İyi Huylar

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
peki

İYİ HUYLAR

Post by peki »

1. Verdiği nimetlerden dolayı Cenab –ı allaha hamd etmek, şükretmek yani kulluğunu bilmek, acizliğini bilmek.
Kur’an-da: “Eğer siz iman eder, şükrederseniz, Allah size neden azab etsin!” Allah şükre karşılık veren ve her şeyi bilendir. (Nisa: 147)
- “Siz beni ibadetle anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın bana nankörlük etmeyin.” (Bakara: 152)
- “Şükreden kendisi için şükretmiş, nankörlük eden de ancak kendisi için nankörlük etmiş olur.” (Neml: 40)
- “Şükrederseniz nimetimi arttırırım, nankörlük ederseniz azabım çok şiddetlidir.” (İbrahim: 7) buyrularak şükretmemiz emredilmiştir.
Şükredene Allah iyilik verir, kötülük vermez. Derdini arttırmaz.

2. Sabretmek: Cenab –ı Allahtan gelen herşeye razı olmak demektir.
Kur’an-da:
- “Sabır ve namazla allahtan yardım isteyin.” (Bakara: 45)
- “Ey iman edenler! Sabredin.” (Al –i imran: 200)
- “Onlar öyle kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri titrer; başlarına gelene sabrederler, namaz kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah için harcarlar.” (Hac: 35)
- Asr suresinde sabreden ve sabrı tavsiye edenlerin zararda olmadıkları bildirilir.
Derde sabır Allah’ın rızasını kazandırır.
Sabırla koruk helva olur.
Sabreden derviş muradına ermiş derler.

3. İyi niyetli olmak: Önce niyet iyi olacak. Bozuk niyetle iyiliğe ulaşılamaz. Hz. Peygamber:
- “Müminin niyeti amelinden hayırlıdır.”
- “Ameller niyete göredir.”
Her konuda, herkes için iyi düşünmek, iyi niyetli olmak islam ahlakının temelini teşkil eder.
Niyet, iyi ise akibet hayır olur.
ŞİMDİLİK SİZ DEĞERLİ KARDEŞERİMLE BU ÜÇ İYİ HUY İLE İLGİLİ BİR PAYLAŞIMIM OLDU DEĞERLENDİRMELERİNİZ BENİM VE KARDEŞERİMİZ İÇİN AFİYET VE ZENGİNLİK KATACAKTIR. BEN DİLİYORUM Kİ İYİ HUYLAR HAKKINDA SİZ DEĞERLİ KARDEŞLERİMİNDE KATKILARI OLSUN BÖYLECE BİR HİKMET OLUŞSSUN İNŞALLLAH ESSELAMUALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKATÜH
peki

İYİ HUYLAR 2

Post by peki »

4. İffetli hayalı olmak: Hz. Peygamber:
- “Haya imandandır. Utanmıyorsan dilediğini yap” (Seçme hadisler: 66)
- “Haya hayır getirir.” (Age: 67)
- “Haya bir yerde bulunursa, Allah ona iffet verir. (Age: 71)”
- “Kim iffetli kalmak isterse, Allah onu güzelleştirir. ” (Ramuz: 389/7)
- “Ahlakı bozuk kimselerin evine uğramayın.” (Ebu Davut: 4928)
Baldızı Esma çocukken peygamberin yanına gelmişti ince elbise giymişti. Peygamber ona:
- “Ey Esma! Buluğ çağına gelmiş bir kızın bu şekilde giyinmesi caiz değildir.” (Ebu Davut: Libas: 28) demiştir.
- “Ey İnsanlar! Haya etmiyorsunuz. Yemeyeceğiniz şeyleri topluyor, oturmayacağınız binalar yapıyor, yetişemeyeceğiniz hayaller kuruyorsunuz. Bunlardan utanmıyor musunuz?” (Ramuz: 495/6) buyrulmuştur.
Kur’an-da şöyle emredilmiştir:
- “Mü’min erkeklere, gözlerini harama dikmemelerini, ırzlarını korumalarını söyle. Mümin kadınlara da söyle gözlerini haramdan korusunlar. Namus ve iffetlerini korusunlar.” (Nur: 30 – 31)
- “Zinaya yaklaşmayın. Zira o bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur.” (İsra: 32)
Hz. Peygamber: “Ana ve babaya iyilik edin ki çocuklarınız size itaat etsin. İffetli ve namuslu olun ki, kadınlarınız da iffetli namuslu olsun.” (Seçme Hadisler: 143/11)

