Ney

Musikimize ait enstrumanlar...

Moderators: VYZ, Abdüllatif

mirat
Kan Grubu: A (+)

Ney

Post by mirat »

Ben de acizane 'ney'den bahsetmek isterim. Buğulu bir "Hu" sesi ile ruhları mest eyleyen neyden...
Rivayet edilir ki; hz. Fahr-i kainat ef. (sav) ledün ilminden bir takım ilahi sırları Hz. Ali (kv) ye anlatır ve bu sırdan kimseye bahsetmemesini salık verir... Fakat hz. Ali bu manevi ağırlığın ateşini içinde bir süre taşıdıktan sonra dayanamaz kendini çöllere vurur. Rahatlamak için bu ilahi sırrı kör bir kuyuya anlatır. Kuyunun etrafında biten kamışlar bu sırrın esrarı ile büyür. Bir çoban bu kamışlardan ney yapar ve yanık yanık üflemeye başlar... Sır onda gizlidir ve ancak ehli olan anlar... Mevlana neyin hikayesini anlatırken "sırrım,feryadımdan uzak değildir. Onda gizlidir"der ya...

Kıssa ne derece doğrudur bilinmez ama ney; sesi ile olduğu kadar manevi remzi ile de insanları kendine hayran bırakır. Mesnevinin ilk 18 beyti neyin hikayesini anlatır... Ney kamil insanın remzidir. Neyin kamışlıktan koparılışı insanın ruhlar aleminden kopup dünyaya gelmesidir. Neyin sesi neyzendendir... Yani ruh Allah'tandır. Kamil mürşit o nefesi,o mesajı olduğu gibi, birşey katmaksızın halka dağıtır...

Ney üstüne sayısız hikmetli söz var... 9 boğumlu,kamıştan yapılmış,sade bir enstruman... Üflemesinin zor olduğu söylenir ama bu kişiden kişiye değişir,kimisi 6 ayda ses çıkaramazken,kimisi de ilk üfleyişte ses çıkarabiliyor. Ama notaları oturtmak nerden baksanız 10-15 gün alıyor... Yani sabır gerektiriyor. Genellikle halk arasında "kız ney" tercih ediliyor.

Bir de neyzenlerin belki en hassas oldukları noktayı hatırlatmam yerinde olur sanıyorum... Ney çalınmaz zira o bir çalgı aleti değildir,bunu yerine "üflemek "tabiri daha uygun düşer... Peygamberlerden bazılarının da ney sesini dinledikleri ve sevdikleri rivayet edilmiştir... Yanlız literatürde bu ney olarak değil de "mizmar" olarak geçer...
Ney üzerine söylenecek o kadar kelam,o kadar bilgi var ki; burda zikretmek çok zor olur. Ama gönül ehli herkese tavsiye edeceğimiz bir alettir vesselam...
Last edited by Nakşibendî on 14 Jan 2008, 13:50, edited 3 times in total.
Reason: Cümle başarına büyük harfle başlayınız!
Meczub
Kan Grubu: A (+)

Re: Ney

Post by Meczub »

mirat wrote:Bir de neyzenlerin belki en hassas oldukları noktayı hatırlatmam yerinde olur sanıyorum... Ney çalınmaz zira o bir çalgı aleti değildir,bunu yerine "üflemek "tabiri daha uygun düşer...
Ney üzerine söylenecek o kadar kelam,o kadar bilgi var ki; burda zikretmek çok zor olur. Ama gönül ehli herkese tavsiye edeceğimiz bir alettir vesselam...
Kesinlikle katılıyorum. Üflemek kelimesini insanlara benimsetmek güç olsada asla vazgeçmemek gerektiğini düşünüyorum. :D
VYZ
Kan Grubu: 0 (+)

Ney 2

Post by VYZ »

İnşallah ben de ney üflemek istiyorum yıllardır içimizde ukde...
Şuan ney alabileceğim üstadlari araştırıyorum Adana'dan, Ankara'dan, izmir'den,Bursa'dan temin edebileceğim kişiler söylediler... Sizler de yarımcı olabilir misiniz? Nerden aldınız memnun musunuz.. Bazı ney bozuk çıkabiliyormuş o yuzden tavsiyelerinizi bekliyorum...
dost bî-pervâ,felek bî-rahm,devrân bî-sükûn
derd çok,hem-derd yok,düşman kavî tali' zebûn
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Sâzende ve Hânendelerimiz...

