Selâm Sana Prof.Dr.Es'ad COŞAN Rh.A İzindeyiz

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Selâm Sana Prof.Dr.Es'ad COŞAN Rh.A İzindeyiz

Post by Serid Ömer »

-Mü’min insan iyi insandır,hoş insandır.Tatlı insandır.Sevimli insandır,tadına doyum olmaz,iyi mü’minin,arkadaşlığına komşuluğuna,yoldaşlığına doyum olmaz…

-Allah zürriyetimizi korusun,kıyamete kadar bizleri zürriyetimizi hep böyle ehl-i iman eylesin.

-Cenneti kazanmak için fedakarlık lâzım,çalışmak lâzım,akıl lâzım,mantık lâzım,dişini sıkmak lâzım ve Allah’ın emrettiği şeyler zor da olsa yapmak lâzım!

-Bu hayata imtihan için geldik,onun için yaşıyoruz.Her şeyi ölçmemiz,tartmamız,adımımızı düşünerek atmamız lâzım!geliyor.

-Bir toplumun kalitesi içinde ki,vakıf ve derneklerin sosyal müessese ve teşkilatların çokluğu ve etkinliği ile ölçülmelidir.

-Tevbe ve istiğfarı çok olan kimsenin üzüntüsü sevince çevrilir,sıkıntısından kurtulur,rızkı çok olur.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Evlilikte de ahireti düşüneceğiz.Yani sevap kazanmayı düşüneceğiz,hayırlı evlat yetiştirmeyi hayırlı bir eş seçmeyi düşüneceğiz.

-Allahu Teala Hazretleri lütfuyla,keremiyle,rahmetiyle,insanoğlunu yarattığı zamandan beri rehbersiz,irşadsız bırakmamıştır.İlk insan Adem(a.s)aynı zamanda ilk peygamberdir.

-Müslümanlar için dünya hayatı büyük bir imtihandır.Üzerimizde ağır yükler vardır.Ülke bizimdir,çok çalışkan,çok uyanık,çok fedakar ve çok sabırlı olmalıyız.

-Asırlar boyunca insanoğlu var oldukça,onlar doğru yolu bulsunlar,iyi kulluk yapsınlar diye,Allah-u Teala Hazretleri nice mubarek kullarını seçkin kullarını peygamber göndermiştir.

-Boşuna iddia ve inat etme;hakikatı ara ve sev!Hakikat sevgisi,insan için sevgilerin en yükseğidir.

-İslâm’da nefsinin arzularını meşru sınırlar içinde ona vermek var.Evlenmek var,ama gayri meşru işler yok…Flört bile yok,hatta bakmak bile yok.

-Ramazan Bayramında kurban kesmek,bunu da şimdiden hatırlıyorum.Bakın ramazan sonuna yaklaştık..Ramazan Bayramında kurban kesmek de çok sevap yedi yüz misli sevabı var.

-Çünkü bazı okumuşlar,yanlış yol izliyorlar.Onlar bizden değil ve gördükleri tahsil ve okudukları okullar onları özbenliğimizden koparıp.öz varlığımıza düşman hale getirmiş.Cenab-ı Hak onları da doğru yola getirip hidayet eylesin.Amin.

-Ölümü çok hatırla.Eğer geçim rahatlığı içindeysen bu sana darlık,ürperti getirecek;geçim darlığı içindeysen genişlik,ferahlık kazandıracaktır.Bunun içinde sizler kabirleri çokca ziyaret ediniz.

-İslâm’ın korunması lâzım,Müslümanların da korunması lâzım,ülkelerin de korunması lâzım!...Bunlar hep gayretle olur.

-İman’a karşı olan baskı’dan fevkalede elem duyuyor ve teessüf ediyoruz.Huzur ve sükun dostluk ve kardeşlik birlik ve beraberlik gerçekten isteniyorsa her yerde bu haksız muamele durdurulsun ve sakalından,örtüsünden,dininden,inancından dolayı masum insanlar mağdur edilmesin artık!
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Hayra dalalet eden,aracı olan veya iştirak eden yardımcı olan hayrın sevabını alıyor;şerre aracı olan da şerrin cezasını vabalini yükleniyor.

