Kur'an'ın Işığında Rasûlüllah SAV Yolu

Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Kur'an'ın Işığında Rasûlüllah SAV Yolu

Post by Serid Ömer »

Euzübillahimineşşeytanirracim-Bismillahirrahmanirrahim-Allhümme Salli ve Sellim alâ Seyyidina Muhammed

Yüce Rabbim!En çok sevilen,en çok özlenen,en çok aranan, Peygamberimiz(s.a.v)'mi bu gariban kulunuzun anlaması,sizlerinde bu anlatılanlardan faydalanılmasını temenni ederim.Bizlerin O Kutlu,şerefli kişiyi layıkınca sevmeyi ve yolunda gidebilmeyi nasip ve müesser eylesin. Amin.

Ayet:(Resûlüm!)De ki:Ey İnsanlar!Ben sizin için sadece apaçık bir uyarıcıyım. Hac,49
Ayet:Şüphe yok ki,Allah katında(hak)din islâm'dır.Ancak kitap verilen(yahudi ve hırıstiyan)lar,kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki,kim Allah'ın ayetlerine karşı küfre saparsa,bilsinler ki,Allah hesabı çok çabuk görendir. Ali imran,19
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Re: Kur'an'ın Işığın da Resûlüllâh(s.a.v)yolu;

Post by Serid Ömer »

-Allah katında islâmdan başka kabule şayan din bulunmadığına göre dinin Allah'a en sevgili olanı da,semâhat(kolaylık)dan ibaret bulunan Haniflik,yani Müslümanlık olduğu şüphesizdir.Yüce Allah,bütün kullarına Hanifler olarak yaratmıştır.

-Her doğan,islâm fıtratı üzere doğmaktır.Muhammed Aleyhisselam da Haniflikle gönderilmiş,Yüce Allah O'nu,İbrahim Aleyhisselam'ın Hanif olan dinine iletip kendisine:"Ben,(bu ümmete)Müslüman olanlaın ilkiyim"dedirtmiştir.

-Ayet:(Ey Muhammed!)Doğrusu biz,seni müjdeleyici ve uyarıcı olarak hak(Kur'an)ile gönderdik;cehennemliklerden sen sorumlu değilsin. Bakara,119
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Hz.Peygamber(s.a.v)”Ey insanoğlu! Ne vakit kalbinde bir darlık,bedeninde bir hastalık,rızkında bir noksanlık görüyorsan bil ki boş söz konuşuyorsun”buyurmaktadır.Dini doğru olmayanın lisanında doğru olmadığı bir başka sözleridir.
-Peygamberimiz(s.a.v)”Haberiniz olsun ki,bedenin içinde bir et parçası var!O iyi olunca,bütün beden iyi olur.Çünkü kalb,insanın maddi ve manevi hayatını düzenleyen yegane uzuvdur.O,bozuk olunca bütün beden de bozuk olur.İşte,o et parçası,kalbdir!buyurmuştur.Yine peygamberimiz(s.a.v)mübarek hadislerinde öğreniyoruz ki;dört türlü kalb vardır.
1-Saf ve parlak olan kalb,mü’minlerin kalbidir.Bundan iman nûru güneş gibi parlar.
2-Kapalı ve örtülü olan kalb,kâfir ve münkirlerin kalbidir.
3-Tersine çevrilmiş olan kalb,münafıkların kalbidir ki,onlar,gerçeği tanıdıktan sonra inkar yolunu tutarlar.
4-İki yüzlü kalb,içinde hem iman,hem nifak bulunan kalb olup kan ve irinle gelişen bir çıbana benzer ki,bunlardan hangisi diğerine galebe çalarsa,onu batırır ve geriletir.
Ayet:(Ey Muhammed!)Biz seni alemlere ancak bir rahmet olarak gönderdik.Enbiya.107
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Hemen herkes,her zaman,kalblerinin temizliğini ileri sürer ve gidişatına bakılmamasını ister.Halbuki kalb,insanın ancak gidişatına göre kirli veya temiz olur.Kalbi kirleten ve karartan,işlenilen günahlar ve kötülüklerdir.
-Bu kötü durumdan çıkmak için derhal tövbe istiğfar edilmeli.Pişman nadim olunmalı,arkasından hemen bir iyilik yapılmalı.Nefsini temizleme yoluna girmelidir.İşte o zaman, Yüce rabbimiz! İyi,güzel ve hayırlı yolların kapısını açacaktır.
-Allah’a ve Peygamber’e itaat edin ki,merhamete nâil olasınız.
Resûl-i Ekrem(s.a.v)şöyle buyurmuştur.
“Allah’a ve ahiret gününe imanı olan,hayır söylesin veya sükut etsin.”
Last edited by Serid Ömer on 21 Apr 2008, 13:18, edited 2 times in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İnsanlar üç kısımdır!Bir kısmı kârda,bir kısmı selamette ve bir kısmı helâktedir.Kârda olanlar,Allah’ı zikredenlerdir.Selamette olanlar,diline sahib olanlardır.Helâke gidenler ise,batıl ve boş sözlere dalanlardır.

