Hadislerle Yaşamak

Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Hadislerle Yaşamak

Post by Serid Ömer »

-İlim hazinedir,anahtarı da sualdir.İlmi sualle eşin ki,Allah size merhamet etsin.Böylece dört sınıf me'cur olur;Sorun öğreten,dinleyen ve bunlara karşı muhabbet taşıyan. Hz.Ali(r.a)

-İlim,ibadetten efdaldir ve dinin kıvamını temin eden şey de verağdır(verağ;şüpheli şeylerden kaçmak)Hz.İbni Abbas(r.a)

-Asıl deva Kur'an'dır.Hz.Ali(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah yolunda uykusuz kalan göze Cehennem haram kılınmıştır.Hz.Ebu Reyhane(r.a)

-Size mübarek ramazan ayı geldi.Niyetinizi takdim edin ve nafakanızı da geniş edin(ibadet ve oruç için)Hz.İbni Mes'ud(r.a)

-Mü'min her halinde hayır üzerindedir.Ruhu Allah Azze ve Celleye hamd eder olduğu halde iki yanı arasında kabzolunur.Hz.İbni Abbas(r.a)

--Kur'an'ı Kerim Allah'a gökten yerden ve içindekilerden daha sevimlidir.Hz.İbni Amr(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Üç kimse vardır ki,bunlara yardım Allah üzerine bir haktır;Allah yolunda cihad eden;borcunu ödemek isteyen mükateb iffetini korumak niyetiyle evlenen kimse. Tirmizi,1655

-Kur'an'ı Kerim'i okuma ve nalamsını bilen mü'min mana alemindeki bazı meleklerle beraberdir.Okuma öğrenme ve ezberleme zorlukla karşılaşan kimseye de iki kat sevap vardır. Müslim,2318

-Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar.Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. Müslim,Birr,33
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Yalan şehadet Allah'a şirkle bir tutulmuştur. Tirmizi,2300

-Biriniz dua ederken,Allahu Teala Hazretlerine hamd ü sena ederek başlasın,sonra Resûlülah'a salavat-u selam okusun,sonra da dilediği istesin Ebu Davud,Salat,358

-Resûlüllah(s.a.v)"Ölen kimse kendisine yapılan feryadı figan yüzünden kabrinde azap olunur."buyurdu.Hz.Ömer(r.a.)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa,Allah onunla ateş arasına genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar. Tirmizi,cihad,3(1624)

-Kim Ramazan oruçunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse,sanki yıl oruçu tutmuş olur.Tirmizi,Savm,53(759)

-Kadir gecesini kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse geçmiş günahları affedilir. Ebu Davud,Salat,318(1371)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Altı şey amelleri mahveder.Halkın ayıbı ile meşgul olmak,kalb katılığı,dünya sevgisi,haya azlığı,uzun emel,zalimin zülmüne devam etmesi, Hz.Adiyye(r.a)

-İnsanın elbisesini çıkarırken"Besmele"çekmesi,cinlerin gözü ile Ademoğlunun avreti arasında perde olur.Hz.Enes(r.a)

-Yedi yerde namaz caiz olmaz;Beytullahın üstünde,Kabristanda,Mezbelede,Mezbahada,Hamamda,Deve yatan yerde,cadde ortasında, Hz.Ömer(r.a)

-Sarıkla kılınan iki rek'at namaz sarıksız kılınan yetmiş rik'at namazdan efdaldir. Hz.Cabir(r.a)

-İbadetin hayırlısı"fıkıh"tır.Hz.Saad(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah'ı kullarına sevdirin.Allah'da sizi sevsin.Hz.Ebu Umame(r.a)

-Kur'an'ı taşıyan,İslâm'ın bayrağını taşıyan gibidir.Kim de onlara ihanet ederse.Aziz ve Celil olan Allah'ın laneti o kimse üzerine olsun.Amin.Hz.Ebu Umame(r.a)

-Ümmetimin üzerine korktuklarımın en korkuncu;Karnının büyüklüğü,uykuya devam,tembellik ve yakınını zayıflığıdır.Hz.Cabir(r.a)

-Ders almasını bilirsek kurtuluruz.Hz.Ebubekir(r.a)

-Geceyi aydınlatan lambalar gibi olunuz.Hz.Ali(r.a)

