Mü'minlere Tavsiyeler

Tekkemizin yolu, prensibleri, adâb ve erkânı, vs.
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Mü'minlere Tavsiyeler

Post by Serid Ömer »

-Euzübillahimineşşeytanirracim/Bismillahirrahmanirrahim
Allah-u Teàlâ Hazretleri cümlemizi, cümlenimizi enbiyâ ve evliyâsının ve hâssaten habîb-i kibriyâsı Muhammed-i Mustafâ'sının iltifat ve şefaatlerine, te'yîdat ve himmetlerine nâil ve mazhar buyursun, sevgili kardeşlerim! Âmîn bi hürmetismihil-a'zâm, ve nebiyyihil-ekrem, sallallàhu aleyhi ve âlihî ve sahbihî ve men tebiahû biihsân ve selleme teslîmen kesîrâ(Hocalarımızdan,üstadlarımızdan hasseten muhammed mustafa(s.a.v)Cenab-ı Allah razı ve hoşnut olsun.)Cenab-ı Allah bizleri gerçekten sağlam bir mü'min olmayı nasip eylesin.Amin.
-De ki;"Ey insanlar!Rabbinizden size hak(Peygamber ve Kur'an)gelmiştir.Artık kim doğru yola gelirse,ancak kendisi için doğru yola gelmiş olur.Kim de(haktan)saparsa,ancak kendi aleyhine sapmış olur.Ben sizin üzerinizde bir vekil(ve bekçi)değilim.YUNUS SÜRE:108
-Zikrullah ile meşgul ol!
-Haramlardan,günahlardan kaç,uzak dur!
-Kanaatkar ol!
-Nefsini temize çıkar!
-Cenab-ı Hakk'ı çok sevmen için Resulüllah(s.a.v)önce çok sevmen gerekli unutma!
-Alimlerimizi de çok sevelim ki,Peygamberimiz(s.a.v)yaklaşmış olalım!
-İbadetlerini zamanın da ifa et!
-Ahlâkını güzelleştir,kötü huyların varsa bırak!
-Tevbe ve istiğfara devam et!
-Kulum beni zikrettikçe ben o kulumun yanındayım!
-Ben tövbekarları,temizlenenleri severim!
Last edited by Serid Ömer on 16 Sep 2008, 05:34, edited 1 time in total.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Re: Mü'minlere Tavsiyeler

Post by Serid Ömer »

Ayet:"Ey Rabbim!Bana bir hikmet bahşet ve beni salih kimseler arasına kat."ŞU'ARA SÜRE:83
-Gerçek mü'min;İlim,amel,ihlas ve korku bir müslümanın yolu olmalıdır.Daima Allah'ın rızasını istemelidir.
-Dünyada şu üç husus insanoğlunu Rabbinden uzaklaştırır;Şöhretin,servetin ve şehvetin kulu olmaktır.
-Ölümü hatırlamak,kalb katılığını önler.Kalbi yumuşatır.Ruhuda saf ve berrak hale getirir.
-Ticarete hıyanet karışınca bereket gider.
-Dünya sevgisi, kötülüğün başıdır.(Yani harama girmesine sebep olur düşüncesiyle söylenmiştir.)
-İslâm huy güzelliğidir.
-Müslümanlar her konu da bilgi edinip hakikatı bulduktan sonra müzakere etmelidir.
-Hata edenlerin en iyileri tevbe edenlerdir.
-İyilikler,kötülükleri giderir.
-Hiç biriniz,kendisi için istediğini din kardeşi içinde istemedikçe iyi mü'min olamaz.
-İyilik insanın hamurunda mevcut,fıyratına konulmuş(mevdu)bir haslettir.
-iyilik(birr)kalbin tatmin olduğu,nefsin itmanına erdiği,göğsünün inşirah duyduğu her şeydir.iyilik,cennete sevkeder.
-"En iyiniz ahlâkı en üstün olanınızdır."
-Amellerin değer ölçüsü,niyetlerdir.Herkesin eline geçecek olanda niyet ettiğidir.
-Allah sizin süret ve şekillerinize değer vermez.Kalblerini(zdeki yönelişlerini)ze değer verir.
-Bir işten maksat ne ise,hüküm ona göredir.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Mü'min beş türlü şiddete maruz kalır.

