Allah Dostlarından İnciler

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Allah Dostlarından İnciler

Post by Serid Ömer »

Sonsuz kurtuluşa ermek için 3 şey muhakkak lazımdır. ilim, amel , ihlas
İmam Rabbani (k.s)

Beşeret ne ne kadar uğraşırsa uğraşsın, sevip sevilmedikçe ızdırap ve felaketten kurtulamaz.
Abdulhakim Arvasi (k.s)

Müminin ölüm zamanında alnının terlemesi, gözlerinin yaş dökmesi, burun deliklerinin kabarması, Allahın rahmetine nail oluşunun alametidir.
Selman-i Farisi ( r.a)

Ölmek felaket değildir. Öldükten sonra başına gelecekleri bilmemek felakettir.
İmam-ı Rabbani

Allahu Tealayı tanıyana hiçbir şey gizli kalmaz.
Veysel Karani (k.s)

Kuran ı kerimi kısa aklıyla kendi görüşüne göre tefsir edenin boynunu vurmak isterdim.
İmam-ı Malik(k.s)

Amelsiz ilim ruhsuz beden gibidir.
İmam-ı Malik(k.s)

Yüce rabbim ALLAHU TEALAYI peygamberimiz (s.a.v) ve Allah dostlarını sevmeyi onların yolunda ve izinde gitmeyi bizlere daim ve gaim eylesin. Cümlemizi allah dostlarıyla cennette komşu eylesin. :)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Eylül

Re: Allah Dostlarından İnciler

Post by Eylül »

Kelime-i Tayyibe olan 'lâilaheillallah' Mevlâ'nın kalesidir. M.Z.K.(rh.a.)

Ne mutlu vucüd iklimine aklı selim sultanını hakim kılana. M.E.C.(rh.a.)

Ey Allahım! Sevdiklerini sevdir, sevmediklerini nefsimize hoş gösterme. M.Nureddin Coşan (amin)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Hocamız Prof.Dr.M'Es'ad COŞAN(Rh.A)'nın tavsiye,nasihatları,bizler inşallah sözlerinden faydalanan bahtiyar ve mesut kullarından eylesin.Amin.

-Biz Allah'tan korkarız,ahdimize sadakat gösteririz.Ahdimize vefâ gösteririz.Verdiğimiz söz senettir.

-Çoçuklarımıza yapacağımız masraflar bizim en kârlı yatırımımızdır.Neden?Hayırlı bir evlat elde edeceğiz,sonunda...Hiç bir yatırım ilme yapılan yatırımdan daha önce değildir.

-Bizce sevgi,sevgi bir eylem sevap kaynağı ve çok tatlı bir şey.Bunun yayğınlaşması da çok önemli.Kalbimiz sevgiyle,saygıyla dolsun istiyoruz ve insanımız kardeş olsun.

-Dostluk ve yardımlaşma karşılıklı ilgi sevgi ve saygı iman ve ahlak ne güzel şeyler...

-Burası(dünya)imtihan dünyasıdır.Meşakkatler vardır.Sıkıntılar vardır.Bunlara katlanmak gerekir.Sabretmek lâzım!
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Euzübillahiminişşeytanirracim/Bismillahirrahmanirrahim-Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammed/Elhamdülillahi Rabbil Alemin.Hocamız Prof.Dr.M.Es'ad Çosan(Rh.A)'nin nasihatleri:

-İslam'ın kendine has inancı ve o inanca bağlı ahlakı,müslümanlarca yaşanmadıkça,din ideali gerçekleşmez.
-Allahu teala insan ve cinni,kendisine kul olmak için yaratmıştır.Gerçekte insan "elestbezmi"ndeki misaka bağlılığını davranışlarıyla ispatlıyor.
-Hakk'a kul olduğunun şuuruna varamayan insanlar,Onun mahlukatının kulu olmaktan kurtulamamıştır.
-İnternet üzerinden(chat),bir erkeğin bayanla konuşması caizmidir.Toplumda veya tek başına telefonla konuşur gibidir.Burada kalbi hisler önemlidir.Hayrın dışındaki şeyler fitne ve karşılıklı aldatmaca vebal olur.
-Gençlerimiz çok yardım ve ihtimama muhtaç;şuurlu müslüman az;onların imanlı yetişmeleri için çok ciddi çalışmalar gerekiyor.Aksi taktirde dejenere olabilir.
-İnsanın iyi kul olmak,Allah'ın rızasını kazanmak maksadıyla yaptığı bütün işler ibadettir.
-İslam'da makbul sevgilerden birisi de eş sevgisidir.Erkekse hanımını sevmesi,Hanımsa beyini sevmesi...
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

