KURAN'IN ANLAMIYLA BULUŞMAK.

Bu, (öyle bir) kitaptır ki, onda hiç şüphe yoktur. O muttakilere doğru yolu gösterendir.
Post Reply
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

KURAN'IN ANLAMIYLA BULUŞMAK.

Post by mehmetemin »

Bilindiği gibi arkadaşlar kuaranı kerimin anlamıyla buluşmak konusunda derneklerimiz ,hasan tahsin feyizli hocaefendinin kuranı kerim mealini okumayı ve anlamamızı teşvik eden organizasyonlar yapıyor.bu umuma yönelik bir proje. acaba ne gibi bir deneyim yaşadık ,paylaşalım diyorum.önce kendimden başlayayım.

şunu açıklıkla söylüyorum,beni kuranla tanıştıran hocaefendimizdir.hayatımda kısmi tefsir ve meal okumalar hariç hiç meal ve tefsiri ciddi baştan ,düzenli okumamıştım.tezat olan çok kitap okumama rağmen ciltlerce hadis ,fıkıh,siyer külliyatları okumuştum.diğer hikaye ,fikir kitabı vs saymıyorum.

hocamızın bu tavsiyesinden sonra bu meali edindik ama yine okumuyorum ki hasan tahsin feyizli hocanın mealinin önceki baskısı da evde vardı ve sadece ismini biliyordum,kitaplıkta duruyordu.hocamız tavsiye ettiğinde bu kitap bizde var demiştim.
bir arkadaş grubuyla tefsir okuma toplantıları düzenledik ama çok ilerleyemedik.birde şerh edildiği ,için 4 veya 5 ayet ancak ilerliyorduk.sohbet gruplarındada okunuyordu ama hala nisa suresindeyiz .bitmesi bu hızla uzun zaman alır.

velhasıl ahmet bulut hoca konyaya bir konferansa gelmişti ve bu hatırlatmayı yaptı ,okuyanlar el kaldırsın dedi salonda 2 veya 4 kişi ,orda hoca söz aldı ,seneye kadar meal okumayı bitireceğiz dedi.
sonra şöyle bir düşündüm ,dedemin annesi büyükbabannemiz vefat etmişti 90 küsür yaşındaydı.arapçasından çok kuran okurdu ama hayatında hiç meal okumamıştı.ki okuma yazması vardı.
sonra dedem babaanneme baktım onlarda arapçasonda okuyorlardı ,ama hiç meal okumuyorlardı,onların tek farkı televizyon,radyo meal sohbetleri dinliyorlardı.
kendi anneme ,babama baktım onlarda meal okumuyorlardı.onlarda ancak sohbetini dinliyorlardı.

sonra kendime baktım ,kendimde okumamıştım ,tefsir kitapları bana hep anlaşılması zor bir kitaplardır,başkası şerh etmeden okursak birşey anlamayız gibi geliyordu.bunda gerçi ortaokuldayken evde bir tefsir kitabımız vardı.hasan basri çantay hocanın meali ama o kadar ağdalı osmanlıca idiki okuyanlar bilir anlamanın imkanı yoktu.

eyvah dedim şimdi ölsem rabbimiz ben kuranı kerimde size şöyle emrettim ,dese dedim bilmiyorum diyeceğim ,rabbimiz bize ne demiş haberimiz yok .hocamız bizim kuranı kerimden ne kadar uzak olduğumuz farketmiş ,ihvanımızın evlerine gitseniz ciltlerce dini,tasavvufi eser var,hayatında hiç tefsir okudun mu cevap hayır.kendimizde dahiliz.
hocamız ne büyük bir rehberlik yaptı bize ,kuranla ,rabbimizle tanıştırdı ,inanınki kendi açımdan öyle oldu.sonra feyzül furkan mealini okumaya başladık elhamdülillah ve ne muazzam bir kitap olduğunu müşahade etmek bizede nasip oldu ,
tabi bu bile bize bu kadar zor geldi fakat rabbimizin emirlerine uymaya çalışmak daha zor ,rabbim bu yolda kolaylık versin bize emirlerine harfiyen uyalım.
Last edited by mehmetemin on 28 Dec 2007, 20:29, edited 2 times in total.
evvabin

Re: KURAN'IN ANLAMIYLA BULUŞMAK.

Post by evvabin »

es selamü aleyküm

böyle bir konuyu ben açmayı düşünüyordum ALLAH razı olsun mehmetemin kardeşimiz açmış. ben ünv öğrecisiyim meali almştık ama kitaplıkta haftada bir kere tozunu silmek için almışız galiba bir yıl durdu hiç okumadım daha sonra yapılan kuran anlamıyla buluşma konferansından sonra şu şekilde bir kara aldım ne olursa olsun günde en az iki sayfa okuyacağım bunu HAMD olsun düzenli bir şekilde yapıyorum (finallerde ufak bir aksama oldu :roll: ) ama çok şükür buna düzenli bir şekilde devam ediyorum. eğer kendimizi bu şekilde şartlandırırsak bu işi yapabliceğimize inanıyorum...

şu anda birde çevremdeki insanlara bu meallerden hediye etmeye çalışıyorum (günde iki sayfa okumak şartı ile) bu şekilde sizlerde çalışmalar yapabilirsiniz.

öğrenci evlerinde kalan ihvanlarımız evrad-ı şerif'den sonra iki sayfa sesli bir şekilde okuyabilir. biz bir hatim yaptık bu şekilde. bu yıl inşallah ikinci hatim de olacak. dualarda buluşmak ümidi ile...

ALLAH'a emanet olun
Ümitsizlik Yok, Zafer İnşallah Mü'minlerindir
irem

Post by irem »

kura nı kerimi anlamıyla örenmek istiyorum nasıl
seyir

Post by seyir »

Anlamı için Feyzül Furkan mealini okumak en kısa yolu. Arapça okurken anlayarak okuyayım derseniz o yönde arapça eğitimi almak gerek. Lakin böyle bir eğitime girişilemiyorsa tavsiye edebileceğim ve bana göre en mükemmel metod, Esad Coşan(rha) Hoca Efendimizin akra veya iskenderpaşa sitelerindeki tefsir sohbetlerini baştan dinlemeye başlayarak anlaşılır ve zengin bir eğitim almaya başlayabilirsiniz. Kelime kelime, neredeyse harf harf açıklıyarak tefsir etmiş Allah(cc) razı olsun.

Lakin arapçasından okuyamıyorsanız, öğrenmenize vesile olabilecek program linki de verebiliriz inş.
Post Reply

Return to “Kuran”