Vuslat.....(İskender PALA)

Edebiyat adına herşey...

Moderator: VYZ

Post Reply
muhteremnur
Kan Grubu: B (+)

Vuslat.....(İskender PALA)

Post by muhteremnur »

Arz-ı hâl etmeye câna seni tenhâ bulamam

Seni tenhâ bulacak kendimi aslâ bulamam

Ulvi

?Sevgilim ! Halimi (yani aşkından dolayı başıma gelenleri ve isteklerimi) arz etmek için seni tenha bulamıyorum. Seni tenha bulunca da kendimi asla bulamıyorum.?

Bu ne müthiş bir beladır ki mâşuku görünce âşık kendini kaybeder, cununa varır. Bir bakıma güneş doğunca yıldızların kaybolması gibi bir şey. İşte vuslata hiç ulaşamayan Divan şairinin âşıklık teamülü bu bir beyitte özetlenmiş durumdadır. O sevgilinin çevresini daima rakiplerle dolu görür. Onu yalnız görüp kulis yapması mümkün değildir. Dahası, bunu aklına bile getiremez. Çünkü bunun hayali mübah ise de vukuuna imkan yoktur ve imkan bulan da olmamıştır. Aşık bu yüzden, böylesi bir ihtimal üzerinde durmaz, abesle iştigal etmez. Oysa büyük düşünmek lazımdır; ruzigarın ne yandan esip nereden döneceği belli değildir. Şairin hayalinin bile erişemediği bu hadise, bir mutlu tesadüfle ayağına geliverecek olursa işte böyle şaşırır kalır, kendini kaybeder asla bir daha bulamaz.

( İskender Pala-Müstesna Güzeller)
Last edited by Gucdüvânî on 05 Nov 2007, 11:47, edited 1 time in total.
Reason: Tümü renkli olamaz
hzgokce
Kan Grubu: A (+)

Re: Vuslat.....(İskender PALA)

Post by hzgokce »

Selamün aleyküm!

Bence ikinci satırın açıklamasında yanlışlık var ki:
Zaten seninle yalnız kalacak başbaşa hasbihal edecek gücü kendimde hiç bulamam
olmalı...
"Efendim, Müjdecim,Kurtarıcım, Peygamberim!
Sana Uymayan Ölçü Hayat Olsa Teperim"
muhteremnur

Post by muhteremnur »

Ve aleyküm selam...

Kardeşim ben olduğu gibi aktardım,düzeltme yetkim olduğunu sanmıyorum,yazıyı yazan edebiyat büyüğümüzün yazısını düzeltmem için böyle bir yetkim olacak kadar edebiyat ustası değilim, sadece aciz bir postacı olabilirim, hürmetlerimle...
hzgokce
Kan Grubu: A (+)

Post by hzgokce »

EsSelamün Aleyküm

Bence yanlış bir fikriniz var.İnsan hata yapabilir ki bu insan konusunda uzmanlaşmış üstad,usta,vb. sıfatlar almıştır.
Olabilir.Beşerdir şaşar diye boşuna dememişler.İletinize cevap yazmadan önce İskender beyin açıklamasını internette araştırdım ama bulamadım.Nereden bulup eklediğinizi söylerseniz daha çok yardımcı olacaksınız.

Metni anlamak için bir yetkiye ihtiyacınız yok.Açık ve net:
Seni tenha bulacak kendimi
denilmiş

Selam ve dua ile
"Efendim, Müjdecim,Kurtarıcım, Peygamberim!
Sana Uymayan Ölçü Hayat Olsa Teperim"
muhteremnur

Post by muhteremnur »

Ve aleyküm selam kardeşim,

Müsadenizle bu konunun burada kapanmasını arzu ediyorum,ne olursa olsun benim anladığım mana çok derin, sizin anlayışınızada saygı duyuyorum ve lakin haddimi her zaman bilme taraftarıyım, size göre yanlış olabilir ama bize göre tam yerinde söylenmiş bir dize,saygı ve hürmetlerimi sunuyorum...(Bu konunun uzaması bence hoş değil,burada kapansın inşaallah...)
Post Reply

Return to “Edebiyat”