Bu hadis sahih mi? Ya da bu bir hadis mi?

Post Reply
andelib
Kan Grubu: B (+)

Bu hadis sahih mi? Ya da bu bir hadis mi?

Post by andelib »

İnternette çeşitli İslami sitelerde -kaynaksız olarak - geçiyor fakat bende biraz şüphe uyandırdı. Bilgisi olan var mı?

CENNETE GİRECEK İLK KADIN

Hz. Fâtıma bir gün Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm)a:

- Babacığım, kadınlardan cennete ilk önce girecek olan kimdir? diye merakla sordu. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz:

- Falan mahallede, falan evde oturan bir kadın var. Cennete ilk girecek kadın, işte o kadındır, buyurdular. Hz. Fâtıma anamız hayretle:

- Babacığım, o kadın cennete, benden de mi evvel girecek? diye tekrar sordu. Peygamber Efendimiz:

- Evet! Senden de evvel girecek." buyurdu. Ve şayet isterse, gidip o kadınla tanışabileceğini söyledi.

Hz. Fâtıma'nın o kadın hakkındaki merakı iyice artmıştı. Bu kadın ne yapıyor, nasıl bir amel işliyordu ki, cennete ilk olarak girmeyi hak ediyordu. Bir gün o kadınla görüşüp tanışmak ve onunla konuşmak için evinden çıktı. Kadının evini sora sora buldu ve kapısını tıklattı.

İçeriden yaşlı bir kadın: "Kim o?" diye seslendi. Hz. Fâtıma anamız da kendisini tanıtarak onunla görüşmek istediğini söyledi. Kadın, Peygamber kızının kendisiyle görüşmeye geldiğini duyunca çok sevindi. Kapıyı açmadan içeriden seslendi:
- Ey Resûlullah'ın kızı! Hoş geldin sefalar getirdin! Canım sana feda olsun! Aslında ben de sizinle görüşmeyi çok arzu ediyordum; fakat dışarı çıkmadığım için maalesef ziyaretinize de gelemedim. Şimdi sizin gelmeniz beni çok memnun etti. Fakat kocamdan izin almadan bugüne kadar ben kimseye kapı açmış değilim. Onun için sizden çok özür diliyorum. Ben sizin içeri girmeniz için bu akşam eşimden izin alayım ve yarın görüşelim, ne olur, yarın tekrar buyurun, dedi.

Bunun üzerine Hz. Fâtıma (r.anha) geri döndü. Akşam olunca kadın meseleyi anlatıp kocasından izin aldı. Ve ertesi gün, Hz. Fâtıma o kadınla görüşmek için tekrar geldi. Bu sefer yanında oğlu Hz. Hasan (ra) da vardı. Hz. Hasan o sıralar henüz küçük bir çocuk olduğu için rahat durmamış, annesi mecburen onu da yanında getirmek zorunda kalmıştı.

Kadının evine geldi ve kapısını çaldı. Tabiî kadın içeriden Hz. Hasan'ın sesini duymuştu. Hz. Fâtıma'nın yanında bir çocuk bulunduğunu fark edince çok üzüldü. Hz. Fâtıma'ya:

- Ey Fâtıma! Ben kocamdan yalnız sizin için izin almıştım. Çocuk için izin almadığımdan dolayı onu içeri alamam. Ne olur beni affedin. İsterseniz siz buyurun, çocuk dışarıda kalsın. İsterseniz yarın gelin; bu akşam onun için de izin alayım, dedi.

Hz. Fâtıma ikinci defa içeri giremeden geri döndü. Ve üçüncü gün tekrar kadına gitmek üzere çıktı. Hikmet-i ilâhî bu sefer Hz. Hüseyin'i (ra) de yanına almak zorunda kalmıştı. Tabiî kapıyı çaldığında, kadın Hz. Hüseyin'in de olduğunu öğrenince, Hz. Fâtıma yine dünkü durumla karşılaştı. Kadın kocasından onun için de izin alması gerektiğini söyledi.

Hz. Fâtıma (r.anha) dünkü günkü gibi hiç ısrar etmedi. Ve çocuklarıyla beraber mecburen geri dönmek zorunda kaldı. Bir sonraki gün, üçü birden gittiklerinde, kadın kocasından her üçü için de izin almıştı. Kapı açıldı ve içeri girdiler. Kadın binlerce özürler diledi, affını istedi ve Peygamber çocuklarını en güzel şekilde karşıladı ve ağırladı.

