Şeyh Nazım ve Bediuzzaman

mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Şeyh Nazım ve Bediuzzaman

Post by mehmetemin »

reklam babı ayrı mevu zaten ,herkes kendi çöplüğünde ötsün ,bu herkesin doğal hakkı ve aykırı sese tepki göstermekte gayet normal buna zaten birşey demiyorum

ilk yazımdada ,üstteki yazıyla alakası yok demiştim ama demek istediklerim için burası uygun olur diye burda dedim ,
bu yazıların sebebi onlar falan değil ,kendi camiam için üzülüyorum,ve bu tarz tartışma ve çekişmeler nedeniyle ,geçen zaman ve enerji kaybından dolayı üzülüyorum.bizler çok daha mükemmel şeylere layığız.
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Efendim mesele şucular bucular değil aslında. Onlara takılmadan İslam'a her kim veya topluluk zeval vermeye çalışıyorsa sözümüzle gücümüzle dimdik durmalıyız kanaatindeyim..
İnsanlar nice boş şeylere harcıyorlar vakitlerini.Dünyalık işler,malayani sözler..
Ama konu bu oldu mu 'efendim bunlarla vakit kaybetmeyelim'!
El insaf!

O güzel işler! yapan gruplara gelince. Evet sadece dışardan bakılıyor yapılanlara. Hele bi girsinler içine efendim.
Girsinler de o güzel işler denilen şeylerin altında yatanları bi araştırıp soruştursunlar. Derim...
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Efendim mesele şucular bucular değil aslında. Onlara takılmadan İslam'a her kim veya topluluk zeval vermeye çalışıyorsa sözümüzle gücümüzle dimdik durmalıyız kanaatindeyim..
İnsanlar nice boş şeylere harcıyorlar vakitlerini.Dünyalık işler,malayani sözler..
Ama konu bu oldu mu 'efendim bunlarla vakit kaybetmeyelim'!
El insaf!

O güzel işler! yapan gruplara gelince. Evet sadece dışardan bakılıyor yapılanlara. Hele bi girsinler içine efendim.
Girsinler de o güzel işler denilen şeylerin altında yatanları bi araştırıp soruştursunlar. Derim...
Kesinlikle katılıyorum. Çok büyük hizmet gibi görünen şeylerin içinin ne kadar boş olduğunu çok zaman önce keşfettik. Mensup sayısının çok fazla olduğu ya da medyada en göze çarpan cemaat en çok İslam'a hizmet ediyor diye bişey yok. Samimiyet önemli. Kendilerinden olmayana ne gözle baktıklarını çok zaman tecrübe ettik. Az olsun samimi olsun görüşündeyim. Az olsun kaliteli olsun. Sadece İstranbul'da iki bine yakın kız öğrenci evini olması İslam'a hizmeti mi gösterir yoksa insanları yanlış yola sürüklemeyi mi.

Hizmet anlayışını sorgulamak lazım. Popularite önemli değil. kesinlikle demek istemiyorum ki biz çok iyiyiz bu konuda, çok hizmet yapıyoruz diye. Elbette çok çalışmamız lazım ama en azından hocalarımızın izinde niyetimiz, itikadımız düzgün.

Örnek alacağımız birçok yönleri var mesela bağlılıkları ama yanlışları eleştirmek bunları reddetmek de hakkımız. Eğer böyle göz yummaya devam edersek ılımlılık insanları Allah muhafaza dinsizliğe götürecek.
ceyhun

Post by ceyhun »

mcdervish wrote:Sa Esad Coşan hocamız zaten kıbrıslının sahtekar olduğunu,hakiki mürşid olmadığını bildirmişti.Ama bu konunun açılmasının,Said Nursi ve Fethullah Gülen'in savunulmasının nedenini idrak edemedim. :?: :?: :?:
Şimdi şu kelimeleri yazan kişi "mcdervish" vebal altındadır:

