Aklınızda Bulunsun!...

Forumda uygun kategori bulamadığınız yazılar...

Moderators: VYZ, Leyla Hanne

Post Reply
Meczub
Kan Grubu: A (+)

Aklınızda Bulunsun!...

Post by Meczub »

Fayansı Nasıl Temizlersiniz?

Fayanslarınız temizlemek için başka yollar deneyip zaman ve güç harcamayın. Bu iş için bir bardak sirke kaynatın. Kaynatılmış bu suya bir sünger batırarak fayansları silin. Öncekinden daha kolay temizlendiğini göreceksiniz :)
Meczub

Re: Aklınızda Bulunsun!...

Post by Meczub »

Yemek hazırlarken elleriniz soğan koktuysa kereviz ile ovmayı deneyin.Koku gidecektir. Sarımsak kokuyorsa da maydonoz ile ovabilirsiniz.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Meczub wrote:Fayansı Nasıl Temizlersiniz?

Fayanslarınız temizlemek için başka yollar deneyip zaman ve güç harcamayın. Bu iş için bir bardak sirke kaynatın. Kaynatılmış bu suya bir sünger batırarak fayansları silin. Öncekinden daha kolay temizlendiğini göreceksiniz :)
Eğer evde çamaşır suyu yoksa deniyeceğim ama varsa sirke kaynatmakla uğraşmam herhalde :lol: Ama çamaşır suyununda kokusu falan var o da doğru.
Meczub

Post by Meczub »

Benden söylemesi uygulamak veya uygulamamak size kalmışşş...
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Bende bir kaç şey eklemek istedim örneğin bir lokantadasınız deterjan yok ama üzerinize yağ lekesi döküldü hemen tuzluktan azcık tuz alıp oranın üzerine doğru ovun eve gidince de yıkadığınızda geçiyor. :)

Tuzlukların nem tutmasını istemiyorsanız pirinç, bulgur, makarna gibi baklagiller cinsinden şeyleri tuzluğa koyarsanız nemlenmiyor. :)
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Yaşam İçin Notlar - 1

* ARPACIK
Gözlerinizde henüz yeni çıkmakta olan arpacığı sarımsakla ovarsanız kaybolduğunu göreceksiniz.

* BULANTILARA KARŞI
Bildiğimiz limonatayı çok az şeker ve maden suyuyla hazırlayın. Bulantıdan şikayeti olan kişiye soğuk soğuk içirin. Bulantı hemen kesilir.

* PAS LEKESİ
Pas lekelerini çıkarmak için bol tuzlu limon suyu yapıp temiz bir bez üzerine birkaç defa bastırın, sonra da ılık suda birkaç kez çalkalayın, leke çıkar.

* OCAKTAKİ PAS LEKESİ
Ocaktaki pas lekeleri için ikiye bölünmüş soğan birebirdir.

* GAZ YAPMAMASI İÇİN
Gaz yapmaması için kuru fasulye ve nohutun akşamdan ıslattığınız suyun içine bir kaşık karbonat ilave edin.

* BÖBREK PİŞİRİRKEN
Böbreği pişirmeden önce birkaç saat tuzlu ve sirkeli suda bırakın. O kendine özgü kokusu böylece gider.

* TENTÜRDİOT LEKESİ
Tentürdiot lekesini çıkarmak için bir bardak suya iki küp şeker atıp karıştırın. Lekeyi bu su ile sildiğiniz zaman çıktığını göreceksiniz.

* HASIR VE BANBO EŞYALARIN TEMİZLİĞİ
Kamıştan yapılmış boyasız sepet örgüsü sandalye vesaireyi temizlemek için tuzlu su kullanmak gerekmektedir. Sabunlu su renklerini sarartır. Tuzlu su ile çok temiz ve yeni gibi olur.

* ACIMIŞ TERE YAĞI
Acımış tereyağınızı içinde 40 gr karbonat eritilmiş 1 litre suda biraz bekletip, soğuk suda yıkayınız. Eski haline döner.

* LEZZETLİ PASTA
Pastanızın daha da lezzetli olmasını istiyorsanız pudra şekeri ile kan portakalından bir şurup hazırlayınız. Bunu pastanızın üzerine dökerek bir süre bekleyin ve servisinizi yapınız. Çok lezzetli olduğunu göreceksiniz.
Eylül

Post by Eylül »

Kaktüs radyasyonu emiyormuş, aklınız da olsun :) Bilgisayarın yanına şöyle renkli bi kaktüste güzel olur :P
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

eylül hanımın söylediği kaktüs meseleside çok yaygın,şu ara herkes küçük bir kaktüs alıp alıp bilgisayarların kenarına koyuyor ,ama ne derece etkili şahsen bilemiyorum.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:eylül hanımın söylediği kaktüs meseleside çok yaygın,şu ara herkes küçük bir kaktüs alıp alıp bilgisayarların kenarına koyuyor ,ama ne derece etkili şahsen bilemiyorum.
Çiçekçilerin bir oyunu olmasın! ;)
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
yasemin.teknik
Kan Grubu: A (-)

Aklınızda Bulunsun!...

Post by yasemin.teknik »

Gözlüğünüzün vidası çok çabuk çıkıyorsa vidayı takmadan önce, vidanın gireceği deliğe renksiz oje damlatın. Vidayı öyle takın

Satın aldığınız ayakkabılar ayağınızı sıkıyor ise onları birkaç dakika buhara tutun.

Makasınızı bilemek istiyorsanız, zımpara kâğıdı kesin.

Mobilyaların yerlerini değiştirdiğinizde halıların üzerinde iz bırakır. Bu izleri yok etmek için izlerin üzerine bir parça buz koyun ve erimesini bekleyin. Daha sonra üzerinde elektrik süpürgesini gezdirin. İzden eser kalmadığını göreceksiniz
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Radyasyon sadece bilgisayarda değil ki, cep telefonları var mesela. Bilgisayarın yanına kaktüs tabi koyalım ama cep telefonları ne olacak mesela onların da etkisi çok büyük, ki devamlı yanımızdalar.
Eylül

Post by Eylül »

Leyla Hamne wrote:cep telefonları ne olacak mesela onların da etkisi çok büyük, ki devamlı yanımızdalar.
Şehrin muhtelif yerlerine kaktüs dikelim ya da yakamıza kaktüsten bir gülcük yerleştirelim :)

Kaktüsün radyosyonu izale ettiği bir varsayım ama kuvvetli bir varsayım. Hatta okuduğum haberde nükleer tesislerin yanlarında bulunan alanlara çok sayıda kaktüs ekimi yapıldığı yazılı idi.

Kaktüs güzel bir çiçek. Bilimsel olarak kanıtlanmamış bile olsa bu ihtimali değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.
yasemin.teknik
Kan Grubu: A (-)

Post by yasemin.teknik »

Ben burada öğrendim arkadaşlar :) :) ama güzel bir haber. çünkü çağımızın sorunu elektromanyetik kirlilik..
nisanur

Post by nisanur »

Sevgili eylülcüm ben hemen bütün odaları kaktüslüyorum canım .. Ama dikenlerini çıkartmak sana düşer haberin olsun :D
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Post Reply

Return to “Diğer Konular”