Ferahlık Ve Gonul Sururu icin Tesirli Evrad Hk.

Post Reply
Berktug
Kan Grubu: A (+)

Ferahlık Ve Gonul Sururu icin Tesirli Evrad Hk.

Post by Berktug »

EsSelamu Aleykum ;

Değerli Kardeşlerim ;
Dünyevi ve manevi sıkıntılarımızın , darlıklarımızın olması bu alemdeki imtihanımızn bir parçası olarak Rahman'in bize lütüflarıdır.
Zira Bu sıkıntı,dert ve kederler sebebiyle O'na yaklaşır ve bizleri feraha ,surura , genişliğe götürecek sebebler ararız.
Mü'min başına sıkıntı gelir sabreder ve sevab alır.
Mü'mim bir nimete nail olur şükreder ve sevab alır.
Rahman bizleri sabreden ve şükreden kullarından eylesin temennisi ile buradan siz Aziz Kardeşlerimle ;
imtihan dünyasındaki sıkıntı,dert,keder ve belalrı bizden zail eyleyecek bir kac evradı paylaşmak ve dahi once kendime ve sonra siz değerli kardeşlerime hatırlatmak istedim.

şöyle ki;

Image

load ettigim sekli ile goreceginiz evradı once kendi azgın ve gunahkar nefsime ve sonra siz değerli kardeşlerime hatırlatmak istedim.
Mubarek ve Mukaddes Evradı Latince harflerle Türkçe okunuşu ile yazdım.
Lakin bilginiz var ise ve daha onceden bir yerlerde okumuşluğunuz var ise
ben gibi cahil kardeşinize burada geçen evrad ve istiğfarlar hakkında arapça orijinalleri ile birlikte yazarsanız ve bilgilendirirseniz abad olurum.

Burada geçen isriğfar ve Mübarek evradı okurken ;
ben gibi cahil , nefisperest, heva hevesinin esiri olmuş kardeşiniz için de
tum bu maddi-manevi müşküllerimden halas olmam için dua ederseniz memnun olurum.
Zira Mü'min'in Mü'mine yaptığı dua günahsız ağızla yaptığı duadır ki bu Dua Rahman'in katında makbuldur.

Yerlerin ve Göklerin sahibi Olan Vahid'ul Ehad beana ve siz değerli kardeşlerime Basıt Esma ilahisi ile Tecelli Buyurarak
genişlik ferahlık gonul sururu ikram ve ihsan Eylesin.

Islamda ve Muhammedilik'de Kardeşiniz.
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Re: Ferahlık Ve Gonul Sururu icin Tesirli Evrad Hk.

Post by Yılmaz Haksöyler »

Berktug wrote:Islamda ve Muhammedilik'de Kardeşiniz.
Eyvallah kardeşim de, Muhammedî'lik ne oluyor?
Berktug

Post by Berktug »

Yılmaz Haksöyler wrote:
Berktug wrote:Islamda ve Muhammedilik'de Kardeşiniz.
Eyvallah kardeşim de, Muhammedî'lik ne oluyor?

Izah edeyim Aziz Yılmaz Haksöyler Kardeşim ;

Musa Aleyhisselâm zamanında hiç kimsenin sevmediği, günahkâr bir kimse ölmüştü.
“Bu da adam mı?”diye çöplüğe attılar.
Allahü Teâlâ Musa Aleyhisselâm’a emretti,
“Benim falanca çöplükte bir evliya kulum var, onu oradan çıkar, temizle,
namazını kıl ve defnet.”
Musa Aleyhisselâm adamı çöplükten çıkardı, güzelce yıkadı, kefenledi, namazını kıldı,
bu arada ahali şaşırdı, Allah’ın Resulü, bunların çöpe attığı adamı, temizliyor, kefenliyor,
namazını kılıyor. Definden sonra Musa Aleyhisselâm adamın evine geldi;
— Ey hatun, bu adam ne yaptı, hangi hayırlı ameli yaptı?
Kadın dedi ki:
— Ya Resulallah, bu hiç kimsenin sevmediği, herkesin kendinden kaçtığı birisi, bunun iyi bir ameli yoktu.
— İyi düşün, bunun hayırlı bir ameli, iyi bir işi var.
Kadın yine;
— Hiç bir iyiliği yoktu, hep günah işlerdi dedi.
Üçüncü defa sordu:
— Bunun mutlaka bir şeyi var ki, Allahü Teâlâ bana bunu defnetmemi söyledi.
Kadın dedi ki:
“Bir gün Tevrat okuyordu, okurken Muhammed (aleyhisselam) diye bir isim geçti.
Bu ne güzel isim dedi, tekrar okudu, yine bu ne güzel isim dedi.
Sonra, ya Rabbi, ismi böyle güzel olanın kim bilir kendisi ne kadar güzeldir, ben ona âşık oldum, dedi ve ismini öptü.”
Musa Aleyhisselâm bunu duyunca “Şimdi anlaşıldı.” buyurdu.

