Çilehane'de Bir Sabah Namazı

Halil Necati Amcamız hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Çilehane'de Bir Sabah Namazı

Post by Abdüllatif »

http://video.google.com/videoplay?docid=-79783070253667360&q=&hl=tr

[align=center]Video Kaydı: Abdüllatif Erkaya[/align]
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
deniz
Kan Grubu: A (+)

Re: Çilehane'de Bir Sabah Namazı

Post by deniz »

En zor şey şükür haliymiş, insanı da en çabuk yıkan şey şükürsüzlük.Şu videoya bakınca herkese rağmen ne çok şükr edilecek halimiz var.Böyle müstesna zâtları tanımak, dualarında bulunmak, böyle güzel ve aziz bir cemaate mensub olmak...

Allah ebeden razı olsun.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Şükürden çok pişmanlık duyacağımız kanaatindeyim..
Necati Amcamız dünyanın en büyük zatlarından biri idi.. Ve o mübarek zat hastalanmadan önce her gün sabah namazında Çilehaneye gider, evrada katılır ve hatta hatm-i haceganı kendi yaptırırdı... Kim gidiyordu oraya? Kimse gitmiyordu. Çilehane'nin mutad cemaati 7-8 kişiden başka kimse gitmiyordu ziyarete... Pazar günleri biraz kalabalık oluyordu sadece, o kadar.

O mübarek zatın kıymetini hiç bilemedik. Hiç değerini anlayamadık. Hala da bilemiyoruz. Necati Amca vefat etmiş diyoruz, millet tınmıyor bile... Esad Hoca'nın babası diye bakıyorlar. Herhangi bir baba değildi o. Ama bunu hala kimse anlamak istemiyor..

Yeryüzü için çok büyük bir kayıp. İnsanlık alemi için çok büyük bir kayıp. Çok büyük bir insanı kaybettik. Kimse fehminde değil!

Bir ağabey anlatmıştı. Bir kişi gavsu'l-azam olunca, o makamda 7 yıl kalabiliyor imiş, sonra vefat ediyor imiş. Rahmetli Es'ad Hocamız o makama geldiği zaman bu ağabeye söylemiş ve 7 yıl sonra Es'ad Hocamız vefat etmiş. Necati Amcamız da Es'ad Hocamızın vefatından 7 yıl sonra vefat etti. Necati Amcamız işte bu kadar büyük bir zat idi..
deniz

Post by deniz »

Yukarıda belirttiğim sözler benim nacizane düşüncelerim ki, ben "Çilehane camii" ni cumaları ve sair zamanlarada uzaktanda olsa görmek için giderim.Sırf Necati dedemiz oarayı şereflendiriyor , hocamızın adı ile eş tutuluyor diye. Şunu da belirteyim ki Necati dede ye aid herkesin uzaktan yakından anlatacağı birçok şey var. Şükürümüze gelince tabiki sizinde ifade buyurduğunuzuz gibi görünenin ötesinde bir Necati Dede var.Ama sağlığında da mubarek kendini herzaman gizlerdi.Ne zaman yanına gidipye dua istesek ...

O'nu tanıyıpta ziyaret edemeyenleri vardı, O'nu tanıyıbta değerini bilmeyenleri vardı ,o'nu tanıyıpta hiç değerini bilmeyenleri vardı,O'nu hiç tanımayanlar var, bu kadar ve bu kadar daha da sayabilirim ,üzülmek yerine "şükretmek"gerektiği için.

Siz diyorsunuz ki kıymeti ve değeri bilinmedi. Bilenler bilmiş,cevahirin değerini sarraf blirmiş.Fazla söze ne hacet!
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

merhum halil necat efendi hz lerini anarken ,bizden yaşlılar abi, orta yaşlılar amca ,gençler dede filan derler geçerdik ama merhum necati efendi evliyaullahın büyüklerinden olduğuna kuşku yok.

birde şuna dikkat ettim merhum necati efendi dini ilim tahsil etmiş,bunca büyük zatların ilim meclislerine katılmış sohbetlerinden istifade etmiş ama ne yazık kı bir yazılı eser bırakmadı,tabi sebebini bilmiyoruz ama büyük ihtimal edebinden ve tavazusundan dolayı böyle yaptığını düşünüyorum,mürşidi kamiller varken bana yazı yazmak düşmez diye düşünmüş olabilir.

belki kaleminden bir eser vücuda gelmedi ama neslinden bütün müslümanlar için ,memleketimiz içi,camiamız için ,ilim ve medeniyet için çok önemli insanlar vücuda geldi ki bundan daha büyük hizmet olmaz ,söylenecek uzatılacak çok söz var belki ama bu dahi büyüklüğünü anlatmak için kafidir.

fakat necati dedemizi daha iyi tanıyanlar toplanıp necati dedemizi bütün yönleriyle anlatan ,anılarından biyografisine ,tavsiyesine onu anlatan güzel bir biyografik eser ,kitap oluştururlarsa çok güzel olur .ama bu eser çok ciddi hazırlanmalı ve başta nureddin hocamızın dilinden anlattırılmalı ,sonra diğer tanıyanlarının dilinden kaleminden ,necati dedemize yakışır fevkalade mükemmel bir eser olmalı

dünyayı bilmediğim için demiyordum ama muhtemelende dünyanın en kıdemli dervişi idi ,çırpılarlı ali efendiye intisabından başlamak üzere ile takriben 85 yıl veya daha fazla bir dervişlik hayatı ,belki çoğu insanın ömrü bile o kadar sürmüyor ,bundanda önemlisi dervişliğini bu kadar genç yaştan .vefatına kadar koruması ile söylenecek söz bulamayız ,takdire şayan ve dolu dolu yaşanmış bir ömür denir ancak Allah rahmet eylesin
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Post by Nakşibendî »