-Bir kimse namaz kılarken gözlerini yummasın.Hz.İbni Abbas(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Şeytan gelir,namazda mak'adı hareket ettirir.Böyle olunca açık bir ses veya koku duymadıkça namazdan dönmesin.Hz.İbni Abbas(r.a)

-Şeytan namaz ezanını duyunca zartayla kaçar,sonra tekrar gelir,vesvese yapar.Kamette kaçar ve tekrar gelir.Gene vesvese yapar.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Sizlerden birine şeytan gelir ve içinizden sorar:"Seni kim yarattı","Allah"dersin. "Peki,Allah'ı kim yarattı?"der.Böyle olunca:"Amentü Billahi ve Resûlihi"dersin.O durmaz kaçar.Hz.Aişe(r.a)

-Şeytan hortumunu ademoğlunun kalbinin üstüne koymuştur.O kimse Allah'ı anarsa hortumu kalkar unutursa kalbi hortumun içine düşer.Hz.Enes(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İblis en şiddetli ve kuvvetli adamalarını malını hayra sarf eden kimseye musallat eder.Hz.İbni Abbas(r.a)

-Benim hadislerim birbirini nesih eder.Kur’an’ı Kerim ayetlerinin birbirini nesh etmesi gibi,Hz.İbni Ömer(r.a)

-Kulun uyandığında söyliyeceği en güzel söz:”Sübhanellezi yuhyil mevta ve Hüve alâ külli şey’in kadir.”dir.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Allah’a en sevgili ev,içinde ikram gören yetim bulunan evdir.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Amellerin Allah’a en sevgili olanı,namazı ilk vaktinde(ilk cemaatle)kılmaktır.Hz.Ümmü Serve(r.a)

-Sizlerden birinizin nalının tasması bile kopsa ve adam”inna lillah ve inna ileyhi raciun”dese.Allah’dan salata,rahmete ve hidayete nail olur.Hz.Enes(r.a)

-Güzelin güzeli güzel ahlâktır.Hz.Hasan(r.a)

-Ümmetim için en korktuğum şeyler:Alimin hatası,münafığın Kur’an’la mücadelesi ve maneviyatınızı mahveden dünya. Hz.İbni Ömer(r.a)

-Helalin en güzeli kesbinizden(alın terinden)yediğinizdir.Evladınız da kesbinizdendir.Hz.Aişe(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kardeşlerinin en büyüğü baba yerindedir. Hz.İbni Kelile(r.a)

-İman çıplaktır.Süsü haya,elbisesi takva ve sermayesi de fıkıhtır.Hz.Ebü Hüreyre(r.a)

-Malı çok olanlar,kıyamet gününde derecesi düşük olanlardır.Yalnız sağa da,vermiş,sola da vermiş ve güzelce de kazanmış onlar müstesna. Hz.İbni Abbas(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İnsanoğlunun hatalarının çoğu dilindendir. Hz.İbni Mes’ud(r.a)

-“La havle vela kuvvete illa billah”ı çok söyleyiniz.99 türlü derdi def’eder.En aşağısı”em”dir.(yani tasa)dır.Hz.Cabir(r.a)

-Kıyamet gününde en siddetli azab görecek olanlar,kendilerinde hayır gördüğü kimselerdir.Hz.İbni Ömer(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allahu Teala Hazretleri kıyamet gününde:Benim celal ve azametim için sevişenler nerede?Bu gün onları,gölgemden başka gölge olmayan günde kendi gölgemde gölgelendiriciğim buyurur.HzEbu Hüreyre(r.a)

-Resûlüllah(s.a.v)Ademoğlunun bir vadi(dolusu)altını olsa,iki vadi daha olmasını ister.O’nun midesini topraktan başka bir şey doldurmaz.Allah tevbe edenlerin tevbesini kabul eder. Hz.İbni Abbas(r.a)

-Kıyamet günü insanların Allah’a en sevgilisi,ve mekan olarak en yakın olanı adil imamdır;Allah’a en menfuru O’ndan en uzak olanı da zalim sultandır. Tirmizi,1329

-İmanın tadını,Rabb olarak Allah'ı,din olarak İslâm'ı,Peygamber olarak Muhammed'i seçip razı olanlar duyar. Müslim,64

