Peygamber Efendimizi Anıyor muyuz?

mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Peygamber Efendimizi Anıyor muyuz?

Post by mehmetemin »

gerek sümeyra hanımın sorusu grek diğer görüşlerle berbaer aslında güzel bir konu oldu derinlikli fikir alışverişleri ufuk açıcı oluyor aslında

aslında soruyu sümeyra hanımın sorduğu şekilde anlamıştım ve namazlarda ve sair ibadet ve taat dede anıyoruz ama galiba bu sorurunun cevabı bu değil daha fazlası isteniyor şeklinde bir sözüm olmuştu,sonradan fenafir resul üzerine konuşmalar oldu

namazalar dersler ,ibadetler dışında efendimizi anmamız ancak bir olay veya söz olursa efendimiz şöyle buyurmuştur veya şöyle yaparmış diye söylerken oluyor

mekana gelince bizim misafir odamızda asılı olan veda hutbesinin sonunu odaya girdikçe okurum sonundaki beni duygulandıran şahid ol ya rab ,şahid ol ya rab ,şahid ol yarab diye yani cevabım bu kadar

diğer mesele ise güzel aslında orda arkadaşlar fikir beyan ederse güzel olur

tasavvufta en yüksek mertebe fenafillahtır ,ondan önce fanafirresul geliyor yine önce fenafişşeyh geliyor
böyle değilmi

bir arkadaşımız sünneti öğrenerek fenafirresul olunur diyor
şeyhin emirlerine uyarak fenafişşeyh
Allahın emirlerine uyarakta fenafillah olacağız o zaman

bu tanımdan bu sonuç çıkar ama dinde öyle değildir

evvela Allahın emirleri ve yasakları ,farz ve haramlarına uymak ve öğrenmek
sonra rasulluhaın sünnetini öğrenmek ve tatbik
daha sonra nafile müstehab işleri yapmak

velhasıl bu tanımlarla bu kavramları açıklayamayız
kişinin gerek farzlar nafileler sünnetler ,tarikat usulünü biliyor olması olmaması onun bu makamlardan hangisinde olduğunu göstermez

hepimiz fenafişşeyhiz aslında

nerden bu gün nureddin efendimiz türkiyeye gelse ,hepimiz işi gücü bırakırız ,görmek için sesini duymak için sabaha kadar insan bir heyecanla kapısında bekler yahu ,efendimiz rahatsız edeceğiz diye huzurunda konuşmaya bile utanırız yani bu hissiyatı düşünün bu gün ihavınımız bir çoğu bunu yapar nasıl heyecan duyarız zaten bu be şekildede değilse artık birinci mertebede bile problem var demektir.

fenafirresule gelelim efendimizin emirlerinde aynı bu şevk ve heyecanı hisseden bulanda fenafirresul olmuştur

veya bir vakit namazı için nefsani şeyler için ,annemiz babamız gel çarşıya gidelim sana üst baş alacaz dese koşa koşa gideriz ,koşa koşa namaza gidiyorsan ,secdeden başını kaldırmak dahi istemiyorsan işte sende fenafillah olmuşsun demektir .buna göre artık kendimiz değerlendirelim .

ilimden ,öğrenmekten ziyade emirlere uymada ihlasın ölçüsüdür bu makamlar.ve bu makamlar tabiki aşamalıdır

burda abdüllatif kardeşin fenafirresul olmak için fenafişşeyh olmaya gerek var sözüne gelelim evet bu şekildedir .çünkü daha basit olalını yapmada gayretsiz insan daha zorunu ve veballi olanını yapamaz tabiki yine ihlas noktasında diyoruz.

çünkü farz namazı kılmazsan öbür tarafta nasıl hesabı var görürüsün ama sünnet namazı kılmazsan mesela daha hafif ,nafile namazlar daha hafif ama bunlar bir diğerinin koruyucusu nafileyi terkeden sünnetide artık koruyamaz
sünneti terkeden farzıda artık koruyamayacağı için fenafişşeyh olmadan fanafirresul olunmaz ,fenafirresul olmadan fenafillah olunmaz.

o zaman fenafirresul olmak ayrı şeydir.bu ihlas mertebelerindendir.
sünneti öğrenmek ilim tahsili ayrı şeydir .bu kadın erkek her müslümana farz olan ilimdir ,dindir .dinini öğrenmektir.

sümayra hanımın sorusu resulluhı anmak ise salavatlar namazlar dualar dışında rasullulahı andığımız özel zamanaar ve yerlermiş ,ona göre soruyu cevapladık.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Canım kardeşim Mehmet Emin,
Sende bir kavram karmaşası görüyorum.. Önce fenâ nedir onu açıklamak lazım.

Fenâ yok olmak demek. Fenâfillah, Allah'ın varlığında yok olmak; fenafirrasul, fenafişşeyh...

Şeyhin sözünü dinleyen, rasulullahın sözünü dinleyen şeyhinde, rasulullahta fenâ olmaz. Ancak fenâ olmak için şeyhinin sözünü dinlemesi, rasulullahın sözünü dinlemesi lazım. Yani her söz dinleyen fenâ olmaz ama fenâ olmak söz dinlemekle olur.

Ama itaatten de önce aşk geliyor. Kişi aşık olacak ki fenâ olsun..

Dolayısıyla verdiğin örnek yanlış oluyor. Bir şey sünnet diye biz onu yaptığmız zaman fenafirrasul olmuyoruz. O kadar kolay değil bu işler.. Yine söz dinleme ile bağdaştırdığın için fenâfillah'ı en başta gelen şey yapmışsın. Ancak fenâ itaat etmek demek değil... Bu nokta önemli.. Allahın varlığında yok olmak, Allah'ın varlığında erimek, Allah ile bir olmak.. Bunun için Hallac-ı Mansur Hz. "ene'l-hak" demiş...

