Başörtüsü Anketi

Post Reply
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili
Kan Grubu: B (+)

Başörtüsü Anketi

Post by Yusuf Esad »

Selamun Aleyküm, Ne kadar güvenilirdir bilmiyorum ama Haberturk sitesinin bir başörtüsü anketi var.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5 ... 2008/01/22

Selamun aleyküm...
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
sufizade

Re: Başörtüsü Anketi

Post by sufizade »

Yusuf Esad wrote:Selamun Aleyküm, Ne kadar güvenilirdir bilmiyorum ama Haberturk sitesinin bir başörtüsü anketi var.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5 ... 2008/01/22

Selamun aleyküm...
va alaykum assalam.
Anketayi doldurup gonderdim. Ama bazi soruleri anlamadim. Anlatirmisiniz?
Türban bir siyasi simge midir? Simge ne demek?
Sizce yasak kalkarsa laiklik tehlikeye girer mi? Layiklik tahlikasi deya neyi dusunmamiz lazim?
shariat+tarikat=marifatullah
Eylül

Post by Eylül »

sufizade wrote:Türban bir siyasi simge midir? Simge ne demek?
Simge : 'Duyularla ifade edilemeyen bir şeyi belirten somut nesne veya işaret, remiz, rumuz, timsal, sembol.'
Türk Dil Kurumu bu şekilde ifade etmiş.

Somutlaştırcak olursak, mesela siz avatarınız da Sağ Duyu Partisinin logosunu kullanmışsınız. Bizde burdan sizin Sağduyulu olduğunuzu, ne düşündüğünüzü, nasıl bir siyasi görüşe sahip olduğunuzu vs. anladık. Bu logo bir siyasi simge.
Veya yakalara takılan gülcük(rozet)lerde bir simge.

Şimdi biz başörtüsü takarak belli bir görüşü simgeliyormuşuz ve bu tarafsızlığada tersmiş vs. vs. vs. Daha pek çok zıvırtı işte.

Biraz kafası çalışan insan için, azıcık düşünen, sağduyu sahibi olan insan için bunlar elbetteki çok çok saçma gerekçeler.Başbakanın da ifade ettiği gibi, öyle olsa ne olur??? Baş örtüsünün siyasi simge olması sebebiyle bizlerin üniversitelerde eğitim alması engelleniyorsa, siyasi simge olan o kadar çok şey var ki...

E ben de derim ki, başı açık bir insanda o zman benim görüşüme ters bir siyasi görüşü savunuyor.O da siyasi görüşünü başı açık olmasıyla ifade ediyor.
Tarafsız olması savunulan üniversitelerde, rektörlerin siyasi görüşü yok mu Allah aşkına.

Hâsılı başörtüsü siyasi simgedir tartışması alabildiğine saçma.
sufizade wrote:Sizce yasak kalkarsa laiklik tehlikeye girer mi? Layiklik tahlikasi deya neyi dusunmamiz lazim?
Laiklik: 'Devlet ile din işlerinin ayrılığı, devletin, din ve vicdan özgürlüğünün gerçekleşmesi bakımından yansız olması.'

Herhalde 'başörtüsü serbest kalırsa bununla yetinmezler, daha da ileri gidip şeriat devleti kurarlar' korkusu var.
sufizade

Post by sufizade »

Allah razi olsun. Gozel cavap. :)
shariat+tarikat=marifatullah
tehani
Kan Grubu: A (+)

Post by tehani »

BEN DE ANKETİ DOLDURDUM AMA..anketi hazırlayanlar BELLİ ,nereye varmak istiyorlar ki..
Çok mantıksızca sorular vardı bence..
''YİNE KENDİ BİLDİKLERİNİ OKUMUYCAKLAR MI SANKİ :( :( :( ''
EdePle GeLen: HürMetLe GiDer...
Post Reply

Return to “Anketler”