Hadislerle Yaşamak

Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Hadislerle Yaşamak

Post by Serid Ömer »

-Cehennemde bir değirmen vardır.Ulemanın cebbar kısmını öğütür.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Gece de öyle bir saat vardır ki,o saatte bir Müslüman dünya ve ahiret işlerinde ne dilek dilerse Allah ona verir.Bu her gece böyledir. Hz.Cabir(r.a)

-Beni Ademin hepsinin kalbleri Allah’ın iki parmağı arasında tek bir kalb gibidir.”Ey kalbleri istediği gibi çeviren Alllah’ım bizim kalblerimizi ibadetin üzerine çevir.” Hz.İbni Ömer(r.a)

-Bir namaz,önündeki namaza kadar olan hataları kaldırır yok eder. Hz.Ebu Eyyüb(r.a)

-Adam da,bir et parçası vardır,o sağlam olursa cesedi da,sağ selamettir.Dertli ise başka yerleri de dertlidir.Burası da,kalbidir. Hz.Numan(r.a)

-Her paslanmanın bir cilası vardır.Kalbin cilası da,”Estağfirullah”demektir.Hz.Enes(r.a)

-Söz içinde büyü şiir içinde de hikmet ifade eden sözler vardır.Talebi ilim içinde de cehl ifade eden şeyler vardır.(Müneccimlik v.s öğrenmek gibi)Öyle sözler de vardır ki,dinlemeyi istemeyen kimseye söylenmiş olur. Hz.Ali(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bir kulun günahları çok olup da onlara kefaret olacak amelleri de yoksa,Allah o kulunu öyle bir hüzünle mübtela kılar ki,günahlarına kefaret olsun.Hz.Aişe(r.a)

-Bir hacıya mülaki olduğunda ona selam ver.Onunla musafaha yap ve evine girmezden önce senin için istiğfar etmesini kendisinden iste.Zira o mağfiret olunmuş bir kimsedir.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Mü’min öldüğü zaman,namazı başucunda sadakası sağında,orucu ise göğsünde durur.Hz.Sevban(r.a)

-Cennet ehlinden bir kimse öldüğünde,Allah Azze ve Celle onu taşıyana arkasından gidene ve onun namazını kılana azab etmekten haya eder.Hz.Cabir(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Camilere baş açık olarak da,sarıklı olarak da geliniz.Ancak sarıklı olmak mü’minlerin alâmetlerindendir.
Hz.Ali(r.a)

-Allah,Mü’min kulunu ancak ummadığı yerden rızıklandırmayı diledi.Hz.Ali(r.a)

-Ebu Bekir(r.a)ve Ömer(r.a)Nebiler ve Mürseller müstesna evvelki ve sonraki ümmetler dahil Cennet ehlinin olgunlarının seyyidleridir. Hz.Ali(r.a)

-Ey Fatıma!Allah’tan takva üzere ol.Rabbının farzını yerine getir.Ehlinin ,işini yap.Yatağına girince:otuzüç defa tesbih,otuzüç defa tahmid,otuzüç defa tekbir et.Böylece yüz eder.Bu senin için bir hizmetciden daha hayırlıdır. Hz.Ali(r.a)

-Allah yolundaki mücahide eza etmekten sakının.Zira Allah-u Teala Peygamberine eza edenlere gadab ettiği gibi,onlara eza edenlere de,gadab eder.Ve(Peygamberlerinin)dualarına icabet ettiği gibi(mücahidlerin)dualarına da icabet eder. Hz.Ali(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli ve sellim alâ seyyidina Muhammed

-Cibril(a.s)Bana geldi ve dedi ki:”Allah azze ve celle sana şu kelimelerle dua etmeni emrediyor.Onlardan birini muhakkak sana verecektir.Allah’ım Ben Senden acil afiyetini belalara karşı sabrı ve dünyadan Senin Rahmetine çıkmayı dilerim. Hz.Aişe(r.a)

-Kalbinin yumuşamasını ve hacetinin görülmesini sever misin?Yetime merhamet et;onun başını okşa ve ona yediğinden yedir.Kalbin yumuşar ve hacetine erişirsin.Hz.Ebud Derda(r.a)

