Bilerek mi yapıyorsunuz?

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Bilerek mi yapıyorsunuz?

Post by Abdüllatif »

(Bu herifi hiç sevmem zaten...)

TÜBİTAK?ın Ulusal Bilim Olimpiyatları ödül töreninde bir ilköğretim öğrencisinin sahneye türbanıyla çıkarak ödül alması, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik?i kızdırdı. Bakan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Nüket Yetiş?e, "Bu olayların tepki aldığını bildiğiniz halde neden izin verdiniz. Bilerek mi yapıyorsunuz" diye kızdı.

MİLLİ Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik?in katıldığı ve TÜBİTAK?ın (Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu) düzenlediği 12. ve 15. Ulusal Bilim Olimpiyatları ödül töreninde, türbanlı ilköğretim öğrencisi sahneye çıkarak ödül aldı. Benzer başka törenlerde de yaşanan ve tartışma konusu olan bu görüntü bu kez Çelik?i de kızdırdı. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı?nda bronz madalya alan İstanbul Şefkat Koleji öğrencisi Elif Büşra Doğuş sahneye siyah türbanı ile çıktı.

Doğuş?a ödülünü MEB Müsteşar Vekili Mehmet Temel verdi. Öğrencinin ödülünü türbanıyla alması Çelik?i sinirlendirdi.

VEKİLİ DE UYARDI
Çelik, tören salonunda bulunan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş ve MEB personeline, "Daha önce bu olayların çok tepki aldığını bildiğiniz halde neden böyle bir kıyafete izin verdiniz. Bilerek mi yapıyorsunuz?" diyerek sert tepki gösterdi. AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu ise eşi Fulya Kutlu ile ödülünü alıp sahneden indikten sonra yanlarına gelen türbanlı öğrenciyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Çelik, fotoğraf çektiren Kutlu?yu da uyardı. Çelik, törenin ardından jet soruşturma emri verdi. Çelik, Hürriyet?in konuyla ilgili sorusu üzerine, "Tabi bunu anlamak mümkün değil. Hangi mantıkla yaptıklarını ben de sordum" dedi.

Türbanlı öğrenciye ödül
15. Ulusal Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni?nde, İstanbul Gökkuşağı Koleji Öğrencisi Elif Büşra Doğuş da ödül aldı. Sahneye siyah bir türbanla çıkan Doğuş?a ödülünü MEB Müsteşar Vekili Mehmet Temel verdi. Törenden sonra AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu ve eşi Fulya Kutlu, türbanlı öğrenciyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Görüntüye sinirlenen Bakan Çelik?e, TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş elini ağzına kapatıp bir şeyler söyledi.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Eylül

Re: Bilerek mi yapıyorsunuz?

Post by Eylül »

Şimdi ilk okuyunca biraz sinirlendim ama biraz düşününce altında başka şeylerin de olabileceği ihtimali geldi aklıma. Yani konuyu çok gündem de tutmayıp (çünkü gündem de kaldıkça daha da sıkı cephe alınıyor gibi geliyor) zamanla çözüme gidilmesi düşünülüyor olabilir.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Sanmıyorum...

Adam diyor ki,
"Daha önce bu olayların çok tepki aldığını bildiğiniz halde neden böyle bir kıyafete izin verdiniz. Bilerek mi yapıyorsunuz?"
Kızcağız ödül kazanmış. Bakan Beyimizin mantığına göre, kazandığı halde ödül verilmemeliydi... Ben öyle anlıyorum. Kız kazanmış ama türbanlı olduğu için sahneye çıkmamalıydı, niye çıkarttınız diye kızıyor.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Ben de Çelik'in kızmasına hiç bir anlam veremedim açıkcası.Hatta o hani çıkartan yetkilileride, çünkü kız ödülü sahnede almalı tesettürlü bir hanım bence her şekilde çıkmalı çünkü arkada kala kala bu hallere geldik biz.Müslümanlık , İslam gözönünde olmalı artık ki buna karşı çıkan da Akp'den birisi...

