seyahat ederken ,bolu şehrimiz var.bolunun biraz göynük ilçesini gezdim ,ama daha başka çok güzel tabiat harikası yerleri olduğunu biliyoruz.boluda başlı başına gezilecek ilçeleri ilede güzel bir ilimiz.

gördüğüm göynük ilçesinden bahsedeyim,aslında bir tesadüf eseri ,başka bir iş için göynüğe gitmiştik lakin birden girişte akşemsettin mezarı tabelasını görünce allah allah fatihin hocası akşemsettin hz leri olduğuna inanmamıştım.
başka biridir herhalde diyordum çünkü istanbulda hiç ziyaret etmememe rağmen akşemsettin hz lerinin istanbulda metfun olduğunu sanıyordum.

birden tarihi bir camii ve türbe var yanında oraya gittik,oh ne güzel bir tevafuk oldu neye niyet neye kısmet derler öyle çok sevinmiştim.göynük ilçesinde metfun çok evliya varmış akşemsettin hz leri hacı bayramı veli hz lerinin yolunu devam ettirenlerden. ama vaktimiz kısıtlı olduğu için onları ziyaret edemedim.ama bolu gerek doğası hertarafı yemyeşil hemde çok hoş bir mimarisi var.beyaz boyalı cumbalı tarihi evleri ile çok hoş bir memleket.

bolunun bu yolundan ankara istikametine doğru ilerlerken nallıhan ilçesi,yine ankaranın meşhur ilçelerinden beypazarı ,oranında mimarisi hoş. yine bu yol üzerinde birde kuş cenneti olduğu söylenen bir göl var ama şahsen hiç kuş görmedim galiba zamanı değildi.yine bu yol üzwrinde ankaraya yaklaştıkça içmeceleri ile meşhur ilçesi ayaş ile karşılaşırsınız.ordanda ankaranın merkez ilçelerinden sincan tarafından ankaraya giriş yaparsınız.

ankarayı anlatmaya devam edeceğiz.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Hocam Ankara'yı boşver, Sincan'ı anlat sen. Sincan dünyanın merkezidir. :D
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

Abdüllatif wrote:Hocam Ankara'yı boşver, Sincan'ı anlat sen. Sincan dünyanın merkezidir :x :x :x :x . :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
mehmetemin

Post by mehmetemin »

yahu abdüllatifcim sen sincanda oturuyorsun diye bu kadar övme canım ne var sincanda işte bir sen varsın kıymetli bir dostumuz :lol: yoksa ostime mi gideceğiz ,yoksa harikalar diyarımı ne o parka.

ankara ankara seni görmeyen bahtı kara falan derler birde yahya kemalin ankaranın nesini seversiniz sorusuna istanbula dönüşünü cevabınadan falan olsun ,ankara hakkında bazı önyargılar oluşabilir ama aslında öyle değil ankarada çok güzel yaşanabilir ,düzenli bir şehir ,severim yani

tabi tarihi başkentimiz ,dünyanın incisi istanbul ile kıyas olmaz.ankara cumhuriyet döneminde gelişmiş bir büyükşehir.

ankaramazı manevi sahibi olarak il gideceğimiz yer tabiki hacı bayram-ı veli hz lerinin türbesi ve camisi
ankaranın ulus semtindedir.otobüs dolmuş ulusa yazdımı ,binin gidin o heykelin olduğu meydanda inin ve sorunca zaten bulursunuz.kale tarafına doğru yürüyün.

hacı bayramı veli hz lerinin türbesi çok kalabalık ,türbeyi yine herzamanki gibi bayanlar işgal etmiş.adak adadık diyip küp şeker dağıtma adeti falan baya fazla.

hacı bayramı veli camisi ,yeni ek yerleri olmakla birlikte tarihi binası içi sade ama görkemli hele miharabı tavana kadar yükseklikte olup güzeldir.

aslında hacı bayramda cuma vaazına falan denk geldiyseniz cezbeye gelip bağıran kişilerle karşılaşırsınız,bu açıdanda ilginç bir camidir.şaşırmışımdır hep.

hacı bayram camiinin kıble tarafında birde harabe bir taş bina vardır bu bir roma tapınağıdır.aslında bizim ülkemiz tarihi eserleri asla yok etmemiş,cami bile yaparken ,tarihi roma tapınağını yerinde bırakmış oda orda durup gidiyor.

fakat hacı bayram camii etrafı biraz daha nezih bir hale getirilmeli ankaranın en önemli manevi merkezi ama etraf satıcı kadınlar,çocuklar ve dilenciler insanları çok rahatsız ediyor.

hacı bayram camiini ziyaret ettikten sonra ,caddenin karşı tarafında bulunan kapalı pazarın biraz üstündede yine bir türbe vardır.buradada karyağdı hatun namıyla bir hatun metfun ,çeşitli rivayetler var ama aslı nedir pek bilen yok gibi,türbenin etrafında sosyetik hanımlar küp şeker dağıtıyorlar,etraftadada satıcılar gelen geçene falan şeker alın diyorlar.ilginç yani aslında amacından sapmış bidat ve hurafeciliğin bir tezahürü ,aslında bu yönlü bir temayül elkemizin heryerinde vardır ve türbelerde yaygındır ama ankarada daha fazla dikkatimi çekmişti.

buradan ankara kalesi tarafına doğru gezimize devam edeceğiz.
Post Reply

Return to “Anketler”