1-Müslüman kardeşi onu çekemez.
2-Münafık ona buğz eder,sevmez onu
3-Kafir onun canına kasteder.
4-Kendi nefsi onunla uğraşır.
5-Şeytan onu şaşırtmaya çalışır.

-Ey mü'min!Şu ibret dolu sözleri iyi dinle;Allah'ı kendine dost edin.İnsanları bir yana bırak,onlarla kalben ilgi ve münasebetini kes.Nerede olursan ol.Dostluğuna sadık kal.İnsanoğluna nereden bakarsan bak o,zehirli bir akrepten farksızdır.
-Ayet:Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur ve din sadece O'na aittir.Yoksa Allah'tan başkasından mı korkuyorsunuz? NAHL SÜRE:52
-Ayet:Rabbimiz günahlarımızı bağışla,kötülüklerimizi ört ve canımızı iyilerle beraber al. Al-i imran süre:3
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-"Ekimüs salah"namazını Resûlüllah'tan öğreniniz.Allah'a itaat ediyorum diyen bir insan Resûlüllaha da ittiba edecek.
-İbadet etmek,itaat etmek,Resûlüllaha ittiba ederek Rıza-i bariyi kazanacak.
-"İlahi ente maksudi ve rıdake matlubi"diyoruz.Ya Rabbi!maksadım,muradım sensin.Ben bütün faaliyetlerimde senin rızanı istiyorum.
-Emirlerini tutmak,yasaklarından kaçmak...Haramlardan,günahlardan ve sünneti seniyyeye aykırı şeyler manasına gelen bid'atlardan kaçmak,kaçınmak,sakınmak esastır.
-Ameller niyetlere göredir.Onun için her işin başında Allah rızası için besmele-i şerifeyi söylemeyi sakın unutma!Allah'a teslim ol!Bilmiyorum başka yol!Allah ne güzel vekildir.
-Müslüman kardeşim!Kalbinde daima Allah sevgisi eksik olmasın.İbadetlerin saf ve duru olsun.Vera,takva,zühd,sabır,rıza,kanaat,tevekkül ve işlerini Allah'a ısmarlama yakınlık elde etmek için gayret eyle,gönül selameti,cömertlik,hüsnü zan,ihlas,muhabbet,güzel huy sahibi olmaya çalış.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Emirlerini tutmak,yasaklarından kaçmak…haramlardan,günahlardan ve sünnet-i seniyye aykırı şeyler manasına gelen bid’atlardan sakınmak esastır.
-Ameller niyetlere göredir.Onun için işin başında Allah Rızası için niyet ederek besmele-i şerife ile işe başlanılmalıdır.
-İyiliği yapanı ödüllendirilmeli ve bu iyiliğin sebebi ancak Allah Rızası olduğu söylenilmeli,sonucunu mükafatını Allah’tan beklenilmelidir.Kötülüğü yapan kişiyi de bu yaptığının yanlış olduğu kibarca uyarılmalı,doğru davranış ve hareketin nasıl olduğu söylenilmelidir.Yani emr-i bil maruf nehl-i anil münker yapılmalıdır.Sessiz kalınmamalıdır.
-Müslüman kardeşim!Allah’a karşı olan görev ve sorumluluklarımızda daima;Takva,Vera,Zühd,Sabır,Şükür,Kanaat,tevekkül ve işlerini Allah’a ısmarlama yakınlık elde etme,gönül selameti,cömertlik,ihlas,hüsnü zan,güzel huy,iyi geçinme ve doğruluktan sakın ayrılma Cenab-ı Hakk’ı kalbinden sakın bir an bile olsa çıkarma.Daima Allah’ın emrini yerine getir.
-Her şeye başlarken besmele-i şerifeyi cenab-ı Hakk’a hamdü senayı ve Peygamberimiz(s.a.v)salavat-u selamu katiyen dilinden bırakma gönlünden çıkarma.
-Her işinin ve her meselenin önce araştır bilgi topla senin için faydalı olanı değil Allah’ın hükmüne ve hakemliğine başvur hayırlı olan ne ise onu yap.
-İnsanlarla konuşurken önce Allah’ın selamı ile söze başla bunu alışkanlık haline getir.İnsanlara selam vererek söze başlama birbiriniz arasında sevgi ve saygı ortamını tesis eder.
