Hocamız'ın Hadis Sohbetlerinden Esintiler

M. Es'ad Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Hocamız'ın Hadis Sohbetlerinden Esintiler

Post by Serid Ömer »

- Ey iman edenler!Her ne isteyeceksen,her ne konu da sıkıntınız var ise,sonurunuz var ise,çaresini devasını Cenab-ı Hak’tan isteyiniz.Ömrünüz de,bir defa da olsa hac görevinizi ifa ediniz;eğer tabii ki, maddi yönden güçlü iseniz;hac görevini Mekke de yaparken oraları ister yaya olarak olsun isterse,arabayla da,olsa yaptığınız ziyaretler de,bir çok sevaplar kazanacaksınız;günahlarınız silinecek;Cenab-ı Hak sizi cennet kazanmayı müjdelemektedir.Ama dünyada ki,kulluk hak ve hürriyetleriniz ayrıdır.Onların hesabı ahirette görülecektir.Bir de,iki Cuma arası işlenen günahlar silinir.Bunun için Cuma namazından sonra yedi ihlas,yedi felak,yedi nas sürelerini okumamız gerekir.Hac görevinden dönen kişileri karşılayınız;Onların sevabını alınız;Onlardan hakkınızda hayır dualarını isteyiniz!Ne mutlu bu güzel işleri yapabilenlere!
- Sana bir mal verildiği vakit ilk önce kendi ihtiyaçların ve sonra da,diğer ihtiyaç sahiplerine tasadduk ediniz.Fakiri ve yetimi koruyunuz,kollayınız daima yardımcı olunuz;koku cennetten gelmedir.Camiye giderken güzel koku sürününüz.Allah’ın şerrinden azabından,gazabından,ins’in,cinin,şeytanın,deccalın şerlerinden yine Allah’ın mağfiretine,rahmetine sığınırız.İnsanoğlu bazen bilerek,bazen de bilmeyerek hataya düşebilir,kusur edebilir bunun farkına vardı mı,hemen dönüp tevbe istiğfar etmeli;Cenab-ı Hakk’ın hidayetini,mağfiretini istemelidir.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kim kız sahibi olup da,eğer onu güzel yetiştirirse O ona öbür dünyada cehennem ateşine perde olur.Kız çocuğu kendisini koruyamaz,bu yüzden ailesi de,korkar endişelenir;eskiden bazı kişiler bakımı zor diye insanların bir çoğu kız çocuğu olmasını istemezmiş;ama eğer bilselerdi kız çocuklarını iyi terbiye edip dindar yetiştirirlerse,cennet onlara vacip olur;ne mutlu o kişilere kız evlatları sayesinde cenneti kazanmış olurlar;Kim Allah(c.c)hamdünü güzel yaparsa,şükrünü iyi ifa ederse,Allah’ın verdiği nimetleri anarsa,Cenab-ı Hak onun ecrini artırır.Başımızı gelen bela ve musibetler karşısında iyi sabır göstermeliyiz ki,mükafatını alabilelim.Cenab-ı Hak hastalık verdi mi,sabredin sonu mutlaka sizler için kurtuluş olacaktır.Eğer layıkı ile şükredersiniz işte o zaman nimetlerinizi artırırım.Bilin ki,her verilen nimet bizler için bir imtihan olduğunu da unutmayalım!Allah’ın bize vermiş olduğu sağlık sıhhat ve afiyetin kadrini kıymetini iyi bilelim;esasında hastalığın bizim için bir fırsat olduğunu da,sakın unutmayınız;hastalandığınız zaman hem kendiniz,hem de sevdikleriniz için dua ediniz;çünkü hastanın duası makbuldur;hatta onun iniltilemisi bile zikirdir diye bizlere Resûlüllah(s.a.v)hadislerinde bildiriyor;özellikle de Cuma günleri hasta ziyareti yapınız,kabir ziyareti yapınız;bu tutum ve davranış sizin için hayırlıdır,sevaplıdır,ganimettir;büyüklerinizi ,akrabalarınızı,komşularınızı,arkadaşlarınızı ziyaret ederek onların gönüllerini alınız.
