Selâm Sana Prof.Dr.Es'ad COŞAN Rh.A İzindeyiz

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Selâm Sana Prof.Dr.Es'ad COŞAN Rh.A İzindeyiz

Post by Serid Ömer »

-Allah insanları tamamen kendisine kulluk yapmaları için yaratmıştır.Bunu sağlamanın yolu da niyettir.Niyet;adedi ibadetten ayıran şeye denir.

-İnsanın iyi kul olmak Allah'ın rızasını kazanmak maksadıyla yaptığı bütün işler ibadettir.

-İslâm'ın kendine has bir inancı ve o inanca bağlı ahlâkı,Müslümanlarca yaşanmadıkça din ideali gerçekleşmez.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah-u Teâlâ Hazretleri sizi her türlü hayırlı işte güçlü kuvvetle eylesin...Her yönden;aklen,fikren,bedenen,ruhen,ahlâken,irâde,rey ve tekbir bakımından güçlü eylesin.

-İnsan nefsine mağlup olursa,esir olursa,nefsinin hevasına uyarsa,heveslerinin peşinde sürüklerse kendisini;o zaman perişan olur,yaptığına milyon kere pişman olur.

-Allah'ın rızasını kazanacağız ve Rahman'ın yolunda yürüyeceğiz,Allah'ın sevgili kulu olacağız.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Şeytan,insanları bir hayra yapacağı zaman fakirlikle korkutur.Mümin bilirki verdiği zaman Allah daha çoğunu verecek,çünkü sahih hadisi şeriflerde bu kesin olarak belirtiliyor.

-Allah'ım!(Lâ hayra)Hiç bir hayır yok,(illa hayrül-âhireh)ancak ahiretin hayrı var.Evet dünyada da insan bazı hayırlara eriyor,nimetlere mazhar oluyor ama,dünya çok kısa...

-İnsan bir ömür boyu yaşıyor seyyiatıyla,hasenatıyla,dünyadaki ameli toplam ameli."Fe yekûnu lehû nûran" ve bu kendisine nur,aydınlatır.Çünkü anlaşılıyor ki,ahirette bazı insanlar karanlıklarda kalacak.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Suçumuz kusurumuz çoktur.Namazı güzel,kılamayız da"Esselâmu Aleyküm ve Rahmetullah"dedikten sonra"Estağfirullah El-Azim"deriz.Çünkü layık davranışı yapamamışızdır.

-Biz sükun ve huzur taraftarıyız.Döğüş ve sertlik taraftarı değiliz.Kavga ve döğüşten,vurma ve kırmadan,dökülecek kanlardan korkarız.

-Çağdaş ilmi kullanmadan ileri ülkelere yetişmemiz ve çağı yakalamamız,onların karşısında hürriyetimizi,istiklâlimizi korumamız bile mümkün olmayacak.

-Cenab-ı Mevlam'ın mükafatı çok boldur.Kulunun küçük bir hareketini çok büyük mükafatla mükafatlandırır,azıcığını çoğa sayar.Mühim olmayan bir şeyi değerlendirir,çok sevap verir.
Last edited by Serid Ömer on 31 Dec 2009, 17:12, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Hocamız,Bir de yapmak istediğiniz şeyi en güzel şekilde yapmaya çalışın ve kullandığınız araç en güzel olsun!...Bilgisayar kullanmayı öğrenin!...Çünkü,süratle arayıp bulma,tasnif etme imkanları oluyor...(v.s)Bunlardan istifade etmek için bir de yabancı dil bilmeniz gerekiyor.

-islâmda sevginin çok önemi vardır.İslâm ölçüde sevgi dinidir.En önemlisi muhabbetullahtır.Kulun Allah'ı sevmesi Allah'ın sevgisine ermesi meselesidir.

-Her an imtihan var;"ben hiç hissetmiyorum,böyle bi zorlama,imtihan..."günah işliyorsun da ondan,harama girmişsin haram yolunda gidiyorsun bir zorluk hissetmezsin ki,akıntıya kapılmış gidiyorsun.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kim Allah-u Teâlâ Hazretleri'ne dayanırsa,en güçlü insan odur.Kim de onun kulluğundan uzaklaşırsa;Allah-u Teâlâ Hazretleri onu en hor,en zelil duruma düşürür.