-Her yaptığın işte,ibadette,hayır ve hasenetde yalnız Allah Rızası olmalıdır.
-Mü’min kardeşlerim şu üç şeyi seçerken çok dikkat ediniz:1-Dost2-Eş3-İş seçimlerinde mantıklı hareket ediniz.
-Dostluklarınızı ve arkadaşlıklarınızı sakın menfaat üzerine kurmayınız.
-Arkadaşlarım!Şu dört görevi devamlı yapmaya çalışınız
1-Allah’ın selamını yayınız.
2-Müslüman kardeşinin her hayırlı davetine icabet et.
3-Hastaları mutlaka ziyaret ediniz
4-Arkadaşlarınızı,dostunuzu,akrabanızı ve baba dostunu ziyareti de sakın terk etmeyiniz.
-Allah’tan korkunuz çünkü onun azabı çetindir.Sonunda cennet var.cehennem var dikkatli olunuz.
-Cenab-ı Hakk’ı ve Peygamberimiz(s.a.v)daima zikrediniz
-Kelime-i tevhid ve Kelime-i şehadeti söyleyerek daima imanınızı tazeleyiniz..
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Nefse,şeytana,hubb-i dünyaya şiddetle muhalefet etmeli;akla,mantığa,imana,şeriate uymalı,ahiret sevabına rağbet eylemeliyiz.
-Günahların her çeşidinden ve günah yerlerinden hem kendimizi,hem de çoluk çocuğumuzu uzak tutmalıyız.
-Zamaneye uygun,nefsine düşkün,sathi ve zayıf müslümanları uyarmalı,şuurlandırmalıyız.
-İslam'ı dejenere edenlere yüz,hasımlara taviz vermemeli,onları palazlandıracak en küçük destekten bile şuur ve basiretle uzak durmalıyız.
-İslami hizmet saflarında yerimizi almalı,dinimizi ve müslümanları her çeşit maddi manevi tehlikeden korumak ve kurtarmak için malla,canla çalışmalı,cihad eylemeliyiz.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah'a karşı gelmekten ona karşı asi olmaktan,isyankar tutum ve davranışlardan her türlü büyük küçük günahlardan kötülüklerden uzak durunuz!
-Allah'a olan kulluk görevlerini eksiksiz yapmaya çalışınız.
-Çocuklarınıza buluğ çağından itibaren mutlaka İslam dinini öğretiniz.
-Kur'an!ı Kerimi öğrenip evlatlarınıza ve diğer müslümanlara öğretiniz.
-Kim İslam'dan başka bir din ararsa O ahirette'de en büyük zarara uğrar.
-Arkadaşlarım!şerefinizi,namusunuzu,iffetinizi,ahlakınızı,onurunuzu,itibarınızı,ailenizi,sevdiklerinizi ve imanınızı koruyunuz.
-Arkadaşlarım!İşlerinizde doğruluk,dürüstlükten ayrılmayınız.Cenab-ı Allah'tan hidayet ve hayır,sağlık af ve afiyet isteyiniz.
-Siz her biriniz Allah'ın halifesidir.Sizi yarattı ve ruhundan üfürdü.
-Ruhlarınız kötü duygu ve düşüncelere hayallere kapılmasın.Uyanık olun.Allah'ın yolundan çıkmayınız.Allah'ın yolunda yürüyünüz.
-Nefislerinizi terbiye ediniz.Kötü ve şer duygularınızı atınız.Abdest alıp Allah'ın emirlerine sımsıkı sarılınız.Allah'ı daima zikrediniz.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah ve Resûlü bir meselede hüküm verdiği zaman,inanan bir erkek ve kadına,artık o işte,kendilerine göre(başka)tercih hakkı yoktur.Kim Allah'a ve Resûlü'ne karşı gelir(onlar tarafından verilmiş hükümleri beğenmez)se,kesinlikle o,apaçık bir sapıklıkla sapmış olur.AHZAB SÜRE:36
-Elhamdülillah müslümanız;gayemizin kaynağı imanımızdır.Biliyoruz ki dünya bizim asıl yurdumuz değil,mukavvat bir imtihan yeridir.Ömrünüzün değerini kıymetini iyi bilin,zamanınızı çok iyi değerlendirin.

