Dua Makamı

Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Dua Makamı

Post by Serid Ömer »

DUA MAKAMI-2
-Peygamberimiz(s.a.v)bir hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki;”Hikmetin başı Allah korkusudur.”Aziz ve celil olan Allah’tan korkmaktır.Hikmetin başı budur.”Huş der dem”her nefes alış veriş de aklı başında olmak,gafil olmamak,uyanık olmak,kulluğunun şuurunda olmak,günahlardan uzak durmak,Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmak gerekir.İşte asıl prensip budur.Cenab-ı Hak bizlere uygulamayı nasip etsin.Rızasına ermeyi nasip etsin,iki cihanda aziz ve bahtiyar eylesin.Allahu Teala Hazretleri Habib-i edibine sizleri ve bizleri komşu eylesin.Cennetiyle,cemaliyle cümlemizi,müşerref eylesin.bi-hürmeti esrar-ı sureti’l-fatiha…

-Haya güzeldir.Kadında olursa daha da güzeldir,kadınlara çok daha fazla yakışır haya duygusu,erkeğe de yakışır elbette,kadına da yakışır.Kısacası insan hayalı olacak,gözünü haramdan sakınacak,diğer uzuvlarını da haramdan korumalı,kollamalıdır.”Nazar ber kadem”tarikate girmiş,tarikatte adım,adım ilerliyor,yani yürüyüşüne,yoluna dikkat etmeli;insan tasavvuf yolunda adım,adım sevapları kazana,kazana,kademe,kademe yükselir.Onun için yürüşüne,yoluna dikkat etmeli,yoksa bu yürüyüşünde ilerleyemez,aşağılara düşer,tepe taklak aşağılara iner farkına olmadan,bizde bu yolda ilerlerken seyr ü sulükümüzün adımlarına dikkat etmeli,bunun farkına varmalı,nefsini hemen hesaba çekmelidir.
-Hayat muazzam bir imtihandır.İnsanlar daima imtihandadırlar.Elbette şeytan vardır,nefis vardır,çeşitli düşmanlar vardır.Elbette insanların,cinlerin,şeytanın çeşitli hileli oyunları vardır.Bunlarla daima karşı karşıyadır.İnsanın ayağının adımı her an kayabilir.Çok dikkat etmek lazım.İnsan bir yerden düştümü ayağı kırılabilir,ayağı tedavi edilerek kısa zamanda iyileşebilir,fakat manevi düşüş çok fenadır,Tarikatte düşme fenadır,tarikatten kovulmak daha da fenadır;Allahu Teala Hazretleri seyr ü sulükümüzü rızasına uygun yapmayı nasip eylesin.Cennetiyle,cemaliyle cümlemizi müşerref eylesin.Allah hepinizden razı olsun.bi-hürmeti esrar-ı sureti’l-fatiha
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

DUA MAKAMI-3
-Dünyada da iyilik ver Ya Rabbi;ahrette de iyilik ver!sadece dünyada iyilik ver!demiyoruz.Dünyada da,ahrette de iyilik istiyoruz ve Allah bunu bize emrediyor.Ameneresulü de bize:”Takatimizin fevkinde bize yükleme!”dememizi öğretiyor.Böyle dua etmemizi öğretiyor.Demek ki,Allah’tan iyilik,zenginlik,güzellik,mal,mülk,hayırlı evlat gibi bir çok meselede de Allah’tan yardım istemeliyiz.Çünkü O’nun hazinesi bitmez,tükenmez isteyin isteyebildiğiniz kadar Cenab-ı Hak inşallah hakkımızda hayırlısını vere de,hesabımız kolay ola,Bütün güç Allah’tandır.”Ve’la havle vela kuvvete illa billah”diye zikrediniz.Güç-kuvvet ancak Allah’ladır.Kimse Allah’ın hükmüne karşı gelemez,kimse Allah’ın hükmünü yenemez.”La havle vela kuvvete illa billah”söylemek nimetin devamına sebep oluyor,insanın hüznünün kederinin gitmesine ilaç oluyor ve bunu söylemek cennete girmemizi sebep oluyor.Cenab-ı Hak bunu bizlere çokca söylemeyi nasip eylesin.”Hasbünallahu ve ni’mel vekil”Allah bize kafidir.O benim vekilimdir.O,ne iyi vekildir,diye daima düşüneceğiz.Bu duyguyu iyice içimize yerleştireceğiz ki,imanımız artsın,güçlensin kuvvet ve dermean bulabilsin mü’min kardeşlerim.Ya Rabbim!Bize dünyada ve ahirette iyilik ver.demeliyiz.Hayırların fethi için,şerlerin def’i için bilhassa Allah rızası için el-fatiha
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