İnsan önce şeyhinde fena olur, sonra rasulullahta, sonra Allahta...

Kitabu'l-İbrizde bir örnek veriliyor. Bir adam vardı, şeyhini çok seviyordu diyor. Öyle ki diyor; şeyhi kendi evinde Ya Fatıma dese, bu da kendi evinde Ya Fatıma diyordu diyor. Fenâ makamı... Daha sonra şeyhi ona da icazet verdi diyor.

Bu fenâ meselesi, sadece tasavvufi bir şey de değil. Kişi sevdiği ile hemhal olur. Bir şiirde geçer: "Bilmem ne hal oldu bana, Ben sen miyim, sen ben misin?"

Yine el-İbrizde anlatılıyor, bir adam bir kadını çok seviyordu diyor. Sonunda evlenmek nasib oldu diyor. Bir gece eşi uyurken onu seyrediyordu diyor. Yüzünde bir çıban gördü diyor. Onu oradan kesip almak istedi ve bir bıçakla kesti diyor. Yalnız bıçak zehirli imiş ve eşi zehirlenmiş ölmüş.. Bu da eşinde fenâ olduğu için eşindeki zehir buna da sirayet etmiş ve adam da ölmüş. Fenâ böyle bir şeydir.

Bu meseleler böyle yazarak öğrenilecek şeyler de değil.. Yaşamak lazım. Biz yaşamadığmız için böyle havada kalıyor anlattıklarımız. Ama yine de tasavvuf kitaplarından okunmalı, araştırılmalı...

Kişi namazları haricinde sürekli rasulullahla beraber nasıl olur? Fenâfirrasul olursa olur.. Yani sürekli dediğim, gerçekten sürekli.. el-İbriz yazarı ed-Debbağ Hz. çok sefer def'i hacet için gittiğimde, işimi göremeden geri döndüm diyor.. Çünkü fenâfirrasul olmuş, sürekli Rasulullahla beraber, utanıyor; def'i hacetini bile gideremiyor..
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Smeyra

Post by Smeyra »

mehmetemin wrote:
namazalar dersler ,ibadetler dışında efendimizi anmamız ancak bir olay veya söz olursa efendimiz şöyle buyurmuştur veya şöyle yaparmış diye söylerken oluyor

mekana gelince bizim misafir odamızda asılı olan veda hutbesinin sonunu odaya girdikçe okurum sonundaki beni duygulandıran şahid ol ya rab ,şahid ol ya rab ,şahid ol yarab diye yani cevabım bu kadar

sümayra hanımın sorusu resulluhı anmak ise salavatlar namazlar dualar dışında rasullulahı andığımız özel zamanaar ve yerlermiş ,ona göre soruyu cevapladık.
Allah razı olsun arkadaşım. Öğrenmek istediğim buydu. Bu ve bunun gibi örnekleri çoğaltırsak birbirimize de örnek varmiş oluruz. Çok teşekkür ediyorum.
Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
Dertleri zevk edinmektir, alemde hüner
Gam_u şadi felek böyle gelmiş, böyle gider
mehmetemin

Post by mehmetemin »

abdüllatf kardeşim aslında demek istediklerimiz aynıda

sen fena halinin en çoşkun yaşandığı örnekleri veriyorsun ,ben daha makul örnekleri veriyorum.

herkesin fena halininde farklı olacağını düşünüyorum kimi gerçekten mansur gibi enel hak diyecek hale gelebilir ama kimide gayet soğukkkanlı olabilir .yani herkesin aşık olma dereceside farklıdır .

çoşkunluktan ziyade bu makamlarda kişinin emirlere karşı aklında ,mantığında ,vicadanında ,kalbinde gerçek inancı ve ihlası ve sevgiyi yaşaması dır.kişinin kendini bilmesidir .etraftan görülmüş sevgi tezahürleri aldatıcı olabilir.

yani hz peygamberin vefatı anında hz ömer efendimiz sevgisinden kendini kaybediyor ve efendimiz öldü diyenin kellesini uçururum diye kılıcını çekiyor ama orda doğru olan tavrı hz ebubekir efendimiz verdiği cevapla gösteriyor,hz ömer efendimizde sakinleşiyor.
illa sevgi belirtisi için aşırıya kaçmış bir tavrı göstermek çok takdir edilesi bir durum değil mazur görülecek bir tavırdır .böyle birşeyi insan devam ettirirse ikaz edilecek hatta kınanacak bir tavır haline gelir.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

..fenafirrasul olmak; tasavvuf kitaplarında vardır bu şeyler, hep düşünürüm, fenafirrasul olmak; rasulullah'ta sas fani olmak.. fenafişşeyh olmak, fenafirrasul olmak, fenafillah olmak.. fenafirrasul olacak bir insan, yani rasulullah'ın sas adeta ahlakını aynen alacak, sanki onun şahsiyetini tam kazanacak, tam onun o potasında eriyecek.. böyle olacak bir insan.. nasıl olur? hocamız rh a i hatırlıyorum..

(mec rh a; 890101)
cocuuka
Kan Grubu: A (+)

Post by cocuuka »

istanbul gösteri merkezindeki kutlu doğum programından sonra her camii gördüğümde aklıma geliyor.programa katılan kardşlerim bahsettiğim şeyi anlamışlardır tahminimce ;)
Smeyra

Post by Smeyra »

Allah razı olsun kardeş... :P
Dertleri zevk edinmektir, alemde hüner
Gam_u şadi felek böyle gelmiş, böyle gider
Post Reply

Return to “Peygember Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v)”