Kurban Bağışları ??

Duru

Kurban Bağışları ??

Post by Duru »

Arkadaşlar sizler dernek yada vakıflara yapılan bağışları nasıl değerlendiriyosunuz ?

Sizce yerini buluyor mudur ? Konu hakkındaki genel görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Re: Kurban Bağışları ??

Post by mahinur »

Umeymecim ben pek güvenemiyorum doğrusu. Zaten bizim MEC vakfımız var biliyorsun. Başka yer aklımın ucundan bile geçmedi..

http://www.mecfoundation.org.au/TR/default.aspx
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

aslında yerine ulaştığında gerçekten çok güzel faaliyetler.

çünkü son yıllarda zaten yaygınlaştı,aile arasında toplanıp kurban kesme geleneği hala devam etsede bu gidişle bir 10 yıl sonra mesela tamamen bitme noktasına gelecek.

çünkü zaten hali vakti yerinde müslümanlar için et yeme gibi bir sorun yok,zaten dolapları et dolu.kurban etinin tamamen ihtiyaç sahiplerine gitmesine fırsat çıktı.

eskiden aileler kendilerine kurban kesip ,et ihtiyaçlarını karşılayıp,hele anadoluda kavurma falan yapıp uzun süreli saklama şekilleri vardı.konu komşuya dağıtılırdı ama buda cüzi olurdu.

bence bu kurban bağışı dahada yaygınlaştırılıp ,ihtiyaç sahiplerini daha memnun edecek şekilde dağıtılmasında fayda var.ama bazı kurumlar duyuyoruz etleri depolayıp satıyorlarmış,veya dahası hiç kurban falan kesmiyorlarsa tabi sorumluluğu onlarda ama bizede ciddi araştırma yükümlülüğü düşer ,bu konuda bizim camiamızında faaliyet var,bize düşen bellidir.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Benim yakınlarımdan birçoğu son senelerde kurban kesmeyip, işte günümüzde daha da yaygınlaşan hayır kurumlarına bağış yapmaya başladılar. Ben bakıyorum, bunu yapmalarının bir nedeni de evde hanımın işte kurban işinin zorluğundan dolayı bu bağış işini daha kolay bulması vs. Benim görüşümce, eğer evde bir kurban kesiliyorsa ve de hanım hasta falan değilse kendi ellerinle kurbanını kesmek daha hoş olur gibime geliyor bana.

Bizim burada MEC vakfına bağış yapacak olanlar için de iki kurban kesmeyi şart koştular mesela. Yani eşlerin her ikisi de kesiyor mesela. Bunlardan brini bağış yapacak. Haklılar da. Neden derseniz, kişi yaptığı ibadetin lezzetini, uğraşını tatsın diye düşünüyorum ben. Evde o kurban heyecanı yaşansın, çocuklar babasının kestiği kurbanın etinin tadına baksın, fakire fukaraya paylaşıp bölüştürülüp et dağıtmanın, o muhtaç insanların da o sevinci yaşamalarının farkına varsın. Bu aile bireyleri açısından, ibadetin hikmetinin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor fikrimce.

Öteki türlü, eve ne et geliyor, ne kurban kesildiği anlaşılıyor, ne de evdeki çocuk neden bayram yapıldığının farkna varıyor. Bence kurbanı yaşamk lazım. Eğer zahmetten kaçınıp bağışa çok fazla yönelinirse bu ibadetin hikmeti unutulur gibime geliyor.

Eğer çift kurban kesilmiyorsa benim fikrimce bu işi tadarak yapalım. Çoluk çocuk o kurbanın kanını görsün, söylenen tekbirleri duysun. Eve yıl boyunca gelen etten, o bayram günü gelen etin farklı olduğunu anlasın.

Bilmem katılır mısınız?
Duru

Post by Duru »

Bencede en başta ev halkı düşünülmeli,yani evde hiç kurban kesilmeyipte direk hayr kurumlarına yardım edilmesi biçok bakımdan hoş olmaz...sonuçta bayramda misafirlere ikramda bulunulmalı,daha sonra kurban kesemeyen yakın komşuların hakları gözetilmeli..Ya evde zahmet olmasın düşüncesiyle vakıflara yardım etme düşüncesi hiç iyi değil!

