Bakalım kim bilecek???

Seviyeli latife ve fıkralar...
Eylül

Bakalım kim bilecek???

Post by Eylül »

Bu soruya internette her hangi bir yerde raslamış olabilirsiniz, cevabı biliyor olabilirsiniz. Lütfen bilen arkadaşlarlar bilmemezlikten gelsin, cevap vermesin. Ya da 'ben biliyorum, ben biliyorum' diye cevabı bulamayanları kızdırabilirler :D

İnş. güzelce anlatabilirm.

Şimdi iki katlı bir düzenek düşünün. Siz birinci kattasınız. Bulunduğunuz katta üç elektrik düğmesi var yukarıda da bir tane ampul.

Bu üç düğmeden biri bu ampulü yakıyor. bunu bulmak sizin işiniz amaaaa kurallar var, şöyle ki;

yukarı kata bir kez çıkma hakkınız var. yani çıkıp baktığınızda tekrar aşağıya inmeden hangi düğmenin ampulü yaktığını biliceksiniz.

Hadi bakalım İnş. cevap gelir diyorum.
Meczub
Kan Grubu: A (+)

Re: Bakalım kim bilecek???

Post by Meczub »

Düzenekte katları oluşturan engel saydam ise, ampülün yandığını görürüz :D
bildim mi?
Eylül

Post by Eylül »

Hayıııır :D
Meczub

Post by Meczub »

Üçünü birden açar sonra çıkar bakarız. Nasıl olsa sadece biri yakıyor diğerlerini açmakta skınca olmasa gerek.
Bu sefer bildim mi?
Eylül

Post by Eylül »

E üçünden hangisi yakıyo peki???

Amaç yukarı çıkıldığında ampulü yanıyor görmek değil. Hangisini yaktığını bilmek. Yukarı çıktığınızda yanıyorda olabilir, yanmıyorda... ama çıktığınızda artık biliyor olmanız lazım . Biraz karışık oldu galiba ama böyle işte... :D
Meczub

Post by Meczub »

Anlaşıldı bu akşam zihnim yeterince çalışmıyor... Ben en iyisi biraz daha düşüneyim :(
andelib
Kan Grubu: B (+)

Post by andelib »

Görerek anlama imkanımız olmadığı kesin. Başkasından yardım alma imkanımız da yok anlaşılan. Aklıma sadece ampüle ellemek geliyor. Birkaç varsayım yürüttüm ve sanırım doğru yöntemi buldum. Ampülün en baştaki durumu kapalı, düğmelerin de hepsi kapalı diyelim, düğmelerden ikisini açarız. Ama yukarı çıkma hakkımızı kullanmayz. Biraz zaman geçtikten sonra birinciyi kapatıp ikinci ve üçüncüyü açarız ve yukarı çıkarız. Ampül yanıyorsa ve sıcaksa ikinci düğme doğrudur. Çünkü hem bir ve ikinci düğmeye bastığımızda yanmıştır, yani ısınmıştır, hem de hali hazırda açık olduğu yanmaktadır. Ampül yanıyorsa ve soğuksa üçüncü düğme doğrudur. Çünkü 1 ya da 2 olsa ısınmış olurdu. Ampül yanmıyorsa ama sıcaksa birinci düğme doğrudur. Çünkü az önce yanıyordu, ısınmıştı ama artık söndürdüğümüz için yanmıyor.

Güzel soruymuş:)
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Ampül yanıyorsa ve soğuksa üçüncü düğme doğrudur
Teknik açıdan bu mümkün değil.. Çünkü ampül yandığı andan itibaren ısınacaktır ve biz yukarı çıktığımızda çoktan ısınmış olacaktır. Ama soruyu hazırlayanlar bunu düşündüler mi; doğru cevap bu mu bilmiyorum. Ama yaklaşımınız güzel..