**Arif olanda şu dört şey bulunur.
1-Celil-i(Allah'ı)sevmek,
2-Azı ve çoğu Allah için bırakmak
3-Yalnız Kuran'a uymak
4-Hal değişmesinden korkmak
Ahmet El Rufai(r.a)

**Allah isteyene istediğini verir. Ben kendim hayatımda şahidim ki , Allah kullarına neyi isterse veriyor, her istediğini veriyor. Siz Amerikayı fethetmeyi isteyin, Amerikayı fethi de verir Allah… Ama, istemiyor kimse çalışmıyor, gayret etmiyor, vazifesinin yapmıyor; ondan olmuyor.
Prof. Dr. Mahmud Es’ad Çoşan(r.a)

**Allah yoluna giren bir insanın dört kanadı vardır.

1- Korku 2-Ümit 3-Muhabbet 4-Şevk

Korku kanadı ile uçan, heyecandan kurtulamaz. Ümid kanadı ile uçan talebi bırakmaz. Muhabbet kanadı ile uçan ihtiyaç arz etmez. Şevk kanadı ile uçan aşırı sevgiden kurtulamaz.
Ahmet El Rufai(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Dünyâyı ele geçirmek için âhireti vermek ve insanlara yaranmak için Allahû Teâlâ'yı bırakmak ahmaklıktır.
İmam-ı Rabbani(k.s)
-Makamların en üstünü;kötü bir huyu,iyi bir huya çevirmektir.
Sehl bin Abdullah Tüsteri(k.s)
Last edited by Serid Ömer on 28 Feb 2008, 14:02, edited 1 time in total.
Eylül

Post by Eylül »

Tam karşımda Es'ad Hocamızın şu sözü asılı:

"İnsanın gayesi ne kadar yüksek, tasarladığı hayrı ne kadar geniş ve şümullü ise; makbul ve mûteber bir hedefe müteveccih mesâisi, çalışma ve gayreti ne kadar çok ise, değeri de o kadar fazla olur."
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Özlem wrote:Tam karşımda Es'ad Hocamızın şu sözü asılı:

"İnsanın gayesi ne kadar yüksek, tasarladığı hayrı ne kadar geniş ve şümullü ise; makbul ve mûteber bir hedefe müteveccih mesâisi, çalışma ve gayreti ne kadar çok ise, değeri de o kadar fazla olur."
İnsanın kıymeti himmeti kadardır, hayalinden geçen hizmet alanı kadardır. Ne kadar büyük işler yapmak istiyorsanız, büyüklüğünüz o kadardır.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Gönül yap,hatırını hoş tut,sakın incitme bir canı ki,her kim her kime her ne eder kendi bulur ânı,
İbrahim Hakkı(k.s)
-Dünyada en husursuz kimse,kalbinde hased ve kin taşıyandır.
İmam-ı Şafi(k.s)
-Demek sen;Allah'ın âbid,zâhid ve salih kulları gibi konuşur,fasık,münafık ve mürailerin işi gibi iş yaparsın ha!Vallahi ihlaslı kulların sıfatı bu değildir. Hasan-i Basri(k.s)
-Hikmetin birinci hususiyeti sükût edip,ihtiyaç kadar konuşmaktır. Ebu Bekr Verrak(k.s)
-inanmayan bir gönül,içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. Abdulkadir Geylani(k.s)
-Hürriyet kalbin hür olmasından başka bir şey değildir. Şibli(k.s)
-Ey insanoğlu!Bu gün günahlarından korkar isen,yarın bir şeyden korkmazsın. Sa'ad-i Şirâzi(k.s)
-Muhabbet,sevenle sevileni birbirine celb ettiği zaman kemale erer. Semnûn Munib(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Dünya ve ahiret,iki kuma gibidir.Birisini ne kadar hoşnut edersen,öbürünü o kadar kızdırırsın!...Mevlana(k.s)
-Âhirette sana lazım olacak şeye bu gün(dünyâda)öncelik ver.Âhirette sana zarar verecek şeyi de terk et.
Seleme Bin Dinar(r.a)
-Güzel ahlâk,başkalarına eziyet etmemek ve güçlüklere katlanmaktır.Şah Şuca Kirmani(k.s)

