Ismek'te Türk - Islam Sanatlari Eğitimleri

Hat, tezhib, ebru, vs.

Moderator: VYZ

Post Reply
muhteremnur
Kan Grubu: B (+)

Ismek'te Türk - Islam Sanatlari Eğitimleri

Post by muhteremnur »

ÖZ KÜLTÜRÜMÜZÜN IŞILTILARI GELENEKSEL SANATLAR

Sanat, geçmiş medeniyetlerin tarih boyunca sahip oldukları değerlerin korunup tanınmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında en önemli araçlardan biridir. Her toplum kendini ifade etmek için sanatı kullanmıştır. Sanat aynı zamanda yaşadığımız çevreyi güzelleştiren, ona renk katan bir olgudur. Kültürel değerlerimizin en önemli parçasını oluşturan geleneksel el sanatlarımız, köklü geçmişimizin sanata yansıması olarak günümüze ulaşmıştır. İnsanların gereksinimlerini karşılamak amacıyla çeşitli materyallerden ürettikleri basit ürünler, zamanla insan ruhundaki estetik bakışın bir tezahürü olarak, maharetli ellerde birer sanat eserine dönüşmüşlerdir. Türklerin İslam dinini kabulünden sonra, Türk-İslam sentezinin bir neticesi olarak Türk İslam Sanatları ortaya çıkmış ve bu sanatlar yüzyıllar boyu özenle, sabırla nakış nakış işlenmiştir tarih sayfalarına?
İSMEK?TE TÜRK - İSLAM SANATLARI EĞİTİMLERİ
İSMEK, unutulan ya da unutulmaya yüz tutan pek çok sanat dalına sahip çıkarak, gelecek nesillere aktarma misyonunu başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. İSMEK?te Türk - İslam Sanatları eğitimleri hemen hemen her kurs merkezinde verilmektedir. Üniversitelerimizin Güzel Sanatlar Fakültelerinden mezun olmuş, seçkin usta öğreticilerimiz tarafından verilen eğitimlerde her branşın tanıtımı, tarihi süreci ve gelişimi hakkında bilgi verilmekte, uygulama yapılmaktadır.
2003 ? 2004 eğitim - öğretim yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş tarafından halkımızın hizmetine açılan, Üsküdar Sanat Merkezi?nde sadece geleneksel sanatlarımızın eğitimi verilmektedir. Dersler ağırlıklı olarak hüsn- i hat, tezhip, minyatür, ebru, çini, kalem işi ve sedef işçiliği, ahşap oymacılığı gibi el sanatlarından oluşmaktadır. Üsküdar Sanat Merkezi'nde geleneksel el sanatlarının yanında cam süslemeciliği, filografi, fotoğrafçılık, protokol ve görgü kuralları ve vitray gibi el sanatları dersleri; ayrıca Osmanlıca, Arapça ve İngilizce gibi kültür dersleri de mevcuttur.

Branşlar1- Hat: Hat, birçok noktanın birbirine bitişerek sıralanmasından meydana gelen çizgi, çizgiye benzeyen şeyler ve yazı gibi anlamlara gelir. İslam kültüründe, yazı ve güzel yazı (hüsn-ü hat) anlamında kullanılır. Hat, sözün ve ruhta vereyan eden fikir ve duyguların alfabe ve yazı vasıtaları ile resmedilmesidir. Güzel yazma ve öğretme yetisine sahip sanatkarlara da hattat denir. Yazı, başlı başına bir sanat olduğu gibi dekoratif sanatların zenginleştirilmesinde ve mimaride çok büyük rol oynamıştır. Asr-ı saadet döneminde başlamış, Abbasiler döneminde gelişmiş, Osmanlı döneminde zirveye ulaşmıştır.
İSMEK?teki hat eğitimlerinin konuları arasında, hattın önemi, sanatın tanımı ve önemi, hat sanatının tarihi süreci, hat çeşitleri, hattın uygulama tatbiki, tarih boyunca ünlü hattatlar bulunmaktadır. 150 saat temel eğitim, 300 saat uygulamalı eğitim yapılmaktadır.
2-Tezhip: Tezhip sözcüğü Arapça ??zehep ?? (altın) kelimesinden gelir. Altınlamak anlamı taşır. El yazması eserleri murakka denilen hüsn-ü hat yani güzel yazı levha ve albümleri ile padişah tuğralarına altın yaldız ve boya ile yapılan bezeme sanatına verilen addır. Tezhiple bezenmiş eserlere ??müzehheb??, ezilmiş toz altında birlikte sulu guvaj boya ile tezyinat yapan sanatçılara da ??müzehhip?? denir.
İSMEK?in tezhip branşı konu başlıkları, tezhibin tanımı ve önemi, tezhibin tarihi süreci, tezhibin uygulamalı tatbiki, tezhip sanatının teknikleri, tezhip çeşitleri şeklinde sırlanmakta, ders saatleri temel 400, uygulamalı 800 saat üzerinden belirlenmektedir.

