Sabredenler, Şükredenler

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Sabredenler, Şükredenler

Post by Serid Ömer »

-Bismillahirrahmanirrahim;Rahman ve Rahim Olan Allah'ın adıyla,yalnız Allah'dan yardım dileriz.
-Hamd,çok sabreden,şükredenlere nimetiyle karşılık veren,çok yüce,çok büyük,her şeyi layıkıyle bilen ve kudreti sonsuz Allah'a mahsustur.Mahlukatın bütün işleri,O'nun dilemesine bağlıdır.Allah Teâlâ kıyamet gününde çağrısını kabirde bulunanlara işittirir.Bütün mahlukatın mukatteratını ve ecellerini takdir etmiş,onların geride bıraktıkları eserleri,amelleri yazmış,onların arasında maişetlerini ve mallarını taksim etmiş,onların hangisinin daha güzel amel ve harekette bulunacağını imtihan için,ölümü ve hayatı yaratmıştır.

Bir islam klasiği olan bu eser,her Müslümanın iyice anlaması ve sımsıkı sarılması gereken iki kavramın-Sabır ve Şükür-islam'da ki yerini ve anlamını açıklamak için yazılmış bu eserden siz ihvan kardeşlerime bazı notları sunacağım.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Re: Sabredenler,Şükredenler

Post by Serid Ömer »

-SABRIN FAZİLETİ:Allah'u Teâlâ sabrı, tökezlimeyen bir at,körlenmiyen bir kılıç,bozguna uğramayan bir ordu,yıkılamayan,hatta gedik bile açılamayan muhkem bir kale kılmıştır.Sabır ile nusret(zafere ulaşma)iki kardeştir,bunlar bir anadan süt emmiş ve hiç bir zaman birbirinden ayrılmayacaklarına dair yemin etmişlerdir.
-Zafere ulaşmak,sabırdan sonra gelir,ferahlık ve sevinç üzüntüden sonra gelir,güçlük ve sıkıntıdan sonra kolaylık gelir.Sabır,sahibine silahsız ve hazırlıksız bir ordudan daha çok yardımcıdır.Sabrın zaferde ki,yeri vücuddaki baş gibidir.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah'u teâlâ hitabında sabredenlere karşılıksız mükafat vereceğini vadetmiş ve bir ayet-i kerimesin de:
-(Ey iman edenler!)Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin,birbirlerinizle çekişmeyin,yoksa korkaklaşırsınız da rüzgarınız(hızınız,cesaretiniz)kesilir(kuvvet ve devletiniz elden gider).Bunun için sabırlı(ve müsamahalı)olun.Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir. Enfal süre:46
-Sabrın alâmeti şikayeti terk,musibet ve sıkıntıları gizlemektir. Abdullah Harraz(k.s)
-Sabır kuvvettir. Muhammed Bin Fadl Belhi(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah Teâlâ kullarına,din ve dünya hususunda başkalarına bir musibet geldiği zaman sabır ve dua ile yardım dilemelerini tavsiye ederek buyurur:"Hem sabır(ve sebat)ile hem namazla Allah'dan yardım isteyin,gerçi bu,nefislere pek ağır gelirse de(Allah'a)saygısı olan kimselere ağır gelmez" (Bakara/45)
-Allah Teâlâ cenneti kazanan ve cehennemden kurtulanların ancak sabredenler olacaklarını beyan ederek"İşte onlara bugün sabretmelerine karşılık mükafatlarını verdim.Onlar murada renlerin ta kendileridir.(Müminun süre111)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah teâlâ hükmüne sabretmesini peygamberine emretmiş,peygamberinin sabrının ancak Allah'ın yardımıyla olacağını ve böylece bütün müsibetlerin kolay olacağını haber vererek aşağıda ki ayetlerde şöyle buyurmaktadır."Rabbinin hükmüne sabret çünkü sen,bizim nezaretimizdesin.Tur süre:48
-Sabret, senin sabrın da ancak Allah'ın yardımı iledir.Ve onlara karşı mahzun olma.Yaptıkları hileden telaşa da düşme.Gerçekten Allah,takva sahipleriyle ve iyilik edenlerle beraberdir.Nahl süre:127-128
Last edited by Serid Ömer on 25 Feb 2008, 18:00, edited 2 times in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allahu teâlâ kötülüğe iyilikle engel olduğu vakit,kötü kimsenin adeta yakın bir dost gibi olacağını haber vererek buyuruyor:"iyiliklerde eşit değildir,kötülüklerde.Sen(kötülüğü)en güzel olan(hareketle)sav.O zaman(görürsün ki)seninle kendisi arasında bir düşmanlık olan kimse,sanki yakın/candan bir dost(oluvermiş)tir.İşte bu rütbeye ancak sabredenler kavuşturulur,ancak büyük nasip sahipleri kavuşturulur.Fussilet süre:34
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Mesud ve bahtiyar insanlar sabırları sayesinde en güzel maişeti elde etmişler,şükürleri sayesinde de en yüce makamlara yükselmişler,sabır ile şükür kanatları arasında na'im cennetlerine ulaşmışlardır.Bu Allah'ın bir lütfudur,onu dilediğine verir.Allah büyük fazl ve ihsan sahibidir.Çünkü iman iki sınıftır,bir sınıfı sabır,bir sınıfı ise şükürdür.
-(Ey Müslümanlar!)sabır ve namazla(Allah'dan)yardım isteyin.Şüphesiz bu (şekilde yardım istemek Allah'a)gönülden saygı duyanlardan başkasına zor ve ağır gelir.Bakara süre:45
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Sabır, lugatta menetmek ve bahsetmek manasınadadır.Sabır,insanın kendisini feryat etmekten,dilini şikayet etmekten,ellerini yüzüne,dizine vurmaktan ve elbiselerini yırtmaktan menetmesidir.
-Sabır kelimesi,sabera,yasbiru,sabran diye çekilir.Sabera nefsehu:"nefsini(kendini)menetti."denir.Nitekim Allah Teâlâ buyuruyor:"Sabah akşam rızasını dileyerek Rablerini yalvaranlarla beraber candan sabret.Dünya hayatının süsünü isteyerek gözlerini onlardan(fakir mü'minlerden)ayırma(onları göz ardı etme).Kalbini bizi anmaktan gafil bıraktığımız;kendi"hevasına/arzu ve hevesine"uyan ve işi (hep emirlerimize karşı isyan ve)taşkınlık olan kimseye de itaat etme! Kehf süre:28
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Cüneyd b.Muhammed'e sabırdan sorulduğunda,"sabır,insanın yüzünü ekşitmeden acıları yudumlamasıdır"diye cevap vermiştir.
-Zünnûn da,"Sabır;insanın yasaklardan uzak kalması,belanın acılarını yudumlarken sükunet ve vekarını muhafaza etmesi,fakir düştüğünde de zengin görünmesidir"demiştir.Bazıları da sabır;bela geldiğinde edep ve ciddiyeti muhafaza etmekten ibarettir,demişlerdir.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Denildi ki sabır,heva ve şehvet kuvvetinin karşısında akıl ve din kuvvetini hakim kılmaktır.Yani insan tabiatı,sevdiği şeyleri elde etmeye çalışır,akıl ve din kuvveti ise buna karşı çıkar,savaş bunlar arasında devam eder.Bu savaşın meydanı,kulun kalbi,sabır,şecaat ve sebattır.
-İhtiyari ve makbul olan sabır,kötü arzu ve isteklere sabretmektir.
-Sabır,terkedilen veya yapılan işin bağlı bulunduğu yere göre değişik isimler alır,fakat bu isimlern hepsine"sabır"denir.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Sabır,iki kısımdır.Biri bedenin sabrı,diğeri nefsin sabrıdır.Bunlar da her biri ihtiyari sabır ve mecburi sabır olmak üzere iki nevidir.Buna göre;sabır dört kısımdır.
1.Bedenin ihtiyari sabrıdır.Bu,kişinin kendi ihtiyari ve iradesiyle bedenine yüklemiş olduğu ağır işlere sabrıdır.
2.Bedenin mecburi sabrıdır.Bu da başkasından gelenlere sabırdır.Dövmenin,hastalığın,yaraların,soğuğun,sıcağın ve benzeri şeylerin acılarına,sızıntılarına sabır gibi,
3.Nefsin ihtiyari sabrıdır.Bu,şer'an ve aklen yapılması güzel olmıyanları yapmamaya sabırdır.
4.Nefsin mecburi sabrıdır.Bu da,sevgilisine kavuşması mümkün olmadığında nefsin ona sabrı gibidir.
Last edited by Serid Ömer on 05 Mar 2008, 17:27, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Re: Sabredenler, Şükredenler

