SEN'dendir...

Edebiyat adına herşey...

Moderator: VYZ

Post Reply
deniz
Kan Grubu: A (+)

SEN'dendir...

Post by deniz »

Sen beni uyandırdın, aşkınla hep yandırdın, vuslatınla kandırdın canıma can efendim.
Ve bir Şeyh Galip Dede (1752-1799) geçti alemden ki şiir yazmak için "ateşten aşk denizlerini mumdan kayıklarla geçmek" buyururdu
Belki canlara da bir kısmet nasib olur, hayra vesile olur diye işte böyle bir aşk denizinden altın damlalardır

1. Efendimsin cihânda i'tibârım varsa sendendir / Miyân-ı âşıkânda iştihârım varsa sendendir2. Benim feyz-i hayâtım hâsıl-ı rûh-ı revânımsın / Eğer sermâye-i ömrümde kârım varsa sendendir
3. Veren bu sûret-i mevhûme revnak reng-i hüsnündür / Gülistân-ı hayâlim nevbâharım varsa sendendir
4. Felekden zerre mikdâr olmadım devrinde rencide / Ger ey mihr-i münîr âh u zârım varsa sendendir
5. Senin pervâne-i hicrânınam sen şem'-i vuslatsın / Be-her şeb hâhiş-i bûs u kenârım varsa sendendir
6. Şehîd-i aşkın oldum lâle-zâr-ı dâğdır sinem / Çerâğ-ı türbetim şem'-i mezarım varsa sendendir
7. Gören sergeştelikde girdâb-ı dest zann eyler / Fenâ-ender-fenâyım her ne varım varsa sendendir
8. Niçün âvâre kıldın gevher-i gaitanın olmışken / Gönül âyînesinde bir gubârım varsa sendendir
9. Şafak-tâb eyledin peymânemi hûnâb ile sâkî / Sabâh-ı sohbet-i meyde humarım varsa sendendir
10. Sanadır ilticâsı Gâlibin yâ Hazret-i Mevlâ / Başımda bir külâh-ı iftihârım varsa sendendir

İZÂHAT (Bu kısım idrak etmede söze muhtaç olanlar içindir. Sözsüz idrak edenlerin söze ne ihtiyacı kalır.
İdrak edebilen için bu yerlerin, göklerin hepsi sözdür. Hafif bir sesi duyana, bağırıp çağırmaya ne lüzum var...)

1. Sen benim Efendimsin, benim bu cihanda itibarım varsa sendendir. Aşıklar arasında bir şöhretim varsa yine sendendir.
2. Benim hayatımın bereketi, akıp giden ruhumu ortaya çıkaran sensin. Eğer ömrümde bir kazancım varsa senin sayendedir.
3. Bu vehmi; hayal ürünü olan şekle parlaklık ve canlılık veren senin güzelliğinin rengidir. Hayalimin bir gülbahçesi, ilkbaharım varsa bu senin ihsanındır.
4. Devrinde felekten zerre kadar incinmedim. Ey nurlu güneş! Eğer ah edip ağlıyorsam senin için ağlıyorum.
5. Sen kavuşma mumusun. Ben ise senden ayrı kaldığımdan sana kavuşmak için bir pervane gibi senin etrafında dönüyorum.
Her gece sana kavuşma arzusuyla dolup taşıyorum fakat bu da yine senin sayende olmaktadır.
6. Aşkının şehidi oldum. Göğsüm yaralarla lâle bahçesine döndü. Eğer kabrim nurluysa, aydınlıksa, karanlıklardan kurtulmuşsam bu da senin sayende olmuştur.
7. Beni başı dönmüş, başıboş gören, bir çöl girdabı sanır. Yoklukta yok olmuşum. Dünyada da ukbada da neye sahipsem, hepsi sendendir.
8. Senin yuvarlanan incin olmuşken beni niçin avare bir hale getirdin..? Gönlümün aynasında bir toz parçası varsa bu da yine sendendir.
9. Sâkî! Gözyaşlarıyla kadehimi doldurdun . Sevgi sohbetinin sabahında bir türlü kendime gelememişsem senin yüzündendir.
(Sohbet toplantısı Elest toplantısıdır. Bu toplantının sabahı da insanın dünyaya gelmesidir. Elest toplantısındaki sarhoşluk ise ilahi aşkla kendinden geçmesidir).
10. Ey Rabbim, ey benim Mevlâm! Galib'in ilticası (sığınması) sanadır. Benim eğer iftihar edeceğim, övüneceğim bir şeyim varsa, bu da bana, senin lütfundur.

Söze can veren; “Aşktan başka söz incisine yer var mı?”
diyen âşıklardandı, Sultan III. Selim'in "Pamuk Şeyhim" dediği Şeyh Gâlib Dedemiz.

(Her Cuma ruhumuza gıda olarak bereketlendiğimiz Umutrehberi'nden.Allah razı olsun nîyazı ile...)
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Post Reply

Return to “Edebiyat”