Hadislerle Yaşamak

Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Hadislerle Yaşamak

Post by Serid Ömer »

-İslâm garip olarak başladı,tekrar başladığı gibi garip hale dönecektir.Gariblere ne mutlu. Müslim,145

-Resûlullah(s.a.v)şöyle buyurmuşlardır.İnsanlardan pek çoğunun aldanıp kadrini bilmedekleri iki nimet vardır.Sağlık ve boş vakit!... Buhari,mücadele,97

-Güneş çığı nasıl eritirse,güzel huyda hatalar öyle eritilir.Sirke balı nasıl bozarsa,kötü huyda amelleri öyle bozar.Hz.İbni Abbas(r.a)

-Müslüman kişi,ailesinin nafakası için harcar ve bundan sevap umarsa bu ona sadaka olur. Müslim,1002

-Nimet sahibi olup da,hasedçilerin hasedinden sâlim kalan yoktur.Hz.Ömer(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-"Üç kimse vardır ki,bunların yardım Alllah üzerine bir haktır.Allah yolunda cihad eden,borcunu ödemek isteyen,mükateb iffetini korumak niyetiyle evlenen kimse.Tirmizi,1655

-Yalan şehadet,Allah'a şirkle bir tutulmuştur.Tirmizi,2300

-Doğruluk insanı iyiliğe iyilik ise Cennete sevkeder.İnsan doğru söyleye söyleye Allah indinde"Sıddık" yazılır.Yalancılık insanı fücüra,fücürda Cehenneme düşürür.İnsan yalan söyleye söyleye Allah'ın indinde "Yalancı"yazılır.Hz.İbni Mes'ud(r.a)

-Ar,insana kıyamette okadar musallat olur ki,o kimse:"Yarabbi!Beni bu halde tutacağına Cehenneme sok"der.(Cehennem vaziyetini bildiği halde)Hz.Cabir(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bir kimse ihtiyacı için çıkar,sonra geri dönese,önceki yerine oturmaya(herkesten ziyade)hak sahibidir.Tirmizi,edeb,2752

-"Bismillahirrahmanirrahim"her kitabın anahtarıdır.Hz.Cafer(r.a)

-Size derdinizi bildireyim mi?Haberiniz olsun ki,sizin derdiniz günahlardır.Devanız ise istiğfardır.Hz.Enes(r.a)

-Bir kelime biliyorum.Bir mü'min onu yürekten söylerse ona cehennem haram olur(Bu kelime-i şehadettir.)Hz.Osman(r.a)

-Bizim çarşımızda dini bilen kimseler satıcılık yapsın.Tirmizi,487
Last edited by Serid Ömer on 02 Jul 2008, 10:52, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Münafıkın alameti üçtür.Söz söylerken yalan söyler.Va’ad ettiği vakit sözünde durmaz.Kendisine bir şey emniyet edildiği zaman hıyanet eder. BUHARİ,İMAN,31

-Allah hiçbir mü’mine,yaptığı tek hayrın bile karşılığını ihmal etmek suretiyle zulümde bulunmaz.Yaptığı her hasenenin karşılığı hem dünyada,hem de ahirette kendisine verilir.Kafir ise,yaptığı hayır sebebiyle dünyada öylesine yedirilir ki,ahirete varınca karşılığı verilecek tek hayrı kalmaz.MÜSLİM,SIFATU’L-MÜNAFIKİN,56

-Borcunu ödeyebilecek durumda olan zengin kimsenin ödemeyi geçiktirmesi zulümdür.MÜSLİM,1564

-Ademoğlu sabah erdi mi,bütün azaları dile gelip:”Bizim hakkımızda Allah’tan kork.Zira biz sana tabiyiz.Sen istikamette olursan biz de,istikamette oluruz,sen sapıtırsan biz de sapıtırız”der.TİRMİZİ,2409

