Siz hangi ülkeyi seçerdiniz?

Leyla Hanne

Re: Siz hangi ülkeyi seçerdiniz?

Post by Leyla Hanne »

mehmetemin wrote:bence hocamızın tavsiyesi yanlış anlaşıldı gibi geldi bana herkes turistik geziye gidecekmiş gibi konuşuyor

hocamız evlilik cüzdanı istiyor ama dünya turu değil :lol:
Hocamız Allah aşkına nasıl evlilik cüzdanı istiyor Mehmet Emin Bey sanki bu tavsiyeyi sadece bekarlara yapmış gibi o sohbeti bilen dinleyen okuyan evliler gidip boşansın o zaman öyle şey olur mu? Canlı ilişkiler kurmak için illaki evlenmek gerekmiyor yani evlenseniz iyi olur diye bekarlara tavsiye ediyor...Köyünden başka yeri bilmeyen derken ne yapılabilir gezeceksin göreceksin kültürleri nasıl neler yapılabilir her ilin ülkenin ihtiyaçları kayıpları farklıdır tebliğ açısından da diğer açılardan da..Ticaret,boykot, o başındaki kralın hareketleri, alimlere yapılan kötülükler vs. devam ediyor....
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

tamam efendim
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Leyla Hanım, hocamız o ülkeyi tanımak için evlilik yolunu öneriyor alıntıladığınız yazıda.. Belki tek yöntem evlilik değil elbet ama alıntı yaptığınız yazının ana fikri yurtdışından evlenmek.

Bu da tabi erkeklere yönelik bir şey. Bir kız kalkıp da "Ben şu ülkeden bi adam buldum, onunla evleneceğim!" dese pek hoş olmaz herhalde.

Ama tabi asıl mesele müslümanın haliyle hallenmektir ve faydalı olmaktır. Falanca ülkeyle irtibatlı olmamızın en kolay yolu kan bağı olduğu için hocamız onu önermiş.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Bence ana fikir evlilik değil. (Erkek üyeler hemen ana fikir evlilik diye fikir beyan etmişler ama.) :) Ana fikir sadece ülkemiz sınırları içerisinde değil ülke dışındaki müslümanlarla da irtibat kurmak, halleriyle hallenmek. Evlilik bunu gerçekleştirmek için hocamızın tavsiye ettiği güçlü bir yöntem sadece.
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

ilk tercihim Medine olur du herhalde.Ya da Mekke.Hatta düşünüyorum da.
Ve tabii ki Avustralya :)
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Sonsuzluk Özlemi

Post by Sonsuzluk Özlemi »

bn avustralyayı tercih ediyorum =)
Seyid Alp

Post by Seyid Alp »

slm ben hocamızın bu sözlerinden ana hedefin dünya üzerindeki müslümanlarla iletişimi sağlamak olduğunu anlıyorum.Bu hedefi gerçekleştirmek içinde evlilik en güzel yol.Ben yurtdışı tercihinde bulunacak olsam orta asya yı tercih ederdim.
Elbet birgün AYASOFYA tekrar camii olacaktır.
nisanur

Post by nisanur »

Benide köyümün yağmurlarında yıkasınlar diyeceğim, :) sayın bekarlar siz evleninde türkiyeden olsun yurt dışından evleneceğim diye ertelemeyin evlenmeyi :) Çok yakın bir akrabamız çinli bir es seçmiş hatta onunla tanışmakda nasib oldu çok saygılı çok sakın tabii anlaşamadıgımız için sakınmış ,imani konularda bizimde biraz katkımız oldu kitaplar Rasulullahın hayatıyla ilgili ve birde meal verdik kendisini çok menun oldu .Kul hakkına dikkat edildiği müddetce hocamızın tavsiyeleri çok güzel ama illaki böyle yapın demiyor ki ,ticari ilişkilerde göz ardı edilmesin işadamları hocamız tavsiye etti diye ikinci eşi almasınlar mümkünse .. :?
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Kullanıcı001

Post by Kullanıcı001 »

Sohbetin konusunu herkes farklı anlayabilir (kendi kabına göre şekillenir). Bence ticaretin önemi vurgulanıyor. Ne yazık ki müslüman ülkeleri gayri müslimler sömürmekteler. Müslüman, iyi kişilerin ticarete el etması durumunda dünyadaki güç dengelerinin değişebileceğini düşünüyorum. Ticaretin yanında ilmi toplantılar, işbirlikleri de yapılabilir.
Ayrıca müslümanların halleriyle hallenmekle, onları hiç unutmamamız, dualarımızdan eksik etmememiz ve mali yönden yardım yapmamız da kastediliyor olabilir. Özellikle İHH'nın yurt dışındakilere güzel yardımlar yaptığını görüyorum. Bunların desteklenmesi, oralardakilerde de müslüman kardeşliği bilincini arttıracaktır.
Hasılı, burada önemli olan "dünyadaki müslüman kardeşlerimizin halleriyle hallenmek"tir. Yöntem farklı olabilir, anlayışlar da farklı olabilir. Hocaefendimizin dediğini yapalım derken konunun "öz"ünden sapmayalım.
Hayırlı Cumalar...
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

sincan
Duru

Post by Duru »

dergah wrote:sincan
"Ülke" demişler "ilçe" değil : ))
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
dergah

Post by dergah »

tmm işte:Dankara/sincan özerk cumhuriyeti :lol: :mrgreen:
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Yusuf Esad »

Saltanat of Omman (Umman) ;)

YuSUfî Es'ad
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Birçok arkadaşımız içinden veya dışından herhalde ülkesini seçti. Peki araştırmalar ne durumda? Seçtiğimiz ülkeler nasıl yönetiliyormuş,kültürleri nasılmış acaba? Eğer bizimle paylaşırsanız bizde seçtiğimiz ülkeler dışında farklı kentleri,bölgeleri tanımış olacağız. Ülkeleri Dünya başlığı altında bizlere anlatabilirsiniz. Allah(c.c) şimdiden razı olsun. :)
Post Reply

Return to “Anketler”