ALTİVİ Kumarı

Blim ve Teknolojiye dair herşey...
Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

ALTİVİ Kumarı

Post by Abdüllatif »

SA

Bugün Youtube'de bir reklam gördüm. Altivi.. Falanca telefonu %70 ucuza alın vs. Tıkladım baktım. Meseleyi çözemedim. 20 YTL'ye 200.000 YTLlik arabalar satılmış vs. şeyler gördüm. Merak ettim, Google Amca'ya sordum; aşağıdaki yanıtı aldım.

Belki benim gibi merak edenler varsa diye..
Uzun süredir internet sitelerinde kumar reklamlarına rastlamıyoruz. Devlet yaklaşık üç yıl boyunca akan bu ‘coşkun’ paraya müdahale edemedi.

Sonunda alınan bir kararla kumar sitelerinin reklamları yasaklandı. Sonradan yapılan bazı vergi düzenlemeleriyle yeniden yasal oldular.

Ama gerçek şu ki; ne kumar siteleri için ne de reklamını yapanlar için artık eski tadı yok !

Yeni oyunlar yeni oyuncaklar keşfetmek zamanı

Bir kaç gündür hemen her yerde Altivi isminde bir sitenin reklamını görüyoruz. Banner’da söylenene göre hemen her ürünü gerçek fiyatının 30%’una almak mümkün.

Bunun nasıl mümkün olduğunu anlamak için sitenin ’yardım sayfası’na bakıyoruz.

Yazılanlar çok yabancı değil aslında, her zaman görmeye alışık olduğumuz tarzda oyun tarifi var. Oyun kuralları, katılma şartları, ödeme prosedürleri, hukuki durumlar vs.

Ara not: Sayfa o kadar itinasızca düzenlenmiş ki hemen her satırda bir yazım yanlışı var.

Sistem nasıl çalışıyor ?

Aslında olayın ‘milli piyango bileti’ almaktan çok bir farkı yok.

Her ürüne bir tavan (azami) fiyat belirleniyor. Bu fiyata en yakın tekil teklif ürünü ‘şerefiye’ neviinden bir ücret vererek alıyor.

Örneklendirelim: Ürünümüzün;

Piyasa fiyatı: 100 YTL.

Oyun fiyatı: 30 YTL.

Katılımcıların 1YTL ile 29YTL arasında fiyat vermeleri bekleniyor.

1 YTL, 2YTL, 3YTL …. 29YTL şeklinde.

Diyelim ki tekifler şöyle gelsin.

29, 26, 28, 27, 29, 25, 28, 23, 27, 28, 27.

Bu durumda:

29 YTL teklif veren 2 kişi,
28 YTL teklif veren 3 kişi,
27 YTL teklif veren 3 kişi,
26 YTL teklif veren 1 kişi,
25 YTL teklif veren 1 kişi,
23 YTL tekif veren 1 kişi

oluşuyor.

Sonuçta; önceden belirlenen 30YTL’lik azami fiyata en yakın verilen benzersiz (unique) teklif, yani 26YTL’lik teklif sahibi oyunu kazanıyor ve ürünü alıyor.

Bu durumda şirketin satıştan 100YTL - 26YTL = 74YTL ‘zararı’ oluyor.

Bu para nerden mi gelecek, tabii ki sizden. Siz bu oyuna katılmak için 1 YTL katılım ücreti ödüyorsunuz. Yani 74 kişi katılınca şirket zarar etmiyor. Daha fazla kişi katılırsa eğer bu durumda şirket bu ürünü piyasada satacağı fiyatın üstünde bir fiyata satmış oluyor aslında. Zaten işin ‘ püfff ‘ noktası da bu.

İşin ilginç yani bu oyunu oynatan taraf, ticati risk de almıyor. Kurallar sayfasında denilen şu: “ALTİVİ sitesinde açılan her ihale için toplam alınacak teklif sayısını belirten “KATILIMCI SAYISI” belirlenir. İhaleler “KATILIMCI SAYISI” na ulaşılması ile kapanarak sonuçlandırılır.”

Harika! Gerçek bir öğe üzerinde tekrar hesap yapalım o zaman.

Ürün: Bosch WBB 24750EU

Öngörülen piyasa değeri: 2.518 YTL

Oyundaki tavan fiyatı: 750 YTL

Teklif kayıt bedeli: 5 YTL

Oyuna katılım sayısı: 655

Bakalım hesap sonucunda ne çıkacak ?

655 kişi, 5YTL vererek oyuna katılacak. 655×5=3,275 YTL para toplanacak önce.

Diyelim ki, bu ürün 500 YTL veren bir teklif sahibinde kaldı.

Bu durumda Altivi; 3,275+500= 3,775 YTL toplamış olacak.

Öngörülen piyasa değeri 2,518 yazılılmış. Biraz abartılı. Hadi 2,000 YTL olsun diyelim.

Sonuçta Altivi; 1,775 YTL kar etmiş oluyor.

İnanç açısından yaklaşım

Ben ‘fıkıh alimi’ değilim yalnız, herhalde bunun ‘ islami anlamda bir ticaret ‘ olmadığını anlamak için ilahiyat bitirmeye, medrese duvarları aşındırmaya gerek yok.

Ben müslümanım, bu nedenle; yargımın evrensel ticaret kuralları çerçevesinde olmadığına dikkat edin.

Görmeden geçmeyelim

İşin ilginç yanı, ‘ kumar reklamlarına karşı çığırtkanlık ‘ yapanlar bile bu sitenin reklamını, baş tacı etmiş, yayınlıyorlar. Bir zamanlar, kendi ziyaretçi kitlelerine kumar reklamı karşıtı tavır sergileyerek prim peşinde koşan ama diğer yandan da dev kumar pastasından pay alamamanın verdiği acıyla, vargücüyle bağırarak, ‘yasak’ kampanyaları başlatanları hatırladınız mı ?

Ben mi?
Ben kumar reklamlarına karşı değilim; kumarın, şekli ve adı ne olursa olsun, kendisine karşıyım.

http://www.mpx.gen.tr/archive/index.php?t-16733.html
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Post Reply

Return to “Bilim ve Teknoloji”