yani ;

burada "Muhammedi'lik"ten muradım "Aşk-ı Muhammedi" yi yüreğinde taşıma ortak paydasında buluşmuş
O Resul-ü Zişan Hz.'lerine ümmet olma şerefine nail olmuş kimselerdir.

Ancak ilave olarak Izahat gerektiren Husus şu;
Malumunuz Allah ( c.c. ) katında din Islamdır.
Bu sebele Hz. Musa 'nin , Hz. Isa'nin , Hz.Ibrahim'in ve diger tum Resullere ,Nebilere tebliğ edilen ve onların da sizler ve ben gibi Cühela gürüha anlattıgı , talim ettiği din Islamdır.
Ancak ;
Musa ( a.s.)'ın Islam olmus ümmeti Musevi ,
Isa (a.s.)'ın Islam'la muşerref olmuş ümmeti Isevi olurken
Bizler gibi Resul-ü Zişan Hz. Muhammed (a.s)in ümmeti olmakla şereflenmiş kimseler de Muhammedi olur.

Islam Olmak Diğer Peygamberlerin ümmeti ve takipçileri ile ortak paydamız olsa da
Hz.Muhammed ( a.s.) ümmeti olarak bizler Muhammedi'yizdir değerli kardeşim.
Ki bu aslında iyi bir şeydir.
Zira her peygamber kabuli olan özel duasini bu alemde yaparken
Fahr-i Kainat Efendimiz Bu duasını Kıyamet sonrasında kendi izinden giden biz "Muhammedi"lere saklamıştır.
"Ummeti,Ummeti !!!" nidalariyla Rabbine kendi takipçileri için yakaran bir Peygamber'den de ancak bu beklenirdi.
Hasili kelam Hz.Muhammed'in Izinden giden ve O'nun disiplinine ,öğretisine Bağlı olanlar O'nun Aşkını yüreğinde taşıyanlar Dünya denen bu gezegende Muhammedi Olarak anılır,adlandırılır Değerli Yılmaz Haksöyler Kardeşim;

inş'Allah anlatmak istediklerimi layıkıyla anlatabilmişimdir.
Burada Şu hususu da belirtmeden geçemeyeceğim ,
Eğer bu "sıfat" sizi rahatsız ettiyse Lütfen üzerinize alınmayın,
Bırakın yukarıda tarif etmeye çalıştığım zevat üzerlerine alınsın.

ilave olarak "Allah" ism-i Celili'ni ve bu ismin gectiği tüm kelimatı( Eyv'Allah , inş'Allah , maaz'Allah v.b)
yazarken "baş harf"i Büyük yazma hassasiyeti göstermeyi önce ben cühela nefsime
ve sonra da siz değerli Kardeşlerim'e hatırlatmak isterim.
Ves'Selam.

Eyv'Allah..
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Post by Yılmaz Haksöyler »

Anlattığınız şeyler gayet hoş ve doğru şeyler; amenna! Ancak Muhammedî kelimesini Musevî, İsevî gibi dini tanımlayan bir kelime olarak kullanıyorsanız "Islamda ve Muhammedilik'de " gibi bir ifade kullanmanız anlamsızlaşır. ;)

Ama peygamber efendimize olan muhabbetinizi belirtmek için kullanmış iseniz bu karşı taraftan pek belli olmuyor, kusura bakmayın. :)
Berktug wrote:ilave olarak "Allah" ism-i Celili'ni ve bu ismin gectiği tüm kelimatı( Eyv'Allah , inş'Allah , maaz'Allah v.b)
Ves'Selam.
Bu husus ise aslında Türkçemiz bölümünde tartışılması gereken bir konu ancak bir iki cümle söylemek gerekirse:
Hürmet kelimelerle değil, mana iledir. İnşaallah, eyvallah, mazallah, hasbiyallah yazarken laftazullahın ilk harfini büyük yazmanız Türkçe kurallarına aykırıdır. Ona kalırsa, Arap alfabesinde büyük harf denen bir kavram yok, buna ne demeli. :)
Berktug