-Bilirmisiniz.İzzet ve Celal sahibi Allah’ın gölgeliğine ilk koşacaklar kimlerdir?Şu kimselerdir ki;”Hakkık verildiğinde onu kabul ederler.Kendilerinden hak istendiğinde de onu bezlederler(verirler).Ve insanlar için,kendi nefislerine hükmettikleri gibi hükmederler.
Hz.Aişe(r.a)

-Kardeşinin mukabele bulun.Ona bereketle dua edin.Zira bu kimsenin yemeği yenir,içeceği içilir de sonra ona bereketle dua edilirse işte bu,misafirleri tarafından ona bir mukabeledir.
Hz.Cabir(r.a)

-Dünyayı talebte güzel davranın.Zira Allah-u Teala Hazretleri rızıklarınızı kat’iyyetle tekellüf etmiştir.Herkese yapmakta olduğu kolaylaştırmıştır.İşlerinizde Allah’tan yardım dileyiniz.Zira o,dilediğini de sabit kılar.Esasen Ana kitab O’nun nezdindedir.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Amellerin Allah-u Teala Hazretlerine en sevimli olanı,vaktinde kılınan namzdır.Sonra anaya babaya iyilik,sonra da Allah yolunda cihaddır.Hz.İbni Mes'ud(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ya Rabbi!Senin gadabından Senin rızana,azabından affına.Senden Sana sığınırım.Seni sena ederim.Fakat her vasfını sena edebilmeme kudretim yok. Hz.Aişe(r.a)

-Kadı üzerine insanların içinde en büyük hak sahibi olan kocası ve erkeğin üzerine de anasıdır. Hz.Aişe(r.a)

-Kulun Allah’a en yakın olduğu sıra secdede olduğu sıradır.Hz.Aişe(r.a)

-Kıyamette bana mevkice en yakın olacak kimse,ahlakça en iyi olanınızdır.Hz.Ali(r.a)

-“İsmit”ile sürmelenin.Hem göze parlaklık verir,hem kirpiklerinizi büyütür.
Hz.İbni Abbas(r.a)

-Allah’ı o kadar çok zikrediniz ki,size”mecnun”desinler. Hz.Ebu Said(r.a)

-Allah Teala’nın Lehvi mahfuzda yazdığı ilk şey şudur:”Bismillahirramanirrahim,Kazam teslim olan ve hükmüme razı olan ve belama da sabredeni kıyamet gününde sıdıklarla beraber ederim.” Hz.İbni Abbas(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ey Muâz! İnsanları yüzlerinin üstüne veya burunlarının üstüne ateşe atan,dilleriyle kazandıklarından başka bir şey midir? Tirmizi”iman”8

-Mü’min cennete kavuşuncaya kadar,kulağına gelen hayırlı söz ve hikmete doymaz.
Tirmizi”ilim”19

-İlim talep etmek/araştırıp öğrenmek her bir müslümana farzdır.
Hz.İbn-i Mes’ud(r.a)

-Allah(c.c)bir kulu sevdi mi,onu dünyadan korur.Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi, Tirmizi,”Tıbb”1

-Kişinin malayani(boş)şeyleri terki İslâm’ın güzelliğinden ileri gelir.
Tirmizi”Zühd”11

-Bir sürüye salınan iki aç kurdun sürüye verdiği zarar,kişinin mal ve şeref kırsıyla dine verdiği zarardan daha fazla değildir. Tirmizi

-Allah Resûlü(s.a.v)buyurdu ki;”Kalbinde zerre kadar imanı olan kimse,cehennemden çıkar.”
Hz.Ebu Sâid(r.a.)

-Hz.Ebu Hüreyre(r.a)şöyle buyurmuştur;”Ey Allah’ın Resûlü!Sizin huzurunuzdayken dünya bize hiç geliyor,aklımızın ucundan bile geçmiyor.Ama eve gidip de çoluk çoçuğumuzun arasına girince durum değişiyor.”dedi.Hz.Peygamber(s.a.v)de cevaben;Eğer aynı hal devam etseydi melekler sizi ziyarete gelirdi.”buyurdu.
Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Resûlüllah(s.a.v)Sabah akşam şu duaları bırakmazlardı;Allah’ım!Dinim,dünyam,ehlim ve malım hakkındasenden afiyet isterim.Allah’ım!Ayıplarımı ört!Korktuğum şeylerden beni emin kıl Allah’ım!Önümden,arkamdan,sağımdan,solumdan ve üstümden,altımdan(gelecek belalardan)beni koru!Yer sarsıntılarından ani afet ve beladan senin azametine sığınırım.”diye dua da bulunurlardı.
Hz.İbn-i Ömer(r.a)

