Rasûlullah'ı Sevmek; Nimetler

Post Reply
NurBade
Kan Grubu: A (-)

Rasûlullah'ı Sevmek; Nimetler

Post by NurBade »

Abdullah b. muğaffel (ra) anlatıyor:Bir adam gelerek:Ey ALLAHIN Resülü !Ben seni seviyorum, dedi. Resüllüllah(s):Ne söylediğine dikkat et! diye cevap verdi. Adam Vallahi ben seni seviyorum deyip, bunu üç kere tekrar etti. Resüllülah(s)bunun üzerine adama Eğer beni seviyorsan, fakirlik için bir zırh hazırla. Çünkü beni sevene fakirlik, hedefine koşan selden daha süratli gelir. Tirmizi, zühd 36.

AÇIKLAMA:Her mü'min Resülullah (s)'ı sevmekle mükelleftir, Onsuz mü'min olunmaz. Öyle ise bu söz, ileri derecede bir sevgi, kişiye bir kısım hassasiyetleri yükleyecek olmasındadır ki, Resülullah, bu söylediğin şeyin gerektirdiği sorumluluklara katlanıp, titizlikleri yaşayabilecek misin? manasında, ''Ne söylediğine dikkat et!'' buyurmuştur.

Ali (ra) anlatıyor:Biz Resülullah (s) ile birlikte otururken uzaktan Mus'ab b. Umeyr (ra) göründü, bize doğru geliyordu. Üzerinde deri parçası ile yamanmış bir bürdesi vardı. Resülullah (s) onu görünce, (Mekke'de iken giyim kuşam yönünden yaşadığı) bolluğu düşünerek ağladı. Sonra şunları söyledi:'' Gün gelip, sizden biri, sabah bir elbise, akşam bir elbise giyse ve önüne yemek tabaklarının biri getirilip diğeri kaldırılsa ve evlerinizi de (halılar ve kilimler ile) Ka'be gibi örtseniz o zamanda nasıl olursunuz?'' ''O gün, biz bugünümüzden çok daha iyi oluruz. Çünkü hayat külfetimiz karşılanmış olacak, biz de ibadete daha çok vakit ayıracağız, '' diye cevap verdiler. Resülullah (s):''Hayır! Bilakis siz bugün o günden daha iyisinizdir, '' buyurdu.

Tirmizi, Kıyamet 36.
Last edited by Nakşibendî on 20 Jan 2008, 00:57, edited 1 time in total.
Reason: Başlık, konuyu açıklayıcı olmalıdır.
Post Reply

Return to “Hadis”