İlksav 2008

Resim, fotoğraf, grafik vs...
Post Reply
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili
Kan Grubu: B (+)

İlksav 2008

Post by Yusuf Esad »

Es-selamu Aleyküm, İlksav 2008 takvimin bu seneki konusu olan "Anadolu Kandilleri"ne buradan ulaşabilirsiniz.

http://umutrehberi.tasavvufi.com/yazmal ... andilleri/
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
VYZ
Kan Grubu: 0 (+)

Re: İlksav 2008

Post by VYZ »

Allah razı olsun ... takvimi almıştık ama yine de bu şekilde hazırlanmış olması da güzel alamayanlarla paylaşmak için ... harika ....
dost bî-pervâ,felek bî-rahm,devrân bî-sükûn
derd çok,hem-derd yok,düşman kavî tali' zebûn
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili
Kan Grubu: B (+)

Post by Yusuf Esad »

Evet bu çalışma çok hoş, Birkaç siteye kardeşlerimiz ekledi. Böylelikle ulaşılan ağ da genişlemiş oldu inşaAllah...
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Çok güzel bir çalışma olmuş, kardeşimizin eline ulaşmadıysa ya da görmemiş sanal ortamda hemen arkadaşlarına gösterebilir, kopyalayıp bilgisayarından saklayabilir gerçeği elinde olsada.... :)
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Gerçekten harika olmuş. Çok güzel çalışmalar. Keşke İLKSAV'ın önceki senelerde yaptığı takvim koleksyonları da olsa. Ben onları damerak ediyorum. Örneğin Anadolu evleri, kutsal mekanlar. Aslında elinde bu takvimleri saklayanlar varsa forumumuza koyabilirler.Böylece tüm koleksiyonları görme imkanımız olur.
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Post by Yılmaz Haksöyler »

Aslında bu takvim işinde çok duygusal davranıyoruz gibime geliyor.

Grafiksel olarak eleştirecek olursak, bu seneki takvim oldukça yetersiz. Eserlerin fonlarının beyaz oluşu durumu tamamen basitleştirmiş. Tahminim 2 yıldır uygulanan hicri takvim ve miladi takvimin ayrı ayrı olması da takip/karşılaştırma açısından oldukça zorlayıcı oluyor.

Daha önceki yıllar da çok farksız değil aslında.
Kutsal Mekanlar olan yılda, camilerin fonları, gökyüzü bilgisayar ile kesilmiş ve değiştirilmiş ve çok amatörce yapılmış. Bu grafiksel açıdan büyük bir kayıp oluşturmuş.

Anadolu Evleri'nde ise bir tebliğ çalışması yok.

Geçen seneki takvimde ise (ismini unuttum, ebru ve hat olan) hatlar bilgisayar destekli çizilmiş ve hiç de başarılı olunamamış.

Bu takvim işiyle kim ilgileniyorsa, çok daha dikkatli olunmalı bence. Camiamız içinde çok güzel grafik çalışmaları yapan tabiri caiz ise cevherler var. Bunlar dikkate alınmalı!
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Yılmaz bey eleştirmek de sahip olunan bilgiden doğar ayrıca. Mesela grafik alanında benim hiçbir bilgim olmadığı için bana güzel geliyor çalışmalar, ama sizdeki bilgi dağarcığı eleştrisel yaklaşmanıza imakn tanıyor fikrimce. E o zaman madem bu konuda bilginiz var siz de katılabilirsiniz İLKSAV ın çalışmalarına. Neden olmasın?
Post Reply

Return to “Grafik”