Hadislerle Yaşamak

Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Hadislerle Yaşamak

Post by Serid Ömer »

-Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammed

-"Lâ ilâhe illallah"diyenin cenaze namazını kılın ve"Lâ ilâhe illallah"diyenin arkasında ona uyup namaz kılın.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Allah(z.chz)leri buyuruyor:"Lâ ilahe illalah"Benim kelamımdır.Ve Ben O'yum.Kim bunu söylerse Benim Kal'eme girmiştir.Kim de Benim kal'eme girerse azabımdan emin olur.Hz.Ali(r.a)

-Dünyanın keremi zenginlik,ahiretin keremi ise takvadır.Halbuki siz bir erkekle bir dişiden yaratıldınız.Hz.İbni Abbas(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kur'an'ı Kerim'den tek bir harf okuyana bile bir sevab vardır.Her hasene on misliyle(kayde geçer)Elif,Lâm,Mim bir harfdir demiyorum.Aksine her biri bir ayrı harftir. TİRMİZİ,2912

-Allah için çok çok secde etmeye bakın.Çünkü Allah için yaptığınız her bir secdeye karşılık,Allah sizi bir derece yükseltir ve hatalarınızdan birini bağışlar.MÜSLİM,SALAT,225

-Her kim kötülüğü yasaklar,fasıka kızar ve Allah'ın yasaklarını hududunu çiğnediği zaman öfkelenirse,Allahu Teâlâ da o kulunun lahine öfkelenir.Hz.Ali(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Adam yaptığı günah karşılığı rızkından mahrum olabilir.Kaderi ancak dua karşılar.Ömrü de"ihsan"dan başka şey artırmaz.Hz.Sevban(r.a)

-Mel'un iblis şeytanlarına hitab eder ve der ki;"Et,kadın ve içkileri ele alın,zira şer için bunlardan daha müessir bir şey bulamadım."Hz.Ebud Derda(r.a)

-Deccalın sol gözü kör ve alnında"Kafir"diye yazılır.Gözlerinin üzerinde de kalın bir perde vardır.Hz.Enes(r.a)

-Deccalın sol gözü şaşıdır.Saçları çoktur.Yanında cennet,cehennemi vardır.Onun cehennemi,cennet cenneti de cehennemdir.Hz.Huzeyfe(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Din nasihattir,din nasihattir,din nasihattir.Soruldu kimin için Ya Resulullah?Buyurduki,Allah için,kitabı için,Resulü için,Ümera için ve bütün müslümanlar için.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Benden az bir zaman sonra bir takım insanlar gelecektir.Onların geldiği yerler uzaktır.Benim hadislerimden sorarlar.Sünnetlerimi öğrenmek isterler.Onlara hayrı tavsiye ediniz...Ebu Said Hudri(r.a)

-Fena ahlâk,sirkenin balı bozduğu gibi ameli bozar.Hz.Ali(r.a)

-Böğür sancısı böbrekteki,damardandır.Bu ayaklandığı zaman bunun ilacı bal şerbetidir.Hz.Aişe(r.a)

-Ey Fatıma!Allah'tan takva üzere ol.Rabbinin farzını yerine getir.Ehlinin işini yap.Yatağına girince:otuz üç kere tesbih,otuz üç kere tahmid,otuz üç dört kerede tekbir et.Böylece yüz eder.Bu senin için bir hizmetciden daha hayırlıdır.Hz.Ali(r.a)(tesbih:Sübhanallah-tahmid:Elhamdülillah-tekbir:Allahu Ekber)
seyir

Post by seyir »

Serid Ömer wrote:-Din nasihattir,din nasihattir,din nasihattir.Soruldu kimin için Ya Resulullah?Buyurduki,Allah için,kitabı için,Resulü için,Ümera için ve bütün müslümanlar için.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)
Buradaki "nasihat" in anlamı, "samimiyet"tir.
Merhum Hocamız(rha) açıklamıştı/öğretmişti. Bu vesileyle dilerseniz başta Üsve-i Hasenemiz Peygamber Efendimizin(sav) mubarek ruhlarına ve Hocamızın(rha) mubarek ruhuna ayrı ayrı Fatiha gönderelim.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

seyir wrote:
Serid Ömer wrote:-Din nasihattir,din nasihattir,din nasihattir.Soruldu kimin için Ya Resulullah?Buyurduki,Allah için,kitabı için,Resulü için,Ümera için ve bütün müslümanlar için.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)
Buradaki "nasihat" in anlamı, "samimiyet"tir.
Merhum Hocamız(rha) açıklamıştı/öğretmişti. Bu vesileyle dilerseniz başta Üsve-i Hasenemiz Peygamber Efendimizin(sav) mubarek ruhlarına ve Hocamızın(rha) mubarek ruhuna ayrı ayrı Fatiha gönderelim.
Zaten nasihat olarak alınsa, kimin için denildiğinde Allaha, rasulune... vs. Allah'a, rasulüne nasihat mı edeceğiz biz haşa!
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
deniz