1. Yanlış yazmıştır:

İki türden vebaldedir.
a.Ahirete irtihal etmiş olan Prof. Dr. Mahmud Es'ad COŞAN rh.a 'e düzeltmesi imkanı olmayan bir iftira atılmıştır.
b. Yaşayan büyük evliyaullahdan bir zat olan (ben buna kaniim) Şeyh M. Nazım Kıbrısi k.s.'a iftira ederek büyük bir sorumluluk altına girmiştir. Derhal tevbe-istiğfar etmeli ve mümkünse Şeyh M. Nazım Kıbrısi k.s.'u ziyarete ederek helalleşmeli ve af dilemelidir.

2. Çok çok az bir ihtimal yazdığı doğru ise şunları burada açıklamalıdır:
a. Prof. Dr. Mahmud Es'ad COŞAN rh.a söylediği iddia edilen sözü KİMe-Nerede-Ne zaman söylemiştir ? Bu söz söylenmişse nerede-ne zaman kayda girmiş veya yayınlanmıştır ?

Tasavvuf camiasının güzide bir mekanı olan bu sitede böylesi bir vahim iddia sahibini söylediğini isbata davet etmek aslında bütün bu mesajı görenler adına hakkımızdır.

mcdervish nickli uye bu nedenle mutlaka mesajına açıklık getirmek zorundadır.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Hocaefendi'nin böyle bir sözü var mıdır bilemiyorum ama Nazım Kıbrisî'nin kadın-erkek karışık zikir yaptırdığını herkes bilir! Kadın erkek karışık zikir yaptıran biri nasıl şeyh olabilir? :?:

Ama destur! Hay benim aptal(!) kafam.. O karışık zikir yapan kadın ve erkeklerin kalpleri temizdir(!) muhakkak.. Nasıl bunu düşünemedim! Nasıl Nazım Kıbrısî'ye iftira ettim!!! :roll:

Youtube'de ve Google'de arama yaparak bir çok görüntülü belgeye ulaşabilirsiniz erenler!
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mahinur

Post by mahinur »

Ben de hiç işitmedim görmedim. Ama ingiliz kraliyet ailesi için Peygamber soyundandırlar, sünnetlidirler vs dediğini duydum!!
.
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

esselamu aleyk

ben aciz,ben fakir,ben bi edeb günahkar bir kulum.kimin gerçek şeyh kimin sahtekar olduğunu bilemem.cemaatte hocamızın çok yakın aile dostu ve mithat amcanın'cemaatin bir numaralı adamı'dediği kişiden ve onun yeğeninden bizzat duydum.ayrıca kimin şeyh olduğunu bilmek için,büyük bir veli yani allah dostu olmak gerekir.bu işin bencesi sencesi yoktur.abdullatif kardeşimiz çok güzel bir noktaya temas etmiştir.bu cevaben size yeter ve artar...
Halil Necati

Post by Halil Necati »

mehmetemin wrote:reklam babı ayrı mevu zaten ,herkes kendi çöplüğünde ötsün ,bu herkesin doğal hakkı ve aykırı sese tepki göstermekte gayet normal buna zaten birşey demiyorum
Bu cümle ile ne demek istediğinizi anlayamadım!..
Abdüllatif wrote:Hocaefendi'nin böyle bir sözü var mıdır bilemiyorum ama Nazım Kıbrisî'nin kadın-erkek karışık zikir yaptırdığını herkes bilir! Kadın erkek karışık zikir yaptıran biri nasıl şeyh olabilir? :?:

Ama destur! Hay benim aptal(!) kafam.. O karışık zikir yapan kadın ve erkeklerin kalpleri temizdir(!) muhakkak.. Nasıl bunu düşünemedim! Nasıl Nazım Kıbrısî'ye iftira ettim!!! :roll:

Youtube'de ve Google'de arama yaparak bir çok görüntülü belgeye ulaşabilirsiniz erenler!
Kardeşimizin bu yazdıkları ziyadesiyle kafidir sorulan soruya!..
Eylül wrote:İşte size bazı pratik tavsiyeler:

1)...
2)...
3)...
4) Kendinizin mensup olduğu İslâmî grup dışındaki diğer zümrelerle ilgilenin, onlarla arkadaş olun, çalışmalarını izleyin, sizinkilerle mukayese edin, kimseyi hor görmeyin ve çok açık delil olmadıkça kimseyi suçlamayın, hüsn-i zanla hareket eyleyin!
....