3-Ebru: Bir tür kağıt bezeme sanatı olup; su, bulut gibi manalara gelmektedir. Ebru, yoğunlaştırılmış sıvı üzerine renklerin sınırsız değişimlerle birbiriyle kucaklaşması, kaynaşması, dans etmesidir. Bir kağıt boyama sanatı olan ebru, tezhip ve hat ile birlikte kitap sayfalarında, murakka kenarlarında, ciltlerde, yazı boşluklarında kullanılmakla birlikte, günümüzde insanın ruh zenginliğini yansıtan bir sanat dalı olarak görülmektedir. Ebru sanatı Batı?da Türk kağıdı veya Türk mermer kağıdı adını almıştır.
Ebrunun tanımı ve önemi, tarihi süreç, ebrunun kağıt üzerinde uygulama tatbiki, ebru çeşitleri, ebrunun felsefesi, tarihimizdeki ünlü ebru sanatçıları, İSMEK ebru eğitimlerinin konuları arasında sayılmaktadır. Ebru branşının temel eğitim saati 200, uygulamalı eğitim saati ise 400?dür.
4-Minyatür: Kağıt, kumaş, parşömen, fildişi, tahta vs. gibi malzemeler üzerine küçük boyutlu resim yapma sanatıdır. Daha çok kitap süslemelerinde kullanılır.
Minyatür sanatında bütün sayfayı kaplayan dekoratif manzara, mimari, insan, hayvan ve geometrik şekillere yer verilir. El yorumları içerisinde yer alan tasvir, resim ve nakış olarak işlenen minyatür, Osmanlı devleti döneminde zirveye ulaşmıştır.
İSMEK'teki minyatür?ün konu başlıkları, minyatür sanatının hakkında genel bilgi, minyatür sanatının tarihçesi, minyatür uygulama tatbiki, minyatür çeşitleri, ünlü minyatürcüler şeklinde sırlanmakta, ders saatleri ise temel eğitim 200, uygulamalı eğitim ise 400 saat olmaktadır
5-Çini: Çini sanatı, toprağın insan eliyle biçim bulmasıdır. Başta Anadolu olmak üzere pek çok uygarlığın kültürünü yansıtan görkemli bir sanat türüdür. Çiniye topraktan yapılma sırlı kap da denilmektedir. Yüzyıllardır çanak-çömleklerde kullanılan kimi ?sır? ların özel formülleri vardır. Çini sanatının incelikleri babadan oğla, ustadan öğrenciye aktarılmıştır. Daha çok insan figürleri, doğa, kalyon, bina motifleri ve halka dönük folklorik özellikler egemendir. Türk Çini Sanatı, Osmanlı Devleti döneminde zirveye ulaşmıştır. Yurdumuzun hemen hemen her yöresinde çiniciliğin izleri vardır. Ülke ekonomisine katkısı büyüktür.
Çiniciliğin gelişimi ve tarihi süreci, Çini sanatının uygulamalı tatbiki, Çini deseninin yapılma yöntemleri (teknikleri), Çini çeşitleri, Meşhur çini eserleri İSMEK?in konu başlıkları arasında bulunmaktadır. Ders saati 500 olarak belirlenmiştir.

-Kalem işi: Genellikle mimaride iç dekoru tamamlayan süsleme sanatıdır. Kalem adı verilen ince fırçalar yardımı ile zemin üzerine desen uygulanmaktadır. Kalem işinin çeşitli teknikleri vardır; fresk tekniği, malakari tekniği vb. taş, mermer, ahşap üzerine de yapılan boyalı süslemeler bu etkinlikler arasındadır. Ahşap tuval veya ince bir bez gerilerek üzerinin süslenmesi de ayrı bir kalem işi tekniğidir. Türk sanatında kalem işi tekniği ile süslenmiş tavanlar çok tanınmıştır ve talep görmektedir.
Kalem işi branşında kalem işi tanımı ve önemi, tarihi süreç, sıva üstü kalem işleri, ahşap üstü kalem işleri, taş ve mermer üstü kalem işleri gibi konular bulunmaktadır. Temel eğitim 150, uygulamalı eğitim 300 saattir.

7-Sedef İşçiliği: Sedef, sıcak denizlerde bulunan istiridye türünden deniz kabuğunun biçimlendirilmiş haline denir. Ahşap işçiliğinde önemli bir yeri olan sedef işçiliği İslam sanatında Mısır?da Memluklular döneminde güçlü bir gelenek haline gelmiştir. Anadolu?da ahşabı oyarak görkemli eserler meydana getiren Selçuklular, bu tarz bezemeciliği günümüze ulaştırmıştır.
İSMEK?te bu branşta işlenen konu başlıkları, Sedef işçiliğinin tarihi süreci, Sedef işçiliğinin uygulamalı tatbiki ve bilgileri, Sedef işçiliğinin yapılma yöntemleri (teknikleri)?dir. Temel eğitim süresi 200 saat, uygulamalı eğitim süresi ise 400 saattir.
Last edited by VYZ on 22 Dec 2007, 22:08, edited 1 time in total.
Reason: bozuk karakter
Post Reply

Return to “Çeşitli Sanatlar”