DUA MAKAMI-4
-Tasavvuf prensipleriden Huş der dem,Halvet der encümen,Nazar ber kadem,Sefer der vatan,Yâd Kerd bu beş prensip tasavvuf ekolünde aranılır ve takip edilir.
-Huş der dem=her nefes alış verişte aklı başında olmak,
-Halvet der encümen=bir topluluğun içinde halvet halini,ihlasını,ibadet şuurunu devam ettirebilmektir.
-Nazar ber kadem=her nefeste,gafil olmamak,uyanık olmak,Allah’ın kulu olduğunu bilmek ona göre adım atmaktır.
-Sefer der vatan=Sefer,seyahat demek,Vatan da,insanın namazını dört rek’at kıldığı,işinin gücünün evinin barkının olduğu yer demek.(kendi ikameti mahallinde sefer halinde olmak)prensibi,
-Yâd Kerd=yad yapmak,yani zikir yapmak anlamına geliyor.
-Her zikir yapılışında ara verilerek”ilahi ente maksudi ve rıdake matlubi”diyecek.ne demek bu;Ya Rabbim,benim muradım,maksadım sensin.Ben senin rızanı talep ediyorum demektir.
-Niçin iyi derviş olunamıyor?Bu prensiplerden vazgeçiliyor da ondan yapılan bunca işler boşa gidebiliyor.Biz inşallah bu güzel yola girmişiz.Yüce Rabbim!Yüzümüzü kara çıkarmasın, söylenen bu güzel prensiplere uyan has-temiz kullarından eylesin.Cenab-ı Hakk’ın rızasına ermeye muvaffak eylesin.Zikrinden mahrum etmesin.Çünkü biz onu zikredince oda bizi zikrediyor.Allah’ın bizi zikretmesi de bizim için şereflerin en büyüğüdür.Allah,zikrinden gafil eylemesin bizleri-Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

DUA MAKAMI-5
-Ömrünüzü malayani söz ve işle geçirmiyeceğiz.Daima verimli,sağlıklı,sıhhatli,düzenli,planlı,proğramlı çalışacağız.Çalışmalarımız ihlas ile yapacağız.Cenab-ı Allah ümmeti Muhammed’e çok faydalı olmamızı nasip eylesin.Ömrümüzü verimli geçirmeyi,arkamızdan bizim hayır dua ile anılmamıza vesile olacak hayrat u hasenat yapmamızı vefat ettikten sonra da sevap kazanmaya devam etmemizi sağlayan hayırlı ve güzel işleri başarabilmeyi nasip eylesin.Huzuruna yüzü ak,alnı açık sevdiği kul olarak varmımızı,cennetiyle,cemaliyle müşerref olmamızı,Habib-i edibine komşu olmamızı,büyüklerimizle,evliyaullah ile firdevsi ala da beraber olmamızı cümlemize Rabbimiz nasip eylesin.bi-hürmeti esrar-ı sureti’l-fatiha…
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ya Rabbi!Senin yolunda cihad edenlere yardım eyle.Hem idariciyi hem de idare edileni ıslah eyle.Müslümanların işlerini üzerine alanlara,Müslümanlara karşı şefkat ve merhamet nasib et.
-Ya Rabbi!Sözlerimi birleştir.Bizden fitneyi gider.Belalardan kurtar.Bize Müslümanlar arasında ihtilaf gösterme.Bizleri sana yaklaştıran şeylerle birleştir.
-Ya Rabbi!Bizi aziz kıl,zelil kılma.Bizi,senin rızana götüren dünya ve ahiret işlerinde birleştir.Bu ancak senin yardımınla olur.
-Ya Rabbi!Bize senden korkmayı,sana tazim ve hürmeti,sevdiklerine lütfettiğin marifet ve nimetlerini bize ihsan ve bunları devamlı eyle.
-Ya Rabbi!Bedenlerimize,bütün kardeşlerimize,bizden sonra gelecek çoluk çocuğumuza,yakınlarımıza,sıhhat va afiyet ihsan eyle.Bu afiyeti diğer bütün mümin erkek ve kadınlara da ver. Cüneyd-i Bağdadi(k.s)
-Rabbim!Dünyada garipliğime,kabir de yalnızlığıma,yarın huzurunda uzun süre kaldığımda bana merhamet et. Ata es-Süleymi(k.s
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

