Dünyanın En İnce Dizüstü Bilgisayarı

Blim ve Teknolojiye dair herşey...
Post Reply
Musefmansuffe

Dünyanın En İnce Dizüstü Bilgisayarı

Post by Musefmansuffe »

Image

Kendi sınıfının en ince ve en hafif dizüstü bilgisayarlarından biri olan Dell XPS M1330, 13.3 inç ekrana sahip.

Türkiye'de KDV hariç 1799 dolar ve 1999 dolar olmak üzere 2 farklı konfigürasyon olarak satılacak olan XPS M1330'un yerleşik 2.0 Megapiksel kamerası, gürültü engelleyen kulaklıkları ve mikrofon gibi özellikleri bulunuyor.

Image
Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,
Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir.
Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma;
Sessiz yaşadım; kim, beni, nereden bilecektir...
Refika

Re: Dünyanın En İnce Dizüstü Bilgisayarı

Post by Refika »

Netbook almak istiyorum fakat bu teknik piyasa mı demeli, çok iyi bilmiyorum. Öncelikle tavsiye eder misiniz netbook bilgsayarları, yani laptop mu netbook mu, hangisi daha iyi? Ve ürün adı istesem bu konuda? Biraz baktım ama hangisi daha iyi bilemiyorum.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Dell netbookları genelde piyasaya göre pahalıdır hocam. Netbookta exper, asus ve lg daha orta düzeyde fiyat sunuyor mesela.

Asus 1101ha şuan 850 tl civarı bir fiyatı var. 1GB RAM, 160 GB sata hard diski, 11 inçlik ekranı var. 3 usb girişi, kart okuyucu, blutooh, wireless hepsi var. Ama bir netbook için 850 mılyon büyük bir para. Bu asus'un son modeli, bunun dışında eeepc serisinden 1005ha,1008ha gibi modelleri de gene 750 ile 800 arası değişiyor. Birinde blutooh yok diye biliyorum, ya da işlemci hızı diye bir şey var o 667mhz yani biraz düşük oluyor.

Ben o yüzden lg'in aynı özelliklerdeki netbookunu aldım asus'un bu son çıkan bilgisayarının aynısı sadece ekranı 10 inç. 650 tl'ye.

Kuzenimde exper'in style serisinden bir modeli var. 560 civarı bir fiyata aldı vatandan. O da memnun ama benim konuştuğum bilgisayarcılar lg daha iyi ezper'e göre dediler. Burdan bakabilirsin o modelede.

http://www.exper.com.tr/exper_style.aspx

Ağırlıkta çok önemli netbookda biri 1,2 kg iken biri 1,4 kılo mesela özellikler aynı sadece agırlık değişiyor fiyat da 200 tl artıyor, düşün. :)

Piyasayı iyi araştırmak, kurları takip etmek lazım fiyat için diyorsan çünkü 1 ay önce asus'un dediğim bilgisayarı 750 tl iken şimdik 850 civarında. Bunun dışında bilgisayarcılarıda gezmek tabi, teknosa mesela pahalıdır. Vatan computer, electro world, teknolojix ve bimeks gibi mağazalara göre.

Sonra klavyelere de dikkat etmek, çünkü asusta ş,ç, i gibi seslerin olmadığı klavyeler var. Mağazaya gidip birebir ürünü görüp de almak lazım diyorum birde o yüzden.

Bilgisayar almak bence zor birşeymiş, beni baya yordu. Bu kadar bilgi,model ve sürekli değişen yenilenen bir teknoloji içinde olmak da cabası. O yüzden bir an önce karar verip, almanı tavsiye ederim. :)
Kullanıcı001
Kan Grubu: A (+)

Post by Kullanıcı001 »

Refika wrote:Netbook almak istiyorum fakat bu teknik piyasa mı demeli, çok iyi bilmiyorum. Öncelikle tavsiye eder misiniz netbook bilgsayarları, yani laptop mu netbook mu, hangisi daha iyi? Ve ürün adı istesem bu konuda? Biraz baktım ama hangisi daha iyi bilemiyorum.
Acizane tavsiyem, ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin. "Benim neye ihtiyacım var?", "Niçin ihtiyaç duyuyorum?", "Ne kadar süre kullanmayı düşünüyorum? (bilg.lar belirli bir süreden sonra eski kalırlar)" gibi soruları cevaplamanız gerekiyor bence. Yoksa, reklamlara bakılırsa insanlar hiç ihtiyaç duymadığı özelliklere yüksek miktarlarda para ödeyebiliyorlar. Bu da sadece kişinin kendi ekonomisine değil, ülke ekonomisini de olumsuz yönde etkiliyor.
Dolayısıyla, şu bilg. ya da şu model demek benim açımdan mümkün görünmüyor. İhtiyaç duyduğunuz alanı belirtirseniz belki yardımcı olunabilir.
Bu arada bir not: Masaüstü bilg.lar hiç sıralamaya bile konmamış???
Duru