5. Ahde Vefa Göstermek:
Müslüman sözünde durur. Kur’an-daki emirler şöyle:
- “Ey iman edenler! Akitlerin gereğini yerine getirin.” (Maida: 1)
- “Verdiğiniz sözü yerine getirin.” (İsra: 34)
- “Anlaşma yaptığınız zaman, Allah’ın ahdini yerine getirin. Ve Allah’ı şahit tutarak ettiğiniz yeminleri bozmayınız.” (Nahl: 91)
- “Müminler, emanetlerine ve ahitlerine riayet ederler.” (Müminun: 8)
- “Ey iman edenler! Allah’a ve rasulüne hainlik etmeyin.” (Enfal: 27)
İlk yaratılışta Rabbımız bize: “Ben sizin Rabbınız değil miyim?” dedi. “Rabbımızsın” dedik. Kulluk için söz verdik…
Allah rasulü: “Münafığın alameti üçtür: Söylediğinde yalan söyler. Söz verdiğinde sözünü yerine getirmez. Emaneti korumaz.” (R. Salıhın: 2/692)
- “Emanete riayeti olmayanın imanı ve ahdi olmayanın dini yoktur.” (Ramuz: 463/3)

6. Doğru olmak: Söz ve davranışlarında doğru olmak:
Ziya Paşa: “İnsana sadakaf yanaşır görse de ikrah yardımcısıdır doğruların Hz. Allah” der.
Dürüstlük, manevi zenginliktir.
Kur’an-da:
- “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” (Hud: 112)
- “Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyonsunuz. Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir nefretle karşılanır.” (Saf: 2 – 3)
- “Rabbımız Allahtır” deyip, daha sonra da dosdoğru olanlar var ya; işte onlara kıyamette korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir. Onlar cennet ehlidir… (Ahkaf: 13 – 14)
- “Doğrularla beraber ol.” (Tevbe: 119)
- “Rableri yanında sözü, özü doğru olanlar şehidlik mertebesine erenlerdir.” (Hadid: 19)
- “Rabbimiz Allahtır” deyip sonra dosdoğru yolda yürüyenlerin üzerine melekler iner. Onlara, korkmayın, üzülmeyin, size, vad olunan cennetle sevinin, derler. (Füssılat: 30)
- “Ey iman edenler! Allahtan korkun ve dosdoğru söz söyleyin. Böyle yaparsanız, Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar…” (Ahzab: 70 – 71) buyrulmuştur.
İmam –ı azamın doğru sözlülüğü, eşkiyayı utandırmış, eşkiyalıktan vezgeçirmiştir.
Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurur:
- “Aleyhinize de olsa dosdoğru ol.”
- “Allaha inandım” de, dosdoğru ol. (Müslim iman: 13)
- “Doğruluk iyiliğe, iyilik cennete götürür. İnsan doğru söyleye söyleye Allah yanında sadıklardan yazılır.” (Ramuz 103/4)”
- “Allah sizin suretlerinize ve mallarınıza bakmaz kalplarineze ve amellerinize bakar.” (Müslim Birr: 34)
Kamil Mümin olmak için inandığı gibi yaşamak gerekir.
Mevlana: “Göründüğün gibi ol, olduğun gibi görün” der.
Müslüman, aleyhine de, zararına da olsa dosdoğru olan ve kıvırtmayan kimsedir. Çünkü; doğruların yardımcısı ALLAH’tır
DEĞERLİ KARDEŞLERİM ESSELAMUALEYKÜM ACİZANE FAKİRANE İYİ HUYLARI SİZİNLE PAYLKAŞMAYA DEVAM ETMEKTEYİM İLK 3 İYİ HUYDAN ÖRNEKLERİ YOLLAMIŞ İDİM BU 3 İYİ HUY ÖRNEĞİDE İNŞALLAH HER KESMİN VE HER KARDEŞİMİN İSTİFADESİNE SUNULUR FAİDELENMEMİZ VE KARDEŞLİĞİMİZİN ARTMASI DİLEĞİYLE DUA EDİNİZ DEVAMI OLACAK İNŞLHHHH
peki

İYİ HUYLAR 3

Post by peki »

7. Hakkı söylemek:
Hz. Peygamber:
- “Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır.”
“Cihadın en üstünü zalim yönetici karşısında hakkı söylemektir.” (İbni mace, fiten: 21)
Hak, doğru gizlenmez. Gördün, gördün. Görmedim. Görmedim olmaz. Biliyorsan biliyorsun. Bilmiyorum olmaz.
Hakkı ayakta tutmanın, birilerin zarar görmesine sebep olmanın vebali büyüktür.
Hak söylenmez, haklının yanında olunmazsa iş zulme, yalana kadar gidecektir.
8. Adil olmak:
Adalet, eşitlik bir çok şeyin temelidir. Hz. Ömer(ra): “Adalet mülkün temelidir” demiştir.
- “Allah size, mutlaka emanetleri ehline vermemizi ve insanlar arasında da adaletle hükmetmenizi emreder…” (Nisa: 58)
- “Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutun. Kendiniz ana babanız ve akrabalarınız aleyhine de olsa Allah için şahitlik yapın…” (Nisa: 135)
- “Allah adaleti, iyiliği, akrabaya yardımı emreder. Çirkin işleri fenalık ve azgınlığı da yasaklar…” (Nahl: 90)
- “Allah adil olanları sever.” (Maida: 42) + (mümtehine: 8)
- “Günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın.” (Maida: 2)
Her konuda herkese karşı adil olunmalıdır. Hatta evlatlar arasında bile adil olunmalıdır.
- Yönetimde adil, karar adil olursa o toplum mutlu olur.