-Kıymetli ihvan kardeşlerim!Nasıl ki,her gün yemeğe su içmeye ihtiyacımız varsa,günlük yaşantımızda da Sevgili Peygamberimiz(s.a.v)’in bir hadis-i şerifini öğrenmek için harekete geçelim.Her gün için kendimize bir hadis seçelim ve bu hadis ile uygulamalı olarak icra edelim.Bakın o zaman göreceksiniz ki,hayatınızda bir çok şey değişikliğe uğrayacaktır. Resûlüllah’ın hayatı bizim için en güzel model-şahsiyettir.O’nun için hatemü’l enbiya olan hayatını,yaşamını,ahlakını iyi öğrenmeliyiz.Peygambermiz(s.a.v)yaşantımızın her alanına örnek almalıyız.Eğer böyle yaparsak bizim için birçok fayda ve yarar sağlayacaktır..Eğer bu dünya hayatında cenneti kazanmak istiyorsanız Resûlüllah’ı iyi örnek almalıyız ki,kurtuluşa erelim. Hem dünya nimetlerinin hem de ahiretin sonsuz nimet ve güzelliklerine mazhar olalım
-Allahümme salli ve sellim alâ seyyidina Muhammed(O yüce sevgiliyi bedeninin ve ruhunun her zerresinde taşıyan onsuz hayatın yaşanmıyacağının farkına varan mesut ve bahtiyar kullarından eylesin.O’na her daim her zaman salavat-u selam getiren onun nurlu yolunda giden kullarından eylesin.bi-hürmeti esrarı sırrı süreti’l-Fatiha
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah-u Teâlâ Hazretleri bir kulun hayrını diledi mi ölümünden önce salih amel işlemede muvaffak kılar.TİRMİZİ,2134

-Allah kimin için hayır murad ederse onu dinde fakih kılar.MÜSLİM,1038

-Kişinin malı sadaka sebebiyle eksilmez.Bir kula haksız zulüm yapılır oda sabrederse,Allah onun izzetini(dünya ve ahirette)mutlaka artırır...TİRMİZİ,2326

-Biriniz kardeşini(Allah için)seviyorsa ona sevdiğini söylesin.EBU DAVUD,EDEB,122

-Cömert bir cahil,Allah katında ibadet eden bir cimriden daha sevgilidir.TİRMİZİ,BİRR,40

-Allah Teâlâ zalime biraz fırsat tanır,amma bir de yakaladımı artık paçayı kurtaramaz.MÜSLİM,2583
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bahtiyar,fitneden kaçınan kimse ile belalarla karşılaşınca sabreden kimsedir.Ne mutlu ona!EBU DAVUD,4263

-Heberiniz olsun,ben rüku ve secde halinde Kur'an okumaktan men edildim.Öyleyse rükuda Rabb Teala'yı tazim edin,secdede ise dua etmeye gayret edin.(Zira secdede iken yapılan dua)icabet edilmeye layıktır.MÜSLİM,SALAT,207

-Allah için çok çok secde etmeye bakın.Çünkü Allah için yaptığınız her bir secdeye karşılık,Allah sizi bir derece yükseltir ve hatalarınızdan birini bağışlar.MÜSLİM,SALAT,225

-Bir kimseye dünyalık verilirse,mutlaka ahiretteki derecesi eksilir.Hz.İbni Ömer(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah'ım Recep,Şaban,aylarını hakkımızda mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına ulaştır.Hz.Enes(r.a)

-Bir kul,salih amel işlerken araya bir hastalık veya sefer girerek ameline mani olsa,Allah ona sıhhati yerinde ve mukim iken yapmakta olduğu salih amelin sevabını aynen yazar.EBU DAVUD,3091

-Hakk'a bağlı olmak meşakatli ve zordur.Batılı ise,kolay ve tatlı görünür.Nice zevkler vardır ki,ardında upuzun bir keder bırakır.Hz.İBNİ MESUD(R.A)

-Ümmetimden bir grub,)hak üzere)galip olmaktan hiç geri kalmaz.Allah'ın emri(kıyamet)gelince de,onlar galibtir.BUHARİ,TEVHİD,29
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-"Lâ havle velâ kuvvete illâ billah"çok söyleyiniz.99 türlü derdi def'eder.En aşağısı "hem"dir.Hz.Cabir(r.a)