Sizlerinde dediği gibi yakında bayramların sadece adı kalıcak sanırım,çocukları bırakın biz bile artık göremiyoruz nerede kesildiklerini filan..çünkü yasak :D

Ama birde şu durum var..ailede herkes kesiyosa bütün kurbanların eve gelmesi gerekmez..bu gibi durumlardada vakıflar ,dernekler ilk akla gelen kurumlar oluyor..Aslında bizzat gidip bulmak çok daha güzel olsa gerek ama maalesef nasıl ve nerde bulabilceğimizi bilmiyoruz.
[/align]
mehmetemin

Post by mehmetemin »

kişinin kestiği kurbanını görüp,ibret alması ,kurban bilincinde bayram namazından gelip huzur içinde ibadetin şuuruna erip ,tekbirler getirip kesmesi,hele kendi kesebiliyorsa daha iyidir ,çoluk çocuk akraba toplanıp kurban etinden yemeleri,şükürler etmeleri çok güzel çok iyi ama

hem yaşam şekilleri değişiyor hemde anlayış.

maslesef bir grupta kurbanı et festivaline dünüştürüyor gerek yok.yani bir grupta kendi boğazı için kesiyor.eti ayırıp şu kadar pastırma olsun,şu kadar kavurma olsun,şu kadarı sucuk yaptıralım,mangalı yakın,ciğer sote yapın bilmem ne ,böyle nefsani şekilde kurban şuuru yok gözünü kan bürümüş hayvanı çeşitli eziyetlerle kesip et simsarlığı yapıyor.

böyle kesecekse hayır kurumuna bağışlasın daha iyi.

hadi bizim dedelerimiz,babalarımız hayvan kesmeyi,yüzmeyi bilirler,annelerimizde işler nasıl yapılır bilirler ama bizleri siz dokunmayın diye diye bu yaşa getirdiler şimdi nerde bende elime bıçak alıp kurban kesecek yetenek,cesaret ,biz bağışa mahkum kaldık yada adap bilme kasapların eline.

kurban bizim mezhebimizce vacip ve hanefi mezhebinin olduğu bölgelerde kurban kesmek yaygındır ama diğer mezheplerde sünnet-i müekkeddir ve kurban kesmek hanefiler kadar yaygın değil.mesela doğu bölgesinde şafii olan yerlerde bile kurban kesen nadir bulunur diye bizim camiamızdan bir prof anlatmıştı. kurban bizde çok önemli bir dini vecibe olarak görülüyor.bu ibadeti yapmak isteyen müslümanlar borç bulurlar,birikmiş parasını harcarlar yine kurbanını kesmeye gayret ederler.İnşaaşlah allah kestiğimiz kurbanları kabul edip ,karşılığını ahirette sayısız verecektir.
asım
Kan Grubu: A (+)

Kurban Bağışları ??

Post by asım »

mehmetemin wrote:kurban bizim mezhebimizce vacip ve hanefi mezhebinin olduğu bölgelerde kurban kesmek yaygındır ama diğer mezheplerde sünnet-i müekkeddir ve kurban kesmek hanefiler kadar yaygın değil.mesela doğu bölgesinde şafii olan yerlerde bile kurban kesen nadir bulunur diye bizim camiamızdan bir prof anlatmıştı.
şafi mezhebinde "vacip" olsa idi, kurban için vacip derlerdi. ancak şafilikte "sünnet-i müekkede" hanifiliğin "vacib"i hükmündedir.

ancak bizim gibi avamdam olanlar tıpkı "kazası olanın sünneti olmaz" algılamasında bulunup, hem kazayı hem sünneti bırakması gibi, kurban vazifesini de ihmal etmişler. geçen gün böldeden gelen bir pazarlamacı arkadaş da "biz şafiyiz, kurbana çok önem vermeyiz" dediklerini aktardılar.
yüce allah c.c. peygamber varisi alimleri aramızdan almasın ve seslerinin gürleştirsin de gereçek bilgilere ulaşalım.
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Kurban nedir, kurban şuuru nedir bunu bilmek lazım.