-Gelin bu ramazanda çok büyük bir hamle yapalım çok kuvvetli bir azimle çalışalım,hem kendimizi çok iyi çok salih çok takvalı,çok ,çok ihlaslı,çok olgun.çok mükemmel bir müslüman haline gelmeğe yani eviya gibi olmağa gayret edelim.

-Peygamber Efendimiz'e(s.a.v)âsi olan,sünnetine aykırı davranan cennete girmeyi reddetmiş olur.Yok,ben cennete girmek istiyorum,ben yanmak istiyorum,cehenneme gidip azap görmek istiyorum demiş oluyor hâl diliyle.

-Halbuki ondan önce ne kadar anlayış vardı.Ermenilerden padişaha sadık kavim diye vekiller paşalar oluyordu.Kürtlerden alaylar oluyordu.Boşnaklardan sadrazamlar,vezirler,komutanlar geliyordu...Herkes birbiriyle gayet geçiniyordu.Şimdi her şey karma karışık oldu.Yüce Rabbim!Sen bizleri de,onları da rahmetinle,şefkatinle,merhametinle muamele eyle!Doğruluktan,İslâm'dan,Kur'an'dan,İman'dan ayırmasın.Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bu bayramların sevaplarında istifade etmek lâzım.Sevapları kaçırmamak lâzım!

-Zikir ehli;yani ilim ehli o meseleyi bilen kimseler demek.Bilene sormak çok önemli,bir sorun çıktı karşınıza…Arayıp bulup bilene sormak lâzım!

-Kur’an-ı Kerim ne dediyse”Amenna ve saddaknâ,sadakallahul-azim”.”Cenab-ı Hak doğru buyurmuştur,elbet öyledir”deyip onu tasdik etmemiz lâzım!

-Bu ayda Allah mü’minin rızkını artırıyor.Ramazanda grafik değşiyor,derhal çeşit,çeşit nimetler sofranın üstünde…

-Mert olalım,dürüst olalım!Bize iyilik yapana kötülük etmeyelim kan kusturmayalım!Borcumuz varsa,sahibine ödeyelim,rahat etsin O da…İyiliği içinde teşekkür edelim.

-Kim Ramazan ayı içinde hayırdan herhangi bir çeşidiyle bir hayır yaparsa bu ayın dışında yapmış olduğu yetmiş farızâ edâ etmiş olur.

-Bu son on günde Peygamber Efendimiz(s.a.v)ibadeti daha da attırırdı.O kadar artırır ki,evden ayrılır,camide yatıp kalkamaya eve de gitmeden camide gece gündüz ibadet etmeye başlardı.Bunu biliyorsunuz ki,itikaf deniliyor.

-“Oruç ilahi bir feragat…”Kul en tabii ihtiyaç ve arzularını,hevesat ve şehevatını Allah için terk ediyor.Onun için bu kudsi fedakarlığın mükafatını Allah en büyük miktarla karşılıyor.

-“İbadet”iklimine giden yol saadet bahçesine açılan kapı da oruçtur.O,diğer ibadetlerin çatısı,temeli,mahfesi,menned ve menbaıdır,marifetullah’a onunla erilir,muhabbetullah’a onunla ulaşılır,halvetler onunla güzel olur.İlm-i ledûnle onunla kazanılır.

-“Oruç bedeninde sıhhat kaynağıdır”Oruçta mide,kraciğer diğer sindirim cihazları kalp damar…dinlenir,birikmiş yağlar eritilir,fazla kilolar atılır.Vücut rahata erer,baş esen olur,gövde hafifler.

-Ramazan oruçunun en büyük hedefi kula “TAKVA”yı öğretmek,onu nefsi yenmeğe alıştırmak idi.