-(Öğrenme hususunda)İstiyorum ki;İnsan kendi evinde çoçuk gibi duygusal olsun.Ona bir işte ihtiyaç olduğunda ise adam olsun. Hz.İbn-i Ömer(r.a)

-Allah’ın Cehennemden ancak kul azât ettiği gün arefe günüdür. Müslim”Mukaddime”5

-Müşrik olarak ölenle bir Müslüman haksız yere öldürülen hariç,Allah bütün günahları affedebilir.
Ebu Davud,4270
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Zikir de"La ilahe illallah'dan,dualarda "istiğfar"dan efdali yoktur.Hz.İbni Amr(r.a)

-Kıyamet gününde iri öyle şişman adamlar gelir ki,Allah nazarında bir sineğin kanadını bile değmezler. Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Nice saçı dağınık,toz toprak içinde,kapılardan kovulan kimseler vardır ki,yemin ederek bir şey isteseler Allah onları kırmaz. Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-“Ya Resûlüllah,Ebu Seleme’nin çocuklarına harcadıklarımda benim için sevap var mıdır?Ben onların yiyecek aramak için sağa sola gitmelerine müsaade edemem:Onlar benim çocuklarımdır!dedim.”Evet,onlara ne kadar nafaka harcarsan o kadar sevap kazanırsın.”dedi.
Hz.Ümmü Seleme (r.a)
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

Sa

Allah razı olsun.Çok istifade ediyoruz. :x
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-(Akrabam olan)Falan oğulları ailesi benim dostlarım değildir.Benim dostlarım Allah-u Teâlâ Hazretleri ile iyi mü’minlerdir.Fakat ötekilerle aramızda akrabalık bağı bulunduğu için kendileriyle ilgimi kesmeyeceğim. Buhari”edeb”,14

-Sana sıkıntı zamanında okuyacağın bir duayı öğreteyim mi”Allah’u,Allah’u lâ üşrike bihi şey’en”(Rabbim Allah’tır,Allah!)ben O’na hiçbir şeyi ortak koşmam! Ebu Davud,1525

-Aziz ve Celil olan Allah(c.c)insanın oruç dışında her ameli kişinin kendisi içindir.Oruç ise yalnız benim içindir;mükafatını da ben vereceğim buyurmuştur.Oruç kalkandır.Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin.Şayet biri kendisine söver yada çatarsa”ben oruçluyum desin!”dedi. Buhari,Savm,9

-Hz.İbn-i Abbas(r.a)şyle dedi;Resûlüllah(s.a.v)hazar da,sefer de eyyâm-ı biz’ı(her ayın 13,14,15’şinci günlerini oruçlu geçirirlerdi.)Hz.İbn-i Abbas(r.a)

-Beyaz renk elbiseler giyiniz;çünkü elbiselerinizin hayırlısı beyaz olanlardır.Ölülelerinizi de beyaz kefene sarınız. Ebu Davud”tıb”14

-Cennette er-Reyyân denilen bir kapı vardır.Bu kapıdan kıyamet gününde yalnız oruç tutanlar girer;ondan oruç tutanlardan başka hiçbir kimse girmez.(Kıyamet gününde oruç tutanlar nerede?denilir.Oruç tutanlar kalkarlar ve o kapıdan girerler. Buhari,oruç,1

-Kim bir hastaya veya bir din kardeşine Allah rızası için ziyarette bulunursa bir münadi ona nida eder;(Dünyada ve ahirette de)iyi olasın(Bu davranışınla cennette bir ev hazırladı.)
Tirmizi,2009

-Allah bir kulunun bir yerde ölmesine hükmettiği vakit o kulunun işini oraya yöneltir.
Tirmizi,2146
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İkindiden önce dört rekat nafile kılın kimseye Allah rahmetini bol kılsın.
Ebu Davud,1271

-Resûlüllah(s.a.v)’den:”Bütün ümmetim cennete girer;ancak imtina eden hariç dedi.”İmtina eden kimdir?dediler;o da;Bana itaat eden cennete girer;bana isyan eden imtina etmiştir.buyurdu. Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Her müslümanın öteki müslümana kanı,ırzı8namusu ve malı)haramdır.
Müslim”Birr”,32