İlahi!Sûretimi güzel yarattın,siretimi de güzelleştir.Ya Rabbi!Ahlâkın en güzeline erişmek için bana yol göster.Zira,en güzel ahlâkı bildirecek ancak Sensin!Ya Rabbi!Fena ahlâkı benden uzak tut!
-İlahi Senden sıhhat ve afiyet,bir de iyi ahlâk dilerim.
-Ya Rabbi!İşe yaramayan bilgiden,ürpermeyen kalpten,duymayan candan,kabul olunmayan duadan Sana sığınırım!
-“Allah,Allahû Rabbi,lâ üşrike bihi şey’a(Allah rabbimdir.O’na hiçbir şeyi ortak koşmam.)
-“Hasbinallahû ve ni’mel vekil.O ne güzel vekildir.
-Allah’ım malımı(sahah)yani seviye üzere rızkımdan artanı Allah rızası için dağıtmamı nasip eyle!AMİN
-“Allahümme bismikel Azam Rıdvanikel ekber”.Bizlere Esmaü’l Hüsna ile muamele de bulun Ya Rabbi!
-“İnna lillah ve inna ileyhi raciun”Allah’tan geldik yine Allah’a döneceğiz.
-“Allahümme einna alâ şükrike ve zikrike ve hüsnü ibadetike”Allah’ım Sana şükretmek ,Senin ismini zikretmek,ve Sana ibadetimi güzel yapmam için bana yardım et.Farz namazlardan sonra söylemek daha efdaldir.Dualarda da söylenebilir.
-Her şeyin tasarrufu Senin elindedir Evvel Sensin,Senden önce bir şey yok,Ahir de Sensin.Senden sonra da bir şey yok.Sen Batınsın.Senin gizliliğinden öteye bir şey yok.Bizi fakirlikten zenğinliğe eriştir.Borcumuzu bize ödettir Allah’ım!”La havle vela kuvvete illa billah”Bizlere güç ve kuvvet ihsan eyle,cennetini kazanan, cemalini gören bahtiyar ve mesut kullarından eylesin.AMİN.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Mevlana hazretleri gece gündüz cenab-ı Hakk’a niyaz eder yalvarırdı:”Ya Rabbi!Bizim halimize bakarak muamele etme.Kendi ikram ve ihsanına göre bize muamele eyle.Amin.
-Ey affı çok olan,günahları örten Rabbim!O günahlar dolayısı ile bizden intikam alma.Bize azab etme.
-Ya Rabbi!Biz nefis ile şeytana köpek gibi tabi oldukça da sen,azab arslanını bize saldırtma.
-Ey Hayy,ebedi diri olan Rabbim!Taleb ve dua üzerine nasıl olur da kerem etmezsin.Sen kerem sahibisin
-Ey mahlukatın,yaratıkların canlıların ihtiyacını gideren Rabbim!Sen varken hiçbir kimseyi hatırlamak ve ondan bir şey ummak layık değildir.
-Ya Rabbim!Ruhumda bir ilim katresi var.İlahi onu heva rüzgarıyla ten toprağından muhafaza eyle.
-Ey ihsanı çok olan Rabbim!Cefa içinde geçip giden ömre merhamet et.
-Ey affetmeyi seven Rabbim!Bizi affeyle.İsyan derdimize çare eyle.
-Ey yardım isteyenlerin yardımcısı!Bizi hidayete çıkar.
-Ya Rabbi!Dua ve yakarışlarımızda sana layık olmayan sözleri bilmeyerek söyleyip hatalarda bulunmuş isek,o kelimeleri sen ıslâh et ve duamızı kabul buyur.Çünkü sözlerin hakimi ve sultanı ancak sensin.
-Ey alemin yaratıcısı!Kasvetli karamış katılaşmış adeta taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşat,feryadımızı âh iş vah hoş eyle ki,rahmetini çeksin.
-Ya Rabbi!Kerem ve lütfunla hidayet ettiği kalbi tekrar dalalete,sapıklığa meylettirme.Belaları bizden sarf eyle,çevir ve değiştir. Mevlana(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ya Rabbi!Rüzgarın şerrinden ve rüzgarla gelecek şeyin şerrinden sana sığınırım.
-Ya Rabbi!Ölüm hususunda yardımcı ol.Onu bana kolaylaştır.
-Ya Rabbi!imanı ruhuma içirdiğin gibi,kalbime da içir.Yaratılışımda takdir ettiğin şeyden bir şeyle bana azab etme.Zira Sen benim üzerimde her şeyi yapmaya muktedirsin.
-Ya Rabbi!Hacıları ve onların dua ettiklerini de mağfiret et.
-Ya Rabbi!Barastan,cinnetten,cüzamdan ve kötü hastalıklardan sana sığınırım.
-Ya Rabbi!Kureyş’e hidayet et.Zira onların alimi arzı ilimle dolduracaktır.
-Ya Rabbi!Nefsimin ve Nazar’ın yani kötü bakışlardan Allah’a sığınırım.
-Ya Rabbim!Yaptığım bu aciz fakat halishane dualarımı dergahı ülûhiyyetinde kabul ve karir eyle.Rahmetinle,mağfiretinle muamele eyle.Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Euzübillahimineşşeytanirracim/Bismillahirrahmanirrahim
Allahümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammed
-Bizi yaratan ,yaşatan sayısız nimetlerine garkeden,doğru bilmemiz,hidayete ermemiz ve cennetine girmemiz için engin rahmetinden ve fazl u kereminden bizlere peygamberlerin ekmel ve âzam ve fedal ve âhsen ve âlası,Ahmed ü Mahmud u Muhammed-i Mustafası’nı gönderen;o Resûl-i Ekrem’e sözlerin en yücesi ve en güzeli olan Kur’an-ı Kerim’i indiren,bizleri ümmetlerin en büyüğü ve en şereflisi kılan Ulu Rabbımız’a sonsuz hamd ü şükr ü senalar olsun.
-Allah’ın hak Peygamberi iki cihan serveri,mü’minlerin önderi insanlığın rehberi,âsilerin melcei,çaresizlerin eşfaı,Livaü’l-Hamd’in maliki,Makam- Mahmud’un sahibi,başımızın tacı,dertlerimizin ilacı,gözümüzün nuru,gönlümüzün süruru,Cenab-ı Hakk’ın Habib-i edibi,enbiyanın hatemi ve resûllerin ekremine ve onun temiz aline,pak ashabına,mübarek ahfadına ve cümle etbaına ve hassaten veresei enbiya,hulefa-i rusül,ümena-i ümmet olan ulema-i amilin,meşayih-ı vasılin,sadat-ı kamilin ve esatize-i mükemmilinimize,yani selasil-i turuk-u aliyyemizin mensupları pirlerimiz,mürşitlerimiz ve onlara bağlı ariflere,halifelere,Salihlere ve müridlere hadsiz hesapsız salat ü selâm olsun!...Amin
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Peygamber Efendimiz(s.a.v)buyurmuş ki,”Ümmetimden bir bölük insan,Allah’ın emrini icra etmeye devam edip duracaktır,ta Allah’ın takdiri olan kıyamet kopuncaya kadar…Kendilerini yardımsız bırakıp terk edenler ve muhalif çıkanlar onlara bir zarar veremeyecekler ve onlar,insanlar üzerine hakim ve galip olacaklardır.”
-Ya Rab,bizleri bu mübarek taifeden kıl;senin dinine has hadim,sünnet-i nebeviyeye hakiki tabi olmayı nasip buyur;bizi cahillerder,gafillerden,küçük hesap peşinde olanlardan,meselelerin özüne inmeyen bihaber muhaliflerden,zalimlerden ve yardakçılarından koru!Bizi tevfikini refik eyle;bizi mansur,müeyyed ve muzaffer kıl;zikrinde,şükründe,hüsn-i ibadetinde bize daima yardım buyur!Yolumuzu aydınlık eyle!Günahlarımızı affet!Cennetinle ikram ve ihsan eyle!Amin.
-Ayet:Resûl'ün üzerine düşen,sadece tebliğ etmektir.Allah neyi açıklayıp neyi gizlediğinizi hakkıyla bilir.
Maide süre:99
-Bizlere düşen Allah'ın emrini gereğince uymak,yaşamak ve layıkınca ibadet ve amelde bulunmaktır.Allah'ım bize af ve afiyet ver;her daim ismini zikretmeyi nasip eyle!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Bismillahirrahmanirrahim/Allahümme salli ve sellim alâ seyyidina Muhammed

