Erkek ve Ev İşleri (Gazâlî'den)

Seviyeli latife ve fıkralar...
Post Reply
GARİP
Kan Grubu: 0 (-)

Erkek ve Ev İşleri (Gazâlî'den)

Post by GARİP »

ERKEK VE EV İŞLERİ (İMAM GAZALİ'DEN

Hanımın biri:
–Ev işlerini yapmaya madem hukuken mecbur değilim, öyle ise dinimin bana tanıdığı bu hakkımı kullanıyor, artık ev işlerini yapmaktan vazgeçiyorum, diyerek beyine kıymetini bildirecek bir ders vermek ister.
Bey boynunu büküp yalvarırsa da dinlemez:
–Ben dinimin bana tanıdığı (hukuki) hakkımı kullanmak istiyorum, diye diretir.
Bunun üzerine bey de mecburen razı olarak şöyle cevap verir:
–Madem öyle, sen de şu orta odayı boşalt da ben de dinimin bana tanıdığı hakkımı kullanıp ikinci hanımı getireyim, senin yapmadığın hizmetleri o yapsın bari!..
Hanımın buna cevabı tek cümleden ibaret olur.
– Sen de hiç şakadan anlamıyorsun ! Ev işlerini bırakıp da bunca sevaptan mahrum kalmak ister miyim hiç?
Mansur
Kan Grubu: A (+)

Re: ERKEK VE EV İŞLERİ (İMAM GAZALİ'DEN

Post by Mansur »

:lol:
- -- --- ---- -----
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Ben bir de ben dinen senin annene bakmaya mecbur değilim diyen ve kayınvalidesine hizmet etmeyen bir hanımla karşılaşmıştım. Bu durum özellikle Araplarda çok var. Onlar çocuklarını emzirmiyorlar genelde. Süt annesi tutuyorlar. Çünkü bir bayan dinimizce çocuğunu emzirmekle yükümlkü değil.

Ancak buna erkekler şöyle bir çözüm bulabilir fikrimce. Ben sana emrediyorum ya da bunu yapman beni mutlu eder şeklinde bunu hanımlarına uygulatabilirler. Bir hanım da kocasını sözünü dinlemek zorunda olduğuna göre bunu yapabilir. Biraz da bu kültür meselesi.

Mesela bizim ülkemizde çocuğunu emzirmeyi reddetmek abes karşılanır. Ancak başka toplumlarda bu gayet doğal bir durum. Çünkü onlar dinimizde sorumlu olmadıklarını düşünüyorlar bu konuda. Buna benzer bbir durum da birden fazla evlilik elbette. Birden fazla evlilik yapmayı isteyen bir bey çocuğuna süt annesi tutmayı da göze alsın artık. Değil mi? :)
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Ben sana emrediyorum ya da bunu yapman beni mutlu eder şeklinde bunu hanımlarına uygulatabilirler.
İşte erkek bunu isteyemez.. Emredemez.. Emrederse, kadın dinlemeyebilir.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Ayhan

Post by Ayhan »

sa değerli kardeşlerim kayınvalide ile gelin arasınrdaki diyalogları tamamen çözecek bir hadisi şerifi hocamız cennet mekan Prof.dr.M.Esad Coşan bir sohbetinde kendine has üslubu ile ;
-"kadın kocasına itaat etmek zorundadır."bunda kimsenin itirazı yok değilmi peki koca kime itaat etmek zorundadır,sıkı durun şimşek gibi geliyor ;
-"koca ise annesine itaat etmek zorundadır"
gördünüzmü kaynana ile gelin arasındaki bütün sıkıntıları çözen bir hadisi şerif...

diye sohbette belirtmişti.
dualarınızı eksik eylemeyin
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Zeyneb Büşra wrote:Ben bir de ben dinen senin annene bakmaya mecbur değilim diyen ve kayınvalidesine hizmet etmeyen bir hanımla karşılaşmıştım. Bu durum özellikle Araplarda çok var. Onlar çocuklarını emzirmiyorlar genelde. Süt annesi tutuyorlar. Çünkü bir bayan dinimizce çocuğunu emzirmekle yükümlkü değil.

