Selam Verme Şekli

Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Selam Verme Şekli

Post by Abdüllatif »

Bir ara birisiyle konuşuyorduk kim olduğunu unuttum, meclisimizden biriyse kusura bakmasın :) , bana es-selamu aleyke demişti. Sebebini sorduğumda benim tek kişi olduğumu, böyle selam verilmesi gerektiğini söylemişti. Hatta bayan olsaydım durumun değişeceğini falan söylemişti. Teorik olarak doğruydu belki ama insanın içinden de "1400 yıl boyunca yanılmışlar, sen mi biliyiorsun doğrusunu!" demek gelmiyor da değil...

Daha önce de dediğim gibi hocamızın sohbetlerinde herşey var. Ne ararsanız var, eksiksiz hiç bir şey yok. Hocamızın söylemeyi unuttuğu hiç bir şey yok...
Bu selam konusunda hocamızın sohbetinden yaptığım alıntıyı aşağıya ekliyorum:
(Ummù bi’s-selâmi ve ummù bi’t-teşmît.) Bu ikinci hadis-i şerif. Burada Peygamber SAS Efendimiz, ummù demek, “umûmî yapınız” demek. Genelleştiriniz… Çoğul sîgasıyla, “çok kişiye hitap edecek tarzda selam veriniz.”
Arapça’da selam verirken ne diyoruz biz? Es-selâmu aleyküm diyoruz. Bu hadise uygun diyoruz. Es-selâmu aleyküm demek, “size selam olsun” demek. Halbuki Arapların dili başka başka söylemeklere uygundur; es-selâmu aleyke desen, “sana selam olsun” demek olur. Türkçe’de de, “selam sana” dese insan, bir kişiye demiş oluyor. “Selam size” dediği zaman, bir çok kimseye demiş oluyor. Arapça’da da bu mümkündür. Karşındaki şahıs bir kişiyse es-selâmu aleyke diyebilirsin. İki kişiyse es-selâmu aleykümà dersiniz. Çok kimseyse es-selâmu aleyküm dersin; çok kadınsa es-selâmu aleykünne dersin. Böyle muhatabın sayısına ve cinsiyetine göre değişik söyleme imkanı vardır.
“—Peki bir kişiyse, es-selâmu aleyk mi diyecem; es-selâmu aleyküm mü diyeceğim?” Peygamber Efendimiz işte onu buyuruyor: “Çoğul olarak söyleyiniz, es-selâmu aleyküm deyiniz. Size selam olsun!” deyiniz; karşındaki bir kişi bile olsa çoğul olarak selam veriniz diyor Peygamber Efendimiz. 03.01.1982, İskenderpaşa Ramuz Sohbeti
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Eylül

Re: Selam Verme Şekli

Post by Eylül »

Mekanda zahiren tek kişi olabilirsiniz ama görünmeyenleri de hesaba katarsak 'Es-selamu Aleyküm' :)
seyir

Post by seyir »

Kişideki zerreleri de kapsayabilir? Zerrelerin zikri malum.
mstf
Kan Grubu: A (+)

Post by mstf »

http://www.akradyo.net/prgses/program/1 ... mlasma.wma

Prof.Dr.Mehmet Yaşar Kandemir'in “Peygamberimin sevdiği müslüman”-kitabıda okumanızı tavsiye ederim- kitabındaki selamlaşma bölümünün seslendirilmesi yukarıdaki linktedir.9 dk. sonra selamlaşma kısmı başlıyor.
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
Post Reply

Return to “Peygember Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v)”