mehmetemin wrote:dünyayı bilmediğim için demiyordum ama muhtemelende dünyanın en kıdemli dervişi idi
Posta kutumdaki bir mail:
Cok Sevgili Necati dedemiz rabbine kavustu.Allah sefaatlerine nail eylesin.Rahmetullahi aleyh M.E.C. Hoca efendimizden babalariyla ilgili söyledigi sözü sizlerle paylasmak istiyorum."Benim tek müridim var oda babamdir" "Evliya görmek isteyen babami görsün." Tüm sevenlerinin basi sag olsun.
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:merhum halil necat efendi hz lerini anarken ,bizden yaşlılar abi, orta yaşlılar amca ,gençler dede filan derler
Aslında şöyle:
Çok yaşlı ihvan zamanında Necati Amcamız genç olduğu için, kendisine "Ağabey" diye hitap ediliyor idi.

Daha sonraki nesil, M. Zahid Efendi'nin müridi olan nesil için, M. Zahid Efendimiz, Baba; Necati Amcamız'da M. Zahid Efendinin yakın dostu olduğu için kardeşi yani Amca olarak düşünülüyor idi. Bu yüzden Necati Amca idi.

Bizlerin zamanında ise Necati Amcamız, Nureddin Hocaefendimiz'in dedesi olduğu ve Nureddin Hocaefendimiz "Dede" diye hitap ettiği için Necati Dede oldu.

Şahsen ben ise hep Necati Amca diye duyduğum için çevremden, Necati Dede'ye alışamadım. :)
mahinur

Post by mahinur »

Allahuekber!
Şu video nasıl mahzun etti gönlümü..
Ya Rabb! Biz nasıl bir Evliya'dan mahrum kaldık.
Ahh!..
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

sa
Rahmetullah-i Aleyh
allah şefaatlerine nail eylesin
Last edited by dergah on 22 Aug 2010, 13:18, edited 1 time in total.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

..bir insanın; sevdiğine, sevdiklerine yapacağı en güzel yardım dua!. birbirimizi dualardan inşaallah unutmyalım..
19.05.2005
Halil Necati Coşan K.S.
maneviyat

Post by maneviyat »

Allah celle celaluhü razı olsun inş Halil Necati Hocamızdan..benimde hiç aklıma gelmeyen bir şekilde görmek nasip oldu,kızım doğduğunda Çilehane hocasının kulağına Ezan okuyup ismini söylemesi için gittik fakat kendisi yokmuş bizi Halil Necati Hocamıza yönlendirdi.Tabi biz çok sevindik şaşırdık kızımın ismini sorduk niyetlendiğiniz isim güzel isim diye uygun gördü.Benimde böyle bir anım olmuştu mübarekle ilgili..videoyu izleyincede çok duygulandım emeğinize sağlık.Allahü Teala razı olsun.
mhysr

Post by mhysr »

Posta kutumdaki bir mail:
Cok Sevgili Necati dedemiz rabbine kavustu.Allah sefaatlerine nail eylesin.Rahmetullahi aleyh M.E.C. Hoca efendimizden babalariyla ilgili söyledigi sözü sizlerle paylasmak istiyorum."Benim tek müridim var oda babamdir" "Evliya görmek isteyen babami görsün." Tüm sevenlerinin basi sag olsun.
[/quote]

ben hiç görmedim NECATİ dedeyi ama bu video içimi burktu gözlerim kitlendi
ALLAH şefaatine nail kılsın .ALLAH hepimizden razı olsun :cry:
herşey bir gün bitecek ve biz gözümüzü ahirette açacagız hazırlığımız tam mı?
ziyaret
Kan Grubu: B (+)

Post by ziyaret »

RABBİM bumubarek zatlaerın sefaattine bizleride nasibeyle amin amin amin
burhanarslan

Post by burhanarslan »

Allah Razı olsun Abdüllatif agbi bu güzel videoyu bizimle baylaştıgın için
Gidenler bilir Çilehanenin çok güzel manevi havası var ark. gitmeyenler için inş. nasip olurda gidersiniz
Ya HUU

Post by Ya HUU »

Peki şu anda ziyaret edebileceğimiz büyüklerimizden kimler var yakınlarda?
-------------------------------------------------------------------------------
Abdüllatif wrote:Bir ağabey anlatmıştı. Bir kişi gavsu'l-azam olunca, o makamda 7 yıl kalabiliyor imiş, sonra vefat ediyor imiş. Rahmetli Es'ad Hocamız o makama geldiği zaman bu ağabeye söylemiş ve 7 yıl sonra Es'ad Hocamız vefat etmiş. Necati Amcamız da Es'ad Hocamızın vefatından 7 yıl sonra vefat etti. Necati Amcamız işte bu kadar büyük bir zat idi..
Bu bilgi için sabit bir kaynak belirtirmisiniz (sadece Abdullatif abiye değil herkese soruyorum)
-------------------------------------------------------------------------------
Nakşibendî wrote:Posta kutumdaki bir mail:
Bu yazının kaynağı nedir?
Düşüncelerine dikkat et ki; sözlerin olur.
Sözlerine dikkat ki; davranışların olur.
Davranışlarına dikkat et ki; alışkanlıkların olur.
Alışkanlıklarına dikkat et ki; kaderin olur...
Post Reply

Return to “H. Necati Coşan Rh.A”