-Abdest alırken gözlerinize suyu içirin.Ellerinizi ise silkelemeyin.Zira bu şeytanın yelpazesidir.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Sizden biri büyük veya küçük abdeste çıktığında(yani tuvalete gittiğinde)ön veya arkasını kıbleye dönmesin.Hz.Ebu Eyyüb(r.a)(Özellikle bu hadiseye ne yazık ki,önem veren çok az kişi var.Sizde gördüğünüz yerlerde olan böyle tuvaletlere sakinlerini söyleyiniz.Bir çok sevap alırsınız.Bu konuda inş.müh.'leri,mimarlar ve inşaat ustalarının bilgisi olmalıdır.)

-Allah(z.chz)'nin zikri şifa,insanların zikri ise derttir.Hz.Mekhul(r.a)

-İslâm,açıktan bilinir.İman kalbdedir;bilinmez.Takva işte şuradadır.Takva derken üç defa tekrarladı ve kalbini işaret etti.Hz.Enes(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bir kimse"Allahümmağfirli ve lil mü'minine ve'l mü'minat"derse her mü'min adedince sevap alır.Hz.Ümmü Seleme(r.a)

-Kim haksız bir iddiada bulunur,kendisinin olmıyanı kendisinin yapmaya çalışırsa bizden değildir.O cehennemdeki yerini hazırlasın.İbn-i Mace,Ahkam,6

-Namazda esnemekten hoşlanmazdı.Hz.Ebu Umame(r.a)

-Kur'an okuma bakımından,insanların en güzeli Kur'an-ı okuyunca hüzünlenen kimsedir.Hz.İbni Abbas(r.a)

-Ümmetimin üzerine korktuklarımın en korkuncu;Karnının büyüklüğü uykuya devam tembellik ve yakının zayıflığıdır.Hz.Cabir(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Sizden biri Cuma günü mescidde uyuklarsa oturduğu yeri değiştirsin.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Siz ölülerinizi kabirlere koyarken"Bismillahi ve Alâ sünnet-i Resûlüllahi"deyiniz.Hz.ibni Ömer(r.a)

-Dertli mü'minin duasını ganimet biliniz.Hz.Ebud Derda(r.a)

-Aleni selam verin,yemek yedirin ve Allah'ın emrettiği gibi kardeş olun.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Yiyiniz tasadduk ediniz,giyiniz.Fakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız.Nesai,zekat,66

-Namaz,imanın(dinin)direğidir.Cihad amelin zirvesidir.Ve zekatta bunları tesbit eder.Hz.Ali(r.a)

-Kim mü'mine zarar verirse Allah da onu zarara uğratır.Kim de mü'mine meşakkat verirse,Allah da ona meşakkat verir.Tirmizi,1941

-Her peygamberin peygamberlerden dostları vardır.Benim dostum,ceddim ve Rabbimin halil olan İbrahim'dir.Tirmizi,2998
Last edited by Serid Ömer on 25 Jul 2008, 16:01, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Müslüman kişi ailesinin nafakası için harcar ve bundan sevap umarsa bu ona sadaka olur.Müslim,1002

-Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim.Çünkü o sizden önce yaşayan Salihlerin adetidir;Rabbinize yakınlık(vesilesi)dir;günahlaradan koruyucudur;kötülüklere kefarettir,bedenden hastalığı kovucudur.Tirmizi,3543

-Kim bir ihsana mazhar olursa bulunduğu takdirde karşılığı hemen versin;bulamazsa verene senada bulunsun.Zira onu övmekle,teşekkürü yerine getirmiş olur.Ketmeden(karşılık vermeyen)nankörlük etmiş olur.Tirmizi,Birr,86

-Abdullah b.eş-Şihhar(r.a)şöyle demiştir.Bir gün Nebi(s.a.v)’in yanına gelmiştim.Tekasür süresini okuyordu.”Ademoğlu malım,malım der durur.Ey Ademoğlu,yeyip yok ettiğinden,giyip eskittiğinden,sadaka verip de devam ettirdiğinden başka malın mı var?” Müslim,482