-“Her kul öldüğü hal üzere diriltir.” Müslim

-Resûlüllah(s.a.v)şöyle buyurmuştur:Zulümden sakının;zira zulüm kıyamet gününde zulümat(karanlık)tır.Cimrilikten sakının;zira cimrilik sizden önceleri helak etti;onları kanları dökmeye ve haramları helal saymaya sevk etti. Hz.Cabir(r.a)

-Allah’ın rahmeti ve inayeti eli cemaat ile beraberdir. Tirmizi

-Allah(c.c)hiçbir mü’mine yaptığı tek hayrın bile karşılığını ihmal etmek suretiyle zulümde bulunmaz.Yaptığı her hasenenin karşılığı hem dünyada,hem de ahrette kendisine verilir.Kafir ise yaptığı hayır sebebiyle dünyada öylesine yedilir ki ahrette varınca karşılığı verilecek tek hayrı kalmaz. Müslim”Sıfat’ul –Münafıkin,56

-İnsan,elinin emeğinin daha hayırlı bir lokma yememiştir.Alah’ın elçisi Davut(a.s)da kendi elinin emeğini yedi. Buhari”Büyü”,15

-Hz.Aişe(r.a)şöyle dedi:Resûlüllah(s.a.v)ağrı ve sancı veya benzer bir sebeple gece namazını geçirirse bir sonra ki günün gündüzünde on iki rekat namaz kılardı. Müslim”Müsafirin”140

-Dünyadakilerin her yükselen şeyi(oradan tekrar)aşağı indirmek,aziz ve celil olan Allah’ın kanunudur. Hz.Enes(r.a)

-Sana emanet bırakılan emaneti geri ver.Sana ihanet edene ihanet etme!
Ebu Davud(r.a)3534
-Öyleyse kim üzerinde borçlu olduğu halde ölür,bunu ödeyecek mal bırakmazsa,onu ödemek bana aittir.Kim de mal bırakarak ölürse bu borç varislerine aittir. Buhari,15

-Mü’minlerin imanca en kamili ahlakları en güzel olanlarıdır.En hayırlınız da kadınlarına en hayırlı olanınızdır. Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-İlk peygamberlerden itibaren halkın hatırında kalan bir söz vardır.”Utanmadıktan sonra dilediğini yap!” Buhari”Enbiya”54

-“Sübhânallah! Velhamdülillah velâ ilâhe illallahû vallâhû ekber”demek benim için üzerine güneş doğan her şeyden daha kıymetlidir. Müslim”Zikir”32

-Bir Müslümana kardeşine üç günden fazla küsmesi helâl değildir.Bunlar karşılarlar da her biri diğerinden yüz çevirir.Bu ikisinden hayırlı olanı birinci olarak selâm verendir.
Müslim”Birr”25
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Peygamber Efendimiz(s.a.v)şöyle buyurmuştur;Münafığın alameti üçtür;konuşunca yalan söyler,söz verince sözünden cayar,kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.
Buhari”iman”24

-Zaman,Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü şekliyle dönmektir.Bir yıl on iki aydır.
Buhari”Hac”132

-Çorba pişirdiğin zaman suyunu çok koy.Sonra da komşularını gözden geçir ve gerekli gördüklerine güzel bir şekilde sun! Müslim”Birr”143

-Resûlüllah(s.a.v)şöyle buyurmuştur;Eğer bir dere dolusu altın olsa ikincisini ister.İnsanın ağzını(gözünü)ancak toprak doyurur.Allah’a tevbe edenin tevbesini kabul eder.
Hz.Enes(r.a)

-Peygamber Efendimiz(s.a.v)şöyle buyurmuştur;”İslâm beş esas üzerine kurulumuştur.”:Allah’ın tekliğini kabul etmek,namaz kılmak,zekat vermek,Ramazan orucunu tutmak ve haccetmek. Müslim,19

-Ey Allah’ın kulları! Saflarınızı düzeltiniz;yoksa Allah-u Teâlâ’nın aranıza düşmanlık sokacağını iyi biliniz. Müslim”Salât”128

