Halk, Duman Grubu'nu duman etti

Post Reply
halil

Halk, Duman Grubu'nu duman etti

Post by halil »

'Lem yelid ve löp yutar' şarkısı yaparak İhlas Suresi ile dalga geçen Duman Grubu'na tepki mailleri dinmiyor.

Rock grubu Duman'ın son çıkardığı albümde yer alan ve İslam'a hakaret edildiği ileri sürülen parçaya tepkiler sürüyor.

İhlas suresinin üçüncü ayeti olan 'Lem Yelid ve Lem Yuled' anlamca 'O (Allah) doğurmamıştır, doğurulmamıştır' sözünü 'Lem Yelid ve Löp Yutar' şeklinde değiştiren gruba tepkiler büyüyor.

Hem gruba hem de grubun üyesi bulunduğu şirkete yönelik tepkiler, gerek İslami internet sitelerinde gerekse mail yoluyla giderek yayılıyor.

Vatandaşların maillerine gönderilen metinde Duman grubunun besteledikleri şarkıda ayetle dalga geçtikleri ifade ediliyor. Buna tepkisiz kalınmaması istenen mailin devamı ise şöyle; "Lütfen! tepkisiz kalmayalım. Hem mesajı ileterek bilinçlenmeyi sağlayalım, hem de yetkili mercileri bilgilendirerek bu rezilliği durduralım. Allah ahirette 'Ey Kulum! Kitabımla dalga geçildi, buna karşılık sen ne yaptın?' diye sorduğunda; 'Ey Rabbim; ben gücümün yettiğince doğrunun yanında durdum ve onları engellemeye çalıştım' diyebilelim. Bilinir ki; Nemrud, Hz.İbrahim'i ateşe atıp yakmak istemiştir. Kocaman bir ateş yakılır, alevler göğe yükselir. Küçücük bir karınca su taşımaktadır. Ona sorulur; 'ne yapıyorsun?' diye. O küçük karınca der ki; 'yanan ateşi söndürmek için su taşıyorum.' Ona denilir; 'ama senin taşıdığın su onu söndürmez.' Karınca şöyle cevap verir; 'Biliyorum, ama birincisi ben Hakkın yanında bulunarak tarafımı belli ediyorum ve elimden geleni, gücümün yettiğini yapıyorum.' Kutsalı olmayan kutsala saygıyı bilmez. Bunu yapanlar bilmiyorsa, kutsalımıza karşı hassasiyetimizi başkasından beklemeden biz korumalıyız. Durumu düzeltmeye ve yapanları boykota tüm duyarlı Müslüman Kardeşlerimi davet ediyorum."

Grubun tartışılan şarkısının sözleri ise şöyle;

Ortada bir yanlış var

Yanlışı yapan yanar

Arkasında sandık var

Değmesin akıncılar

Geri kaç geri kaç, oğlancık

Senin de başın yanar

Ortada bir yanlış var

Memleket uyurgezer

Aldırma geldik oyuna

Kandır beni, kandırsana

Rezil kandırsana

Ortada bir dergah var

Devrilir başın yarar

Arkasında tezgah var

Lem yelid ve löp yutar

Senin de başın yanar

Ortada bir dergah var

Memleket uyurgezer

Aldırma geldik oyuna

Kandır beni, kandırsana

Rezil kandırsana

Ortada bir gerçek var

Gerçeği gören de var

Arkasında mercek var

Ve muhtelif sakıncalar

Senin de başın yanar

Ortada bir gerçek var

Memleket uyurgezer

Aldırma geldik oyuna

Kandır beni, kandırsana

Rezil kandırsana (CİHAN)
http://www.habervaktim.com/haber/75107/ ... _etti.html
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Re: Halk, Duman Grubu'nu duman etti

Post by mahinur »

Reziller!

...Ama yine de 'ortada bir yanlış var' yok mu? 'Rezil' isimli parçayı dinleyince haliniz duman diye düşündüm. "Ortada bir dergah var / Devrilir başın yarar / Arkasında tezgah var / Lem yelid ve löp yutar" diyorsunuz. ihlas Sûresi'nde geçen "Lem yelid" ifadesinin ardından löp yutar demenizin amacı ne?