Ancak buna erkekler şöyle bir çözüm bulabilir fikrimce. Ben sana emrediyorum ya da bunu yapman beni mutlu eder şeklinde bunu hanımlarına uygulatabilirler. Bir hanım da kocasını sözünü dinlemek zorunda olduğuna göre bunu yapabilir. Biraz da bu kültür meselesi.

Mesela bizim ülkemizde çocuğunu emzirmeyi reddetmek abes karşılanır. Ancak başka toplumlarda bu gayet doğal bir durum. Çünkü onlar dinimizde sorumlu olmadıklarını düşünüyorlar bu konuda. Buna benzer bbir durum da birden fazla evlilik elbette. Birden fazla evlilik yapmayı isteyen bir bey çocuğuna süt annesi tutmayı da göze alsın artık. Değil mi? :)
Demi bir çok yerinde katılıyorum buna bir de şu var mesela bu evin işleri konusunda da böyledir islami anlamda kadın evde çamaşır yıkayacak yada ne bilim evi temizliyecek diye de bir emir yok direk ama çocuğuna bakmak ve yetiştirmek var. Latife bölümü ama o beyin canlı olarak türkiyede yaşadığını düşünsek ikinci eşi aldı diyelim onun maddi ihtiyaçlarını tek tek nasıl karşılayacak normal bir maaşın 2 milyar olduğunuz düşünürsek ilk eşi var onun evi var onun bir tanede çocuğu var sonra birde ikinci ev var ayrı kalmayı isterse iki bayanda ev açmak zorunda sonra bir de o evin elektriği suyu yakıtı falan sonra iki kadının inatçılığı dırdırı( yani erkeğin onunla konuşması ilgilenmesi mesela ilk eşinin adı fatma ikincisinin ayşe ee ayşeye fatıma diye 2 defa çağırsa o kadın zıvanadan çıkar gibime geliyor. Yani anlıyacağınız biraz zor :D :D
Abdüllatif

Re: Erkek ve Ev İşleri (Gazâlî'den)

Post by Abdüllatif »

Ya hu bayan arkadaşlar,
Anlayamadığım nokta şu.. İkinci evliliği nereden çıkarıyorsunuz. Biz hocalarımızda böyle bir şey görmedik. Tamam cevaz var; ama uygulama yok... Yani mecburiyet durumlarında vs. durumlarda ikinci evlilik düşünülebilir. Durup dururken 2. evliliği nereden çıkarıyorsunuz... :)
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

GARİP wrote:ERKEK VE EV İŞLERİ (İMAM GAZALİ'DEN

Hanımın biri:
–Ev işlerini yapmaya madem hukuken mecbur değilim, öyle ise dinimin bana tanıdığı bu hakkımı kullanıyor, artık ev işlerini yapmaktan vazgeçiyorum, diyerek beyine kıymetini bildirecek bir ders vermek ister.
Bey boynunu büküp yalvarırsa da dinlemez:
–Ben dinimin bana tanıdığı (hukuki) hakkımı kullanmak istiyorum, diye diretir.
Bunun üzerine bey de mecburen razı olarak şöyle cevap verir:
–Madem öyle, sen de şu orta odayı boşalt da ben de dinimin bana tanıdığı hakkımı kullanıp ikinci hanımı getireyim, senin yapmadığın hizmetleri o yapsın bari!..
Hanımın buna cevabı tek cümleden ibaret olur.
– Sen de hiç şakadan anlamıyorsun ! Ev işlerini bırakıp da bunca sevaptan mahrum kalmak ister miyim hiç?
Buradaki şakadan yola çıktık Abdüllatİf Bey. :)
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Olsun, şakasını da yapmayın; hanım kardeşlerimizi tedirgin etmeyin. :lol:
Post Reply

Return to “Latîfe ve Fıkra”