-Yalan,söyleyen herkes mutlaka nefsinin alçaklığını ortaya atmıştır. Cahız(k.s)

-Latife ve zerafet kasdıyla yalan sözleri salıverme.Çünkü bu gibi yalanlar,hakkı çabuk ibtal eder.
İbn-i Mukaffa(k.s)
Last edited by Serid Ömer on 18 Jun 2009, 16:47, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ey mümin sakın sen,âlimlerin ilmini toplayan fakat,sefihlerin yolundan giden biri olma.Hasan-i Basri(k.s)
-Hikmetin birinci hususiyeti sükut edip,ihtiyaç kadar konuşmaktır.Ebu Bekr Verrak(k.s)
-Öldüğünde sana fayda vermeyecek her işi terk et.Böyle yaparsan,ne zaman ölürsen öl,zararda olmazsın.Seleme Bin Dinâr(k.s)
-Siz yalnız sözlerinizle değil,işlerinizle de gerçekten kul olduğunuzu isbat ediniz.Yahya bin Muaz(r.a)
-Müminin kuvveti kalbindedir,kâfir ve münafığın kuvveti ise elindedir.Ömer bin Abdülaziz(r.a)
-Kamil insan,nefsini çiğneyip hazmeden kişidir ki,Rabbi onu kulların diliyle över,yüceltir.Ebu'l Hasan Ali b.Vefâ(k.s)
-Dostu çok olanların,alacakları da çok olur.Amrb.Âs(r.a)
Last edited by Serid Ömer on 05 Mar 2008, 14:23, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Akıllı kimse,hayrı ve şerri bilen kimse değildir.Akıllı kimse hayrı gördüğünde ona tâbi olan,şerri gördüğünde ondan kaçınan kimsedir. Bişr-i Hafi(k.s)
-Akıl göz,Kur'an ise güneştir. İmam-ı Gazali(k.s)
-Yapılan ibâdete karşı bedel beklemek,Allahu Teâlâ'nın lütfunu unutmaktandır.Ebu Bekr Vâsıti(r.a)
-Mücahede içinde otuz sene çalıştım.Benim için ilimden ve ilme tabi olmaktan daha çetin olan bir şey görmedim.Beyazd-i Bestami(k.s)
-Kişinin sözü amelinden çok olursa noksandır.Ameli sözünden fazla olursa kemâldir.Abdullah-i Ensari(r.a)
-ilim,ezber edilen değil,kendisinden faydalanılan şeydir.İmam Şafi(k.s)
-Ceviz kabuğunu kırıp özüne inemeyen,cevizin hepsini kabuk zanneder.İmam-ı Gazali(k.s)
danyal

Post by danyal »

güzel sözler Allah razı olsun.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kim nefsine sünnetleri uygularsa,Allahû Teâlâ onun kalbini marifetle nurlandırır.İbn-i Atâ(k.s)
-Dünya ve ahirette iyilik,sabır ile ele geçer.Cafer-i Huldi(k.s)
-Eğer câhiller susup,konuşmasalardı,insanlar arasında ihtilaf olmazdı.İmam-ı Taki(k.s)
-ilim,aşağıdakileri yükseltir;cahillik de yüksektekileri alçaltır.Hz.Ali(k.v)
-Kim bir şeyin ona faydalı veya zararlı olduğunu bilmezse cehaletini ortaya koyar.İbn-i Nüceyd(k.s)
-Kişiye bilmediği sorulunca Allahû Teâlâ bilir demesi ilimdendir.Ahmet bin Muhammed Hani el-esrem(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Hayırlı şeyleri tehir etmeyin,hemen yapın!Şeytanın oyununa düşmeyin!Kalbinize şeytanın zehirli ışınını tutturup da kalbinizi yaktırmayın.Kalbinizi mahvetmeyin!
-(Tasavvuf)tezkiye-i nefs-insan-ı kamil olmak,Allah ile bilâ alâka birlikte olmaktır.
-(Tasavvuf)kur'an ve sünnete dayanan ilahi ve rabbani hikmetin adıdır.PROF.DR.M.ES'AD ÇOŞAN(RH.A)
Yüce Rabbim!Bizleri hocamızın yolundan ayırmasın.Ahirette şefaatine mazhar olan kullarından eylesin.Amin.
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”