-Allah(c.c)emrettiği işlerle meşgul olalım”fisebilillah”mallarınızla ve canınızlı İslâm yolunda mücadele ediniz,tasadduk ediniz,cihad ediniz.Allah’ın yasak ettiği işlerle meşgul olmayınız;onlardan uzak durunuz!Nefsinizi terbiye etmenin yollarını arayınız!Bu uğurda mücadeleden vazgeçmemeli,boş durmamalı,azimle gayretle çalışarak zamanımızı iyi değerlendirerek.Allah’ın yolunda yürümeliyiz.İslâm dinini öğrenmek içinde bol,bol kitap okumalıyız.Yüce Rabbim!mağfireti,rahmeti,hidayeti ile muamele eylesin.Amin.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Peygamberimiz(s.a.v)buyuruyorlar ki,hiçbir kul yok ki,bir fakire yardım edip de,karşılığını görmemiş olsun.Ama bu verdiğini yalnızca Allah Rızası için vermelidir.İşte o zaman ben o kulumun vücudunu cehennem ateşinden uzak tutarım.Cennetin girilecek olan bir çok kapıları vardır;bunlardan bazısından oruç tutanlar,bazısından anne ve babaya karşı iyi hizmetli davrananlar,bazısından ise namazlarını vaktinde ifa edenler,bazısından zekatını tam verenler,bazısından ise hac görevini ifa edenler ve Allah’tan gelen bela ve müsibetler karşısında sabredenler girecektir.Ayrıca gönül yapmanın İslâm dininde çok sevabı vardır;Bir Müslüman kardeşinin sıkıntısını gidermek;tabii ki bunları yaparken yalnızca Allah nızasını kazanmak amacında olmalısınız;yoksa yaptığınız iyilikler yardımlar boşa gider.Gönül yıkmak ise günah vebali ağırdır.Bu yüzden insanlara daima yardımcı olmalıyız.
-Seher vaktinde yatmayınız.Sabah ezanları ile kalkıp namazınızı icra ediniz.Yatarken de abdestli olmak çok sevaplı;eğer abdestli iken yatıp insan ölür ise şehitlik sevabını alır.Şeytanın izini takip etmeyiniz.O’nun sahte hileli oyunlarına alet olmayınız.Besmele çekip kalkınız ve ibadetinizi zamanında yapınız.Allah(c.c)çokca zikrediniz!Müslüman kardeşlerim!
-Ey iman edenler!Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı halde,insanlara gösteriş için malını sarfeden adam gibi,siz de sadakalarınızı başa kakarak ve (verdiğiniz kimseyi)inciterek boşa çıkarmayın.İşte bu şekilde mal sarfeden kimsenin durumu,üzerinde biraz toprak bulunan şu kayaya benzer ki,ona şiddetli bir sağanak(yağmur)isabet edince onu sert(çıplak)bir kaya halinde bırakır.(Bunun gibi gösteriş yapan ve verdiğini başa kakanlar ad)kazandıklarından bir şey elde edemezler.Zira Allah kafirler/nankörler topluluğunu doğru yola eriştirmez.
Bakara süre:2/264
-Bir tatlı söz ve(bir kusuru)bağışlama,peşinden eziyet(ve mihnet)gelen sadakadan daha hayırlıdır.Allah ganidir(bu tür sadakalara ihtiyacı yoktur),halimdir(cezalandırmayı ihmal etmez,ancak mühlet verir.)Bakara süre:2/263
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Peygamberimiz(s.a.v)muhacirlere müjdeler olsun size Mekke’den dinlerini yaşamak için göç ettiler ve orada İslâm dinini orada rahatça uyguladılar ve kurtuluşa erenler onlar oldu.
-Ayetlerimizi yalanlayıp da ona(inanmayıp)büyüklük taslayanlar var ya!Göğün kapıları onlar(ın ruhların)a açılmayacak ve halat iğne deliğinden girinceye kadar onlar cennete giremeyeceklerdir.İşte günahkarları böyle cezalandırırız. A’raf süre:40
-Müjdeler olsun,mehdi gelecek;kureyş kabilesinden biri olarak gelecektir.Mehdi(a.s)yeryüzüne geldiğinde öncelikle adaleti tesis edecek;yeryüzünde olan dertler sıkıntılar sona erecek;herkes doyacak,hem gözü,hem de gönlü doyacaktır.Bu bolluk ve bereket tam yedi-sekiz yıl sürecek sonra bu durum değişecek.Mehdi(a.s)vefat edecektir.