Post by Serid Ömer »

-Katade(r.h)dedi ki:"Allah teâlâ melekleri şehvetsiz ve akıllı olarak yaratmıştır.Hayvanları akılsız ve şehvetli olarak yaratmıştır.İnsanları ise hem akıllı, hem şehvetli olarak yaratmıştır.Buna göre,kimin aklı şehvetine üstün gelirse o meleklerle beraberdir.Kimin şehveti aklına üstün gelirse o da hayvanlar gibidir.
deniz

Post by deniz »

Hocam Allah razı olsun. Sessiz gemi gibi çok güzel yol aldığınızı düşünmekteyim;maşaalah.Allah muvaffakiyetler ihsan buyursun .
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bir musibet geldiğinde feryâdü figan eden kimse,Allahu teâlâ'ya karşı gelmiş olur,Ağlayıp,sızlamak,belâ ve musibeti geri çevirmediği gibi,insanı sabredenlere verilen sevap ve mükafattan mahrum eder.Şakik-i Belhi(k.s)
-Resul-i ekrem şöyle buyurmuştur."Aciz,nefsinin arzularına uyarak Allah'a umutlar bağlıyan kimsedir"Bu hal sahibi kimseler çeşit çeşittir.Kimi,Allaha ve Resulüne harp açıp,Resul-i ekrem(s.a.v)'in getirdikleri etkisiz kılmaya çalıştığı gibi,Allah'ın yolunu da eğri yol olarak göstererek insanları ondan alıkoyarlar.Kimine de tebliğ ve nasihat edildiğinde"Ah bir tövbe edebilsem,fakat bu benim için zor,artık benden umut yok"der.Kimi de" Allahu teâlâ'nın benim namazıma orucuma ihtiyacı yok"der,ben amelimle kurtulamam,Allah gafurdur,rahimdir,gibi heyezanlarda bulunur.
-Cenab-ı Allah bu gibi kötü duygu düşünce ve hasletlerden bizleri uzak eylesin.Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İnsanlardan bazısı,güçlükle sabrederler.Bu hal,bir kimsenin kuvvetli bir şahısla güreşip onu güçlükle yenmesini benzer.Kimi de kolaylıkla sabreder bunun hali de,zayıp bir şahısla güreşip onu kolayca yenmeye benzer.
-İşte Rahman'nın sordusu ve şeytanın ordusu arasındaki güreş böyledir.Her kim,şeytanın ordusunu yenerse şeytanı yenmiş olur.
-Ey iman edenler!Sabır ve namaz-dua ile(Allah'dan)yardım isteyin.Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.
Bakara süre:153
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”