Post by deniz »

Nasıl anlıyoruz bilmiyorum ? Yani "din nasihat "olarak anlasak ne olur? Birisine gülümseme dinde var bu başkasına nasihat, yerden taş kaldırdım veya necaset alıp kenara koydum, kimseye olmasa kendime nasihat. Birisine yol tarif ettim o bilmese bile hem bana nasihat hem o na samimiyet.....

Bu kadar keskin çizgilerle bir nev'i hat çizmek????
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Post by Yılmaz Haksöyler »

"Peygamber SAS Hazretleri bir hadisinde buyurdular ki: (Eddinü ennasîhah). "Din, tamamen nasihatten ibarettir."

"Hâ, sabah aksam boyna ögüt mü dinleyecegiz?.. "Öf be, nedir bu?" der insan...

Hayir, nasihat bizim Türkçedeki ögüt mânâsina gelmiyor; samimi ve içten davranmak mânâsina geliyor. Halis kalble davranmak, iyi niyetli davranmak, iyiligini isteyerek davranmak mânâsina geliyor.

Tabii ögüt veren insan da karsisindakinin iyiligini istediginden, ona Türkçe'de ögüt mânâsi verilmis. Ama, Arapça'da nasihat, ögüt mânâsinda degil... Meselâ, Allah'a da nasihatle davranmak diye geçiyor hadiste... O ne demek? Allah'a ögüt vermeye bizim ne hakkimiz var, ne haddimiz var, ne aklimiz var, ne yetkimiz var; öyle sey olmaz!.. Ne demek? Allah'a karsi halisâne, samimi, içten, oldugu gibi davranmak demek yâni...
Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A
Islam dergisi, Mayıs 98
"
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Edepsizlik ve çirkin söz girdiği şeyi çirkinleştirir.Haya ise girdiği şeyi güzelleştirir.Tirmizi,birr;47

-Şeytan insana damarlarda ki,kan gibi nüfuz eder.Ben onun kalplerinize bir kötülük atmasından korkarım.Müslim,selam;23-25

-Hacer'ül-Esved,Cennetten çıktığı zaman,kardan daha ak olduğu halde,rivayetlere göre ademoğullarından müşrik olanları,onu günahları ile karatmışlardır.Tirmizi,sünen-c.3-s.226

-İnsanoğlunun her biri hatakardır.Ancak hatakarların en hayırlısı tevbekâr olanlarıdır.Tirmizi,kıyamet,50

-Bir baba çoçuğuna güzel ahlâktan daha üstün bir miras bırakamaz.Tirmizi;1953
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allahümme salli ala seyyidina muhammed
-Bir kaygı veya üzüntü gelince"Ya Hayyum,Ya Kayyum bi-rahmetike estağisu"derlerdi.Hz.İbni Mesud(r.a)

-Yemekten sonra şu duayı okurlardı:"Elhamdülillâhillezi etamena ve sakana ve cealna müslimin."derdi.Hz.EBU SAİD(R.A)

-Bir kaptan bir şey içtiklerinde üç defa nefes alırlardı.Her nefeste"Bismillah"derlerdi,sonunda da şükrederlerdi.Hz.İbni Mesud(r.a)

-Sizlerden biri bir yere konduğunda"Euzü bi kelimatil tammeti min şerril ma halaka."derse o yerden ayrılıncaya kadar hiç bir şey ona zarar vermez.Hz.Havale(r.a)

-Zikirde"La ilahe illallah"dan,dualarda"İstiğfar"dan efdali yoktur.Hz.İbni Amr(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammeed
-Amellerin en dürüstü üç nevidir.Nefsinde insanlara karşı insaflı olmak.Din kardeşini malında ayni derecede hak sahibi görmek.Her hal üzerinde Allah'ı zikretmek.Hz.İbni Ömer(r.a)

-İnsanlığın şerefi aklıyla;asaleti diliyle;şahsiyeti ahlâkıyladır.Hz.Ömer(r.a)

-Dininizden ilk kaybedeceğiniz şey emanet,sonra da namazdır.Hz.Enes(r.a)

-İki kişinin arasını düzelten hayır söyleyip hayır tebliğ eden kimse yalancı değildir.Müslim,2605

-Kalbinin yumuşamasını istersen yetimin başını okşa ve miskini doyur.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Adamın güzelliği,dilinin fesahatıdır.Hz.Cabir(r.a)