-Ey kalbleri çeviren Allah’ım!Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!”Ben(bir gün kendisine):”Ey Allah’ın Resûlü!Biz sana ve senin getirdiklerine inandık, Den bizim hakkımızda korkuyor musun?”dedim.Bana şöyle cevap verdi:”Evet!Kalpleri,Rahman’ın iki parmağı arsındadır.Onları istediği gibi çevirir. Tirmizi,Kader,7

-Kıyamet günü,insanların Allah’a en sevgili ve mekan olarak en yakın olanı,adil imandır.Allah’a en menfuru O’ndan mekan olarak en uzak olanı da zalim sultandır. Tirmizi,1329
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bir kimse din kardeşine gıyabında yardım ederse.Allah(z.chz.)de ona dünya ve ahirette yardım eder..Hz.Ömer(r.a)

-Kıraatini ayet ayet okurlardı"Elhamdülillahi Rabbil Alemin"der,durur.Sonra"Errahmanirrahim"der,dururlardı.Hz.Seleme(r.a)

-Adamın evladını terbiye etmesi,onun bir sa(ölçek)sadaka vermesinden hayırlıdır.Hz.Cabir(r.a)

-İki kelime vardır ki,onlardan birisinin arşa varmasına mani yoktur.Diğeri ise yer ile gök arasını doldurur"La ilahe illallah ve Allahu Ekber"sözüdür.Hz.Muaz(r.a)

-Her şeyin bir süsü vardır.Kur'an'ın ziyneti de güzel sestir.Hz.Enes(r.a)

-Adil hakime kıyamet günü öyle bir sıra gelir ki,"Keşke iki adam arasındaki bir hurma davasını dahi görmeseydim."diye temennide bulunur.Hz.Aişe(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Hayra vesile olan,hayrı yapan gibidir.Tirmizi,ilim,14

-Kolaylaştırınız,güçleştirmeyiniz,müjdeleyiniz,nefret ettirmeyiniz.Buhari,ilim,12

-Ehl-i kitap size selam verince,onlara"Ve Aleyküm Selam"diye cevap verin.Ebu Davud,Edeb,149(5207)

-Her kime bildiği bir mesele sorulur o da bunu söylemeyip gizlerse,Allah ona Kıyamet günü ateşten bir gem vurur.Tirmizi,ilim,3
Last edited by Serid Ömer on 31 Jul 2008, 12:56, edited 1 time in total.
seyir

Post by seyir »

Serid Ömer wrote:-Ehl-i kitap size selam verince,onlara"Ve Aleyküm Selam"diye cevap verin.Ebu Davud,5207
Esselamualeyküm sevgili kardeşim. Aktarmada bir yanlışlık oldu herhal.

إذَا سَلَّمَ عَلَيْكُمْ أهْلُ الْكِتَابِ فَقُولُوا وَعَلَيْكُمُ

"Ehl-i Kitap size selam verince onlara "Ve aleyküm" diye cevap verin."
Buhârî, İsti'zân: 22; Müslim, Selam: 6, (2163); Ebû Dâvud, Edeb: 149, (5207); Tirmizî, Tefsir, Mücâdele: (3296)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Seyir Arkadaşıma teşekkür ederim.Bu hadis-i şerifi iskenderpasa.com sitesinden almıştım.Bence önemli olan burada hadis'in ravisidir. ve kaynağın sağlamlılığıdır.Cenab-ı Allah yar ve yardımcımız olsun.Amin.

-Bir insan ölünce üç kişi hariç herkesin ameli kesilir;Sadaka-i cariye(bırakan)veya istifade edilen ilim(bırakan)veya kendine dua edecek salih evlat(bırakan) Müslim,1631

-Resûlüllah(s.a.v)şöyle buyurmuştur."Ehl-i Beytim hakkında Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'i gözünüzün önüne getirin(de kendilerine ona göre hürmet edin)! Hz.Ömer(r.a)

-Allah'ım bana mağfiret et,beni zengin kıl,bana hidayet ver,bana rızık ver(iki secde arasında okunacak dua) Ebu Davud,Salat,145
Post Reply

Return to “Hadis”