Post by Duru »

Dizüstüler taşınabilir olduğu için daha çok tercih ediliyor hocam :)
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Kullanıcı001

Post by Kullanıcı001 »

Duru wrote:
Dizüstüler taşınabilir olduğu için daha çok tercih ediliyor hocam :)
Masaüstü bilgisayarların da extendable (genişletilebilir) olduğunu unutmayalım (upgrade'i (bazı parçalarının ihtiyaca göre yükseltmesi) mümkün). Ayrıca mali yönden de iktisatlı.
Aslında taşınabilirlik ve genişletilebilirlik arasındaki tradeoff'u (dengelemeyi) iyi ayarlamak lazım.
Duru

Post by Duru »

Ama masa üstünü herzaman yanınızda taşıyamazsınız,,işte bütün mesele bu (:

Bende laptop almak istiyorum,hem hızlı hemde ekonomik bişey : ), onun için başlığı takipteyim ,önerilerinizi merakla bekliyorum.
[/align]
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Bu ihtiyaç meselesi...

Taşınabilir bilgisayar neden lazım olur? Ya sağda solda çokça sunum falan yapılıyordur. İşte Din Kültürü öğretmenidir okulda çocuklara hocaefendinin sohbetini dinletiyordur. Yahut çokça sunum vs. yapıyordur. Yahut öğrencidir. Yazın getir götür zor olmasın diye düşünür.

Ancak sadece evde kullanacaklar için dizüstü bilgisayarın görüntü dışında çok da bir artısı yok. Kaldı ki masaüstü bilgisayarlara da LCD ekran kullanarak görüntü ve yer kaplama problemi artık aşılıyor. Dizüstü bilgisayara vereceği aynı parayı masaüstüne verse özellikleri çok daha iyi olan bir bilgisayar alabilir. Meraklı biriyse, masaüstü bilgisayarın parçalarını bir süre sonra güncelleyebilir. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Ben bilgisayarımı aldıktan 3 yıl sonra anakart, ram ve işlemcisini değiştirmiştim. 1 yıl belki olmadı. 200YTL'ye çok daha verimli, son teknoloji bir bilgisayarım oldu. Laptop kullanıyor olsaydım, aynı yükseltme için yeni bir laptop almam gerekirdi.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
asım

Post by asım »

Abdüllatif wrote:Bu ihtiyaç meselesi...

Taşınabilir bilgisayar neden lazım olur? ...... İşte Din Kültürü öğretmenidir okulda çocuklara hocaefendinin sohbetini dinletiyordur.
"Dervişin fikri ne ise zikri de odur" demişler.
Maşaallah.
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
Kullanıcı001

Post by Kullanıcı001 »