-Yarın,Allah(z.chz)lerinin meclisinde bulunacaklar, dünyada verağ ve zühd sahibi olanlardır.Hz.Selman(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammed
-Ümmetim için en korktuğum şeyler;Alimin hatası,münafığın Kur'anla mücadelesi ve meneviyatınızı mahveden dünya Hz.İbni Ömer(r.a)

-Ümmetim,ahir zamanda şarabı ismi değiştirerek içer.Hz.İbni Abbas(r.a)

-Dua kazayı karşılar.İyilik te rızkı artırır.Kul isyanından dolayı rızkını kaybedebilir.Hz.Sevban(r.a)

-Mü'minin ferasetinden sakınınız.Çünkü O,Allah'ın nuru ile bakar.Hz.Ebu Said(r.a)

-Mazlumun bedduasından sakının.Zira o bir şerare gibi semaya yükselir.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Sırat üzerinde ayağı sabit olanınız.Ehl-i Beytimi ve ashabımı sevmekte en üstün olanınızdır.Hz.Ali(r.a)

-Allah'a imandan sonra aklın başı insanlarla muhabbetli bulunmaktır.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-İslâmın tepesinin tepesi Allah yolunda cihaddır.Buna ancak müslümanların efdali mazhar olur.Hz.Umame(r.a)

-Gafiller arasında Allah'ı zikreden kimse,cephede arkadaşları kaçtığı halde kendisi sebat eden gibidir.Hz.İbni Mes'ud(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammed

-Şeytan hortumunu ademoğlunun kalbinin üstüne koymuştur.O kimse Allah'ı anarsa hottumu kalkar,unutursa kalbi hortumun içine düşer. Hz.Enes(r.a)O zaman yürek sıkıntısı vaki olur.Bunu ancak zikir giderir.
Yüce Rabbim!Bizleri şeytanın hilelerinden,aldatmasından,oyunlarından,tuzaklarından,vesvesesinden korusun,besmele-i şerif ile esmaül hüsna ile hıfzı muhafaza eylesin.Amin.

-Sizlerden birine şeytan gelir ve içinizden sorar;"Seni kim yarattı?"Allah"dersin.Peki,Allah'ı kim yarattı?der.Böyle olunca:"Amentü Billlahi ve Resulihi"dersi n.O,durmaz kaçar.Hz.Aişe(r.a)

-Mü'min bir,kafir yedi kursağına içer.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Kıyamet gününde en şiddetli azab görecek olanlar zalim hükümdarlardır.Hz.Ebu Said(r.a)

-Eşhehü billah,Eşhedü billah,cebrail(a.s)geldi ve dedi Yâ Muhammed(s.a.v)içkiye devam eden puta tapan gibidir.Hz.Ali(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli alâ seyyidina muhammed

-Cenabı Hakk'ın kaza ve kaderinden sonra ümmetimden ekserisinin ölümleri gözdendir.Hz.Cabir(r.a)

-Ümmetimin münafıklarının çoğu okumuşlarıdır.Hz.İbni Amr(r.a)

-Dininde halis ol.Az amel sana kafi gelir.Hz.Muaz ibni Cebel(r.a)

-Farzları terine getirdikten sonra Allah'ın en çok sevdiği amel bir müslümanı sevindirmektir.Hz.İbni Abbas(r.a)

-Duanın nazil olan ve olmıyan belaya da faidesi vardır.Ey Allah'ın kulları!Duaya sarılın(Allah'a çok yalvarın.)Hz.İbni Ömer(r.a)

-Binada haram taş kullanmaktan sakınınız.Zira haram taş harabiyet sebebidir.Hz.İbni Ömer(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli ala seyyidina muhammed

-Kıyamet gününde insanların Allah'dan en uzağı,kendisinin emrettiği şeye muhalif hareket eden vaizdir.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)
-Emanet kaybedilince kıyameti bekleyin:işler ehil olmayanlara teslim edilince emanet kaybedilir.S.Buhari,ilim,2

-Mü'min kişiye bir ağrı bir yorgunluk,bir hastalık,bir üzüntü hatta ufak bir tasa isabet edecek olsa.Allah onun sebebiyle o kişinin günahından bir kısmını mağfiret buyurur.Müslim,2573

-"Kim Allah'a kavuşmayı severse,Allah da ona kavulmayı sever.Kim Allah'a kavuşmaktan hoşlanmazsa Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz!..." S.Buhari,rikak,41

-Kim bizim dinimizde olmıyan bir şey yaparsa o merduttur,makbul değildir.S.Buhari,sulh;5
Post Reply

Return to “Hadis”