-Şunu iyi bilin ki,bir zalime karşı hakkı haykırmak kişinin ölümünü yaklaştırmayacağı gibi,rızkına da engel olmaz. Hz.Ömer(r.a)

-Dostunu severken ölçülü sev,günün birinde düşmanın dostun olabilir.Düşmanını da buğzunu ölçülü yap,günün birinde dostun olabilir. Tirmizi”Birr”60

-Resûlüllah(s.a.v)şöyle buyurmuştur;Mü’min bir kulumun dünya halkı içinde en sevdiğini alırım da o da sabır gösterir,Benden sevabını umarsa,onun için cennetten başka bir karşılık yoktur. Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Sizi yöneten büyüklerinize sövmeyin!Onların iyi olmaları için dua edin.Çünkü onların iyi olmaları sizin iyi olmanız demektir. Ebu Umame,Taberani

-Kim geçim sıkıntısından dolayı insanlara dert yanarsa,onun ihtiyacı giderilmez,açığı kapanmaz,Fakat kim geçim darlığını Allah’a arz ederse;Allah onun sıkıntısını giderir,bolluğa .çıkarır. Tirmizi”Zühd”18
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Resûlüllah(s.a.v)şöyle buyurmuştur;”Kim benden kendisine ulaşan hadisi yalanlarsa,üç şeyi yalanlamış olur;Allah’ı,Resûlünü ve o hadisi rivayet edeni”dedi. Hz.Cabir(r.a)

-Peygamber Efendimiz(s.a.v)’den;bir hadis anlattığım zaman bilin ki,o en ilgi çekici,en güzel yol gösterici kişiyi,en mükemmel takvaya kavuşturucudur. Hz.Ali(r.a)

-Seni şüpheye düşüren şeyleri bırak düşürmeyenlere yönel! Çünkü doğruluk rahatlatır; yalan sıkıntıya sokar. Tirmizi”Kıyame”60

-Kim Allah’a kavuşmayı severse,Allah’da ona kavuşmayı sever.Kim de Allah’a kavuşmaktan hoşlanmazsa,Allah’da ona kavuşmaktan hoşlanmaz! Buhari"Rikak"41

-Sana günah olarak, husumeti devam ettirmen yeterlidir. Çünkü bu,gıybete kapı açar.
Tirmizi,1995
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Resûlüllah(s.a.v)buyurdu ki; Kim bir kulun dünyada iken bir ayıbını örterse;Allah(c.c)o kulun kıyamet günü onun ayıbını örter. Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Cennette bir takım odalar vardır.Dışları içlerinden içleri de dışlarından görülür.Bunlar sözü güzel yapan yemek yediren oruca devam eden,gece herkes uyurken namaz kılan kimse(lere)aittir. Tirmizi,1985

-Cennette yay kadar bir yeryüzüne güneşin doğup battığı her şeyden daha hayırlıdır.
S.Buhari”Cihad”5

-Mazlumun bedduasını almaktan da son derece çekin çünkü onun bedduası ile Allah(c.c)arasında bir perde yoktur. S.Buhari”Zekât”41

-Beyaz renk elbiseler giyiniz; çünkü elbiselerinizin hayırlısı beyaz olanlardır.Ölülelerinizi de beyaz kefene sarınız. Ebu Davud”Tıb”14

-Bıyıklarınızı kırpınız,sakalları bırakınız. Buhari”Libas”63-64

-Mü’min kişiye bir ağrı,bir yorgunluk bir hastalık,bir üzüntü hatta ufak bir tasa isabet edecek olsa,Allah onun sebebiyle o kişinin günahından bir kısmını mağfiret buyurur.
Müslim,2573

-Sevininiz ve sizi sevindirecek şeyler ümid ediniz.Allah'a yemin ederim ki,sizler için fakirlikten korkmuyorum.
Buhari"Rikak"7
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Büyük günah şunlardır;Allah’a ortak koşmak ana,babaya itaatsizlik etmek,haksız yere adam öldürmek ve yalan yere yemin etmek. Buhari”Eymân ve’n-nüzûr”,16

-Allah’a yemin ederim ki,Allah’ın kulunun tövbe etmesinden dolayı duyduğu hoşnutluk,her hangi birinizin ıssız çölde kaybettiği devesi bulduğu zaman ki sevincinden daha büyüktür. Buhari”Tevhid”,15