Kurbanın asıl amacı fakirlere yardım etmek midir? Yoksa fakirlere yardım etmek amacıyla yapılan ibadet, "zekat ve sadaka" mıdır?

Kurbanın amacı, Allah için, sırf Allah'a hediye olsun diye bir kurban vermektir. Allah'a kurban vermektir. Kurbanın amacı fakirler et yesin değildir. Fakirlere kurban etinden vermek, durumun sonucudur, amacı değildir.

Kurban etinin hepsini de kendine saklayabilir. Fakirlere verecek diye bir kural da yoktur.

Bu sebeple; bence kurbanın kurban olabilmesi için, güzelce alınması, kalabalık bir grupla tekbirler eşliğinde kesilmesi, evde et telaşına girilmesi vs. şeylerin olması lazım.

Geçen senelerde 1-2 kurban bayramında, yorgunluk oluyor, telaşe oluyor sebebiyle akraba u taallukat, kurbanı kurban alma yerinde kasaba kestirdiler. Bizim kurbandan gördüğümüz sadece sabah evimize gelen siyah poşet içindeki parçalanmış etlerdi... Bu değildir kurban bence.

Tabi kurbanı kurbanlıktan çıkaran yine derin devlettir. Yok mahalle arasında kesilmesin, yok hijyenik ortam, yok bilmem ne diye diye kurban ibadetini kuşa çevirdiler.

Bizim vakfın kurban faaliyeti de kimi açıkgözler için "ucuz kurban" işine dönmüş. Adam burada 300 ytl ye koyun alacağıma, Avustralya'dan 155YTL ye işi kurtarırım diye düşünüyor.

Yukarıda belirtildiği gibi hayır kurumuna kurban verenlerin, iki hisse kesip birini göndermeleri taraftarıyım.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
seyir

Post by seyir »

Kurbanlık hayvanı şöyle 1 hafta 10 gün evvel almak. Varsa bahçede yoksa balkonda vs. yerde, ailece çoluk çocuk onunla ilgilenmek, beslemek, sevmek, oynamak. Kurbanlık hayvan ile karşılıklı sevgi bağı kurmak. Ardından kurban günü geldiğinde ailenin bir ferdi haline gelmiş hayvanı Allah(cc) rızası için kurban etmek...

Birimizi Allah(cc) Hazretlerine kurban ettik... Elhamdulillah :cry: (sevinç gözyaşları)
Duru

Post by Duru »

Abdullatif Kardeşim güzel bir konuya değindiniz,Allah razı olsun
Gerçekten kurbanın ne anlam ifade ettiğini öğrenmeliyiz en başta!

seyir wrote:Kurbanlık hayvanı şöyle 1 hafta 10 gün evvel almak. Varsa bahçede yoksa balkonda vs. yerde, ailece çoluk çocuk onunla ilgilenmek, beslemek, sevmek, oynamak. Kurbanlık hayvan ile karşılıklı sevgi bağı kurmak. Ardından kurban günü geldiğinde ailenin bir ferdi haline gelmiş hayvanı Allah(cc) rızası için kurban etmek...

Birimizi Allah(cc) Hazretlerine kurban ettik... Elhamdulillah :cry: (sevinç gözyaşları)
Hocam böyle bişey şu zamanda biraz zor gibi görünüyor..Bir hafta önceden alınsa bile nerede beslenebilirki o kocaman şey,
Zaten dernek ve vakıflar sayesinde biçok kişi kesilen kurbanını görmüyor bile!

Ama biz çocukken yapılırdı bunlar...,biz çocukken bayramlarda daha güzeldi..
hadi bizim dedelerimiz,babalarımız hayvan kesmeyi,yüzmeyi bilirler,annelerimizde işler nasıl yapılır bilirler ama bizleri siz dokunmayın diye diye bu yaşa getirdiler şimdi nerde bende elime bıçak alıp kurban kesecek yetenek,cesaret ,biz bağışa mahkum kaldık yada adap bilme kasapların eline.
(:

Yok öyle MehmetEmin Bey kardeşim,
Kesemiyosanız bile yüzülmesine ve parçalanmasına yardım edebilirsiniz,Sizin büyüklerinizin yaptığı hataya siz düşmeyin bari (: Gelecek nesillere örnek olmalısınız (:
[/align]
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Niyetim var inşallah! İnek kesemem belki ama bir koyun kesmeyi düşünüyorum. Yada tavuktan mı başlamalı?