-Müslümanların eğitim ve öğretimi bizce en mühim mevzudur.Mesliğinizin en iyisi olunuz.

-İşinizde ki,değişimleri,gelişmeleri çok yakından takip ediniz ve imkanlar dahilinde gelişmelere ayak uydurunuz.

-Unutmamalısınız!İslâm'ı tanıtmakla,yaymakla,tebliğ etmek biz müslümanların görevidir.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-"Allah yolunda cihad etmek"cihadların en güzelidir.

-İkinci cihad,şeytanla uğraşmak.Şeytan da büyük düşmandır.Şeytan aldatmaya çalışır,ona esir olma,şeytanının yoluna girme,nefsinin her istediğini yapma,Allah için hangisi doğru ise onu yapmaya çalış.Allah'ın yolundan sakın ayrılma!

-Cihadın bir şekli de Allah yolunda,"fi sebilillah"haccetmektir.Her türlü koşul ve imkanlar dahilinde islâm'ı yaymaya çalışmaktır.

-Başkalarını hak yola çekin!Onlara İslâm'ı öğretin.Allah'ın İslâm dininin yayılmasında yardımcı olunuz.Bunu yaparken kesinlikle Allah rızası için yapınız.Sağlam,kavi müslüman olmak lazım.

-Allahu Teala "Hadi"dir,hidayet vericidir;layık olan kullarını hak yola iletir.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Birbirinize kesinlikle buğz etmeyiniz,hased etmeyiniz.Müslüman kardeşlerinizin sorunları ile yakından ilgileniniz,yardımcı olunuz.
-Adaletten,doğruluktan ayrılmayınız.
-Allah’ın sevgisine mazhar olacak iyi,güzel ve hayırlı işlerde bulununuz.
-Resûlüllah(s.a.v)nin sünnetini öğrenip uygulayınız.Hadis-i şerifleri okuyup ezberleyiniz ve o hadis ile amel ediniz.Peygamberimiz(s.a.v)hayatınıza daima örnek alınız.
-Geceleri kalkıp(Teheccüd namazı)nızı mutlaka kılınız.Mendup’tur.Peygamberimiz(s.a.v)de”Gece namazını kılmağa devam ediniz.Çünkü bu sizden önceki iyi amelli kişilerin de adeti idi.Bu sizi,Rabbinize yaklaştırır.Günahlara kefaret ve günahtan alıkoymaya sebeptir.”Farz namazlardan sonra namazların efdal ve üstünü gece namazıdır.
-Arkadaşlarım!Sakın çok uyumayınız.Çünkü çok uyumak insanı rahatsız eder.Sağlık dengesi bozar.Gaflete,zillete,miskinliğe,fakirliğe düşmemize sebeb olur.
-Midenizi gereksiz yere lüzumsuz fazla yemek ile doldurmayınız.
-Seher vaktinde kalkıp günahlarımızdan arınmak için tevbe,istiğfar ediniz.Cenab-ı Allah'tan af ve afiyet isteyiniz.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Üç ses sevimlidir;Horoz sesi,Kur'an sesi,Tevbe ve istiğfar sesini Allah sever unutmayınız.
-Sakın gaflete düşen kişi olmayınız.
-İlmin esası,öncelikle Allah'ı tanımak,bulmak sevmek ve O'nun emirlerini ve yasaklarını öğrenmektir.
-Cenab-ı Allah'ın ve Resûlüllah(s.a.v)'in gösterdiği,öğrettiği uygulamaları esas alıp O'nu kendi yaşantımıza iyi örnek almalıyız.
-Müslüman kardeşlerim!Hak ve Batıl olanlara dikkatli ayırınız.
-Dünyalık güzelliklere fazla dalıpda, ahiretinizi mahvetmeyiniz.
-Herzaman,her yerde Allah'ın emrini üstün tutunuz!
-Başkaların malında gözünüz olmasın.Hased etmeyiniz.Daima kanaatkar olmaya çalışınız.Allah'ın taksimine razı olunuz.
-Allah'a tevekkül et,vekil olarak Allah yeter.
-Rızık temin ederken haramlara sakın bulaşmayınız.
-İbadetlerinizi yaparken sakın ihmalkar davranmayınız.
-Hem Allah'a karşı hem de,insanlara karşı saygılı,seviyeli,edepli,ahlaklı davranınız.
-Cahilllerin konuşmalarına karşı çıkıp kavga etmeyiniz.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ey kardeş!Gaflet uykusundan uyan,gerçekleri anla,istikbalde başa gelebilecek felaketleri düşün,fani cihanın aldatıcı lezzetlerine kapılma,şeytana kanma,gafillik ve cahillikten kendini kurtar,gayrete gel,tedbir al,İslâm’a sarıl,gerçek Müslüman ol,ahiret için çalış,kendini cehennemden kurtarmaya bak,cenneti elden kaçırma,bir saniyeni bile boşa geçirme!Bu dünya kimseye kalmadı ve kalmayacak,sen de bir gün mutlaka buradan göç edeceksin.
-Ölüm ansızın ve habersiz geliverir.Bir gün,kim bilir nerede,nasıl kaç yaşında Azrail(a.s)yakana yapışıverir.
-Akıllı Müslüman ölüme hazırlıklı olandır;ahmak ise heva-yı nefsine uyup gaflette yüzen!
-Ya Rab!Bizi gafletten uyandır;bize zikrinde,şükründe ve hüsn-i ibadetinde tevfikini refik eyle!
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