Ama Şefkat Kolejinde ki arkadaşlarımdan duydum ki bugün artık okulun önü gazeteci kaynamış ve en önemlisi (kolej normalde kız, erkek ayrı ve kapalı okuyor öğrenciler) artık karma olabilirmiş ve müdürler başları açık çıkmalarını istemişler :? :? :? Öğrenciler bir kız kapalı çıktı diye taraf almış durumdalar yani ödülünü alırdı ama sahneye çıkmadan, o çıktığı için bugün 400 öğrenci okuldan açık çıktı diye yorumluyorlar.
Eylül

Post by Eylül »

İşte demem buydu. Yani kızıyoruz haklı olarak ama böyle zararlı getirileri de olabiliyor.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

başörtü fedakarlıkta getirecek ,dediği gibi arkadaşın okul meşhur oldu ,sıkıntı çıktı.şahsen öyle bir durumda kendim olsaydım ödülü almayıverirdim.temkin iyidir.korkarak böyle olduk diyen arkadaşımız ,destek olsa neler yapılır lakin ,timura gidip arkasında kimse kalmayan nasreddin hoca gibiyiz.

bakanın tepkisinede bir anlam veremedim sanki işin içinde başka bir iş var gibi
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Görünen farklı, işin iç yüzü farklı olabilir.

Soruşturma açılmış okulda....
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Soruşturmayı açan Milli Eğitim Bakanlığı değil mi?
Milli Eğitim Bakanı AKP'den Hüseyin Çelik değil mi?

Size de saçma gelen bir şeyler var mı?

Aynısı Amasya'da da olmuştu..
Eylül

Post by Eylül »

Belki de politika dedikleri budur Abdüllatif Bey!!!
haluk
Kan Grubu: A (+)

Post by haluk »

soruşturmayı açan hüseyin çelik olabilir. bazı şeyler zaman ister. tepkisellikle hiç bir yere varamayız. abdullatif kardeşim. tepkisel olarak yaklaşmayalım olaya. bakın bir kişi yigitlik yaptı. ancak 400 kişi başı açık çıktı. şimdi başı açık çıkan bacılarımızın hakkı ne olacak. o zaman nerede müslümanlar. hadi sokaga dökülsünler. sloganistlikten çekti Türkiyedeki müslümanlar. 28 şubat sürecini biz yaşadık. slogan atmakla. veya tepkisel davranmakla islami haraket olmuyor. metodolojik yaklaşmak lazım. daha sakin. ve sagduyu ile haraket lazım. daha genel düşününüz.
selam sevgi ve dua ile.....
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Tepki gösterip de sanki sokağa dökülmüyoruz ki. Ama şu da var ki sindirilmiş, pasifize edilmiş durumda olmak çok daha kötü. Eskiden sonuçları kötü olsa da bari tepkilerimiz vardı. Şimdi o da yok. Herkes Ak parti iktidarı başa geldi geleli kendisi de oraya oy verdiği için uygulamaları eleştiremez, kabullenir hale geldi. Sokağa dökülelim, slogan atalım demiyorum ama bilincimizi de kaybetmeyelim. O zaman o kız belki arkadaşlarımın başı açılır diye kapalı olarak ödülünü almasın. Böyle şey olur mu hiç. Allah sen niye ödülü almak için başı kapalı olarak çıktın diye sormaz o kıza? Allah'ın sormayacağı bişeyin vebalini de o kıza biz yükleyemeyiz. Hele de Hüsayin Çelik'in yaptığı bu abes davranışı asla haklı çıkaramayız. Allah herşeyi görüyor ve biliyor.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

tepki sadece sokağa dökülmek değildir.zaten yararı olmadığı gibi etkiside olmaz.

lakin esas tavır bizim içimizden olmalı ,ak parti yönetimine bu tavrından dolayı gelecek yerel seçimlerde ,bak desteğimiz azalıyor mesajı verilse hepsinin paçası tutuşur.iktidara gelmek kolay olduğu gibi ,iktidar gittikten sonra oaraya bir daha gelemeyeceklerinin siyasetçiler iyi bilirler.