-O halde Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanan her akıllı kişinin yaptığı ibadetlerinin kabulü için gerekli şartlar öğrenmesi,bilakis reddine yol açan manevi kusurları bilip onlardan sakınması en önemli işi olmaktadır.Aksi takdirde emekleri zayi olmuş boşa kürek çekmiş olur.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Dinini kurtarmak için çalışacaksın,zihnini aklını kullanacaksın,düşüneceksin,bulacaksın,yapacaksın günah olan yerden kaçacaksın sevabı işleyeceğin yere gideceksin.

-Bir Müslüman,Allah nasip eder de içinde Allah’ın anıldığı bir mescid bina ederse,o zaman Cenab-ı Hak da ona cennette bir ev,bir köşk,bir saray ihsan edecektir.

-Evlatlara,anne-babalarına sevgiyi hürmeti ve hizmeti tavsiye ediyoruz;böylece aile içi muhabbet sağlanmış oluyor.

-Para kazanmak için sabahtan akşama kadar dağtaş demeden uğraşıyoruz.Allah için de tamamen öyle yapmamız lazım.Böylece nazlı değil;sağlam Müslüman olmak lazım!

-İyi eğitilmiş fertler,kendileriyle birlikte mensup oldukları toplumları da yükseltir,ileri götürür.O yüzden eğitimin iyi ve tam olması şarttır.

-Samimi bir bağlılık ile sıkıntılarında boyunu aşan meselelerle her meselesinde Cenab-ı Hakk’a tevekkül ederse bir kul;Cenab-ı Hak onun sıkıntısını giderir,istediğini verir.

-Ulvi bir gayeye yönelmiş olan,aktif ve enerjik Müslüman ol!

-Bir Müslüman diğer Müslümana canı,kanı,ırzı,şerefi…haramdır yani onlara el uzatmaz,su-i kasd edemez;tam aksine koruyup kollaması gerekir.
Last edited by Serid Ömer on 21 Oct 2008, 23:28, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Orucun sonunda oruç tutunca bir insanın ne olması lazım!...Takvayı kazanması lazım!…Takva ehli iyi bir Müslüman olması lazım!...

-Bu Ramazan ayı iyi mü’min olmanın talim edildiği talim ayı idi,eğitim ayı idi.İnşallah hayırlı geçmiştir,güzel şeyler öğrenmişizdir,kazanmışızdır;Ramazandan sonra da devam ettiriniz.

-Bayram sevgi ve muhabbetin cûşa geldiği bir zaman demektir,içimizde birbirimize karşı kötü duygular varsa onları söküp atalım.

-İnsan hak söz söylendiği zaman haklı olarak emr-i marufa muhatap olduğu zaman kızmayacak.

-Allah Teala Hazretlerinin helim sıfatı vardır.Kudret-i külliye sahibidir.Dilerse kainatları kahreder mahveder.Ol derse olur,olma derse olmaz;ama kudretine rağmen affediyor.
suleha

Post by suleha »

seni canımız gıbı severiz canımız gülistanında huzur içinde olasın Mevla razı olsun biz Senin o tatlı öğretmenliğinden çok memnun olduk Mevlam daha nice Esadlar doğmasını yeşermesini bize ve nesillerimize göstersin nasp etsn amin İZİNDEYİZ
dost altın
bela ateştir
ayarı yüksek olan altın
ateşe meyillidir
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Her gün biraz daha gayret sarfederek gayemize doğru yılmadan ilerlemeliyiz.Devamlı ve muntazam çalışmalarla,zamanla büyük başarılar elde edilebilir.Bunun için azimli,gayretli çalışmak lâzımdır.

-Cennete girmek esas olduğundan;Allah’ın rızasını,sevgisini kazanma yoluna mutlaka girmek lâzım.

-Hayat acımasız bir mücadeledir,kusur ve kabahat bizim,Düşman elbette düşmanlığını yapacak;çok güçlü ve kuvvetli olmalı,pür dikkat ve uyanık olmalıyız.

