Bu ordu sana bağlı değil mi?

Post Reply
Halil Necati

Bu ordu sana bağlı değil mi?

Post by Halil Necati »

Şimdi değilse ne zaman?

Komplonun beyni dahil, bütün ayakları isim isim ortaya çıkmış. Harekât planı ortada. Genelkurmay'ın beyni sayılabilecek bir birim olan Harekât Başkanlığı'nda hazırlanan eylem planında Türkiye ordusunun kendi halkına karşı savaşan bir ordu haline getirilmesinin planı yapılmış. Meşru hükümeti yıkmak için harekete geçilmesi, halka karşı komplolar kurulması, Kürt'ün Türk'e, Alevi'nin Sünni'ye, dindarın "laik"e kırdırılması, komşu ülkelerle aramızın açılması, suçsuz insanlara karşı provokasyonlar düzenlenmesi, iftiralar atılması düşünülmüş ve bütün bu korkunç suçlar, altında bir kıdemli albayın imzasıyla resmi bir rapor haline getirilmiş.
Emri verenler, uygulayanlar, destekleyenler, hepsi kabak gibi ortada...
Ama bakıyoruz, herkes susuyor.
Hükümet susuyor. Başbakan Erdoğan, Başbuğ'la görüşüp "işi yargıya havale ettik" demekle sorumluluğunun bittiğini düşünüyor. Peki bu ordu sana bağlı değil mi? Senin hükümet olarak alacağın idari tedbir yok mu hiç? Milleti birbirine kırdırmayı planlayan bu generallerin mahkeme bitene kadar orduyu yönetmesine göz mü yumacaksın?
Meclis, varlığına kasteden bu plan sanki hiç kendisini ilgilendirmiyormuş gibi susuyor. En azından bir Meclis Araştırma Komisyonu kurup olayın araştırılmasına bile kalkışmıyor.
Genelkurmay Başkanı susuyor. Zırt pırt ordu komutanlarını arkasına sıralayıp millete fırça atmayı; postmodernizm, Weber, Huntington hakkında ahkam kesmeyi pek seven Başbuğ, tam da konuşması gereken zamanda suspus olmuş bekliyor. Boynunun borcu olan açıklamaları yapmadığı gibi işleri de yapmıyor. Cuntacıların bir tanesi bile açığa alınmıyor. Mahkemeye çağırılan zanlılar ifadeye gitmiyor.
Halk susuyor. Yeri göğü birbirine katması gereken halk, pasif bir izleyici konumunu benimsemiş, sanki ateşe atılan kendi geleceği değilmiş; işlenen suç kendisine karşı işlenmemiş gibi olan biteni seyrediyor. Taksim'de yapılan darbe aleyhtarı gösteriye sadece 500 kişi katılıyor!
Ortada sadece "bir kısım" basın var susmayan... Olayı ortaya çıkaran da, üstüne gidilmesi için çırpınan da sadece o...
Soruyorum; Bu mudur demokratik bir ülke manzarası?
Bu mudur hukuk bilinci?
Bu mudur, AB üyeliğini çoktan hak ettiğini düşünen, bölgesinde lider ülke olmaya heveslenen bir ülkenin atmosferi?
Bu ordu cumhuriyetin başından beri sürdürdüğü iktidarını kaybetmemek için ne kadar gözü kara davranabileceğini bu planla koyuyor ortaya. Benden sonrası tufan diyor açıkça...
Eğer bu korkunç gerçekle bugün hesaplaşmayacaksak ne zaman hesaplaşacağız?
Bu hesaplaşmayı yapmazsak, nasıl olacak da ortaya çıkan korkunç gerçeklerle "bir arada yaşamayı" hazmedeceğiz? Ordu yönetiminin en kilit noktalarında Türkiye'yi ateşe vermeye hazır generaller, subaylar olduğunu bilerek nasıl huzur içinde yaşayacağız?
Hiç kimse bu davayı yargıya havale ederek üstüne düşen görevden kurtulabileceğini sanmasın.
Yargıya havale ettim deyip susmak zevahiri kurtarabilir. Ama Türkiye'yi kurtaramaz.
Çünkü yaşanan şey aslında hukukun değil, siyasetin konusudur.
Bütün bu olup bitenler cumhuriyetin başlangıcından bu yana süren büyük bir siyasi mücadelenin son safhasıdır. Kıran kırana bir rejim kavgasıdır. O yüzden de sonuç hukuk alanında değil, siyaset alanında alınacaktır.
Evet; zaman darbecilerin, komplocuların aleyhine çalışıyor. Dünyanın, Türkiye'nin şartları, askeri cumhuriyeti sürdürmek isteyenlerin gidecek çok az yolları kaldığını gösteriyor. Bütün bunlar doğru...
Ama bizim de biraz kıpırdanmamız; tarihin akışını hızlandırmak için; çekilen acıları azaltmak için bir şeyler yapmamız gerekmiyor mu?

