Tuğra Nasıl Yapılır?

Hat, tezhib, ebru, vs.

Moderator: VYZ

Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Tuğra Nasıl Yapılır?

Post by Abdüllatif »

SA

Bir kişi kendi isminin tuğrasını yapmak istiyorsa, bunu nasıl yapmalı?
Bir hattata mı yazdırmalı yoksa teknikleri var mıdır?
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
johncoffey
Kan Grubu: B (+)

Re: Tuğra Nasıl Yapılır?

Post by johncoffey »

as

inşallah bu konu hakkında bilgisi olan vardır bende çok merak ediyorum selametle...
Vermeyi İstemeseydi, İstemeyi Vermezdi...
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

çok işe el attım lakin pek sebat etmedim .bir arada hat yazımıyla ilgilendim.yazı stili ve şekil önemli bu sanatta ,şekle aykırılığa asla izin vermiyorlar .ben çok serbest çalışıp harfleri kafama göre uzatıyor ,kıvıryordum lakin ,böyle birşeye izin yok bu sanatta .o harflerin uzunlukları,kısalıkları ,milimetrik hassasiyete ve geleneğe sahip.

işin içinden ehli hattat çıkar. sıkılmamın sebebi küçük bir kamışla devamlı elif ba yazıyordum .çok vakit isteyen ,sabır isteyen ,göz nuru isteyen bir sanat ,vazgeçmiş değilim imkanım ,vaktim olunca yeniden başlayacağım ,tam öss ye hazırlanma vaktimde birde hat yazımıyla uğraştığım için sıkıntı olmuştu.

şunu merak ediyorum bende tuğra yı normal okuma yazma bilen ve hattat olmayan kişilerde kullanıyormuydu.yada onların padişah tuğraları gibi görkemli değil basit tuğralarımı vardı ,imza mahiyetinde halk tarafından kullanılan şekli var mı onu araştırmak lazım.zannederim hepimizinde merak ettiği bu olsa gerek.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

İlahi mehmetemin! Bunda merak edecek ne var?

Bak bu rahmetli Es'ad Hocamız'ın tuğrası:
Image

Bu da acizane atmaya çalıştığım tuğram ama güzel olmuyor, bunu güzelce atmaya çalışıyorum:
Image

Abimin düğününde babam ve abim ve diğer abim dini nikahta imzalarını böyle tuğra şeklinde attılar. Ben normal imza attım. Çok utandım. Kendi nikahıma kadar bunu öğrenmem lazım, lütfen yardım! :D
mehmetemin

Post by mehmetemin »

senin tuğra biraz kötü bir taklit olmuş :lol: yazı stili önemli işte celi,sülüs rik'a vs bir türü olmalı kafadan yazıp gittin mi sırıtıyor. hocamızınkinde harf uyumu var işte .zaten o harf yazımını öğrensen sıkıntı kalmıyor ,gerçekten zor bir sanat.
güLâLe

Post by güLâLe »

Hat sanatıyla uğraşıyoruz elden geldiğince..Tabiki de her harfin belli bi tekniği, ölçüsü vs. var dikkat edilmesi gereken ama tuğra yapımıyla ilgili bi bilgim yok malesef.. Aslında güzel olur ;) Araştırılaa :)
Abdüllatif wrote:Abimin düğününde babam ve abim ve diğer abim dini nikahta imzalarını böyle tuğra şeklinde attılar
Attıklarına göre tekniği de biliyor olmalılar.. Babanızdan ya da abilerinizden öğrenebilirsiniz.. Sonra da bize anlatabilirsiniz :)
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

güLâLe wrote:Hat sanatıyla uğraşıyoruz elden geldiğince..Tabiki de her harfin belli bi tekniği, ölçüsü vs. var dikkat edilmesi gereken ama tuğra yapımıyla ilgili bi bilgim yok malesef.. Aslında güzel olur ;) Araştırılaa :)
Abdüllatif wrote:Abimin düğününde babam ve abim ve diğer abim dini nikahta imzalarını böyle tuğra şeklinde attılar
Attıklarına göre tekniği de biliyor olmalılar.. Babanızdan ya da abilerinizden öğrenebilirsiniz.. Sonra da bize anlatabilirsiniz :)
Bakalım, bayramda bir sorayım... Ama hat üzerine fazla bilgileri olmadığı için yardımcı olamayacaklardır. Yani onlar birinci elden kendi tuğralarını öğrenmişler. Ben ikinci elden öğrenince, birinci el gibi olmayacak.