Düşünsenize, daha bir hayvanı kesemiyoruz, yarın savaş çıkarsa nasıl adam keseceğiz? :|
mehmetemin

Post by mehmetemin »

geçen senlerde bide küçük çocuklar izlerlerse psikolojileri bozulur diye yaygara kopardılar.nedense senelerdir gören insanların psikolojisi neden bozulmadıysa ,insanı sinir etmekten başka birşey değil,

bu sene medyamızda kurbana takmadı hayret her sene insanların sinirini bozucu saçmalıklar türtirlerdi,heralde bu sene malzeme yok.

şimdi abdüllatif beyin derin devlet yaptı sözüne katılmıyorum,bizim halk pek yasak dinlemez,bunu yine islami camia kendi kendine yaptı,kurbanınızı bağışlayın diye hele şu son 2 veya 3 yıldır ciddi propaganda ve reklam yapılıyor.bütün camialar ve hayır dernek ve vakıfları insanları kurban bağışı için ikna etmek için uğraştılar,bu sistemin yaygınlaştıran bence islami kesimin kendi oldu.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Derin devletin yaptığı kurban bağışı desteği değil, kurban bilincini yok etmek.

Sadece kurban bilinci değil, bütün islami bilinçlerimiz.

Vaazlar merkezi olması, ezanların merkezi olması.
Aile planlaması, kadınları çalışmaya teşvik, başörtüsünün kuşa çevrilmesi..

Bir ara çok konu oluyordu kurban meselesi.. Sonralardan azaldı. Bir ara Tavukçu Prof. baya konuştu.
28 Şubat dönemini ve dönemin kuklası Y. Nuri Öztürkü hatırlayın...

Daha onlarca konu... Bunu yapan derin devlettir. Bunu kendi kendimize yapmıyoruz. Kendi bilinçsizliğimizden dolayı yapılanlardan çok etkileniyoruz o ayrı mesele ama; asıl amaç İslamî benliği yok etmek. ;)
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

bu sene medyamızda kurbana takmadı hayret her sene insanların sinirini bozucu saçmalıklar türtirlerdi,heralde bu sene malzeme yok.
Aslında kurbanlar kesildikten sonra yaygaraya başlıyorlar, malzeme buluyorlar. Bu her sene böyle oluyor, yani bence henüz yaygara koparmak için erken, merak etmeyin.

Diğer taraftan eğer bu konuda özleştiri yapmaya kalkarsak şunları sıralayabilriz, insanımız kurban kesmesini biliyor ama temizlemesini bilmiyor. Temizliğe riayet etmiyor, böyle olunca da belediyeler bir tarafta ortam pisliği, diğer tarafta medyanın yaygarası altında sıkışıp mecburen böyle kararlar aldılar. Derin devlet olayına katılıyorum ama biraz da kendimize bakalım diyorum.

Kurban bağışı olayına gelince, mehmetemin beye katılıyorum. Bu işi islami camia çok yaygınlaştırdı. Ben bu hayır işine karşı değilim, yukarıda da belirttiğim gibi bunun kurban bilincini yok etmesine karşıyım. Eğer böyle giderse birkaç yıl sonra kurban bilinci, zevki, ibadet coşkusu kalmaz bence. Kolayına gelir insanımızın, hem de ucuz der, zaten devletin de işine gelir. Bu alır başını gider.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Zeyneb Büşra wrote:insanımız kurban kesmesini biliyor ama temizlemesini bilmiyor. Temizliğe riayet etmiyor, böyle olunca da belediyeler bir tarafta ortam pisliği, diğer tarafta medyanın yaygarası altında sıkışıp mecburen böyle kararlar aldılar.
Belediyenin işi ne? Sokağın pisliğini temizlemeyecek de ne yapacak? Yılda bir kere çalışsın!
Kuracak birkaç ekip, öğleye doğru başlayacak devriye gezmeye, etrafı temizleyecek. Yılda bir kere toptan temizlik yapmak çok da zor olmasa gerek! :!:
Post Reply

Return to “Anketler”