Post by Berktug »

Yılmaz Haksöyler wrote:Anlattığınız şeyler gayet hoş ve doğru şeyler; amenna! Ancak Muhammedî kelimesini Musevî, İsevî gibi dini tanımlayan bir kelime olarak kullanıyorsanız "Islamda ve Muhammedilik'de " gibi bir ifade kullanmanız anlamsızlaşır. ;)

Ama peygamber efendimize olan muhabbetinizi belirtmek için kullanmış iseniz bu karşı taraftan pek belli olmuyor, kusura bakmayın. :)
Berktug wrote:ilave olarak "Allah" ism-i Celili'ni ve bu ismin gectiği tüm kelimatı( Eyv'Allah , inş'Allah , maaz'Allah v.b)
Ves'Selam.
Bu husus ise aslında Türkçemiz bölümünde tartışılması gereken bir konu ancak bir iki cümle söylemek gerekirse:
Hürmet kelimelerle değil, mana iledir. İnşaallah, eyvallah, mazallah, hasbiyallah yazarken laftazullahın ilk harfini büyük yazmanız Türkçe kurallarına aykırıdır. Ona kalırsa, Arap alfabesinde büyük harf denen bir kavram yok, buna ne demeli. :)
Değerli Kardeşim ;
"Muhammedi" sıfatını ne amaçla kullandığımı yukarıdaki yazımda izah ettim.
Islam'da ( ve dahi ) Muhammedi'likde yazdığıma göre burada bir nüans var.
ve bu nüansın da aşina gözlerden ve kalblerden kaçmayacağı hususunda şüphem yok.
Bu sebeble ilave yazılacak bir cevap kelamin ve klavyenin isrrafina sebebtir.

Değerli Kardeşim ;
Hürmeti sadece mana yönü ile anlamlandırmak ise bir tercih meselesi,
ben tercihimi , saygı'yı yazarken ve yad ederken bütün halde korumaktan ( tum yonleri ile ) yana kullanıyorum.
Rabbimizin ismine olan saygıyıda gerek yazarken ve gerekse yad ederken göstermek bir incelik ve letafet isteyen usul ve uslubdur.

bu uslubu benimsememeyi "türkçe dilbilgisi"ni öne sürerek ve "zaten arapçada büyük harf yok ki" gibi düşüncelerinizle tercih ederseniz sizi kınayamam.
zira herkesin kendi fikri ve sevgi derinliği ile hareket etme ( yazarken ve yad ederken )
hürriyeti vardir.

Alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Peygambere sadece ismi ile hitab etmek varken ;
Fahr-i Kainat Efendimize sevgi ve aşk ile bağlı olan kişinin
" Seyidina, Efendim" diyerek hitab etmesi gayet doğaldır.Salat-u Selamla anması ve bunu yazınına ,yadına yansıtması gayet doğaldır.
Ves'Selam
Eyv'Allah..
abdullahkull
Kan Grubu: 0 (-)

Post by abdullahkull »

selamun aleykum yazılarınızı okudum Berktug kardeşimizin dilbilgisi konusunda yaptığı açıklamaları doğru buluyorum fakat yinede Muhammedilik kelimesini kullanması yanlış yorumlara neden olacağından uygun olmadığı kanaatindeyım.
Birde Berktug kardeşim senden bir ricam var şu resmini değiştirsen bu adamı gördükce aklıma ..... geliyor...
Ciğerleri yakan bu düşünce, uykumu kaçırdı her gün,
ki, kimin âğûşuna düştün, rü'yâda kimi gördün? Hâdimu'l-fukarâ (MZK)
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Birde Berktug kardeşim senden bir ricam var şu resmini değiştirsen bu adamı gördükce aklıma ..... geliyor...
Açıkçası Bergtuğ beyin bu resmi neden seçtiğini ben de merak etmiyor değilim. :) Çok mu beğendiğiniz bir şahsiyet?
Post Reply

Return to “Peygember Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v)”