Peki zaman sınırımız yoksa şöyle bir yol izlenebilir.
PIC mikrokontrolor ile, bir RF alıcı-verici devresi kurulur.. Alıcıya anahtarlar bağlanır..
Vericiye 3 tane buton konur ve üst kata çıkıp teker teker denenir.. Hangisi yanıyorsa o anahtar ampülü yakıyordur. :lol:

Yalnız bu düzeni kurmamız için, biraz zamana ihtiyacımız var. :lol:
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
andelib

Post by andelib »

Ampül değiştirirken siz de yaşamışsınızdır, yarım saattir yanan bir ampüle el süremezsiniz belki ama bir ampülün yanıp yanmadığını denemek için takıp hemen söndürdüğünüzde nispeten soğuk olur. Soğuk demeyeyim de ılık diyeyim en iyisi...

Alet edevat kullanabileceksek sizinkinden daha pratik bir çözüm de önerebilirim. Mikrocontroller'a, alıcı-vericiye filan gerek yok bir balon yeterli.

Bir balon alıp ampüle temas edecek şekilde bağlarız. 1. düğmeyi yakar bir saat bekleriz, yukarıdan bir patlama sesi gelmezse 2. düğmeyi yakar bir saat bekleriz, olmazsa zaten 3. düğmedir ama emin olmak için onu da yakar bekleriz. Hiçbir balon ampül sıcaklığına uzun süre dayanamaz bir saate gerek kalmadan patlar zaten.
–Sadi-i Şirâzî
Meczub

Post by Meczub »

andelib wrote:Bir balon alıp ampüle temas edecek şekilde bağlarız. 1. düğmeyi yakar bir saat bekleriz, yukarıdan bir patlama sesi gelmezse 2. düğmeyi yakar bir saat bekleriz, olmazsa zaten 3. düğmedir ama emin olmak için onu da yakar bekleriz. Hiçbir balon ampül sıcaklığına uzun süre dayanamaz bir saate gerek kalmadan patlar zaten.
Bu fikre bende katılıyorum ama bu sorunun cevabının teferruatlı olduğunu sanmıyorum.Ben basit bir cevap arıyorum.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

yarım saattir yanan bir ampüle el süremezsiniz
Mikrokontrolü şaka olsun diye söylemiştim zaten. :shock:

Sorunun cevabını yarım saat gibi bir sürede çözüleceğini de sanmıyorum.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Eylül

Post by Eylül »

beş dakikalık bir iş. Andelib Hanımın cevabına bakıyorum da benim cevabım böyle değil. Doğru mu değil mi yazıcam ama tam kafamda oturtamadım. Ama bu kadar karışık değil inanın cevap...
andelib

Post by andelib »

Aslında benim ilk yazdğm yöntemde 1 ve 2 yerine sadece 1'i açıp beklesek, sonra da 2 ve 3 yerine sadece 2'yi açıp yukarı çıksak da olur. O zaman yanıyorsa ve çok sıcaksa 1., yanıyorsa ve az sıcaksa 2., yanmıyorsa 3. düğme doğrudur. Ama bir düğme az basmakla yeterince sadeleştirebildim mi bilmiyorum...
–Sadi-i Şirâzî
Eylül

Post by Eylül »

evet ilk cevabınızda doğru başka bir çözüm yolu, biraz yordu beni ama...tebrik ederim. :)

İkinci yazmış oldupunuz da doğrudur benim cevabım böyle idi. Ama daha pratik şöyle diyeyim. Yani bir de benim dilimden dinleyin.

1. düğmeyi yakar ve beş dkk. kadar bekleriz. Sonra onu söndürüp 2. düğmeyi açarız veee yukarı çıkarız.

Çıktığımızda yanıyorsa 2. düğme, yanmayıpda sıcaksa 1. düğme, yanmayıpda soğuksa 3. düğmedir. ;)

Hepinize teşekkür ederim. Benim için çok zevkli bir paylaşım oldu.

Var bende böyle bir iki soru daha. zmanla gelicek inş. :D
andelib

Post by andelib »

Teşekkürler Özlem hanım. Zeka sorularıyla uğraşmayı ben de çok severim. Devamını bekliyoruz...
–Sadi-i Şirâzî
Post Reply

Return to “Latîfe ve Fıkra”