-(Peygamberler)öyle kimselerdir ki,Allah’ın gönderdiklerini tebliğ ederler,Allah’dan korkarlar ve O’ndan başka hiçbir kimseden korkmazlar.(Dinlemeyenlere)hesap görücü olarak Allah yeter.AHZAB,39

-Muhammed,adamlarınızdan hiçbirisinin babası değildir;fakat o Allah’ın Resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur.Allah,her şeyi hakkıyla bilendir.AHZAB,40

-Ey iman edenler!Allah’ı çok anın(zikredin).AHZAB,41
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Deylemî'nin rivayet ettiği bu hadis-i şerifte Efendimiz SAS buyuruyor ki:

(Ene eşrefün-nâsi haseben) "Ben haseb bakımından insanların en şereflisiyim!" Haseb, insanın saygınlığı, sayılması, hürmet görmesi mânâsına.

Biliyorsunuz, insanlar İslam'da, İslam'ın ahkâmının karşısında, tarağın dişleri gibi eşittirler. Ama farkları takvâlarına göredir. En kıymetlisi en müttakîsidir. Allah'ın emirlerini en çok tutan, en kıymetli insandır. Köle de olsa, fakir de olsa, çoban da olsa, ümmî de olsa, Allah'ın sevgili kulu olan, sevdiği işleri yapan en kıymetli olur.

Onun için, "Saygınlık bakımından, ben insanların en şereflisiyim!" diyor Peygamber Efendimiz SAS. Durumun ifadesi bu. Yani durumun ifadesi olduğu için, arkasından da (ve lâ fahra) buyuruyor. Yâni, "Siz benim kimliğimi, benim vasıflarımı sordunuz. Cenâb-ı Hak böyle takdir buyurmuş, ezelden beni seçmiş, böyle yaratmış, böyle görevlendirmiş. Onun için, insanların saygınlık bakımından en saygını, en şereflisi benim; öğünmek yok!" diyor.

Yâni, "Ben bununla övünmüyorum." diyor. Ancak şükredebilir insan böyle bir durumda. Yoksa ben böyleyim diye, başkalarına bunu baskı unsuru, ezâ, cefâ unsuru yapmaz tabii. Efendimiz onu özellikle belirtiyor.

(Ve ekremün-nâse kadren ve lâ fahra) "İnsanların kıymet bakımından da en asiliyim, en kıymetlisiyim; yine öğünmek yok!" Çünkü Allah-u Teàlâ Hazretleri onu peygamber yapmış. Allah'ın seçip peygamber yaptığı, görevlendirdiği bir insan. Hem de habîbullah, yâni Allah'ın sevdiği bir insan; halîlullah... O bakımından kadir itibariyle en kadirlisi, en kıymetlisi, soylusu diyor.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-(Peygamber onlara)"Rabbim gökte ve yerde olan her şeyi bilir.O hakkıyla işitendir,bilendir."dedi.Enbiya süre:4

-İnen yıldızlara/"peyderpey inen Kur'an'a andolsun ki,arkadaşınız(Muhammed)sapmadı ve(batıla inanıp)azmadı da./O arzusuna göre konuşmaz./O'nun sözleri/hükümleri ilhamdan,vahiyle bildirilen(ve vahye uygunluktan)başkası değildir.Necm süre:1,2,3,4

-Peygamberimiz'e vahiyle bildirilenler Kur'an olup,bunun dışındaki emir,nehiy,tavsiye ve ikrarları ise hadislerdir.
-Hanef:dalaletten istikamete meyledip eğilmek,eğrilikten doğrulmak düzelmek demektir.Hanif kelimesi Kur'an-ı Kerim de,dokuz kere müfred iki kere de cem olarak geçer.

