Kendi Gözümüzden Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A

M. Es'ad Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Post Reply
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Kendi Gözümüzden Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A

Post by mehmetemin »

Malum hocaefendimizin doğum günü yaklaşırken ,çeşitli programlar tertiplenececek ve rahmetullahi aleyh hocaefendimizn üstün meziyetleri anılıp,kendisine çokça dua edilecektir.Acaba bizim gözümüzden rahmetli hocamız nasıl görünüyor paylaşsak diyorum.

öncelikle rahmetli hocamız üzerine çokça konuşulacak bir büyük alim ve muatasavvıftı.hala hocamızı anladığımız veya algıladığımızı zannetmiyorum çünkü düşündükçe ,kapasitemiz yetmiyor ,gerçekten büyük insan

çoğu müellif diyorki mevlana haz leri anlayamıyoruz,efendim imamı rabbani hazretleri hakkıyla anlaşılamamıştır ,eserleri şöyle şöyle üstündür ,kendileri şöyle şöyle meziyetleri vardır, efendim vefatların sonra bile insanlığa mürşid olmuşlardır diyorlar. evet hepsi doğru hocamızda onlar gibi eşsiz niteliklere sahip son devirde yetişmiş ve üzerindede duracağım bir konu olacak bir muhacirdi ve bu şekilde rabbine kavuştu.

hicret etmek kolay bir iş değildir ,hicret cesaret ister ,hicret iman kuvveti ister ,hicretin elemi ızdırabı çok olur ,herkesin altından kalkacağı ,kalkışacağı bir iş değildir.
ama hicret edenin üstünlüğü başkadır,ondaki bu üstünlükte başkalarında bulunmaz.

Nisa 100- Kim, Allah yolunda hicret ederse, yeryüzünde yerleşecek çok yer ve bolluk bulur. Kim, evinden Allah’a ve Rasülüne muhacir olarak çıkarsa, sonra da ölüm kendisine erişirse, muhakkak onun sevabı Allah’a düşer. Allah, bağışlayıcı ve esirgeyicidir.

daha birçok ayeti kerimeler var hicretin üstünlüğü ve muhacirunun üstünlüğünü anlatıyor ,ashab arasındada muhacir ensardan üstündür.
çünkü kolay değildir,milletinden ,memleketinden,dostundan,anandan ,babandan ,çocuğundan ayrılırsın belki bir daha dönme imkanın bile olmayarak başka diyarlara ALLAH rızası için islamı yaşamak için ,müslümanca yaşamak için hicret edersin.hicret edenlere ne mutlu ki bu cesareti gösteriyorlar.

hocamız rahmetullahi aleyhte rasullulahın sünnetinin titizlikle takipçisi olarak artık hicretten başka bir çare olmadığını görünce tereddüt etmeden hicret etti.hocamızda insandır ,babasından uzağa gitti,kardeşinden uzağa gitti,memleketinden uzağa gitti,hele hele kendi fikrim ona daha zor gelen burda boynu bükük kalmış,yetim kalmış ihvanını bırakıp gitti.

daha daha nice üstün özellikleri vardıki çokça uzun olur anlatmak kafi gelmez.ama önemli özelliklerinden bazıları
hep denir ama cemaatı ,ihvanı ona hizmet etmedi o bizzat kendi eliyle ihvanına hizmet etti,kolay iş değil hem mürşidlik yaptı,hem dervişlik yaptı,hem hizmetkarlık yaptı,yorulmadı,bıkmadı vefatına kadar hayır yolunda hak yolunda islam yolunda devam etti

tasavvufu tam manasıyla anlaşılır,yalın ,uygulanabilir anlattı,örnek oldu,gösterdi öyle soyut ifadelerle analatılan bir tasavvuf hayatı ,mistizim gibi sadece sözden ibaret bir tasavvuf anlayışı yoktu ,islam dairesinin içinde gerçek bir mutasavvıftı.

Allah dostu veli nasıl anlaşılır denirya yüzüne baktığınızda Allah ı hatırlatan kişi salih ve veli bir kuldur ,yüzünden ,sesinden halinden ,hareketinden hiç şüphe bırakmayacak ve insanların üzerinde ittifak etmede tereddüde düşmeyeceği kadar Allah dostu bir insandı.