-Mahlukatından Allah’ın insanlarına gazab ettiği iki tip insan vardır.Bir adam ki,emirler ve amirler yanında otururlar;onların dediklerini tekrarlarlar(dalkavukluk)ederler.Bir diğeri de elinde verme gücü olduğu halde eşit bir şekilde dağıtmamak adam ayırmak,seçmek yanlış bir davranış sahibi olanı Cenab-ı Hak gazab eder,cezalandırır.Onun için kendi zararına bile olsa adaletten ayrılmayınız.İslâm’ın bir sırrı da adaletli olmaktır.
-Küfre sapanlar/inkar edenler:Sen,gönderilmiş(hak bir peygamber)değilsin derler.De ki:”Benimle sizin aranızda şahit olarak Allah ve yanında(ilahi)Kitab’ın ilmi bulunanlar yeter.
Ra’d süre:43
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah(c.c)eğer insana yardım etmezse doğru yolu bulamaz,şaşırır ve batıl yolda sürüklenir gider.Müslüman kişi uyanık olmalı her anını kontrol etmeli,yanlış yola sapmamalı;Cenab-ı Hakk’ın sevmediği işlerle meşgul olmamalı;İslâm’ın dışına çıkmamalıdır.Peygamberimiz(s.a.v)döneminde ki,sahabe,ensar ve muhacirler hep O’nun yolunu izlemişlerdir.Hayatlarında hep Resûlüllah’ı örnek almışlardır ve kurtuluşa erenler de onlardır.Bizlere de ne mutlu ki,Resûlüllah’ı rehber olarak göndermişdir.Bize düşen görev O’nun öğrettikleri ile amel etmektir.Resûlüllah’ı hayatına örnek alan kurtuluşa ermiş demektir.Her işin mutlaka aslını,doğrusunu öğrenin;öğrendiğiniz hadis-i şerifleri hayatınızda uygulamaya gayret gösteriniz.Bid’adlerden uzak durunuz.Peygamberimiz(s.av)sünnetlerine sıkı sıkıya sarılınız;aynısını tıpkısını tam olarak uygulayınız.
-Hayatınız da mutlaka kendinize uygun bir arkadaş ve dost seçiniz;bu dostlar yalnızca Allah rızası için olsun.Bulunduğunuz ortam mutlaka islam’i bir yapıda olsun ve olabildiğince iki değil üç kişi olmaya bakınız;çünkü iki kişi arasına şeytan girer;ama üç kişi olunca şeytan yaklaşamaz;sizler de mümkün olduğunca daima üç kişi olmaya bakınız.İşleriniz de orta yolu takip ediniz.İşinizi ehli olan kişilere emanet ediniz.Allah’ın yardımı üzerinize olsun.Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Zikirden gafil olmayınız;mümkün olduğunca Allah(c.c)ismini zikretmeye gayret gösteriniz.İnsanoğlu kulplu bir kulptur;boş kaldı mı,şeytan durmadan insanı Allah’ın sevmediği işlerle meşgul eyler;zamanınızı çok iyi değerlendiriniz;faydalı yararlı ilim dalları ile meşgul olunuz.İslâm’ın emir ve yasaklarını doğru kaynaklardan öğreniniz.Sizlere cemaat olmayı tavsiye ederim.Mesleğiniz de, ve diğer alanlar da yardım alınız;yapacağınız işin çok iyi araştırınız.Gelişmeleri çok iyi takip ediniz.O alanda ki,dergi makale ve kitapları değerlendiriniz.İbadet ederken de,topluluk oluşturunuz,cemaat olmaya bakınız;ev de ki ibadetlerinizde de,cemaat oluşturunuz;üzerinize Allah’ın rahmeti bol sevabı çok olacaktır;ayrıca aranız da muhabbet ve sevgi artacaktır.Allah’ın sevdiği mescidleri,camileri fırsat buldukça ziyaret ediniz.İbadetlerinizi orada ifa ediniz;hem sohbet hem de vaaz ve dini ilimleri oralarda tahsil edebilirsiniz.Bir Müslüman’ın bilmesi gereken dini ilmi çok iyi öğreniniz.Allah’ın beğendiği de siz de uyun ve uygulayınız.Allah’ın hükmüne karşı gelmeyiniz.Cenab-ı Hak güçlüdür,hüküm ve hikmet sahibidir.Bilmediğiniz her konu da konuşup da imanınızı tehlikeye sokmayınız;şirke düşmeyiniz;sözlerinizi seçerken çok dikkatli olunuz.Ya Rabbi!Bana hem dünya da,hem de ahirette senin rıza-i barini kazanan bahtiyar ve mesut kullarından eyle!Her zaman sabırlı azimli olmayı;verdiğin nimetler karşısında şükretmeyi nasip eyle!Günahlardan,haramlardan kaçmayı nasip ve müesser eyle!Amin.