Aslında neden ihtiyaç duyulduğu belirtilseydi daha doğru bir cevap verilebilirdi belki ama kendime göre cevabımı vereyim.
- Netbook'lar notebook'lara (laptop'lara) göre daha küçük, daha rahat taşınabilir, ama daha yavaş (özellikleri daha düşük) bilgisayarlardır. Sizin için hız daha önemli ise ya da daha çok programı aynı anda sorunsuz çalıştırmak istiyorsanız notebook almalısınız. Ama bilgisayarı çok sık elimde taşıyacağım ya da bilgisayarı kullanmak için çok dar bir alanım var (netbook'lar daha küçük) diyorsanız sizin için netbook daha uygun olabilir.
- Netbook ile notebook arasında karşılaştırmayı yaparken doğrudan kaç GHz olduğuna bakmanız yanıltıcı olabilir. Çünkü kullanılan işlemci mimarisi de farklı oluyor. Ayrıca çift çekirdekli deyince doğrudan 2xGHz olarak düşünmeyin. Çünkü çift çekirdek tam olarak çift işlemci değildir ve yazılan program uygun yazılmadıysa (hyperthreading kullanılmadıysa) hız kazancını beklediğiniz gibi sağlayamazsınız. Bu yüzden işlemci karşılaştırmalarında benchmark programlarının sonuçlarına bakılması iyi olur (bu sonuçlar genelde bilgisayar dergilerinde veya internette bulunmaktadır).
- Bellek ve HD ihtiyacı da gereksiniminize göre değişir. Son çıkan işletim sistemleri daha çok bellek kullandığından belleğin çok düşük olmaması tercih edilir. Eğer aynı anda bilgisayarda koşan çok fazla programınız olmayacaksa 2-3 GB'ı aşmamasını tavisye ederim. HD ihtiyacına gelince: eğer gereksiz dosyaları sürekli temizleme (silme) gibi bir alışkanlığınız yoksa HD'i büyük seçin. Özellikle görüntülü sohbet ya da benzeri görüntülü ve sesli dosyaların büyük bir arşivini oluşturacaksanız ve uzun bir süre de bilg.ı yenilemeyi düşünmüyorsanız HD'i büyük seçin. Ama 240GB civarı da bana yetiyor doğrusu (çok sayıda dosyam olmasına rağmen).
- Diğer bir husus da ekran kartı. Eğer 3D (3 boyutlu) oyun oynamayı seviyorsanız (ki tavsiye etmem) ya da grafik programlama ile uğraşıyorsanız kalitelibir ekran kartı olan bilg. almanızı tavsiye ederim. Onun haricinde gerek film oynatırken gerek diğer görüntü işlemlerinde çok yüksek kaliteli bir ekran kartına gerek yok. Yalnız şu hususa dikkat edin: Ekran kartının paylaşımlı olması sizin RAM belleğinizden kullanır. Bu da bilg.ı yavaşlatabilir (paylaşımlı olmazsa daha iyi).
- Dizüstülerin ekranlarında da kalite farkı vardır, ama karşısından bakınca pek bir şey farkedemezsiniz (bence o kadar önemli değil).
- Klavyenin de ergonomik olması çok yazı yazacaklar için önemli bir parametre. Her ne kadar insan bilgisayarını kullanırken o klavye düzenine alışsa da başlangıçta uygun bir seçim yapmak bence daha mantıklı.
- Markaya gelince: Genelde dizüstü bilg. üreten firmalar büyük firmalar olduğundan çok fazla bir şey demek mantıklı olmayabilir (iyi markanın kötü bir ürünü olabileceği gibi kötü bir markanın iyi bir ürünü de olabilir). Ama Fujitsu-Siemens ile Vestel tavsiye edilmiyor. Ayrıca toshiba ve dell biraz pahalı kaçabiliyor (belki sağlam üründürler ama markadan dolayı da pahalı oluyor). Acer hakkında fazla bir bilgim yok (memnun olan da olmayan da var). HP büyük bir firmadır ve genelde bilg.larını beğenirim. Ama HP dizüstünden hiç memnun olmayan uzman bir arkadaş da var. ASUS bence hem fiyat hem kalite bakımından dengededir (en azından geçen seneye kadar öyleydi). LG ürünleri de genelde çok kötü sayılmaz.
Bunlar benim bu konudaki görüşlerim. Tom's Hardware Guide gibi sitelerden daha ayrıntılı araştırma yapabilirsiniz.
Hayırlı olsun diyeyim.
Duru

Post by Duru »

Bilgi için çok teşekkür ederiz hocam.

(Bizim evde masaüstü pc de var laptop da,bende masaüstünü daha çok seviyorum ama herzaman gelip bunun karşısında oturmaya vaktim yok...Hocamızın sohbetlerini düzenli olarak dinleyebilmek ve araştırmalarımı daha rahat yapabilmek adına almayı düşünüyorum,her yönden bana daha uygun,,hayırlısı bakalım.)
[/align]
Refika

Post by Refika »

Teşekkür ediyorum görüş bildiren herkese. Benim masa üstüm var çok da memnunum ama Duru nun da dediği gibi taşınablir bir bilgisayara da ihtiyac hasıl oldu. Laptop ları da taşımak da zorlanan arkadaşlarımı biliyorum. O sebepten netbook istiyorum. Teknik anlamda (dvd sürücüsünün olmaması dışında) laptop la arasında bir fark yoksa tercihim netbooklardan yana. Az çok bir kanaat oluştu, tekrar teşekkürler.
Post Reply

Return to “Bilim ve Teknoloji”