-Yaptığımız ibadeti çok dikkatli yapmamız lâzım.Namazı çok şuurlu kılmamız lâzım.Günümüzü çok şuurlu geçirmemiz lâzım.Çok dikkatli insan olmamız lâzım,dikkatli müslüman olmamız lâzım.

-Din kolaylıktır;insan bir işi yapacağı zaman Allah-u Teâlâ Hazretleri müsaade vermişse,o müsaadeden,ruhsattan yani izinden istifade etmek lâzım.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Mü'min kul Allah'a kavuşuncaya kadar çeşit çeşit sıkıntılara uğrar.Bu sıkıntılar Allah'a kavuşuncaya kadar devam eder...

-İslâma göre,elbiselerimizin temiz olması lâzım;temiz olması içinde yerlere sürünmemesi lâzım!

-Boyun büküpte Cwenab-ı Hakka yalvarmak çok önemli.Yalvarmak istemek,halini şikayetini Allah'a arzetmek çok önemli.

-Derdini Allah'a açtın mı,O'da çaresini ihsan eder.Derdini kullara açtın mı şikayet etmiş gibi olursun.Allah bunu sevmez.

-Hadis-i şeriflere göre hareket edelim,bu günü güzel şekilde değerlendirelim.Farz ve nafile ibadetlerimize dikkat edelim.Oruç tutalım.Her halimizle çevremize bu günlerin güzelliğini yansıtalım.

-Bir müslüman toplumuyla ilgilenir,toplumun düzeniyle,temizliğiyle,yönetimiyle ilgilenir.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah'ı seven,Allah'ın ahkamını seven,Allah'ın emrini yasağını buyruğunu seven,haramını,helalini tam öğrenip uygular.

-Müslümanlar,önce kendi yaşadıkları ülke içinde dağınık ve derneder duruma son vermeli,yersiz rekabet ve çekişmeleri bırakmalı,inançlı ve ihlaslı gruplar arasındaki birlik sağlanmalı.

-Kim Cehennemden korkarsa,o zaman zevkli safalı işlerden,keyifli,nefsin hoşuna giden durumlardan uzak durur biraz.

-Allahû Teâlâ Hazretleri Azizun Züntikam olduğu için kafir,müşrik,günahkar kulları cezalandırmak üzere cehennemi,salih mü'min kulları mükafatlandırmak üzere de cenneti yaratmıştır.
Last edited by Serid Ömer on 22 Mar 2008, 02:44, edited 3 times in total.
seyir

Post by seyir »

Serid Ömer wrote:-Allahû Teâlâ Hazretleri Azizun Züntikam olduğu için kafir,müşrik,günahkar kulları mükafatlandırmak üzere de cenneti yaratmıştır.
Serid Ömer kardeşim, bu cümlede aktarım hatası olmuş herhal.

Allahû Teâlâ Hazretleri Azizun Züntikam olduğu için kafir,müşrik,günahkar kulları cezalandırmak üzere de cehennemi yaratmıştır.

Buna benzer bir cümledir belki?
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

seyir wrote:
Serid Ömer wrote:-Allahû Teâlâ Hazretleri Azizun Züntikam olduğu için kafir,müşrik,günahkar kulları mükafatlandırmak üzere de cenneti yaratmıştır.
Serid Ömer kardeşim, bu cümlede aktarım hatası olmuş herhal.

Allahû Teâlâ Hazretleri Azizun Züntikam olduğu için kafir,müşrik,günahkar kulları cezalandırmak üzere de cehennemi yaratmıştır.

Buna benzer bir cümledir belki?

Evet efendim yanlış yazmışım baktım kaynağıma sizin dediğiniz gibi... Allah razı olsun. ;)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Hakikatı gizlemekte zulümdür.Allah'a güzel kulluk etmeyip günah işlemek de zulümdür.Şirke düşmek de zulümdür.

-Eğitimin amacı güzel olursa,güzel bir eğitim olursa insan istifade eder.İyi bir insan olur.Faziletli bir insan olur.Erdemli bir insan olur.

-Terbiyeli konuşmasını bilen,oturmasını bilen,arkadaşlığı,vefayı bilen,Allah yolunda sabrı bilen,Kur'an'ın ve Sünnetin hangi değerleri varsa onlara sahip,ahlaklı insan yetiştireceğiz.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Zekat esir olanların kurtulması için verilir,yolda kalmışa verilir,kalbleri İslâm'a ısındırmak için verilir...filan diye sekiz sınıf zirediliyor.Zekatı olacak olanlardan bir grupda(ve fi sebilillâh)Allah yolunda olanlardır.