Allah rahmet eylesin ,şefaatinden bizi mahrum etmesin ,iyiki böyle veli kullar böyle mürşid kullar var ve yolları,tavsiyeleri hala devam ediyor,bizler gibi nasipsizlerde bir nebzecik olsun istifade edebilmişsek ne bahtiyarlık bize
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Kendi Gözümüzden Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A

Post by Abdüllatif »

Aslında ihvandan olmayan kardeşlerimiz buraya yazsalar daha manidar olur.. Ama bu ihvan yazmasın demek değil tabi. :)

Kendi gözümden değil belki ama M. Zahid Efendi'nin gözünden aktarmak istedim:
Böyle zatlar dört yüz yılda bir gelir buyurmuşlar Es'ad Hocamız için...
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Eylül

Post by Eylül »

Müridanı olarak Hocamıza övgü dolu sözler sarf edilmiş, derin sevgi ve saygımızdan... :)

Temennimiz oldur ki, Hocalarımızın övgülerine lâyık müridler olalım, onlar bizleri övsün...
Yılmaz Haksöyler

Post by Yılmaz Haksöyler »

Gülümsemesine hayran olduğum zat...
seyir

Post by seyir »

İlmi, bilgisi ve dünya kavrayışı TOK bir veli... Hakiki bir Mürşid-i Kâmil. Nur ve zulmeti bilmiş, zulmetten Nura geçiş için köprü olmuş...Ne diyebilirim ki?

Zirvesi bulutları aşmış bir dağın yamacındayım ve kısık gözlerle heybetini kavramaya çalışıyorum...

Tanıyalı 2,5 sene oldu. Henüz bu yola adım atmak nasib olmamışken rüyalarıma girip kulaklarımı çekmeye başlamıştı. Kabrine bile gidince kucakladığını hissederim.. :cry:
Halen kerametlerine şahid olmaktayım. Yakınen tanıdığım ve maddi manevi çöplüğe batmış bir kardeşimi ensesinden tutup kaldırarak usulca kenara koyduğunu halen canlı canlı görmekteyim. Keza bizide bırakmadı hala. Allah(cc) Fahr-i Kâinat'a(sav) komşu eylesin.

Ne diyebilirim ki?
Nerden tutsan, nerden anlasan, nerden baksan bir derya. Mübarek Şeyhi(RhA) gibi.

Allah(cc), himmetlerine, teveccühlerine ve şefaatlerine nail eylesin.
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

Rahmetli hocamın sohbetlerine mülâkî olduğum zamanlar , en mutlu en bahtiyar olduğum zamanlardır.Öylesine bir anlatışla bağlıyor ki istesende başka "şey" lere dönemiyorsun.İstesem de anlatamıyorum...

Rabbim, rahmetine nâil eylediği kullar zümresine ilhâk buyursun, bizleri de sevgi, muhabbet, himmet ve şefaatlerinden mahrum etmesin.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Tasavvufu post dervişliği olarak görmeyen, bu noktada herkesten ayrılan hocamız... Mahmut Esad Coşan Hocaefendi...
AVLİYANAHMED

Post by AVLİYANAHMED »

es-selamü aleyküm ve rahmetullah...
Vefatından sonrada irşad vazifesine devam eden Rasululah (s.a.v) efendimizin hakiki varisi, Kamil Mükemmil bir şahsiyet...Adı, şanı, eserleri daha çoooook uzun yıllar hak yolunun yolcularının yoluna nur saçacak belli ki... ALLAH-Ü TEALA HAZRETLERİ'nin özel yarattığı mümtaz kullardan...Evlad-ı Rasulullah'tan...
Sabır edelim kardeşlerim, biliyorum hasret yakar ! Biliyorum boyun bükülür... :cry: :cry:
Çok şükür ki bizlere kendisi gibi nadide bir emanet bıraktı...Bir hadis sohbetinde de vurguladığı gibi:
Sevdiğini sevdikleri ile beraber seveceksin....
Dua eder dua beklerim....
nisanur

Post by nisanur »

Selamün aleyküm ,uzun zaman oldu siteyi ziyaret edememiştim,bu konu gözüme ilişince bende Sevgili Hocamiz Es'ad Coşan r.a görmeye nail olduğumda acizane yazmak istedim .Mübareğin öyle bir hali vardiki,uzun yıllar geçti hala unutmuş değilim ,İzmitli bir mübarek hacı teyzemiz vardi ona yaptığı iltifatlar ilk günki gibi aklımda ,beni Hocamıza ilk çeken yumuşak ve incitmeden yaptığı uyarılar sünnete karşı çok hassas ve tek bir bidat olan bir hareketi ve sözünü olmayışı.Allah c.c. ondan razı olsun,mekanını Cennet eylesin amin ..

Müslüman olarak giyimine dikkat etmen gerekli; pabucunun çamursuz olması, pantolonunun temiz olması önemli! Hatta, giyiminin renklerinin uyumlu olması önemli.

mec.
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Post Reply

Return to “Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A”