-Nefsini terbiye eden,insan-ı kamil olur,halkça matlub,Hakk’a mahbub olur,iki cihanda aziz ve şerif berhudar ve bahtiyar olur.

-Yerin ve göğün öyle bir düzeni var ki,öyle ince hesapları var ki,çok ince hesapları bilen çok büyük alimler bunları düzenleyen bir yüce yaratığın olduğunu beyan ediyorlar.

-Nerede İslâm’ı yaşantın zarar görüyorsa oradan kaçacaksın,Neden?...ahiret önemli de ondan,Allah’ın rızasını kazanmak önemlide ondan,camisiz yerlerde durmayacaksın,ezansız semtlerde yatıp kalmayacaksın.

-Hayırlı evlat yetiştirmek insanın hem dünya sermayesidir,hem de ahiret sermayesidir.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah’ın emirlerinden,dinin ahkamından,nefs terbiyesinden murad nedir?İnsanın güzel ahlâklı olmasıdır,kamil olmasıdır,tatlı dilli,güleç yüzlü,güzel ahlâka sahip,kötü huylardan kurtulmuş bir insan olmasıdır.

-İmanın hakikati bu;kadere iman,Onun için insan buna inandığı zaman üzülmez.Başına gelen üzücü bir hadiseden”eh bu benim kaderim”der,kadere rıza gösterir,sabırla davranır,kimseden korkmaz,ölümden de korkmaz.

-Kulun vazifesi;Allah’ın karşısında kulluğunu unutmayıp Allah’a bağlılığında,imanında ve edebinde bir şaşkınlık ve taşkınlık yapmamasıdır.Esas olan budur.

-Müslüman mütedeyyin bir kocaya karısının itaat etmesi ve kocasının gönlünün hoş edilmesine olanca gayretiyle gayret etmesi gerekiyor.

-Kadına,hilkatına,yaratılışına uygun ve asil görevleri veren her türlü terslik ve tehlikeden en güzel tarzda koruyan;evinin sultanlığı payesine yükselten İslâm ne güzel nizam!

-Herkesin her Müslüman Resûlüllah(s.a.v)Efendimiz’in sünnetini ihya etmeğe,ifa etmeğe,yaşamaya,uygulamaya gayret etmesi lâzım

-Herkesin Peygamber(s.a.v)Efendimiz’e bakarak nasıl iyi kul olması gerektiğini müşahhas olarak anlaması lâzım!Halini Peygamber(s.a.v)Efendimiz’e benzetmesi lâzım!
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Zilhicce ayının on günü içindeyiz.Bu günlerde ibadetleri Ramazanda ki gibi arttırmak lâzım!Allah’a en güzel ibadetlerden birisi olan nafile namazları çok kılmak lâzım ve nafile oruçları çok tutmamız lâzım!...

-Allah bütün hac yapanları mükafatlandırsın,büyük sevaplar,ecirler versin,afv’ü mağfiret eylesin…Cennetiyle,cemaliyle müşerref eylesin.Gitmeyenleri de girmeyi nasip eylesin…Amin.

-Bu zi’l-hiccenin bayrama kadar olan ilk on günü senenin en mübarek günlerindendir.

-Bu mübarek günlerde tevbe etmeli,Cenab-ı Hakk’ın yoluna dünmeli ibadet ve tâate girişmeli!…

-Bayram günleri ve benzer zamanlarda ortaya çıkan şiddetli imtihanlarda,insanların kafalarının karıştığı maddiyat ve maneviyatın tercih noktasına gelindiği,pek çok kimsenin maddiyat ve maneviyatı ve dünyayı tercih ettiği,ama ariflerin ahireti tercih ettiği zamanlarda tercihini doğru yapanın kalbi ölmez ve sonunda kazanır.