-Kur'an-ı Kerim'in Ruhu'l-emin(cebrail)Aleyhisselam tarafından Muhammed Aleyhisselam'ın kalbine,manası açık Arapça bir dille indirildiği bildirilir.Bunun için Hanif kelimesi,Kur'an-ı Kerimin anlattığı ve Peygamberimizle eshabının anladıkları şekilde anlamak esastır.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Halbuki onlar,Allah'ı birliyerek(O'na)kulluk etmek,bu dini yalnız,Allah'a has kılmak,namazı dosdoğru kılmak ve zekatı vermekten başka bir şey ile emredilmediler.İşte bu da en doğru/sağlam dindir.Beyyine süre:5
Hz.Ali(k.v)'nin bildirdiğine göre Peygamberimizin namaza durduğu zaman"Veccehtü vechiye lillezi fetara's-semavati ve'l-arda hanifen vemâ ene mine'l-müşrikin"Ben yüzümü,özümü,göklerin ve yerin yaratanına Hanif olarak çevirdim.Ben müşriklerden değilim ve onlardan beriyimdir.Şüphe yokki,benim namazım,ibadetlerim,yaşayışım,ölümüm eşi-ortağı bulunmayan alemlerin Rabbi Allah içindir.
-Ben zaten bununla emrolundum.Ben halis Müslümanlardanım!Allah'ım Melik Sensin:Senden başka ilah yoktur.Sen benim Rabbimsin,ben de Senin kulunum!...diye dua ederdi.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-(Resulüm!)De ki:"Ey insanlar!Ben sizin için sadece apaçık bir uyarıcıyım"/İman edip salih ameller işleyenler için bir mağfiret ve bol rızık vardır.Hac süre:40-41