9. İyiliği emretmek kötülükten sakındırmak:
Hz. Peygamber: “İyiliği emretmeyen, kötülükten men etmeyen bizden değildir.” (Seçme hadisler: 218/35)
Cenab –ı allah peygamberine: “Sen af yolunu tut. İyiliği emret ve cahillerden yüz çevir.” (A’raf: 199)
- “O müminlerki, eğer kendilerine yeryüzünde iktidar verirsek namazı kılarlar, zekatı verirler, iyiliği emreder ve kötülükten nehyederler.” (Hac: 41)
Lokman oğluna: “Oğulcuğum! Namazı kıl iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış…” (Lokman: 17) öğüdü hatırlatılmıştır.
İslamda banane yok. Her koyun kendi bacağından asılır yok. Gemisini kurtaran kaptan yok. Tek başına kurtuluş yok. İslamda güzel söz sadakadır. Öğüt vermek sadakadır. İnsanları kötülükten alıkoymak üzerimize farzdır.
Başkalarının hidayetine sebep olmanın sevabı büyüktür
peki

İyi Huylar

Post by peki »

10. Hakka çağırmak: Doğruyu, güzeli anlatmak.
Cenab –ı Allah peygamberine şöyle diyor:
“Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.” (İsrâ: 53)
Musa peygambere de Firavun için:
“Tatlı söz söyle” diye emretmiştir.
Hz. Peygamber: “Ya hayır söyle, ya da sus!” buyurmuştur.
Bir hadislerinde de: “Din nasihattir” demiştir. Ayrıca:
- “Güzel söz sadakadır.” (R. Salihin: 2/697) buyurmuştur.
Asr suresinde: “Hakkı birbirine tavsiye edenlerin zararda olmadığı bildirilmiştir.”

11. Affetmek, hoşgörülü olmak.
Kur’an-da şöyle buyrulmuştur:
- “O takva sahipleri öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah böyle güzel davranışta bulunanları sever.” (Al –i imran: 134)
- “Bağışlayın Allah da sizi bağışlasın. Allah’ın sizi bağışlamasını istemez misiniz?” (Nur: 22)
- “Onlar büyük günahlardan ve hayasızlıktan kaçınırlar; kızdıkları zaman da kusurları bağışlarlar.” (Şura: 37)
- “Bir kötülüğün cezası, ona denk bir kötülüktür. Kim bağışlar ve barışı sağlarsa, onun mükafatı allaha aittir. Doğrusu o, zalimleri sevmez.” (Sura: 40)
- “Alçak gönüllü ol.” (Hıcr: 88) diye emredilmiştir.
Allah’ın affı gazabından daha büyüktür. Allah Resulü:
“Hiddet şeytandandır.” (Seçme hadisler: 88) buyurmuştur.
Allah, af edeni af eder.

12. Şefkat ve merhamet göstermek:
Allah Resulü: “Allah’a yemin ederim ki, cennete ancak merhametliler girer.” (Ramuz: 458/6)
- “Kıyamet günü bir kul Allah’ın huzuruna getirilir. Cennetlik bir sevabı bulunmaz. Allah: “Onu cennete koyun. Zira o aile fertlerine karşı merhametlidir.” (Age: 505/3) buyurur.” Bir ayette de:
- “Eğer kaba ve katı kalpli olsaydın muhakkak ki, insanlar etrafından dağılıp giderlerdi.” (Al –i imran: 159) buyrulur.
Allah Resulü der ki: “Merhamet edene Allah da merhamet eder. Yerdekilere acıyınız ki, göktekiler de size acısın. Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” (Seçme Hadisler: 218/33 – 34)
Yumuşaklık, güzel davranmak, acımak Müslüman’ın vasıflarındandır.
“İnandım” diyen gerçekten inanmış ise İslam’ı yaşamak ve İslam ahlakı ile ahlaklanmak zorundadır. Değilse müslümanlık iddia ile olmaz. Sözde olmaz özde olur.
devam edcez inşallah
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”