-Ayet:(Onlar ki)Allah anıldığı zaman kalpleri titreyen,başlarına gelen(sıkıntı)lara sabreden,namazı dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden(hayır için)harcayanlardır. Hac süre:35
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kim bir ayıplı,kusurlu olan malın kusurunu söylemeden satarsa;daima Allah’ın kızgınlığına mazhar olur;melekler de o kişiyi durmadan rahatsız eder.Cenab-ı Hak bizleri iyi ve sağlam Müslüman yapsın.Peygamberimiz döneminde ki,insanların iradesi,ahlakı daha sağlam idi.Allah(c.c)bizi vermiş olduğu malın evladın kıymetini iyi bilelim;Allah’ın emrine uygun yaşayalım.o güzel cennetini dünyada iken kazanmış olalım.Allah(c.c)hepimizi Hak için çalışan halim,selim kullarından eylesin.Amin.Cenab-ı Hak bizleri nefsimizin şerrinden uzak eylesin.Amin madden manen işlerimiz tutarken güçlü ve kuvvetli eylesin.Amin.
-Peygamberimiz(s.a.v)bazen öyle bir hale bürünürdü ki,herkes bu durumdan etkilenir;O’nun şahsiyetinde toplanan sağlam bir duruş,muhabbetli bir yaklaşım;halim ve selimli yumuşak davranış sergilerdi;ama düşmanlarının karşısında da,heybetli bir arslan gibi,cesaretli yürekli olurdu;ümmetini vaaz ve nasihat ederken sesini yükseltir,gözleri kızarır onu dinleyen kişiler O’nun bu durumundan etkilenir korkar;öbür dünyada nasıl hesap vereceğim diye kendine çeki düzen verirdi.Bizler de,Peygamberimiz döneminde ki,sanki bize sesleniyor gibi muamele etmeliyiz;kendimize çeki düzen vermeli;Allah(c.c) emrine uygun hareket etmeliyiz;ahlakımızı da güzelleştirmeliyiz;Müslümanlar olarak daima güçlü olmalıyız;zalimlerin karşısında sağlam durmalıyız.İmanımızı korumalı,kollamalıyız.Korku ve ümit dengesini bünyemiz de iyi tesis etmeliyiz.Allah’ın sevdiği iyi ve hayırlı işlerle meşgul olmalıyız.Allah’ın rızasını kazanacak işlerle meşgul olmalıyız mü’min kardeşlerim!
-(Resûlüm!Kullarım sana beni soracak olurlarsa(bilsinler ki)ben,şüphesiz onlara çok yakınım.(İsterse gönlünden geçirsin)Bana dua edenin duasına icabet eder(kabul eder)im.O halde onlar da benim davetimi kabul ed(ip bana sebat)etsinler.Ta ki,bu sayede doğru yola(kurtuluşa)ulaşmış olsunlar. Bakara 2/186
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Cenab-ı Hak bizleri her türlü bela musibetlere karşı sabırlı olan kullarından eylesin!Ahirette de sağ salim olarak dünyasını heder etmeden cennetini kazanan kullarından eylesin!amin.Yatağınıza girdiğiniz zaman ayete’l-kürsi mutlaka okuyunuz!Birde yatarken de,abdest alıp öylece yatınız;sevabı sizin için bol olacaktır.Peygamberimiz(s.a.v)bana melekler gayb’den haber getirirler bunları ben görürüm!fakat siz cinlerin,şeytanların,yaptıklarını bildikleri siz bilemezsiniz.Çünkü sizin idrakınız ölçülüdür,sınırlıdır;Allah(c.c)insanları ölçülü ve sınırlı yaratmıştır.Peygamberlerin,meleklerin getirdiklerine inanın ki,imanınız eksik olmasın!İmanın şartlarını tam yerine getiriniz.Cenab-ı Hak mü’min kuluna belayı,musibeti üzerinde tutmaz.Bir ihmal ki,kabirde mü’min kulunun bedenini çürütmez!sevdiği kulunu her zaman korur ve kollardır.Bir diğer konu da adaletle hüküm veren bir padişaha da kabrinde iyi muamele eder;o sevdiği kullarının hastalıkları kaybolur,günahları dökülür ve tertemiz olur.Cenab-ı Hak’tan sağlık ve afiyet isteyiniz!Bizlerin imanını şeytana kaptırtmasın!dinimizi,akidemizi saptırtmasın!şeytana cinlere uyanlardan etmesin!Allah(c.c)yolunda izinde sağlam olan kullarından eylesin!amin.
-Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler,sana indirilen(Kur’an)ile sevinirler.Fakat gruplar içinde onun bir kısmını inkar eden/kabul etmeyen kimseler de vardır.(Resûlüm!)De ki:”Bana ancak Allah’a kulluk etmem ve O’na asla ortak koşmam emredildi.Sizi,ancak O’na çağırıyorum,dönüş(üm)de ancak O’nadır. Rad süre:13/36
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Peygamber Efendimiz(s.a.v)hem eşlerine,hem cariyelerine karşı ölçülü,seviyeli,hoşgörülü,sevecen bir şekilde muamele ederdi;daima yumuşak halli bir tutum içinde hareket ederdi;onların ev işlerinde yardımcı olurlardı.Siz erkeklerde eşlerinize yardımcı olunuz.Nereye bağlanırsanız oranın kulu kölesi olursunuz;eğer kargaya tabi olursanız o sizi leşlerin olduğu yere götürür;bu yüzden kimin yolunda yürüyorsanız ona göre dikkat ediniz;adımlarınızı dikkatli ve sağlam atınız;insanoğlunun her zaman ikinci bir şansı olmayabilir;geriye dönemezsiniz,ileriye de gidemezsiniz;bir yol gösteren olmayınca,şaşırır kalırsınız;bu yüzden dünyada hareket ederken her işinizin İslâmi ölçüler içinde olmasını çalışınız;gayret gösteriniz.Günahtan,haramdan,hatadan hemen acilen dönmenin çaresine bakınız;fani olan bu alem bazen hataları kabul etmez;nefislerinizi terbiye ekmenin yolunu tutunuz.Gözünüzü,aklınızın dimağını iyice açın gerçekleri iyi görün;doğru yolu bulmak daima mücadele ediniz.Başkası sizin sorumluluğunuzu almaz ve size her zaman yardımcı da olmaz.
-Elif,Lâm,Ra.Bu(Kur’an,öyle)bir Kitab’dır ki,onu sana;insanları Rablerinin izniyle(her türlü kişisel ve toplumsal)karanlıklardan aydınlığa;eşsiz galip ve övgüye layık olan(Allah’)ın yoluna çıkarman için indirdik.
-O Allah ki,göklerde olan ve yerde olan şeyler(in hepsi)ancak O’nundur.(Uğrayacakları)şiddetli azaptan dolayı vay küfre sapanların haline! İbrahim;14/1-2
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Cenab-ı Hak’tan sağlık sıhhat ve afiyet isteyiniz!Cenab-ı Hak bizi dinimizi akidemizi saptırtmasın,şeytana,cinlere,Mesih-i deccale,nefsimize uydurtmasın!amin.Allah(c.c)yolundan izinden istikametinden ayırmasın!istikameti sağlam olan kullarından eylesin!amin.Duaların kabul olunduğu vakitler vardır.Bunların vakitleri ezanla kamet arası;seher vakitleri,kandil geceleri,cuma günleri özellikle de ikindi ile akşam arası dualarınız geri çevrilmeyecektir.Bir vakit de güneşin doğuşu ile işrak vakti arasında ki,vakit de dua etmek güzel bir alışkanlıktır;bol sevaplıdır,bereketlidir,faziletlidir.Bir de güneşin batışına yakın zaman,bir de uykunun tatlı olduğu vakit de kalkıp teheccüd namazı kılmak ve dua ve niyazda bulunmak çok sevaplıdır.Sizlere bir çok yarar ve fayda sağlayacaktır.