-Yüce Rabbim!Ölmeden önce ölünüz sırrına ermeyi,bu şuur ve bilinç’e vakıf olan buna anlayarak kendi ölümünü düşünerek,idrak ederek çalışan, ahiretini kazanan;ölümünden sonra olacak olan kademe,kademe ahiret akabeleri kolayca sual vererek atlatan mesut ve bahtiyar kullarından eyle bizleri!Amin.Kabirden kalkarken de o güzel isimlerini anarak kalkmayı sırat köprüsünden uçarak geçmeyi,cennetine kavuşmayı nasip eyle Allah’ım!
-“Allah’ım sana daima ve büyüklüğüne layık bir hamdle hamd olsun.Resulüllah Efendimiz’e,ehl-i beytine,eshabına,etbaına,onun yardımcılarına hayır dualar olsun.Ya Rabbi!yerde ve gökte sana itaat edenlere merhamet eyle.Ey kerim olan Allah’ım!Lütuf ve keremin hürmetine bütün günahlarımızı hata ve kusurlarımızı affeyle.Yaptığımız zulüm ve haksızlıklar sebebiyle olan kul borçlarından bizi kurtar.Kereminle eğriliklerimizi düzelt.Kötülüklerimizi iyiliğe tebdil eyle.Amin.
-Ey dilediği yok ve dar eden Allah’ım!Kalan ömrümüzde bizi kötülüklerden koru.Razı olmadığın,beğenmediğin şeyleri bize çirkin göster,beğendiklerini sevdir.Bizlere razı olduğun işleri yapmayı nasip eyle.Vefatımıza kadar bu halimizi daim eyle.İradelerimizi bu hususta kuvvetlendir,niyetlerimizi sağlamlaştır.Bunlar için kalbimizi ıslah eyle.Uzuvlarımızı bu işlere sevkeyle.Bizi muvaffak kıl ve işlerimizde yardım eyle.
-Ya Rabbi!Bize senden utanmayı,beğendiğin her söze koşmayı ihsan eyle.Seçtiklerine,sevdiklerine nasip ettiğin,beğendiğin işleri yapma ve seni devamlı anma halini,sırf senin için yapılan amellerin en güzelini yapmayı ömrümüzün sonuna kadar devam etmeyi nasip eyle.Ölümümüzü iyi eyle.Ölümü bize ikram,ihsan,sana yakınlık ve sevinç eyle;pişmanlık,üzüntü eyleme.Kabirlerimize neşe ve sevinç ile girmek nasib eyle.Kabirlerimizi cennet bahçeleri ve rahmetinin indiği yerler eyle.Orada bizi korkudan emin eyle.Dirilteceğin güne kadar bizi emin ve kalpleri huzurlu olanlardan eyle.Amin.
-Günahkârlara karşı nefsinde bir acıma hissi duymayan bir kimse,hiç olmazsa onların lehine tevbe ve istiğfar ile dua etsin!Zira yeryüzündekilere Allah’tan mağfiret dilemek,meleklerin ahlâkındandır! Mutarrif bin Abdillah(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah,insanı doğru düşünen dostlardan mahrum eylemesin.Kimseyi de kendi yanlış kanaatinde ısrarcı ve inatçı eylemesin.Kendi düşüncesine dostlarına kontrol ettirmek,doğrusunu hemen kabul etmek ne güzel bir ahlâk’tır.Hem yanlış düşünmekten,hem de yanlışı uygulamaktan kurtulur insan!

