En Büyük Nasihat

Hisse almak niyetiyle...

Moderator: VYZ

Post Reply
tevhid

En Büyük Nasihat

Post by tevhid »

En Büyük Nasihat: Ölüm
Bazı kaynaklarda Halife Harun Reşid ile Behlül Dânâ Hazretleri’nin kardeş oldukları rivayet edilmektedir. Harun Reşid emîrü’l-mü’minîn, Behlül Dânâ ise, Allah dostlarının büyüklerindendir. Hikâye edildiğine göre, bir gün anneleri Behlül Dânâ’yı çağırarak:
–Oğlum, kardeşin Harun hükümdardır. Çok kimselerle münasebeti olduğu için, geniş bir kitlenin mes’uliyetini omuzlamıştır. Kimseye zulüm etmemesi, hakarette bulunmaması için biraz vaaz ve nasihatte bulun ki, kardeşin zarara uğramasın!” der. Behlül ise:
“–Olur anne, sen merak etme, ben kendisine vaaz ve nasihat ederim.” diye cevap verir. Ertesi gün de saraya Harun Reşid’i ziyarete gider. Biraz sohbetten sonra:
“–Haydikardeşim, seninle biraz dolaşalım!” diyerek, onu saraydan çıkarır. Doğruca kabristana götürür ve:
“–İşte bu falanın kabridir, bu kadar sene ömür sürmüştür. Şu da falancanın kabridir, şu kadar sene yaşamıştır. Şu kabirde yatan kişi yirmi sene yaşamış; şuradaki ise, elli sene yaşamıştır.” diyerek Harun Reşid’e altmış-yetmiş tane kabir gösterir. Daha sonra ayrılırlar.
Bir müddet sonra annesi Harun Reşid’e:
“–Harun, Behlül gelip sana hiç nasihat etti mi?”diye sorar. Harun Reşid:
“–Hayır, Behlül bana hiç nasihat etmedi.” diye cevap verir. Anneleri bu sefer Behlül’ün yanına giderek:
“–Behlül, kardeşine nasihat etmeni söylemiştim. Neden gidip nasihat etmedin?” diye sorar. Behlül Dânâ ise:
“–Benim nasihat etmediğimi de kim söyledi? Ben ona nasihat ettim. Onu kabristana götürdüm, «Bu falancanın, şu falancanın kabridir.» diyerek ona birçok kabir gösterdim. Böylece kendisine en büyük vaaz ve nasihatte bulundum. Eğer o bundan ibret almamış ise, ben daha ne yapabilirim, anneciğim?” cevabını verir.

iBRETİ VAKTİNDE ALABİLMEK DUASIYLA...ALLAHA EMANET OLUN...
Last edited by VYZ on 16 Jan 2008, 12:35, edited 1 time in total.
Reason: Başlık tamamı ile büyük harftten oluşamaz!
Mala mülke olma mağrur,deme var mı ben gibi...
Bir muhalif yel eser,savurur harman gibi...
tevhid

Re: EN BÜYÜK NASİHAT

Post by tevhid »

Sayılarla Ölüm
Eğer 9 canlı olsaydın,

En çok 8 kez kaçabilirdin ölümden…

Bil ki, 7 düvele sultan olsan dahî,

Yerin 6 mekân olacak sana…

En fazla 5 metre kumaş götürebileceksin…

Kapatacaksın 4 açsan da gözünü…

Bu dünya 3 günlük dünya…

Azrail’in yanında 2 kat olup yalvarsan da,

Elbet 1 gün öleceksin.
İşte o zaman her şey 0’dan başlayacak…
Mala mülke olma mağrur,deme var mı ben gibi...
Bir muhalif yel eser,savurur harman gibi...
Post Reply

Return to “Kıssa ve Hisse”