M.E.Coşan (rh.a.)

http://esadcosan.awardspace.com/arsiv/b ... a9007.html
Bu sözün üzerine söz söylemeyin!..
Abdüllatif wrote:Eleştiri cemaatlere değil, yapılan işlere olmalı. Falanca cemaat böyle kötü, şöyle kötü değil de; şöyle bir iş yapılıyor, şöyle yapılmalı böyle yapılmalı denmeli.

Ama yok biz yapılan yanlışları eleştirmiyor isek, doğrusunu bulmaya çalışmıyor isek, o zaman imanımız nerede kaldı?

(Bir kötülük görünce elinizle, olmuyorsa dilinizle düzeltin. Onu da yapamıyosanız kalbinizden buğz edin. Bu da imanın en aşağı derecesidir. HŞ)

Tamam başka grupları eleştirmeye karşıyız. Başka gruplarla iş birliği yapmayı destekliyoruz. Ama kalkıp başka grupların reklamını yapmak ne kadar doğru?
Tamam güzel yazmışsınızda reklam bunun neresinde? Bu konuda yazı yazan herkese soruyorum; görünen o ki ne niyetle eklediğimi anlamadığınız, anlamaya çalışmadığınız bu yazıyı, baştan sona kadar sabırla okuyabildiniz mi acaba? Veya hüsn-i zan edip niçin eklemiş olabileceğimi düşünmek zahmetine girdiniz mi!..
mcdervish wrote:bu konunun açılmasının,Said Nursi ve Fethullah Gülen'in savunulmasının nedenini idrak edemedim. :?: :?: :?:
Bu nasıl birşeydir ki; siz bu iki ismi görür görmez böyle bir tepki veriyorsunuz, bunu sadece size değil bu konuda yazı yazan herkese söylüyorum; madem öyle müphem bir konuda böyle bir tepki verenler hani neredesiniz şeksiz-şüphesiz tepki verilmesi gereken yerde!..
mahinur wrote:
mehmetemin wrote:bu yazı ile ilgili değilde

şu camia ,bu hoca şöyledir böyledir.konuş konuş nereye kadar
Fakat ben şöyle düşünüyorum;
Bir kimse ya da cemaat vs. İSLAM'a zarar vermek adına birşey yapıyor ise,hele insanlarımız da bu gruba meylediyor ise o topluluğu eleştirmek ve insanlara gerçeği anlatmak gerekir..
Sarfettiğiniz bu sözler gerçektende müzakere edilipte söylenmesi gereken sözler.. "Bir kimse ya da cemaat vs. İSLAM'a zarar vermek adına birşey yapıyor ise" demişsiniz, siz genelleme yapıp cemaat diyerekten bahsettiğiniz bir topluluğu İslam'a zarar vermek adına birşeyler yapmakla itham etmişsiniz!..

Ayrıca; aynı zamanda Asım bey'in de imzası olan o güzeller güzelinin güzel sözünü size tekrar tekrar hatırlatıyorum:

"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)

huzur buluna..
mahinur

Post by mahinur »

Söylenecek çok şey var daaa...
Ah yeri olaydı keşke..
.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Söylenecek şeyler edebince söylenmeli bence.. Böyle ucu açık yorumlar yanlış anlaşılabilir. :x
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Locked

Return to “Köşe Yazıları”