Hz. Fâtıma içeriden gelen sese göre kadının gayet yaşlı bir nine olduğunu zannetmişti. Fakat bir de baktı ki, kapıyı açıp kendisini karşılayan kadın hem çok genç, hem de çok güzel bir hanımdı. Hz. Fâtıma hayretle sordu:

- Sizinle dışarıdan konuşurken sesiniz çok değişik geliyordu. Oysa sesiniz hiç de öyle değilmiş, bu nasıl oluyor? dedi. Kadın:

- Sizinle konuşurken sesim dışarı çıktığı için sesimi yabancı bir erkek duyar da günaha girerim, diye ağzıma küçük bir taş parçası alarak konuşuyordum. Şimdi ise o taşı çıkardım, dedi.

Hz. Fâtıma (radıyallahu anhâ), bu cennetlik kadının sözlerinden dolayı çok memnun olmuştu. Nâmahremden sesini bile böylesine sakınan, kocasına da böylesine itaat eden bu kadının, neden cennete evvelâ gireceğini anladı. Onunla bir müddet sohbet ettiler. Bazı konuları konuştular. Bir ara kadın Hz. Fâtıma'ya:

- Ey Resûlullah'ın kızı! Acaba ben kocama karşı vazifemi ifa etmiş oluyor muyum? Onun bendeki hakları sebebiyle Allah Teâlâ kocama itaatsizlikten dolayı beni hesaba çeker mi? Bundan korkuyorum… dedi. (!)

Hz. Fâtıma bu suali tebessümle karşıladı ve babasının yani Peygamber Efendimizin müjdesini kendisine bildirdi:

- Hayır! Sen bilakis babamın, "cennete ilk girecek kadın" diye müjdelediği kimsesin, dedi.

Hz. Fâtıma (r.anha), Resûlullah'ın cennetle müjdelediği bu mübarek kadınla bir müddet daha sohbet ettikten sonra müsade istedi ve oradan ayrıldı.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Leyla Hanne

Re: Bu hadis sahih mi? Ya da bu bir hadis mi?

Post by Leyla Hanne »

Sahihliği konusunda bir bilgim yok aslında bakalım inşallah buluruz ama benimde çok sık duyduğum bir hadis ve olaydır bu özellikle eşe itaat konularını işlenirken anlatılır....
seyir

Post by seyir »

Ramuz El Hadis' te ve aşağıdaki hadis kaynaklarında, çeşitli şekillerde arattık fakat bu kıssa veya benzerini bulamadık. (Bu kaynaklarda kesin yok da diyemeyiz)

1. Sahihi Buhari
2. Sahihi Muslim
3. Kutubi Sitte
4. Suneni Ebu Davud
5. Suneni İbni Mace
6. Suneni Darimi
7. Suneni Tirmizi
8. Suneni Nesai
9. Musnedi Ebu Hanife
10. Musnedi Ahmed bin Hanbel
11. Riyazu's-Salihin
12. Cemul-Fevaid-Rudani (tam değil)
13. Muvatta - İmam Malik
14. Ahkam Hadisleri (tam değil)
15. Camiu'l-Ehadis
16. Esbabu Vurudil-Hadis
17. Mutevatir Hadisler
18. Kudsi Hadisler
19. Cemu's-Sagir - Suyuti
20. Dualar ve Zikirler - İmam Nevevi
21. Kitabu'z-Zühd - A.Hanbel
22. Mucemu's-Sagir - Taberani
23. Metalibu Aliyye (tam değil)

Kıssayı paylaşanlardan bazıları, Muzaffer Özak'ın 3 ciltlik İrşad adlı eserinden alıntı yaptıklarını belirtmişler.
andelib
Kan Grubu: B (+)

Post by andelib »

Araştırmanız için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Peki üyelerimiz arasında İrşad adlı esere sahip olan var mı? Varsa bakalbilir mi gerçekten bu hadisin geçip geçmediğine ve geçiyorsa kaynağına?
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

kütübü sitteyi bende aradım taradım bulamadım

fakat üslüba bakınca ilmi bir eserden değilde sohbet tarzı bir eserden alındığı belli

çünkü hadis kitablarında böyle menkıbe tarzında hadisler olmaz ve hadis yazılırken şundan rivayet diye yazılır ancak bazı tasavvuf eserleri veya sohbet derlemelerinden oluşan eserler sohbet tadında olduğu için peygamberimiz şöyle buyurmuş diyip daha melaen ve kendi üslübunca ifade ediliyor ilmi açıdan bir dezavantaj oluyor ve tabii kaynak sorunu ortaya çıkıyor
Post Reply

Return to “Hadis”