TİLKİ İLE KEKLİK

Seviyeli latife ve fıkralar...
Post Reply
HAFZEH

TİLKİ İLE KEKLİK

Post by HAFZEH »

Bir tilki av için dolaşırken bir keklik görür ve karşısına geçip durur.Kekliği hayranlıkla seyre dalar.Tilkinin bu halini gören KEKLİK:_Hey can dostu,ne gördünde böyle hayran bakarsın?der.TİLKİ:_Ey güzeller şahı,şu senin şehla gözlerine yandım ve yaman bakışlarına kandım.Çok güzelsin..Allah güzelliğini bağışlasın.Acaba gözlerini yumunca da böyle açık olduğu gibi güzel ve tatlı mısın?Lütfedipte bir defa da öyle görünerek bir an da öyle seyrettirseniz.KEKLİK:_N'olacak! Deyip gafletle gözlerini yumar.Tilkinin,gözlerini seyredeceğini umar.Tilkinin maksadı onu avlamaktır.Heman şahin gibi şıçrayıp kekliği kavrar.KEKLİK neye uğradığını anlar.Sabredip bir kurtuluş yolu düşünmeye başlar. TİLKİYE:_Ey bilgili avcı ve sihirli oyuncu! Sana yüzlerce aferin ve binlerce övgü.BRAVO!Haberin olsun ki,ben şahlar lokması ve padişahlar yemeğiyim.Fakat Hak Teala beni sana kısmet etti.Evvela bu nimete şükret.Sonra iştahla ve huzurla ye,der.TİLKİ:_Evet,doğru olanı budur,deyip şükretmek için ağzını açar.Keklik hemen tilkinin ağzından kurtulup uçar.TİLKİnin keyfi kaçıp: _Lanet olsun,nimeti yemeden şükredene!der.KEKLİKte _Lanet olsun,uykusu gelmeden gözlerini yumana! diyerek karşılık verir. :idea: Diyeceğim odur ki: Fevkalade müthiş bir kıssa ve ibret şahanesi :D ;)
zby
Kan Grubu: B (+)

Re: TİLKİ İLE KEKLİK

Post by zby »

Allah razı olsun kardeş
HuBeyB
Kan Grubu: A (+)

Re: TİLKİ İLE KEKLİK

Post by HuBeyB »

Allah razı olsun güzel bi kıssa
Post Reply

Return to “Latîfe ve Fıkra”