Bugün/Gülay Göktürk
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Bu ordu sana bağlı değil mi?

Post by mehmetemin »

ne yazıkki herşey bu kadar kolay olmuyor.bu ülkede genç osmanın tahttan indirilip,öldürülmesinden beri neredeyse 400 yıldır çok sayıda asker kökenli darbeler var.

ne yazıkki, ayrıca bunu destekleyen çok sayıda sivilde mevcut.

fakat bunca müdahaleye rağmen ,yinede bence mesafe alınmıştır.ki bu yazıyı yazan insanı başbakan koltuğuna oturtsak dediklerini yapabilecek mi,dışardan konuşmak kolay.geçmişte padişahlar,şimdi başbakanlar hep bu müdahale olmaması için çözüm arıyorlar.

bu mesele nasreddin hocanın timura gittiğinde arkasında kimse kalmayışına benzer.kimse desteğe gelince yok ama suçlu nasreddin hoca oluyor.hükümet (geçmişteki bütün hükümetler dahil ) değil,millet suçlu.benim kanaatim.
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

Akp hükümeti dini konularda son imam hatip kıyağı hariç bir adım ilerlememiştir,geçen sene başörtüsü konusunda oyuna gelip kendi rezil olduğu yetmemiş gibi bacılarımızı da rezil rüsva etmiştir,son ergenekon olayında tayyip erdoğan ergenkonu açığa çıkaran emniyet müdürünü baskılar sonucu görevden almış,yerine ergenekoncu sinan aygüne yakınlığıyla bilinen konya emniyet müdürünü atamıştır.ERGENEKON konusunda hsyk da ergenekon savcılarının değiştirilmesi için hükümete baskı yapan alçak ali suat ertosunu hsyk ya BİZZAT abdullah gül atamış olup,aynı kişiye Cemil Çiçek'in tavsiyesi üzerine Devlet Üstün Hizmet Madalyası takmıştır.Önder Sav la AKP yi yıkma planı yaparken Vakit gazetesine konuşmaları düşen bolu valisi Tayip Erdoğan tarafından atanmıştır.Tayip kendi yakınındaki hainleri görmeyerek turhan çömez ve abdullatif şener den de iki tokat yemiştir.bu adamlar kör..... AKP ve tayip erdoğan kendi egolarını tatmin eden bir megolaman manyağa dönüşmüştür....
nisanur

Post by nisanur »

Peki bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz.
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Seyid Alp

Post by Seyid Alp »

Saf tertemiz hiç denenmemiş iki günlük dünya menfaati için fırıldak olmaya değmez diyen düz yürüyeceğiz dimdik olacağız diye haykıran Muhsin YAZICIOĞLU'NUN emaneti BÜYÜK BİRLİK PARTİSİNE oy verirdim.
Elbet birgün AYASOFYA tekrar camii olacaktır.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

bence mesele yanlış mecraya gitmiş.devlet asla başsız kalmaz. falanca partiyede atsan ,filanca partiyede atsanda birileri iktidara gelip yönetecektir.nasıl yönettikleri ayrı meseledir.başarılı olur ,başarısız olur bu ayrı mesele.siyasi görüşü nedir bu ayrı mesele.

mesele seçilmiş bir iktidara ,herhangi bir askeri,sivil, bir müdahale edilmesidir.bu kim olursa karşı olmak gerekir.buna karşı durmak hükümete destek olarak algılanması yanlıştır.

bu gün baykal olsa ona müdahale edilse yine karşı olurum,bahçelide olsa herhangi başka biride olsa.seçimle gelen seçimle gidecektir.isterse ülkeyi berbat icraatleriyle mahvetmiş dahi olsa.

en kuvvetli başbakan menderesti,zamanında ne anayasa mahkemesi vardı.istediği muhalefeti susturma gücüne sahipti,chp nin mallarına bile el konmuştu.istediği generali değiştirme yetkisine sahipti ve çok sayıda generali değiştirmişti.halktan en çok oyu almıştı.meclista hala onun çoğunluğuna sahip olan bir iktidar olmadı.sonu ne oldu.

askeri darbe sonucu idam edildi.yukarıdaki yazıda halk susuyor diye yazıyor.o günde halk susmuştu,bu günde susuyor.
nisanur

Post by nisanur »

Hükümet nerde yanlış yapıyor belkide muhalefet iyi çalısıyor yada yapılan açılım mış veya kriz artık eskisi gibi kimse akp ye oy vermeyi düşünmüyor ,ama diğerlerien de vermeyi düşünmüyorum,mhp nin chp den bir farkı yok diğer partilerinde çok şansı olduğunu düşünmüyorum ,ama seçim startı verilince ne olur oda muamma .
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Post Reply

Return to “Köşe Yazıları”