-Allah korkusuyla gözyaşı döken kişi,sağılmış süt memeye dönmedikçe cehennem dumanı asla bir araya gelmez. Tirmizi”Fezâil’l-cihad”,8

-Mü’minin durumu gıbta ve hayranlığa değer,çünkü her hali kendisi için bir hayır sebebidir.Böylesi bir özellik sadece mü’minler de vardır.Sevinecek olsa,şükreder;bu onun için hayır olur.Başına bir belâ gelecek olsa sabreder;bu da onun için hayır olur.Müslim”Zühd”64

-Dünyada zahid olmanın efdali ölümü düşünme ve ibadetin efdali ise tefekkürdür.Ölümden sonrakilerden kim korkarsa kabrini cennet bahçesi yapar.Hz.Enes(r.a)

-Yatsı namazını cemaatle kılan kimse,gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir.Sabah namazı kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir.
Müslim”Mesâzid”,260

-İnsanlar arasında iki âdet vardır ki;bunlar küfür dönemi adetidir:Nesebe sövmek,ölüye yüksek sesle ağlamak. Müslim”İman”121

-Sizin en doğru rüya görenleriniz,en doğru söyleyelerinizdir.Müslim”Rüya”,6

-Kimin son sözü Allah’tan başka ilah yoktur.(Lâ ilahe illallah)cümlesi olursa,o kişi cennete girer. Ebu Davud”Cenaiz”,20

-Sizden birisi lokması düştüğünde hemen onu alsın ve üzerine yapışanları temizleyip yesin;onu şeytana bırakmasın,parmaklarını yalamadıkça da elini mendile silmesin,çünkü o kimse bereketin yemeğin neresinde olduğunu bilemez. Müslim”Eşribe”,133-135

-Allah,arz ve semavatı yaratmazdan iki bin yıl önce bir kitap yazdı.O kitaptan iki ayet indirip onlarla Bakara süresini sona erdirdi.Bu iki ayet bir evde üç gece okundu mu artık şeytan ona yaklaşamaz. Tirmizi,2885

-Yiğit dediğin güreşte rakibini yenen kimse değil,asıl yiğit kızdığı zaman öfkesini yenen adamdır. Buhari”Edeb”,76

-Herhangi bir konuyu size emredip yasaklamadığım sürece,siz de beni kendi halime bırakın. Buhari”İ’tisam”,2

-Sizden biriniz bir kimseyi oturduğu yerden kaldırıp sonra onun yerine kendisi oturmasın.Fakat açılarak halkayı genişletiniz. Buhari”Cuma’a”,20

-Hz.İbn-i Abbas(r.a)’dan rivayet edildiğine göre Resûlüllah(s.a.v)aşure günü oruç tuttu ve oruç tutmayı tavsiye etti. Buhari”Savm”,69

-Sadaka vermek malı eksiltmez.Kul başkalarının hatalarını bağışladıkça Allah’a onun şerefini arttırır.Kim Allah için alçak gönüllü davranırsa Allah’da onu yükseltir.
Müslim”Birr”,69

-(Ticarette yalan)yemin,(tüccarın zannınca)mala rağbeti arttırır.(Halbuki gerçekte)kazancı giderir. Müslim,1607

-Kim her gece Vâkı’a süresini okursa ona fakirlik gelmez.Müsebbihatta,(Sebbeha veya yüsebbihu ile başlayan surelerde)bir ayet vardır.(sevaba)bin ayete bedeldir. Tirmizi,2543

-Kim rızkının bol olmasını ve ömrünün uzamasını isterse sıla-i rahim etsin. Hz.Enes(r.a)

-Yoksula verilen sadaka bir sadaka,akrabaya verilen sadaka ise iki sadaka yerine geçer;Biri sadaka sevabı,öteki de akrabayı koruyup gözetme sevabıdır. Tirmizi”Zekat”,26

-Ey Ademoğlu!İhtiyacından fazla olan malını sadaka vermen senin için hayırlıdır.Eğer vermeyip elinde tutarsan,senin için kötüdür.Yeterli miktarda mala sahip olmaktan dolayı Allah katında sorumlu tutulmazsın.Harcamaya bakmakla yükümlü olduklarından başla.
Tirmizi”Zekat”,32
Post Reply

Return to “Hadis”