Kerahat vakti uykusu zararlı

Beden ve ruh sağlığı...

Moderator: Leyla Hanne

Post Reply
meryem
Kan Grubu: B (+)

Kerahat vakti uykusu zararlı

Post by meryem »

Kerahat vakti uykusu zararlı!

Kerahat vakitleri denilen güneşin doğuş ve batış saatlerinde uyuyor olmak, hem gün içi vücut enerjisi hem de akıl sağlığı açısından zararlı etkilere sahip. Geceleri salgılanan "melatonin" hormonu güneşin doğuşuyla azalıyor. Güneş doğarken uyanık olmak, bedenin gün içinde daha zinde ve enerjik olmasını sağlıyor. Güneş doğarken uykuda olmayı alzheimer hastalığının sebeplerinden biri sayan bilim çevreleri mevcut. Dr. Nusret Kaya, bu duruma farklı bir açıdan bakıyor: "Hipofiz bezi Budizmde "3. göz" olarak adlandırılıyor. Doğu ekolü, "3. göz"ün güneş ışığına hassas olduğundan, güneş doğarken uyanık olmanın zinde kalmak açısından öneminden bahseder. Bunlar doğacı hipotezler. "

Dr. Mehmet İbiş de bu tip araştırmaların doğal yaşamayı salik veren araştırmalar olduğunu belirtip doğru olabileceğini düşünüyor: "Biz doğanın bileşeniyiz. Bunu günlük rutinlerimizde de göstermeliyiz. Fakat her şeye rağmen doğacıların savunduğu gibi teknolojiden de uzak olamayiz."

İdeal uyku düzeni

Ideal uyku düzeni kişiden kişiye değişmekle beraber, uzmanlar en iyi uykunun gece alınabileceği konusunda hemfikir. Prof. Dr. Nevzat Tarhan da bu görüşte: "Gece uyku vaktidir. Doğadaki ritme uygun olmak en iyisi. Uykunun sekiz saatten fazlası beyin tembelligi yapıyor. 5 ila 8 saat arası doğal." Dinî araştırmalarıyla tanınan Ahmet Şahin, uyku düzeni ile alâkalı olarak "Gece geç vakitte yatmamak, uykudan çalmamak gerekir. Hz. Muhammed (s.a.s), yatsıdan sonra çok oturmaz, yatardı. Gece teheccüde kalkar, sabah ise muhakkak namaza uyanırdı" diyor.
"Ol dost için ağuları şeker gibi yutmak gerek.." RÛMÎ
meryem

Re: Kerahat vakti uykusu zararlı

Post by meryem »

Bağlantımdaki bir sorun nedeniyle yanlış bir bölüme göndermiş oldum....
Eh toparlayalım o zaman: Kerahat vaktinde uyku tatlı gelenlere gönderme olsun :)
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Kan Grubu: AB (+)

Post by Nakşibendî »

meryem wrote:Bağlantımdaki bir sorun nedeniyle yanlış bir bölüme göndermiş oldum....
Eh toparlayalım o zaman: Kerahat vaktinde uyku tatlı gelenlere gönderme olsun :)
Mesajınızı Diğer bölümünden Afiyet Olsun bölümüne biz taşıdık. Diğer bölümü uygun kategori bulunamayan yazılar içindir. Diğer bölümündeki yazılar; uygun kategoriye Yönetici ve Yetkililer tarafından taşınabilir.

'Afiyet Olsun' bölümünün uygunluğu: Afiyet, bedenî ve ruhî tam bir iyilik halidir.
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
meryem

Post by meryem »

Bağlantıdan kaynaklandı sanıyordum.Esasen burada görünce mesajın bu kategoriye daha çok yakıştığını ben de farkettim. :) Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler..
maneviyat

Post by maneviyat »

Genelde dikkat ederim kerahat vakitleri uyumamaya yanlız bazen o saatlerde çok uykum geldiği olur elimden geldiğince direnmeye çalışırım. Zaten kerahat vakti geçtimi de uykum dağılır.Dikkat etmek lazım aslında. Farkederseniz bu saatlerde uyuyanlar genelde kabus görür ya da kendini kötü hisseder uyandığında :)
Last edited by maneviyat on 22 Aug 2009, 23:00, edited 2 times in total.
Duru

Post by Duru »

İşrak namazını kılmanın yararları :x

-Cidden bu saatlerde uyumak baş ağrısı yapıyor (: -
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Post Reply

Return to “Afiyet Olsun”