-Çocuklarımıza yapacağımız masraflar,bizim en kârlı yatırımımızdır.Neden?Hayırlı,bir evlat elde edeceğiz sonunda...Hiç bir yatırım ilme yapılan yatırmdan daha önce değildir.

-Allah-u teâlâ hazretleri insanlara ilmi verdikten sonra çekip almaz:alimleri alır,geriye cahiller kalır.Peygamber Efendimiz(s.a.v)Sahih-i Buharisinde vardır,bu hadis-i şerif şöyle buyurur;"Millet de onları adam sanar,mesele sorar.Onlar da,kafalarından cevap verirler.Hem kendileri dalalete düşerler,hem de kendilerine soru soranları dalalete düşürürler"diyor.

-Allah isteyene,istediğini verir.Ben kendim hayatımda şahidim ki,Allah kullarına neyi isterlerse veriyor,her istediğini veriyor.Siz Amerika'yı fethetmeyi isteyin,Amerika'yı fethi de verir.Allah,...Ama,istemiyor kimse çalışmıyor,gayret etmiyor,vazifesini yapmıyor;ondan olmuyor.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Oruçlu iken misvak kullanılabilir mi?Öğleden evvel misvak kullanılabilir.Öğleden sonra dişleri misvaklamak mekruh olur.

-Oruç fidyesi,bir fakirin sabahlı akşamlı gıdasıdır.Yani,sadaka-i fıtr miktarı o miktardır.Bir insanın sabah akşam iki defa yemek yiyeceği düşünülür.

-Gençlerimiz çok yardım ve ihtimama muhtaç;şuurlu müslüman az;onların imanlı yetişmeleri için çok ciddi çalışmalar yapmak gerekiyor.Aksi takdirde dejenere olabilir.

-Allah Teâlâ insan ve cinni kendisine kul olmak için yaratmıştır.Gerçekte insan"elest bezmi"ndeki misaka bağlılığını davranışlarıyla ispatlıyor.

-Hakk'a kul olduğunun şuuruna varamayan insanlar,O'nun mahlukatının kulu olmaktan kurtulamamıştır.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Riba’nın yani(faizin)haram oluşu,hem Kur’an’ı-Kerim hem Ehadis-i şerif ile sabittir.Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor.Allah alış verişi mübah,ribayı yasak kılmıştır.Peygamber(s.a.v)’de şöyle buyuruyor.”Allah riba yiyeni yedireni,katibini ve şahidini" lanetlemiştir.

-Binaenaleyh ribanın yani(faizin)haram oluşu hususunda hiç şüphe yoktur.Onu inkar etmek küfürdür.Fakat inkar etmeden riba(faiz)alan veya veren kimse Müslüman olmakla beraber günahkar ve büyük bir vebalin altındadır.

-Faizin her türlüsü yasak edilmiştir.Bunlar delillerle sabittir.Siz,siz olun harama sapmayın.Bankada bulunan paranıza faiz tahakkuk etmiş ise paranızın faizinin karşılığında sevap beklemeden bir fakire verilmelidir.Bankalarda verilen faiz de haramdır.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İnsanın dünyayı tanıması,dini anlaması,ahireti anlaması,cenneti tanıması,cehennemi tanıması hep bilgiye dayandığından,herkesin ilme gayret etmesi gerekiyor.O bilgiler olmadan insanın kavrayışı eksik oluyor.Cenneti bilmiyor ki,rağbet etsin...Cehennemin şiddetini okumamış ki,durumun ne kadar kötü olduğunu bilsin ve ondan korksun.O bakımdan Allah'tan ancak ilmi olanlar korkar.

-İnsan yaratılanlar arasında en mükemmel ve müşerref olan Cenab-ı Hakk'ın yüklediği bütün yükümlülükleri üstlenen bir varlıktır.Ruh ve bedenden oluşmuştur.Şu iki temel özelliğe sahiptir.1-Nisyan,unutkandır."Kalu bela"da verdiği sözü tutar.Kulluğunun gereklerini yapmayı unutur,devamlı Allah'la beraber olduğunu unutur.2-Ünsiyyet,gözünün gördüğü herşeye gönlü akar,hemen onunla zihni ve beyni meşgul olur.
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”