-Her gün,iyi bir eserden yüksek sesle beş,on sayfa oku!Bu sayede konuşma ve söz söyleme istidadın gelişir.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kitap okumakla olsaydı,Allah gökten kitabı indirdi;”Okuyun bunu!”derdi.Böyle olmuyor,sohbet yoluyla oluyor.Peygamber Efendimiz(s.a.v)gelmiş 23 senede insanları İslâm’ın hakikatlerine alıştırmış ve eğitmiştir.

-Eğitim yoluyla olduğu için,kitap yoluyla okumak yoluyla olmaz!...Eğitimin içinde kitap olabilir,ama,mutlaka bir eğiticinin olması şarttır ve öyle olmuştur.

-Zekat cimriliğin olmadığını gösterir.Ama zekat cömertliğin alt hududu,Allah yolunda malın hepsini vermektir.

-İnsanın dinlediğini gönlüne yerleştirmesi lazım.Bakmak,yetmiyor,görmek lazım,gördüğünü kalbine nakşetmek lazım!...

-Dünyanın her yerinde İslâm’ı yayma,tebliğ,irşad,talim ve terbiye çalışmalarına yeni bir hız ve güç vermeliyiz.

-Büyük şehirlerde yığılmak yerine,rahat yaşayabileceğiniz kenarları,bahçeli yerleri tercih ediniz.

-Bir Müslüman hayatı boyunca dikenli bir tarlada yürüyormuş gibi yaşayacak.Dünya tarlasının dikenleri,haramlardır,günahlardır.Harama dokunursan basarsan kanatırsın vücudunu…Sen,sen ol! Bu dünya hayatın da günah ve haram işlerle iştigal etme!

-Yüce Mevlamız sizi ibadetleri makbul olanlardan,dünya ve ahirette maksud ve muradına erenlerden eylesin.Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Aziz ve muhterem kardeşlerim namaz kılmak önemli Müslümanın namaz kılması lazım.İlk iş namaz kılmaktır.Namaz kılan dinini doğrulamış olur.

-İyi mü’minler imtihanda aldanmazlar.İyi mü’min olmaya gayret edelim.

-Bayram,sevgi ve muhabbetin cuşa geldiği bir zaman demektir,içimizde birbirimize karşı kötü duygular varsa onları söküp atalım.Barış esenlik içinde günler tesis edelim.

-Tarikat,bir eğitim sonunda hakikate ulaştırıyor,insanı… insanlığının farkına varıyor ve nefsini yeniyor,iradesini kontrol ediyor.Allah’ın sevdiği işleri yapıyor;Allah’ın sevgili kulu oluyor,hakikate ulaşıyor,ermiş kimse oluyor.Tarikattir yolu bunun,başka türlü olmuyor bu…

-Soframız açık olacak”bizde iftar edelim”diyeceğiz,yemek yedireceğiz.Oruçluya iftar ettirince,onların ecrine bir mislini alıyoruz.

-İtikaf kuvvetli bir sünnettir.Bir beldede kimse itikafa girmezse,o beldenin ahalisinin hepsi sorumlu olur.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Nefsini terbiye eden,insan-ı kamil olur,halkça matlub Hakk’a mahbub olur,iki cihanda aziz ve şerif berhudar olur.Ne mutlu nefsini ıslâh edip,Müslüman eyleyebilenlere!

-Her işin başı Allah’a sığınmaktır.Ya Rabbi!Ben şaşırabilirim,her an,ben hata edebilirim.Sen beni koru Ya Rabbi!Ben istemesem bile beni yanlış yola sokma!mani ol Ya Rabbi!Bana,ben istemesem bile beni Hak yolda yürüt Ya Rabbi!Mecbur et.Ya Rabbi!beni en güzeli ile terbiye eyle!Islah eyle!Kur’an yolundan ayırma!Resûlülah sünnetinden ayırma!

