Tesiri Cok Yuce Bir Salavat-i Serife ve Dua Hk.

Post Reply
Berktug
Kan Grubu: A (+)

Tesiri Cok Yuce Bir Salavat-i Serife ve Dua Hk.

Post by Berktug »

EsSelamu Aleykum ;

Aziz Kardeşlerim ;

Kutlu Dogum Haftasını idrak ettiğimiz şu mübarek günlerde Habib-i Kibriya Ceddil Haseneyn Efendimize (s.a.v) Salat-u Selamlarimizi ziyadeleştirmek
sizde takdir edersiniz ki yerinde olacaktır.
Zira Hz.Furkan'da tebliğ edildiği vechi ile Cenab-ı Rahman ve Melekleri O Sevgiliye (s.a.v) Salat-u Selam etmektedir"
ve ""Ya Eyyuhellezine Amenu Sallu Aleyhi ve Sellimu Teslima " tebliğ ile de biz Muhammedi'lerin Salatu-Selam Etmemiz Murad edilmiştir.
Sadece Kutlu doğum haftasi sebebyile mi ?
tabii ki hayir tum mevcudatin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı O Gönüllerin Sultanı Resul-u Zişan Efendimiz'i (s.a.v) Anmalı ve Yad etmeliyiz.
Dusunecek olursak Varlığımızı ve şun an "Islam Olma" Nimetiyle Müşerref oluşumuzu O Fahr-i Kainat (s.a.v) Efendimize Borçluyuz.
ve tum bu nimetlere yüzü suyu hürmetine kavustugumuz Yüce Peygamber'e şükranlarımızı Salat-u Selamlarımızla ve O'nu Yad Ederek Gonderebiliriz.

Benim Siz Degerli Mü'min Kardeşlerime Sormak istediğim Sualim İse Şu ;
geçenlerde Salavatlarla alakalı okurken rastladığım bir salavat-ı şerifeyi buradan sizlerle paylaşmak isterim.
okudugum ve dikkatimi çeken bir kac salavat oldu.
malumunuz salavatların hepsi degerli
lakin tesirleri ve kapsamları bakımından Bizi Resul-Zişan'a (s.a.v) daha da yakınlaştırması v e Aşk-ı Muhammediyi İfadeleri bakımından aralarında bazı derece farklılıkları var.

Dikkatimi çeken Mubarek Salavat- Şerife ise şu;

Allahümme salli ala seyyidina muhammedin
abdike ve rasulike
ve haliylike ve habiybike
salaten erka biha merakıyel ıhlası
ve enalü biha ğayetel ıhtisası
ve sellim tesliymen adede ma ehata bihi ılmüke
ve ahsahü kitabüke küllema zekerakez zakirune
ve ğafele an zikrihil ğafilun.

sormak istediklerim ise şunlar ;
I .Bu Mubarek Salavat-ı şerife hakkında bilginiz varmı ?
kimin tarafından tertip edildiği hangi kitaplarda geçtiği hakkında ve diğer tüm hususlarına dair bilginiz varsa benimle Paylaşır mısınız?

II. Bu Mubarek Salavatın Arapça orijinal metni elinde bulunan kardeşlerim benimle bu metni paylaşır mı?

III. Mubarek Salavat-ı Latince harflerle ve türkçe okunuşu ile yazdım.
düzeltilmesi ve düzenlenmesi gereken bir yeri var ise beni ikaz eder ve düzeltip bana doğrusunu öğretir misiniz?

IV. net'ten search edip arastırma yaptım ancak bu Mubarek Salavat'la alakalı bir kac yerde rastladım.
oralarda da hayırlı muradlarin husulune vesile olmasi amaciyla okunduğunu ve tesirinin cok yüce olduğunu okudum.
Mubarek Salavat'in okunma şekli ve formülü-usulu ve uslubu var midir?
Malumunuz Tefriciyye Salavatı (4444 kez okudugumuz ) gibi bir sayı yada okuma formulu şekli, usulu uslubu var midir?
Bu konuda bilgisi olan Mü'min ve Mü'mine Kardeşlerim beni aydınlatır ve bana yazarlarsa memnun olurum.

Bu vesile ile ; Dualarimiza Başlarken ve nihayetlendirirken Salat- Selam Getirmeyi unutmamayı once kendime ve sonra da siz değerli Mü'min ve Mü'mine Kardeşlerime Hatırlatıyorum.
Cenab-ı Allah Zül Celal Hz.lerinden isterken O Habibullah ( s.av.) Hürmetine istemek bize buyuk Faideler getirecektir.
Zira Malumunuz Hz. Adem ( a.s.) Rabb'ul Alemin'den Aff dilerken O Resul-u Zişan Hz. (s.a.v) Lerinin Hürmetine Aff dilemiştir.
Bizde aff-u mağfiret dileklerimizi ve niyazlarimizi, muradlarimizi bu Mubarek salat-u selamları vesile edinerek istemeliyiz O Gönüller Sulatanının Hürmetine isteriz.

yukarıda yazdığım hususlarda ben cahil kardeşinize yardımcı olur ve cühela sorularıma cevap verme-yazma lutfunda bulunursanız ;
sahip oldugunuz bilgi , dokumanı paylaşırsanız abad olurum ,

soru ilmin yarısıdır ve ben de bu cuhela sorularımla ilim deryasindan bir katre de olsa kapabilme ve alabilme çabası içinde olan
bir cahil ve aciz kardeşiniz olarak hem yardımlarınızı ve hemde hayır dualarınız beklerim inş'Allah.
zira Gayb'in Gaybe Duasi Kabulidir ve mu'min'in mu'mine yaptığı dua günahsız ağızla yapılmış duadır.
bu anlamda ben gibi nefis ve hevasina uymaktan kendini kurtarmaktan aciz kardeşinize de dualarinizda kuçuk de olsa yer ayırmanız beni ihya eder.

yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Allah Razi Olsun

Salat-u selam Halkettiklerinin ve İlminin adedince O Ozlenen Sevgili'ye olsun.
Rahman Biz Muhammedileri Her iki Cihanda Aziz Kılsın.

Esselamu aleykum.
Islam'da Ve Muhammedi'likde Kardeşiniz.
deniz
Kan Grubu: A (+)

Re: Tesiri Cok Yuce Bir Salavat-i Serife ve Dua Hk.

Post by deniz »

V e aleykumselam ve rahmetullah,

Bizde tekrar bakalım inşaallah ama yanlış hatırlamıyorsam ya "İhya-i Ulummiddin" in peygambere salâvât babında olmalı yada yine İmam Gazzali'nin (ra) "el-münkizü mined-dalal" adlı kitabında.Yine de tam emin değilim hakkınızı helal edin.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
mihrimah
Kan Grubu: A (-)

Re: Tesiri Cok Yuce Bir Salavat-i Serife ve Dua Hk.

Post by mihrimah »

Dikkatimi çeken Mubarek Salavat- Şerife ise şu;

Allahümme salli ala seyyidina muhammedin
abdike ve rasulike
ve haliylike ve habiybike
salaten erka biha merakıyel ıhlası
ve enalü biha ğayetel ıhtisası
ve sellim tesliymen adede ma ehata bihi ılmüke
ve ahsahü kitabüke küllema zekerakez zakirune
ve ğafele an zikrihil ğafilun.

Allah razı olsun paylaşımınız için,mevlid gecesi için çok faideli oldu.

ve's-selam
Post Reply

Return to “Peygember Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v)”