Atatürk'ün İzinde Köpek Güzeli Seçmek

Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Atatürk'ün İzinde Köpek Güzeli Seçmek

Post by Abdüllatif »

M. Ali Bulut
Sonsaniye.net

Dün gelip masama oturdum, bilgisayarımı açtım, güne başlangıç yapacağım.

Girdim AA’nın ‘genel haberler’ bölümüne... Bakacağım, ülkede dünden bu güne neler olmuş, yeni neler var, gazeteye taşınacak…

İlk haber ‘Karayollarında durum…’ başlığını taşıyor. İkinci haber ilginç:

“Kırıkkale’de en güzel köpek yarışması’

‘Hayırdır inşallah’ diyorum!

Kırıkkale’de yarıştırılacak bir köpek cinsimiz var da ben mi bilmiyordum. Yoksa durup dururken…

Devamını okuyunca daha bir şok oldum:

Meğerse Kırıkkale Üniversitesi düzenliyormuş bu köpek yarışını. En güzel köpeğin ödülünü de rektör yardımcısı vermiş.

Demek ki, ‘Kırıkkale Üniversitesi’nin hayvan cinslerini geliştirme çalışmaları var’ diye düşündüm ve sevindim.

‘Veteriner Fakültesi’nin daha ne gibi çalışmaları var acaba?” diye merak ettim. Sitesine girip bakayım dedim.

Sitenin açılış yazısı şöyle: “Atatürk’ün izinde en ileriye…”

‘Ooo, demek ki üniversite muasır medeniyet seviyesine yakalamış. Ne güzel de araştırmalar yapıyormuş’ diye gururlandım.

Siteye girdim ve başladım üniversitenin başka ne tür bilimsel çalışmaları olduğunu araştırmaya.

Ara ara bir şey yok. Araştırmalar Birimi diye bir yer buldum sonunda. Girdim baktım; kuru bir bina resmi.

Ne üniversitede yapılan bilimsel çalışmalar, ne zirai manada geliştirilmiş bir tohum örneği ne de geliştirilmiş bir cins hayvan numunesi…

Geçin bunları; bilimsel çalışma diye bir şey yok. Rektörün 40-45 tene makalesinin yayınlandığı belirtilmiş biyografisinde ama bunların ne olduğuna dair tek satır yok. Cerrahmış zaten kendileri…

Bir günümü harcadım ki, şu üniversitenin ‘sadre şifa’ bir çalışmasını bulayım da şu yazıyı yazmaktan vazgeçeyim diye.…

Koskoca fakültenin ‘güzel köpek yarışı yapmak’tan başka da faaliyetleri mutlaka vardır, diye didindim durdum. Ama nafile! Yok ben bulamadım.

* * *

İnanın ne rektörü tanırım ne de Kırıkale Üniversitesi’ne özel bir takıntım var. Ve eminim diğer üniversitelerimizin hali de onlardan farklı değil. Ama bari onlar köpek yarışması yapmıyorlar be kardeşim.

Ne ise… Döndüm haberi bir kere daha okuma ihtiyacı duydum. İşte o haber:

“Kırıkkale Üniversitesi Bahar Şenlikleri kapsamında ''en güzel köpek'' yarışması yapıldı… Veteriner Fakültesi'nde düzenlenen yarışmada, 19 köpek yarıştı.

Öğretim üyelerinin ‘jüri görevi’ üstlendiği yarışmada, Naciye Demirtaş'ın ‘Pafi’ isimli Golden ‘Retriever’ cinsi köpeği birinci oldu….

Ödülleri, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Elma, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Orkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özçelik verdi.”

Kerli ferli adamlar yani. İnanın, eğer Veteriner fakültesinin geliştirdiği veya katkıda bulunduğu bir cinsin tanıtımı olsaydı yine ellerini öperdim.

Ama hayır!

Beyefendilerin, yerlerde sürünen ziraatımızın düze çıkarılması veya yok olmaya yüz tutmuş hayvancılığımızın önünü açmak için bir ırkın geliştirilmesi gibi bir kaygıları yok.

Atatürk’ün izinde en ileriye varmanın bir yolu da ‘rakı içmekten’ sonra ‘köpek güzeli’ seçmek midir acaba? Bekir Coşkun’un sütunlardan taşan köpek sevgisini hatırladım da!

Ne diyeceksiniz? Böyle uygun görmüşler. Bence pekâlâ Nutuk’u daha iyi anlama yarışı yapılabilirdi mesela, ‘Atatürk’ün izinde en ileriye’ varma adına. Bilimden vazgeçtim yani.?

Varsa iletsinler de bilelim. Yoksa silsinler o yazıyı… Atatürk’e saygıları varsa.

“Atatürk’ün üniversiteleri, yan gelip yatma ve fino yarıştırma yeri olamaz” deseniz, hemen laiklik ve Atatürkçülük perdesi arkasına gizlenip size hamle yaparlar…

Gel de Engin Ardıç’ın kalemini öpme. Ne diyordu “Adi Yazılar Yazan Kalitesiz Yazar’ başlıklı yazısında:

“Türkiye, bu kafada giden insanların elinde felakete sürüklenmektedir.

Aklımızı başımıza toplamazsak Türkiye batacaktır.

Türkiye'yi, şeriatçılar değil, kendini Atatürkçü sanan, "Atatürk ticareti" yapan faşistler batıracak."
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Duru

Re: Atatürk'ün İzinde Köpek Güzeli Seçmek

Post by Duru »

birinci olan köpeğin resmini yok muydu ? merak ettim :D :D
Türkiye'yi, şeriatçılar değil, kendini Atatürkçü sanan, "Atatürk ticareti" yapan faşistler batıracak."
En can alıcı ve yazının bütününü özetleyen cümle bu bana göre.. :idea:
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Post by Yılmaz Haksöyler »

Abdüllatif wrote:Koskoca fakültenin ‘güzel köpek yarışı yapmak’tan başka da faaliyetleri mutlaka vardır, diye didindim durdum. Ama nafile! Yok ben bulamadım.
Asıl can alıcı nokta burası...
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

:lol: :lol: :lol: Gülmekten başka bir yorum yapamayacağım bu duruma.
Post Reply

Return to “Köşe Yazıları”