-Peygamberimiz(s.a.v)şöyle dua etmiş;”Ey benim Allah’ım!(Lâ Hayra)Hiçbir hayır yok.(illa hayrül-âhireh)ancak ahiretin hayrı var.”Evet dünyada da insan bazı hayıryara eriyor,nimetlere mahzar oluyor,ama dünya çok kısa…Ahiret sonsuz olunca,sonsuzun yanında asırlar bile kısa kalır.Çok kısa,küçük hayırcıklar,az bir şey asıl hayır ahiretin hayrıdır…

-Muhterem kardeşlerim!Su çok aziz,çok kıymetli bir nimettir.Bolluğundan dolayı biz onun kıymeti üzerinde durmuyoruz.maalesef,hayatımız için zaruri temizliğimiz için,zaruri bitkiler,hayvanlar için gerekli olan bir şey,Rabbimiz kainatın nizamını ne güzel kurmuş ki,böyle bir madde yaratmış.

-Parçalanıp dağılmayın;sevgi ve saygıyla,karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile hareket edip,birlik ve beraberliği,galibiyet ve kesriyyeti mutlaka sağlayın.

-İmanın hakikati,kadere imandır.Onun için insan gelen üzücü hadiselere üzülmez,kadere rıza gösterir,sabırla davranır,kimseden korkmaz,ölümden de korkmaz…
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah-u Teala Hazretleri lütfuyla,keremiyle rahmetiyle insanoğlu yarattığı zamandan beri rehbersiz,irşadsız bırakmamıştır;ilk Peygamber Adem(a.s)aynı zamanda bir Peygamberdir.

-Evlilik bir ibadettir,nikah bir ibadettir;bu ibadete günahla başlamayalım.Hatim indirelim,mevlit okutalım,böyle düğün yapalım;içkili düğünlerle kurulmasın bir yuva.

-Tepeden tırnağa hücrelerinin en uzak noktasına kadar,vücudunun her zerresine kadar sorumlulukla dolmuş kimseleriz biz,

-İslâm alem nizamıdır,nizam-ı alemdir.Bu nizamın bazı yerlerini makaslatamayız;sansür edemeyiz,kesemeyiz;İslâm her şeyiyle islâm’dır;her sahada islâm’dır.

-Mü’min insan iyi insandır,hoş insandır,tatlı insandır,sevimli insandır,tadına doydum olmaz;iyi mü’minin arkadaşlığına komşuluğuna,yoldaşlığına doyum olmaz.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Peygamber Efendimiz(s.a.v)in Allah’ın Peygamberi olduğunu anlatmak için de,onun güzel hayatını,ahlakını,bize bıraktığı şahane hadis-i şeriflerini öğreneceksiniz;sünnetini öğreneceksiniz.Onu öğrendiğiniz zaman her derdinizin devasını onda göreceksiniz,bulacaksınız.

-İslâm lâzım;hem içte,hem beynelmilel sahada sarılmaz.İslâm’sız şu çirkef asrın hastalıkları tedavi olmaz,beşerin yaraları sarılmaz.İslâm’sız insanlar birbirleriyle kardeşlik kuramaz.İslâm’sız halklar arasında adalet ve hakkaniyet sağlanamaz.İslâm’sız zulüm ve istismar,aldatma ve sömürme önlenemez.İslâm’sız devlet çarkı doğru düzgün döndürülemez.İslâm’sız halka gerçek hizmet götürülemez.İslâm’sız kişi ruhen huzur,kalben itminan ve manen rahatlık bulamaz;islâm’sız saadet-i dareyn sağlanamaz.

-İkinci cihad;şeytanla uğraşmak;unutma ki,şeytan da büyük düşmadır.Şeytan seni kandırmaya çalışır.Senin damarına girer,damarlarının içinde dolaşır;aldatmaya çalışır.Şeytana uyma;onunla uğraş.Nefis insanın en büyük düşmanıdır.Nefisle uğraş;Allah(c.c)senenin bir ayında bize nefsi yenmeyi öğretiyor.Nefsini yenmeyi bilene ne mutlu!
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”