-Rabbinin huzurunda (o gün günahla)durmaktan (utanıp)korkan,(bunun için de günah işlemeyi terk eden)için iki cennet vardır.
-(Onlar için o)iki cennetten başka iki cennet daha vardır. Rahman süre:55/46/62
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ya Rabbi!Bize senden utanmayı,beğendiğim her söze koşmayı ihsan eyle.Seçtiklerine.sevdiklerine nasib ettiğin,beğendiğin işleri yapma ve seni devamlı anma halini,sırf senin için yapılan amellerin en güzelini yapmayı ömrümüzün sonuna kadar devam etmeyi nasib eyle.Ölümümüzü iyi eyle.Ölümü bize ikram,ihsan,sana yakınlık ve sevinç eyle;pişmanlık,üzüntü eyleme.Kabirlerimize neşe ve sevinç ile girmek nasib eyle.Kabirlerimizi Cennet bahçeleri ve rahmetinin indiği yerler eyle.Orada bizi korkudan emin eyle.Dirilteceğin güne kadar bizi emin ve kalpleri huzurlu olanlardan eyle!amin.
-Ey mahlukatı,geleceğinden şüphe olmayan günde toplayacak olan Allah’ım bizim o günden asla şüphemiz yoktur.Ogünün korkularından emin kıl ve sıkıntılarından kurtar.O günün büyük sıkıntısını bizden kaldır.Bizi Muhammed aleyhisselamın yanında bulunanların arasına kat.
-Allah’ım!Hesabımızı kolay eyle.Lütfunla kereminle muamele eyle.Bize amel defterimizi sağ tarafımızdan ver.Sıratı çabuk geçen ve gıbta edilenlerden eyle.Tartı gününde sevabımızı ağır kıl.Cehennem’in sesini bize işittirme.Cehennem’den ve Cehennem’e yaklaştıracak işlerden ve sözlerden kurtar.Lütuf ve kereminli bizi Cennet’te kendilerine ihsanda bulunduğun peygamberler,sıdıklar,şehidler ve salihler ile beraber eyle.Onlarla arkadaş olmak ne güzel.
-Ya Rabbi!Orada bizi,babalarımızın,annelerimizin,yakınlarımızın ve çoluk çoçuğumuzla en güzel bir halde beraber bulundur.Dünyada iken bizimle ülfetleri yakınlıkları olanları da bize kat..Onları umduklarına kavuştur.Dilekdiklerinden fazlasını ver.Dünyadan imanla ayrılan bütün mü’min erkek ve kadınlara rahmetinle muamele eyle.Onlardan hayatta olanların günahlarını affeyle,tövbelerini kabul eyle.Zülum ve haksızlığa uğrayanlara yardım et.Hastalarına şifa ver.Bize ve onlara nasûh-u tevbe etmek nasib et.Çünkü sen,çok ihsan sahibisin ve her şeye kadirsin.Bizleri İslâm’ın yolundan ayırma!amin Cüneyd-i Bağdadi(k.s)
-Sesini(duada)yükselten(de yükseltmesen)de (O’na göre birdir),çünkü Ogizliyi de,gizlinin gizlisini de bilir.
-Allah O’dur ki,O’ndan başka ilah yoktur,en güzel isimler O’nundur. Tâ hâ süre:20/7-8
seyir