EL-MÜ’MİNU(Cellecelaluhu)Gönüllerde iman ışığı uyandıran,kendine sığınanalara aman verip onları koruyan,rahatlandıran Allahu teala kalplere iman bağışlayarak oralardan şekleri,tereddütleri kaldırmıştır.Kendine sığınanlara aman verip korumuş,emniyetle rahatlandırmıştır.İman Allah’ın en büyük nimetlerinden biridir.Allahu teala’nın nimetlerinden biri de emniyet’dir.Eğer bir korku,endişe taşımıyorsak bunda bilakis rahatlık ve iç ferahlığı içinde yaşıyorsak bunun el-mü’min ism-i şerifinin tecelliyatından olduğuna şüphe yoktur.Bir insan kulluğunun idrak şuuru içinde bütün bildiğim,bilmediğim şeylerin kötülüklerinden Allah’a sığınırım dediği zaman Cenab-ı Allah’ın himayesine girmiş olur.Şerlilerin,şerrinden daima Allah’a sığınırız.
-AYET:Allah,a itaat edin,Peygamber’e itaat edin.Eğer yüz çevirirseniz,(bilin ki)Resulümüz’ün üzerine düşen ancak apaçık tebliğdir(artık sorumluluk size aittir.)TEĞABUN SÜRE:12
-Allah,kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır.Mü’minler ancak Allah’a güvenip dayansınlar.TEĞABUN SÜRE:13
-Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadete devam et.HİCR SÜRE:15
-Rabbimiz,üzerimize sabır yağdır ve bizi Müslüman olarak öldür.A’RAF SÜRE:7
-Rabbimiz,günahlarımızı bağışla,kötülüklerimizi ört ve canımızı iyilerle beraber al.AL-İ İMRAN SÜRE:3
-Biz güzel iş işleyenlerin ecrini asla zayi etmeyiz.KEHF SÜRE:18
-Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’na aittir.Yoksa Allah’tan başkasından mı korkuyorsunuz?NAHL SÜRE:52