Kaan: Orada eleştirdiğimiz şey dinin suistimal edilmesi. Yani kendine menfaat sağlaması insanların. Ki bu, yıllardan beri Türkiye tarihinde her kesimin yaptığı bir şey. Formlarda ihlas Sûresi'yle dalga geçiyorlar diye alakasız konulara değinmişler. Kimsenin haddine düşmez insanın dini ve inancıyla dalga geçmek. Konunun öznesi, ortada dönen bir tezgâhın olması. Burada fena olan, bunu tespit edip ortaya koymak mı, yoksa bunu yapıp çıkar sağlayanlar mı fena? ihlas Sûresi, çok da güzel bir ayet. Sade ve en güzel ayetlerden bir tanesi. Biz değerini bilmeden, farkında olmadan bir şeyler yapmıyoruz. Ama orada konunun ayetle bir alakası yok. Din adamı gönülden inanarak, iyilik ve güzellik içindeyse biz de onunla beraberiz. Ama bunu söyleyip üstüne de bundan çıkar sağlıyorsa onun karşısındayız.

Cengiz: Teknik bir detay var orada. 'Lem Yelid'in arkasından gelen 'löp yutar' ifadesi tezgâhın fiili. Yani dörtlüğe bakarsanız, son iki dizede yıkılan dergâh, löp yutan tezgâhtır. Lem Yelid'le kesinlikle bağlantılı değildir. Şiirin yorumlanmasında hızla yapılmış yorumlar olabilir, ama Lem Yelid'i deforme etmek kimsenin haddine değil, bizim de haddimize değil.

"Ortada bir yanlış var / Yanlışı yapan yanar / Arkasında sandık var" ibaresi hemen AK Parti'ye karşı bir söylemi çağrıştırmıyor mu?

Batuhan: Kaç dönemde okursanız, kim iktidardaysa aslında sandık onun arkasında.

CHP'nin Kur'an kursu, çarşaf açılımlarını da bir istismar olarak mı görüyorsunuz

Kaan: Mesela, aynen. Ben de onu diyorum. Bunu illa AK Parti olarak görmemek lazım. Bu açılımı da eleştiriyoruz tabii ki.

'Ateş olmayan yerden duman çıkmaz' sözü gereğince, bazıları sizi ateizm propagandası yapmakla suçluyorlar sitelerde.

Kaan: Onu da duyduk. Onu öyle yazanlar ateizm propagandası yapıyorlar. Biz öyle bir şey yapmadığımızı biliyoruz zaten.

inançlı mısınız?

Kaan: Hepimiz Müslüman'ız. Bir yabancı kalkıp zaten böyle bir şarkı yazmasın, biz kendi kendimizi eleştireceğiz. Bu işin içinde olmasak, Türkiye vatandaşı ve Müslüman olmasak böyle bir şeyi yazmaya hakkımız bile olmaz. Birbirimizi eleştirerek bir yere geleceğiz. Formlarda yazıldığı gibi algılanırsa çok çirkin yerlere gelir, böyle şeyler olsun istemiyoruz. Bunu tepki çekmek için de, gündem olmak için de yapmadık.
Şarkıda işaret edilen sonumuz ne?

Ari-Kaan: Toprak olmak...

Bitiyor mu toprak olunca her şey?

Ari: Onu toprak olmadan bilemiyorum.

Cengiz: Şarkılarda da işlenen şey, bu hayatta da bize bahşedilmiş cennet olduğu... Dünya üzerindeki diğer canlılara eziyet etmedikçe de bu dünya üzerinde de aslında cenneti yaşayabiliriz. Önemli olan, birbirimize karşı saygı duymamız ve sevecen olmamız.

Böyle bir açıklama yapmış grubun üyeleri. Zaman gazetesine!
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Post Reply

Return to “Köşe Yazıları”