Namaz Suçu Engelliyor!

Post Reply
mstf
Kan Grubu: A (+)

Namaz Suçu Engelliyor!

Post by mstf »

Peşin herkesten özür dilerim; benim minik düşünce dünyamı fersah fersah aşar, haddim de değil bu konularda laf etmek ama kalbim temiz ve de konu ilginç...

TIME Dergisi'nin (Şubat) özel sayısının kapağında dua eden bir kadın resmi var ve'İnanç nasıl tedavi eder' diye yazıyor. Kapaktaki 'duanın iyileştirici gücü' teması, 'TheSecret' (Sır) filminde de bahsi geçen, 'Washington Deneyi'ni çağrıştırdı

Washington Deneyi diye bilinen olay, 1993 yılında ABD Başkenti'nde halka habervermeksizin yapılan ve sekiz hafta boyunca devam eden bir toplu meditasyon sürecinde şehirde suç oranının yüzde 20 oranında düşmesinin bilimsel kabul görüpkayda geçirilmesiydi. (İnternette arama motorunda 'Washington meditation crime'yazdığınız anda bütün bilgiye ulaşabilirsiniz.)

Nedir?

Şehirde kimse bilmiyor ama birileri, 'iyilikler güzellikler üzerimize olsun' şeklindehuzur çağrısı yapıp, bu enerjiye yoğunlaştığında oranın sakinleri bir anda -sanki- daha iyi insanlar oluyor.

Benim de aklıma düştü ki; bir huzur, iç güzellik, huşu ve iyiliklere dair titreşimler barındıran namaz benzer bir işlev görüyor olabilir diye...

Uzun lafın kısası kendimce dedim ki: Washington Deneyi doğru ise camilerindenamaz kılınan şehirlerdeki suç oranı namaz kılınmayan şehirlere oranla çok dahadüşük olmalı! (Püf noktası: Kılanlar kılmayanları da pozitif etkiliyor.)

Bu bir varsayım, test edip doğru mu değil mi, hayatın gerçeklerince teyid ediliyor mubakmak lazım...

Baktım nitekim!

* * *

Gerçi bu tür bir araştırmayı bilimsel yayın olarak taramak, verileri derlemek, ölçmekbir köşe yazısının konusu olamaz. Harika bir tez konusu olabilir. Filhakika 'Namaz suçla ters orantılıdır' varsayımının çok yüksek bir yüzdeyle doğrulanmasını bekleyebileceğimi söylerim...

Örneğin kişi başına düşen cinayet vakası oranı istatistiklerinde ilk yirmi ülke (binde):

Kolombiya (0.61) 2. Güney Afrika (0.49) 3. Jamaika (0.32) 4. Venezuela (0.31) 5. Rusya (0.20) 6. Meksika (0.13) 7. Estonya (0.107) 8. Latvia (0.103) 9. Litvanya (0.102) 10. Belarus (0.098) 11. Ukrayna (0.094) 12. Papua Yeni Gine (0.083) 13. Kırgızistan (0.0802) 14. Tayland (0.800) 15. Moldovya (0.078) 16. Zimbabve (0.074) 17. Seyşel (0.073) 18. Zambia (0.070) 19. Kosta Rika (0.060) 20. Polonya (0.056)

Kırgızistan dışında bu ülkelerin hemen hepsi yüzde yüze yakın oranlarda Hristiyannüfusa sahip. Nüfusunun yüzde 75'i Müslüman olan (toplam nüfusta Müslümanoranı sıralamasında 38'inci ülke) gelen Kırgızistan tek istisna olarak göze çarpıyor.

Ve dünya genelinde bir ülkede namaz kılınıyorsa toplam suç istatistiklerinin hemenhepsinde Müslüman toplumlarda suça eğilim düşük çıkıyor.

Elalem bu gerçeğin farkında mı?

Elbette! İslam ülkelerinde cinayet oranı neden düşük diye çok ciddi bilimsel çalışmalar yapılıyor. (Meraklısına: Cordova, Ana; 'An Examinational Causes of LowMurder Rates in Islamic Societies': American Society of Criminology). Fazlabahsetmeseler, yüksek sesle dile getirmeseler de harıl harıl araştırıyorlar.

Gerçi namaz bağlantısını kuran yok sanki...

Belki bundan sonra birileri Londra, Paris benzeri şehirlerde cami olan bölgedekisuç oranını şehir geneline kıyaslamayı düşünür.

Keşke...

Tahminimce neticesi de dünyayı düşündürür!
[align=right]
Murat Birsel
[/align]
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Namaz Suçu Engelliyor!

Post by mehmetemin »

aslında müslümanlar için konu çok ,araştırılcak mevzu çok ama ne yazıkki tembeliz.

