Davud (A.S) ' ın Sorduğu On Soru

Hisse almak niyetiyle...

Moderator: VYZ

Post Reply
telbis

Davud (A.S) ' ın Sorduğu On Soru

Post by telbis »

Cebrail (a.s) dedi ki :
- Ey Davud! Hak Teala' dan sana on soru bir de yüzük getirdim. Allah' u Teala' nın buyruğu şudur ki: Oğullarını toplayasın. Bu on soruyu onlara sor. Hangisi doğru karşılık verirse senin yerine o geçsin. Devleri, perileri, Ademoğullarını, yelleri, kuşları, canavarları dünyada ne ki varsa hepsini buyruğuna başeğdirsin, itaatli kılsın ve bütün dünyaya padişah olsun! , dedi.

Davud peygamber çocuklarını yanına çağırdı. O soruları onlara bildirdi. Hiçbiri bilemediler. Karşılığını veremediler. En sonra Hz. Süleyman ayağa kalktı:

- Eğer izin verirseniz, bu sorulara ben cevap vereyim , dedi. Davud (a.s)' ın gönlü hoş oldu ve :

- Ya Süleyman! Söyle bana, dünyanın en kem, kötü şeyi nedir ki ondan kötüsü yoktur? Ve yine bana söyle ki en güzel şey nedir ki ondan güzeli yoktur? Ve dünyada acı olan nedir? Çokça tatlı olan nedir? O nedir ki daha çirkini yoktur? Nedir ki ondan kabası yoktur? Yine nedir o şey ki ondan yakını olmasın? Nedir o şey ki ondan daha ırağı olmasın? Yine nedir o şey ki ondan daha gussalı, daha kaygı verici şey olmasın ? Yine nedir o şey ki ondan daha sevinçli şey yoktur? Ey Süleyman, bana bu on sorunun karşılığını ver!, dedi.

Süleyman (a.s) da Hazret-i Davud' a dedi ki :

- Ey baba! Bu dediğin kolay şeylerdir. Dünyada en kötü şey insanoğullarının nefsidir. Ondan daha yekrek, daha üstün olmayan şey ise akıldır. Gayette acı olan şey yoksulluktur. Çok tatlı olan şey ise zenginliktir. İnsanoğlunda sövmekten, küfürden daha çirkin şey yoktur. Katı yürekli kadından daha kabası yoktur. İnsanoğluna ahiretten yakın şey yoktur ve bütün kişiler ona gitmektedir. Sonra dünyadan ırak başka şey yoktur ki, insanoğullarından ıraklaşmaktadır. Gayet gussal, kaygılı şey ruhun bedenden ayrılmasıdır. Gayet şad, sevinçli olan şey yine ruhtur ki, insanoğlunda bulununca bu sevinci duyar.

Davud (a.s) Süleyman' a :

- Gerçek söyledin, öyledir! , dedi.

Yukarı da ilettiğim hadise Tarih-i Taberi ' den alıntıdır. Bahsi ise Mekkeli müşriklerin Yahudi bilginlerini alıp hazırlattıkları sorulara Hz. Muhammed (s.a.v)' in verdiği cevaplar kısmında geçmektedir.
nakş-ı berab
Post Reply

Return to “Kıssa ve Hisse”