Ben yukarıda attığımı da yıllar önce ağabeyimden öğrenmiştim gerçi ama. :D
güLâLe

Post by güLâLe »

Abdüllatif wrote:Ben yukarıda attığımı da yıllar önce ağabeyimden öğrenmiştim gerçi ama.
O birinci el diye bahsettiğiniz kimse, sizi ona yönlendirsinler madem :) İşi ehline bırakmak lazım...
mehmetemin

Post by mehmetemin »

abdüllatif bey yeni bir çığır aştı,hayırlı birşeye vesile oldu.kendime bir tuğra bulmak için karalamalara başladım.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Öyle ise herkes çalışmalarını burada yayınlasın!
güLâLe

Post by güLâLe »

Ya evet bende denemek istiyorum...
İnş. ortaya akıllı uslu bişeyler çıkarsa paylaşırız sizinlede.. :)
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

Mehmed Emin Bey'den alıntı:
"Şunu merak ediyorum bende tuğra'yı normal okuma yazma bilen ve hattat olmayan kişilerde kullanıyormuydu? Ya da
onların padişah tuğraları gibi görkemli değil basit tuğraları mı vardı?
İmza mahiyetinde halk tarafından kullanılan şekli var mı onu araştırmak lazım.Zannederim hepimizinde merak ettiği bu olsa gerek"
Bizde büyük bir iştiyakla başladık, sizinde beyan buyurduğunuz gibi epey sabır ve yetenek gerektiren bir sanat ama harikulade bir sanat,ilk hocamız bu işte çırak olmanız için 3-5 sene gerekir demişti, 2. yıl gelen hocamız daha çok morâl verdi, 5 ilâ 8 sene de ancak dedi, ustalığı hiç söylemediler.Bizde korktuk ya hiç sormadık.

Tuğraya gelince, edindiğim bilgiye göre Osmanlı'da sadece padişahlar, şehzâdeler, devlet erkânının ileri gelenlerine mahsus bir imza imiş.Fakat zamanla halk arasında da tuğra kullanılmaya başlanılmış sanırım.

Abdullatif Bey'in de yazdığı gibi çok zor ,yani hat yazmak zor "tuğra istiflemek" daha zor. Sizi anlıyorum, bizde yazarken çok zorlanıyoruz.

Allah yardımcımız olsun ne diyelim....
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
tehani
Kan Grubu: A (+)

Post by tehani »

Hüsn-i hat sanatında çeşitli yazı çeşitleri vardır:
1- Kufi yazı:
2- Sülüs:
3- Nesih:
4- Muhakkak:
5- Rika':
6- Tevki:
7- Ta'lik:
8-DÎVÂNÎ
9-REYHÂNÎ
10-Tuğra:
Tüm yazı çeşitleri hat sanatına dahildir...hattatın tüm yazı çeşitlerini bilmesi gerekmez..sadece belli başlı önde gelenlerini bilmesi kafidir...hepsinin kendi başlarına bir tarzları ve ölçüleri ve kuralları vardır..
tuğra da bunlar arasındadır..tuğra yazmak için mutlak bir bilenden (yani tuğra yazabilen bir hattat)yardım istemelidir..
kendi beğenimize göre tuğra yazamayız..tüm harflerin bir ölçüsü vardır..
BEN DE hattat'ım ama...sadece nesih.sülüs ve rık-a dallarında eğitğm aldımm..
yani size ancak bu kadar yardımcı olabilirim..
''KENDİ İSMİNİZİ YAZMAK İSTİYORSANIZ TUĞRA YAZABİLEN BİR HATTATTAN YARDIM ALMALISINIZ''
kolay gele... ;)
EdePle GeLen: HürMetLe GiDer...
ruya30
Kan Grubu: AB (-)

Post by ruya30 »

tugra araştırdım, birkaç site bulmuştum arkadaşlar. http://tugrasiparis.azbuz.com ve http://calligart.com
Ama latin hatı bana daha çok hoşuma gidiyo :?
Post Reply

Return to “Çeşitli Sanatlar”