-İbrahim(a.s)Şüphesiz ki,ben Hanif olarak yüzümü,o gökleri ve yeri yaratmış olana yönelttim!Ben müşriklerden değilim!...
"Hani İbrahim,o Beyt'in(Kabe'nin),İsmail ile birlikte yükseltiyordu(da,her ikisi şöyle dua etmişlerdi.)"Ey Rabbimiz!Bizden(sadır olan şu hizmeti)kabul buyur!Şüphesiz ki,hakkıyla işiten,kemaliyle bilen Sensin sen!
Ey Rabbimiz!Bizi,Sana teslimiyette sabit kıl!Soyumuzdan da,yalnız Sana boyun eğen Müslüman bir ümmet yetiştir!
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-(Resulüm!)Biz,seni bütün insanlara ancak müjdaleyici ve uyarıcı(bir peygamber)olarak gönderdek;fakat insanların çoğu(bunu)bilmezler. Sebe süre:28
Peygamberlerin en mühim vazifesi de insanlara bu hakikatı anlatmaktır.Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde buyuruyor ki,"Efdalü mâ kultü ene vennebiyyane min kabli lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerike leh"
Benim ve benden önce Allah'ın göndermiş olduğu peygamberlerin söylediği sözlerin en üstünü"Allah'tan başka ilah yoktur,onun şeriki naziri yoktur."sözüdür..En mühim söz bu....(Vahdehû)tekdir;(lâ şerikelehû)şeriki naziri,ortağı misli,misali yoktur.ve Peygamber efendimiz diyor ki;"Ümirtü en ukatilen nasü hatta yüşhedü enlâ ilahe illallah"insanlar Allah'ınvarlığını birliğini anlayıncaya kadar,onlarla mücadele etmekle emreolundum.Peygamberlik vazifem bu.İnsanları hak dine getireceğim,insanları batıl inançları kafalarından silmeğe çalışacığım;şirki yok edeceğim!Peygamber efendimiz'in vazifesi bu....
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Onun için,bu vazifeyi yapmak için Taif’e gitti.Taifliler anlamadılar,taşladılar,yaraladılar,kanını akıttılar.Arap yarımadası mensupları çeşitli panayırlara geldikleri zamanlarda,onlara İslam’ı tebliğ etti.Allah’ın emirlerini tebliğ etti.İlk önce Aşiret-i akrabininden başladı;ondan sonra diğer kabilelere,gruplara,insanlara ayrı ayrı islam’ı tebliğ etti.Onları hak yola çağırdı.Peygamberimiz(s.a.v) ve idğer peygamberlerde bu görevi yaparken Terk-i diyar,terk-i evlad’ü-evlan eyleyip onların evlatları da ulema-i amilin(ilmiyle amil alimler)de devam ettirdiler.
-Ayet:O(Allah’tır)ki,müşrikler hoşlanmasaı da,(her yönüyle tamamlanmış son dininin)bütün dinlerin üzerinde olduğunu göstermek için;Resulü’nü hidayet(vesilesi ve rehberi Kur’an)ve hak din(İslam)ile göndermiştir.
-Peygamberi,hidayetle ve hak dinle gönderen O’dur.Bu da,onu(hak dini)diğer din(lere)galip(üstün)kılmak içindir.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ayet:O(Allah),bütün dinlerin üzerinde olduğunu göstermek için,Resulünü hem hidayet(rehberi Kur'an)ile hem de(sen)hak din(islam)ile göndermiştir.(Buna)şahit olarak da Allah yeter.FETİH SÜRE:28
"De ki;Ey insanlar!Haberiniz olsun ki,ben size sizin hepinize,Allah'ın Resulüyüm!"
O Allah'ki,bütün göklerin ve yerlerin mülkü O'nundur.
O'ndan başka hiçbir ilah yoktur.O,hem diriltir,hem öldürendir.
O halde geliniz,Allah'a ve Resulüne iman ediniz.
Allah'a ve Allah'ın bütün kelimelerine iman getiren O ümmi Peygambere inanınız ve uyunuz ki,hidayete mazhar olup doğru yolu bulabilesiniz!
Ayet:Ey Peygaber!Muhakkak biz seni,(ümmetin üzerine)bir şahit,bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak,hem de Allah'ın izniyle,bir davetçi ve nur saçan bir kandil olarak gönderdik.AHZAB SÜRE:45-46
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ayet:Ey muhammed!Sonra,sana:(Allah'ı)birleyerek(ve O'na yönelerek)İbrahimin dinine uy!"O hiç müşriklerden olmadı"diye vahyettik.NAHL SÜRE:1,2,3
Şeriat teriminde din:Peygamberin Allah tarafından getirip tebliğ ettiği şeyleri kabule,akıl sahiplerini davet eden ilahi Kanun'dur.Bu ilahi Kanun'a uyulduğu için Din denir.Allah'ın açık ve geniş yolu olduğu kullar bağlansın diye konulduğu için de Şeriat denir.Şeriat'a şeriat denilmesi,sıdk ve sadakatla bağlanın hem susuzluğunu gidereceği,hem de günah kirlerinden arıtıp temizleyeceği içindir,bu ismi almıştır."Din;iman,islam ve bütün şeriatları kapsayan genel bir isimdir.işte Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam,bütün bunlara karşı tevhid bayrağını en son açan Son Peygamber ve ilk Müslüman sıfatı ile Mekke ve çevresinden başlıyarak insanları;Allah'ın doğru yoluna önce hikmet ve güzel öğütlerle davet etmektir.Davetini kabul edenleri Cennet nimetleriyle müjdelemek.Davetini kabul etmiyenleri Cehennem azabı ile korkutup uyarmak sonra da fitne ve fesad ortadan kalkıncaya;Din tamamıyle Allah'ın oluncaya kadar;İslam dini bütün dinlere üstün gelinceye dek"La ilahe illallah"Allah'dan başkailah yoktur.!Muhammed onun kulu ve elçisi olduğunu bildirmeliyiz.Bu görev çok önemli bir görevdir.
-Ayet:(Resulüm! insanları)Rabbinin yoluna/dinine hikmetle ve güzel öğütle davet et.Onlarla en güzel(şekl)iyle(kırmadan,kızdırmadan)yolundan sapanları en iyi bilendir ve O,doğru yolda olanları da en iyi bilendir.NAHL SÜRE:125
-Ayet:Biz seni,sadece müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik.FURKAN SÜRE:56
Post Reply

Return to “Siyer”