Post by seyir »

Peygamber(sav) Efendimizin öğrettiği dualardan.

Allahumme inni eseluk el-cennete vema karrabe ileyha min kavlin ve amel.
Ya Rabbi ben senden cenneti isterim ve beni cennete sokacak olan söz ve işleri yapmaya beni muvaffak etmeni dilerim.

ve neuzubike minennar ve ma karrabe ileyha min kavlin ve amel.
cehennemden sana sığınırım ve beni cehenneme düşürecek sözlerden ve işleri yapmaktan beni korumanı dilerim.

.....en özlü dua işin aslı faslı esası bu.

Mahmud Es'ad Coşan (rha)
seyir

Post by seyir »

Peygamber(sav) Efendimize uykusunda Allahu Teâlâ Hz.lerinin öğrettiği dua.

Yâ Muhammedi Namaz kıldığın zaman:
'Ey Allah'ım! Bana hayırlı işler işletmeni,
Kötülükleri bıraktırmanı,
Yoksulları sevdirmeni,
Beni yarlıgamanı,
Bana acımanı,
Benim tevbemi kabul etmeni,
Kullarını ibtilâya uğratmak istediğin zaman da, beni fitne ve ibtilaya uğramamış olarak huzuruna almanı,
Selamı yaymak,
Yemek yedirmek,
Herkes uyurken geceleyin kalkıp namaz kılmak derecelerini bana nasip etmeni Senden dilerim!' de!'

Kaynak: İslam Tarihi Asım Köksal(rha)
Post Reply

Return to “Kardeşlik”