Tilavet

Bu, (öyle bir) kitaptır ki, onda hiç şüphe yoktur. O muttakilere doğru yolu gösterendir.
Post Reply
Leyla Hanne

Tilavet

Post by Leyla Hanne »

S.A

Kardeşlerim tilavetler konusunda bir şey sormak istiyorum. İnşallah aramızda bilenler vardır. Şimdik ben geçen yaza kadar hep Türklerin genelde öğrettikleri mesela mü'minun diye öğrendim ama benim en son arap hocalardan aldığım tilavet araplar gibi yani mu'minun ü diye bir şey yok . Şimdik ben şu an ki kardeşlerime bu şekilde öğretmeyi istedim (neden derseniz ben çok zorlandım arap tilavetine geçmekte yani yaklaşık 1,5 ayımı aldı her gün düşünün şimdik) ama yetkili arkadaşlar dediler ki bu şekilde değil genel olan türklerin kullandığı biçimde öğret hangisi daha yararlı olur ne yapmalıyım sizlerce ?
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Tilavet

Post by Abdüllatif »

AS

Konuya tam vakıf olamamakla birlikte şunları söyleyebilirim. Arapça'da Ü yok demişti ilahiyatçı bir ağabeyim. Yalnız bazı harfler duruma göre, yumuşak u oluyor. Tam ü değil. Yalnız u-ü arası sesi çıkarmak için yahut başka başka Araplara has harfleri çıkarmak için orasını burasını eğip büküp de saçma sapan sesler çıkaranlara da kesinlikle karşıyım.

Hocamız'ın okuduğu kuranları dinlemeli.. Hiç de öyle orasını burasını eğmiyor hocamız. Normal okuyor. Sesi çıktığı gibi çıkarıyor. Tabi anlamı bozmadan. Yani çok zorlamamak lazım, doğrusu olsun diye yapyanlış birşey yapmamak lazım.

Misal: Dat harfini çıkarmak için Zat diyenler ve hatta "Ğ"at diyenler var. Buna inanamazsınız ama, bizim caminin imamı "ğ"at diyor... :o

Sonra ayınları çatlatmak için aşırı abartanlar, başka başka ses çıkarıyor.

Kezà "kaf" çıkarmak için, "gaf" diyenler var.
Tı için "Dı"...

Hem komik oluyor, hem yanlış oluyor.
Ben Kabe imamlarını ve hocamızı dinliyorum, hiç de öyle saçma sapan sesler çıkarmıyorlar. Hatta kabe imamları apaçık vele"dd"allin diyorlar, velezzallin demiyorlar; sıra"t"al mustakîm diyorlar, sıradal mustakim demiyorlar...
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Abdüllatif wrote:AS

Konuya tam vakıf olamamakla birlikte şunları söyleyebilirim. Arapça'da Ü yok demişti ilahiyatçı bir ağabeyim. Yalnız bazı harfler duruma göre, yumuşak u oluyor. Tam ü değil. Yalnız u-ü arası sesi çıkarmak için yahut başka başka Araplara has harfleri çıkarmak için orasını burasını eğip büküp de saçma sapan sesler çıkaranlara da kesinlikle karşıyım.

Hocamız'ın okuduğu kuranları dinlemeli.. Hiç de öyle orasını burasını eğmiyor hocamız. Normal okuyor. Sesi çıktığı gibi çıkarıyor. Tabi anlamı bozmadan. Yani çok zorlamamak lazım, doğrusu olsun diye yapyanlış birşey yapmamak lazım.

Misal: Dat harfini çıkarmak için Zat diyenler ve hatta "Ğ"at diyenler var. Buna inanamazsınız ama, bizim caminin imamı "ğ"at diyor... :o

Sonra ayınları çatlatmak için aşırı abartanlar, başka başka ses çıkarıyor.

Kezà "kaf" çıkarmak için, "gaf" diyenler var.
Tı için "Dı"...

Hem komik oluyor, hem yanlış oluyor.
Ben Kabe imamlarını ve hocamızı dinliyorum, hiç de öyle saçma sapan sesler çıkarmıyorlar. Hatta kabe imamları apaçık vele"dd"allin diyorlar, velezzallin demiyorlar; sıra"t"al mustakîm diyorlar, sıradal mustakim demiyorlar...
Evet kesinlikle katılıyorum hem benim hocalarım da sudaysten almışlardı zaten kıraatları ve tilavetleri çok düzgündü gel de bunu bizimkilere anlat dad ı dediğiniz gibi çıkartıyorlar açıyorım youtubedan yok genede öyle okuyacaklarmış ben valla kendi bildiğim gibi verecem sonradan ağızları düzelmiyor kızların :?
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

http://www.youtube.com/watch?v=Y5fC3KjxcE0

Bakın bu Sudaisten bir fatiha suresi okunuşu veladdallin kısmına dikkat edin nasıl da düzgün okuyor bunu bizim Boludaki hocalarda za gibi okuyorlar. :lol:
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

"Tı"lar da önemli.. Tı'ya tı diyor, Dı demiyor..
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Evet o da önemli mesela taha suresi onuda öyle okuyorlar sonra euzu besmeledeki "euzu billahimineşşeydanirracım-----> bunu ta yapıyor bir çok hoca şimdik youtubeda gezerkende aynı şeyi gördüm bir de Sudaise baktım ki o doğru okuyor.

http://www.youtube.com/watch?v=o0fKflH5--g
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Ben de böyle Abdüllatif beyin dediği gibi normal olarka öğrendim. Kursa gittim. Öyle davrandılar ki bana tı ya dı, dad a zad demediğim için bütün okuyuşumun yanlış olduğunu vurguluyorlar adeta. Onların dediğini yapacağım diye bütün okuyuşum bozuldu. Demek istediğim şu kesinlikle böyle abartmalara girmeyelim. Özellikle bazı hocalar bunu çok yapıyor. Mahreç öğretiyoruz diye harfleri değiştiriyor. Orta yoldan ayrılmayalım. Doğru olanı yapalım dediğiniz gibi.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Zeyneb Büşra wrote:Ben de böyle Abdüllatif beyin dediği gibi normal olarka öğrendim. Kursa gittim. Öyle davrandılar ki bana tı ya dı, dad a zad demediğim için bütün okuyuşumun yanlış olduğunu vurguluyorlar adeta. Onların dediğini yapacağım diye bütün okuyuşum bozuldu. Demek istediğim şu kesinlikle böyle abartmalara girmeyelim. Özellikle bazı hocalar bunu çok yapıyor. Mahreç öğretiyoruz diye harfleri değiştiriyor. Orta yoldan ayrılmayalım. Doğru olanı yapalım dediğiniz gibi.

Evet doğru okuyanlarında mahracını bozuyorlar....

Bakın mesela fatiha suresinin son ayetinde dad harfi vardır orada ama sanki zel harfi varmış gibi yada sıradal müstakimde de sanki te harfinden okuyorlar allah akıl fikir nasip etsin ne diyelim.
Post Reply

Return to “Kuran”