Post by Abdüllatif »

VYZ wrote:İnşallah ben de ney üflemek istiyorum yıllardır içimizde ukde...
Şuan ney alabileceğim üstadlari araştırıyorum Adana'dan, Ankara'dan, izmir'den,Bursa'dan temin edebileceğim kişiler söylediler... Sizler de yarımcı olabilir misiniz? Nerden aldınız memnun musunuz.. Bazı ney bozuk çıkabiliyormuş o yuzden tavsiyelerinizi bekliyorum...
Ney yapımcılarının üstadı, Konya'dan Mahmut Usta'dır... Ben ondan almıştım; ney harika... Ancak kaliteyi tabi ucuza alamıyorsunuz. Diğer yapımcılara göre biraz daha yüksek fiyatları...
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
meryem
Kan Grubu: B (+)

Post by meryem »

Ben de neyimi Konya'dan almıştım, bir üstad'dan.Ney çok güzel, üfleyecek yürek bekliyor.. :(
İsterseniz Kayseri'den de yardımcı olunabilir.. Neyzen Dr. Hakkı Tekin İlahiyat Fak. Türk Din Musikisi Bölüm başkanı olarak ney hususunda uzman olup, isteyenlere yardımcı oluyor.
"Ol dost için ağuları şeker gibi yutmak gerek.." RÛMÎ
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

http://www.neyneva.com/

Burayı da tavsiye edebilirim...
serdengecti

Post by serdengecti »

meryem wrote:Ben de neyimi Konya'dan almıştım, bir üstad'dan.Ney çok güzel, üfleyecek yürek bekliyor.. :(
İsterseniz Kayseri'den de yardımcı olunabilir.. Neyzen Dr. Hakkı Tekin İlahiyat Fak. Türk Din Musikisi Bölüm başkanı olarak ney hususunda uzman olup, isteyenlere yardımcı oluyor.
Bende kayseride üniversitede okuyorum ve benimde ney üflemek en büyük arzularımdan verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum. :x
meryem
Kan Grubu: B (+)

Post by meryem »

serdengecti wrote:
meryem wrote:Ben de neyimi Konya'dan almıştım, bir üstad'dan.Ney çok güzel, üfleyecek yürek bekliyor.. :(
Bende kayseride üniversitede okuyorum ve benimde ney üflemek en büyük arzularımdan verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum. :x
Ney üflemek isteyen ihvana yardımcı olabilirsem ne mutlu...
Ayrıca Hakkı hoca ney dersi de veriyor.
Bilginize....
"Ol dost için ağuları şeker gibi yutmak gerek.." RÛMÎ
serdengecti

Post by serdengecti »

Allah razı olsun :)
VYZ

Post by VYZ »

Abdüllatif wrote:
Ney yapımcılarının üstadı, Konya'dan Mahmut Usta'dır... Ben ondan almıştım; ney harika... Ancak kaliteyi tabi ucuza alamıyorsunuz. Diğer yapımcılara göre biraz daha yüksek fiyatları...
Mahmut Üstad'a ulaşabileceğimiz bir irtibat numarası verebilir misiniz acaba ?
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

VYZ wrote:
Abdüllatif wrote:
Mahmut Üstad'a ulaşabileceğimiz bir irtibat numarası verebilir misiniz acaba ?
Konya'dan bir ağabey ile ulaşmıştım. Kendisi Semazen... Onun adresini bırakayım yöneticilere; ulaştırsınlar size.
VYZ

Post by VYZ »

Bilgiler için teşekkür ediyorum .
Eylül

Post by Eylül »

Kız neyde güzel de ben mansur neyi daha çok seviyorum. Yeni almayı düşünen arkadaşlar için tavsiyem budur. Biraz daha fiyatları yüksek ama neyi her daim üflemek istiyorsanız mansur derim.Tabi yine de ders aldığınız üstad daha iyi bilir, ama...
nayi

Post by nayi »

.
Last edited by nayi on 01 Aug 2009, 15:51, edited 1 time in total.
Eylül

Post by Eylül »

Beş senedir sürekli üflüyorsanız dinlenecek kıvama gelmiş olmalısınız. :)
Post Reply

Return to “Sazlar”