-Bir kul namaza kalktımı,günahları getirilerek başının ve omuzlarının üzerine konurda;her rüku ve secde ettikçe üzerinden dökülürler.Müslim,4-313
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kul “Ya Rabbi,Ya Rabbi,Ya Rabbi”dediği zaman,Allah o kimseye “Lebbeyk kulum iste,o istediğin sana verilecektir;şeklinde buyurur.Hz.Aişe(r.a)
-Sizden biri haccını yerine getirdiğinde ailesine dönmeyi çabuklaştırsın.Zira bu hareketi ecrini daha artırır. Hz.Aişe(r.a)
-Sizden biri namazını mescide kılarsa evi için de,bir nasip ayırsın.Zira Allah ona evinde kıldığı namazdan da hayır vericidir.Hz.Cabir(r.a)
-Kıyamet günü olduğunda,Allah alimleri toplar ve onlara şöyle buyurur:”Ben sizin kalblerinize hikmeti,size azab etmek kasdile,tevdi etmiş değilim.Haydi cennete giriniz.”Hz.Ebu Umame(r.a)
-Yanına yatağa koyduğunda”Fatiha ve İhlas”okursan ölümden başka her şeyden emin olursun.Hz.Enes(r.a)
-(Çocuğun)ismi üzerine kurban kesin ve “Bismillahi Allahümme leke ileyke hazihi akikatü filan”(Ey Allah’ım,bu filanın akikasıdır,senin için ve sanadır.)deyin. Hz.Aişe(r.a)
-Büyük bir afet vuku bulduğunda veya zulmeti rüzgarlar estiğinde size “Tekvir”tavsiye ederim.Zira o gürültüyü ve zulmeti giderir. Hz.Cabir(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Sözün içinde büyü hükmünde sözler vardır.Şiirler içinde de hikmet vardır. Hz.İbni Abbas(r.a)

-Siz kıyamet gününde isimleriniz ve babalarınızın isimleri ile çağrılırsınız(Filan oğlu filan) diye.Onun için güzel isimler takının.Hz.Ebud Derda(r.a)

-Sana bazı kelimeler öğreteyim mi ki,senden zararı ve hastalığı gidersin.Şöyle de:”Tevekkeltü alelhayyillezi lâ yemutü velhamdülillâhillezi lem yettehız veleden,velem yeküllehu şerikün fil mülki velem yeküllehu veliyyün minelzülli ve kebbirhu tekbira.”Ölümsüz ve daima hayat ile diri olan Allah’a tevekkül ettim. Hamd O Allah’a mahsustur ki veled edinmedi ve mülkünde O’na şerik olmadı. O’nun yardımcıya da ihtiyaçı yoktur. O’na tazimle tekbir et)
Hz.Ebu Hüreyre(r.a)
- Kul namaza durunca günahları başına ve omzuna konur.Rüku ve secdeye kapandıkça dökülür. Hz.İbni Ömer(r.a)

-Akrabaya verilen sadakanın sevabı iki olur.(Biri sıla,biri sadaka)Hz.Ebu Umame(r.a)

-Kul zulme uğradığında,intikam alamamış yardımcı da bulamamış olduğu halde elleri göğe kaldırmış dua ederse,Allah ona:”Lebbeyk kulum:Ben sana dünyada ve ahirette yardım edeceğim.”buyurur.Hz.Ebud Derda(r.a)

-Kabir ahiret menzillerinden ilk menzildir.Kim ki,kabirde işi kurtardı arkası iyidir.Kim ki, işi kurtaramadı arkası daha çetindir.Hz.Osman(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ara düzeltmek,nafile oruç ve namazlardan büyüktür.Hz.Ali(r.a)

-Bir kişinin yemeği iki kişiye,iki kişinin ki,üçe,üç kişinin ki,dörde ve dört kişinin ki,beş ve altıya yeter. Hz.Ömer(r.a)

-“Aleykesselam”ölülerin selamıdır.Sizlerden biri din kardeşine rastlayınca”Es-selamü aleyküm verahmetullahi ve berakatuhu”desin. Hz.Enes(r.a)

-Cennette”Darül ferah”denen bir eve ancak çocukları sevindirenler girer. Hz.Aişe(r.a)

-Cennette yüz derece vardır.Bir tanesi bütün alemleri içine alır.Hz.Ebu Said(r.a)

-Cennette öyle köşkler vardır ki,içindeki dışındakini,dışındaki içindekini görür.Bunlar sözü hoş selamı çok olana yemeği çok yedirenlere oruça devam edenlere ve gece namazı kılanlara verilir. Hz.İbni Ömer(r.a)
Post Reply

Return to “Hadis”