çünkü avrupanın küçük bir ülkesi efendim 5 milyon nüfusu var ama nüfus donanımlı,şu kadar prof ,u bu kadar sporcusu ,şu kadar mühendisi falan var

ama 1,5 milyardan fazla islam ülkesinde ne yazıkki faal nüfus içinde nitelikli insan bulma sıkıntısı yaşanıyor.bir kere okuma -yazma bilmeyen nüfus bile çok fazla,afrikadaki müslüman nüfus dünya üzerinde çok etkisiz.gerçi islam ülkelerinin çok daha önemli problemleri var ,başta hürriyet ve işgallerin son bulması gibi

velhasıl böyle olunca ,sosyolojidir,psikoljidir ,konuyla alakalı olsun ,islamda kriminoloji ,suç nedenleri,dinin etkisi gibi nedenler çok derinlemesine araştırılamıyor,araştıracak kişiler yok,veya duyurulamıyor,

klasik suçlar vardır.

işte bunların başında insan öldürme suçu ,çeşitli saiklerle olabilir ki hz adem in oğlu kabil in habili kıskançlık neticesi öldürmesi gibi insanoğlu varolalı bu suç işlenegelmiştir.

yaralama ,insana zarar verme.

hakaret,sövme
eziyet ,işkence
cinsel suçlar

hırsızlık,eşkiyalık gibi.

bu suçlar bütün toplumlarda ,bütün din mensuplarında bulunduğu için ilahi kitaplardada cezaları belirtilmiş.nitekim KURAN-I KERİM de de klasik suç tipleriyle ilgili cezalar bellidir.demekki bu suçlar kıyamete kadar olacaktır,islam toplumu içindede olacaktır.ki hz peygamber devrindede medinede bu tip suçlar işlenmiş,cezalandırılmıştır.

suçların çok değişik sebepleri vardır.
mesela iklimler çok önemlidir.
yukardaki yazıdada göreceksiniz ,bazı siyasi karışıklıklar olan afrika ve latin amerika ülkeleri hariç avrupanın soğuk ülkeleri var cinayet sıralamasında.kuzey ülkelerinde cinayet ve yaralama yüksektir.
çünkü bu ülkelerde soğuk nedeniyle alkol tüketimi ,diğer ülkelere göre yüksek ,ve alkol nedeniyle çıkan kavgalar ölümle sonuçlanabiliyor.

mesela sıcak iklimlerde cinsel suçlar ortalamanın üstündedir.bunun sebebide bu ülkelerde erken olgunlaşma olduğu için yeteri kadar eğitimi, olmayan kişi bu suçları işlemeye çabuk tevessül eder.

batının ve doğunun yaşam stilleride suçlara etki eder.
batıda toplumsal dayanışma daha az olduğu için ve daha rasyonel olduğu için orada haksızlık,rüşvet ,iltimas gibi suçlara birinin itiraz edeceğinden korkan olur ve bu suçlar olay olur.mesela basit bir para cezası ama yere çöp atan komşusunu bir alman ihaber eder ama ülkemizde yasaklandı sigara içme yasağı uymayanlara karşı ben bir şikayet eden görmedim,kendimde dahil.

ama doğuda toplumsal dayanışma daha fazla olup,ihbarcılık az olduğu için doğu toplumlarında ve islam ülkelerinde ,rüşvet ,iltimas , suçları yaygın oluyor.yani kişilerin şikayetine bağlı suçlar azdır.şikayet geleneği ,ihbar geleneği fazla olmadığı içindir.malum fuzuli nin selam verdim rüşvet değildir deyu almadılar diye şiir yazmıştır.
din haram kazancı yasaklamasına rağmen ülkemizde çok yaygın suçlardan.ama bu suç dini vecibelerine uyan kişilerde yoktur.farkıda gözle görebilirsiniz.ama ülkemizde haram helal ver allahım bu kulun yer allahım gibi bir sözü ben devlet dairesinde duymuştum.

islam ülkelerinde şiddet eğilimli suçlar azdır.ki artış varsa bu batının popüler kültürünün sirayetidir.çünkü islam ülkelerinde seri katil çıkmaz.çıkan bazı nadir örneklerde ,etkilenme yolu iledir.
ama seri katili batının yaşam tarzı üretmiştir.
çünkü ahiret inancı şiddet eğilimli suçları büyük oranda engeller.

mesela iranın en dindar en muhafazakar şehri kum şehri ,iranda boşanma oranı en yüksek şehirmiş.
normalde hz peygamberin hadisi şerifi gereği bir mantıkla baksak ,en düşük şehir olması gerekir ,demekki aslında çok araştırma yapılacak alanlar var.

mesela türkiyenin en muhafazakar şehirlerinden bilinir konyada organ bağışında türkiye birincisi.

velhasıl,dini cezaların uygulanıp uygulanmasına göre suç artıp azalabilir.
namaz,oruç,zekat, gibi ibadetler suçu önlemede fonksiyonları nasıldır.

mesela türkiyedeki cezaevlerinde 100 binden fazla mahkum var ,gidip araştırmak lazım,hayatınızda ibadet yapma sıklığınız nasıldı.çünkü genelde halkın gelir olarak alt seviyelerindede inanç zayıflığı olur ve ibadet yapma oranı düşüktür.ki halkın gelir olarak üst seviyesindede aynı durum vardır.

çok araştırılacak konu var ve gerçekten çarpıcı sonuçlar çıkacaktır diye düşünüyorum.

tabi suçta temiz nesep ve haram yememenin büyük önemi olduğu açıktır.
Eylül

Re: Namaz Suçu Engelliyor!

Post by Eylül »

(Resûlüm!) Kitab’dan sana vahyedileni oku ve namazı da dosdoğru/gereğine uygun olarak kıl. Çünkü namaz hayasızlıktan ve kötü şeyden alıkoyar. Allah’ın zikri (namaz)(1) elbette ibadetlerin en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir. (Ankebut / 45)

http://www.iskenderpasa.com/kuran-i_ker ... re=29&*=45
Post Reply

Return to “Köşe Yazıları”