ama islami sivil toplum kuruluşlarından çıt yok.müsiad,önder,imamhatipliler vakfı vs,yeni şafak,vakit ,zaman gazeteleri ,hüseyin çelik derhal gitmeli deselerdi ,bak ne oluyordu.yoksa bizim çapımız ne ki ,işte eleştiriyoruz ama etkisi ne kaç kişinin haberi var.
haluk
Kan Grubu: A (+)

Post by haluk »

sevgili zeynep kardeşim
tepkisellik sadece sokaga dökülmek degil. ama gerekirse zamanı geldiginde onuda yaparız.
ancak buradaki sorun metod sorunu. iyi anlamak lazım. sizin duygusal davranmanız güzel. lakin sonuca götürmez.
sonucu ne olursa olsun genede tepkimizi koymalıyız diyorsunuz ancak bu mantık dogru bir mantık degil. islamın ilkeleri ve metodları hakkında burada konuşacak degilim . uygun bi ortam degil. ancak şunu belirteyimki. afganiler, kutuplar , abduhlar yani radikal olarak nitelendirilen( ki yanlış bir nitelendirmedir ) düşünürler dahi metodik yaklışıyorlar .duygusal haraket etmemek lazım. hudeybiyeyi biraz daha iyi anlaiz etmekte fayda var.konu çok kapsamlı bir konu uygun olsada daha geniş konuşabilsek. cevabım eleştiri veya yermek degil sadece fikir alış verişidir. hakkınızı helal edin.

Allaha emanet olunuz .
s.a
Eylül

Post by Eylül »

Herkes Ak parti iktidarı başa geldi geleli kendisi de oraya oy verdiği için uygulamaları eleştiremez, kabullenir hale geldi
Zeynep Hanım kardeşim,şunu bilmekde fayda var.ne AKP'ye oy verdik ne de savunuculuğunu yapıyoruz. Ama zaman zaman 'eyvallah' der gibi görünmek lazım. Haberlerde seyrettim okuldaki kardeşler başlarını açmış ne yazık ki. Şimdi alınan ödülün ne kıymeti kaldı.

Baş örtüsü bir inanç meselesi. Zamana ve zemine göre savunulup unutulan bir konu değil. Hüküm baki kaldıkça bizde savunuculuğunu her daim yapacağız inş. Pasifize olmuş falan değiliz.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Helal olsun elbette Haluk bey. Siz de helal edin. Kusura bakmayın. Belirttiğiniz üzere bu konularda bazen duygusallığın etkisine kapılmamak mümkün olmuyor. Galeyana gelme taraftarı asla değilim ama bazen açıkçası üzülüyorum. Yani büyük bir kitle tarafından belli umutlarla gelen bir iktidarın bakanının böyle bir tutum izlemesi hiç hoş değil. Mehmetemin beyin dediği gibi desteğin geri çekileceğinin farkında olmalılar en azından. İktidarları güç kaybedecek diye nahoş bir tutum izlemeleri gerekmez. Özlem hanım ben size asla Ak partiye oy veriyorsunuz demiyorum. Ve de sizin burada demek istediğinizi gayet iyi anladım ve de hak veriyorum. Erbakan döneminde 'İmam hatipler bizim arka bahçemizdir' diyerek dikkatlerin üzrimize çekilmesinin bedelini ağır ödedik hepimiz. Geçmişten alacağımız dersler var elbete. Zaten pasifize olamakla suçlarken asla sizi kastetmedim. Sadece Ak parti hükümeti başa geleli muhafazakarlaşma adı altında yanlışlara karşı koyan sesimizin kısıldığını gözlemliyorum. Bilmem yanılıyor muyum bu noktada? Hakkınızı helal edin Özlem hanım.
Post Reply

Return to “Türkiye”