-Aslında gerçekten Arkadaşlarım Mü’min olma vasıflarını üzerimizde devamlı taşımak çok zor bir görevdir.Çünkü çevremizde bir sürü etken ve faktörler bulunmaktadır.Kararlarımızı verirken,insanları iyi tanımalı,peşin hüküm içersinde olmamalıyız.Doğrunun,faydalı olanın,hayırlı iş tutanın yardımcısı olmalıyız.Nefislerimizin her istediğini yapmamalı,Allah’ın emrini göz önünde tutmalıyız.Başkalarını memnun etmek için yanlış tutum tavır ve hareket içinde olmamalıyız.Buradan hareket edersek eğer,ailemizin,arkadaşlarımızın,dostlarımızın,sevenlerimizin istekleri,arzuları değil Hak’kın emrinin üstün olduğunu asla unutmamamız lazımdır.Cenab-ı Allah bizleri yolundan izinden mahrum etmesin sevdiği razı olduğu kullar zümresine ilhak eylesin.AMİN

-Mü'min şiddetli ve hiddetli değildir.Çünkü her mahlukta olduğu gibi bahusus insanların bu gibi çirkin huylara karşı bir nefreti bir kini bir hoşnutsuzluğu vardır.Bazen zafiyyeti sebebiyle inkıyad etse sever gibi görünse dahi bunlar içten değildir gösteriş ve idaredir.Yoksa hiç bir kimse şiddete hiddete tehammül edemez mukabelede bulunur.İslam'dan beklenen bu değildir.Burada bize düşen en güzel huy ve edebe sahip olmamızdır.Cenab-ı Allah cümlemize hayırlı güzel ibadetler yaparken can veren kullarından eylesin.AMİN
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Arkadaşlarım!Size gelen her belâ ve müsibet karşısında sakın isyana ve küfre düşmeyiniz hadiseyi sabırla karşılayınız ardından tevbe ve istiğfar edip sonumuzun hayrı ve selameti için dua ediniz.Cenab-ı Allah bize çekemeyeceğimiz yükü bize yüklemez.Mutlaka bizim için sonunda hayır vardır diyerek tevekkül etmeliyiz.
-Arkadaşlarım!Bilmediğimiz konular ve hadiseler karşısında sakın tartışmaya,münakaşaya,ihtilafa düşüp üzücü durumlardan kaçınınız.
-Arkadaşlarım!Öncelikle kendi nefsimize söz geçirmeliyiz ki,sonra diğer kimselere sözümüzü dinletebilelim.Bu sayede Cenab-ı Allah bizlere ruhumuzu yüceltecek,makamımızı yükseltecektir.
-Arkadaşlarım!Dua ederken bilinçli,samimi,alçak gönüllü bir şekilde tevazu ile kesin ve kararlı bir dille ellerimizi kaldırarak Yüce Rabbimize münacatta bulununuz ve duanızı sadece kendiniz için değil,başkalarını da dahil ederek dua ediniz.Allah'tan o güzel cennetini isteyiniz.
-Ayet:Ey iman edenler!Allah'a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki,Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın.Kim Allah'a ve Resûlüne itaat ederse,muhakkak büyük bir başarıya ulaşmıştır.AHZAB SÜRE:70-71
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allah'ın sevgili kulları bu on sıfatla muttasıf olmalıdır;
1-Hak' işin doğru olsun,Tevhid-i baride kendini bozuk itikaddan gayet sakın.
2-Halk'la işin iyi olsun,yani işin daima insaf olsun.
3-Nefsine muhalefet eyle,
4-Büyüklere hizmet eyle,
5-Elin altında olanlara merhamet eyle,
6-Dostlarına nasihat eyle,
7-Düşmanlarına hilm eyle,
8-Ulemaya tevazu eyle,
9-Dervişlere sehavet eyle,
10-Cahillere sükût eyle,
- İşte bu on güzel huy'la kim huylanırsa berhudar olur.O zaman üzerine rahmet yağar,sevap yağar,hayır yağar... dünya ve ahiretin en sevgili kulu olur.
Post Reply

Return to “Gümüşhanevi Dergahı”