-Resûlüllah(s.a.v)söylemediği bir şeyi söylemek ne büyük bir günah ve o kişi için bir azaptır.Hadis ilmi çok hashas bir konudur;söyleyen kişinin yani ravinin sağlamlığı incelenir ve o nisbette tanzim ve tasvir edilirek belirtilir;doğruluğu tesbit edilmiş olur.Bu hadis ilmini öğrenmekte bir çok ecir ve sevap vardır.
-Ayet:Onlar(gece namazı için)yataklarından kalkarlar,korkarak ve umarak Rablerine yalvarırlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan da(hayır yolunda)harcarlar.Secde süre:16
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Eskiden insanların abdest alması bile zor olduğu halde insanlar suyun temizliğine mescidlerin temizliğine üst baş temizliğine önem verirlerdi.Şimdi Müslüman kardeşlerimiz temizliğe gereken önemi vermiyorlar.Aslında ilmin temeli biz de Osmanlıdadır.Bu milletin özünde olan imanına dokunmayacaksın.Kim dinin inceliklerini öğrenip tahsil ederse Allah(c.c)onun tasasını üzüntüsünü giderir.Onu ummadığı yerden rızıklandırır.Bolluğu berekete,afiyete kavuşturur.
-Kim Müslümanı kötülerse cehennemin dibini boylar.Kim de bir Müslümanda olmayan şeyleri isnad ederse,överse hata eder.Gıybet çok kötü bir alışkanlaktır.Dilinize sahip çıkınız.
- Kim ilim öğrenmek için hakkı savunmak için batılı bilip hakkı seçip onu da diğer insanlara öğretirse büyük ecir ve sevaplar kazanır. 40 yıl abid’in sevabını alır. Dine hizmet etmek için hidayet yolunu bulmak için ilim öğrenirse de büyük ecir ve sevap vardır. Ancak niyetiniz aleminiz sağlam olacak.
- Ramazanda ve diğer zamanlarda diğer zamanlarda dahil haramlardan, yasaklardan insanoğlu kaçmalıdır. Allah'ın emrine uygun işlerle meşgul olunuz. Resullulah’ı ziyaret ettiğinizde günahlarınız silinip tertemiz olacaksınız. Müslümanların her daim kardeş olması lazım’bu kardeşliği hiçbir olay ve hadise bozmamalıdır. İçkinin zerresi bile haramdır. Azı da çoğuda haramdır. Faiz almada vermekte İslam dininde haramdır. Allah bizi hertürlü haram ve yasaklara uymaktan kurtarsın namazlarınızı ve ibadetlerini zamanında yapanlardan eylesin.Gözlerinizi harama bakmaktan uzak tutun hem kadına hem erkeğe yasaktır. Gözlerinize sahip çıkınız. Allah bizi bu dünyada mü'min-i kamil olarak dünyada iken cennetini kazanan bahtiyar kullardan eylesin. Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İslâm’ın emrini her zaman yerine getirmeye çalışalım ki,bildiğimiz veya bilmediğimiz daha nice kötü huy ve alışkanlıklardan kolayca kurtulabilelim.İnsanoğlu eğer kötü huy ve alışkanlıklarını bırakmazsa iyi huylara bezenemez.Ancak Allah’ın ismini çokça zikrederek O’nun sevgisini ve muhabbetini kazanırız.Zikrullah şifadır;en güzel ibadetlerden biridir;nimetlerin en büyüğüdür;aklın başı insanlarla iyi geçim sürdürmek en iyisidir.Allah’ın hazineleri nimetleri sonsuzdur;insanın gücü yetmediği halde iyi niyet ve dürüstlüğü sayesinde bir çok hayır ve hasenata kavuşur.Bir çok ecir ve sevaplar kazanır.Cenab-ı Hak yaptığın bir kötülüğü yalnızca bir olarak yazarken;yapmadığın halde bir hayır ve iyiliğin sevabını hemen ertelemeden yazar;hatta bazen kat ve kat fazlasıyla verir.Bir de Cenab-ı Hak sevmediği şeylerden birisi de,makam ve mevkisi için dalkavukluk yapanları sevmez;gösteriş ve makam hırsı insanları tehlikeli yerlere götürür;günaha bulaştırır;kötü söz söylettirir;şeytanın esiri yapar.Bu yüzden sözlerinize sahip çıkınız;içiniz ve dışınız bir olsun sevgili dostlarım!
-Allah,iman edenlerin dostu ve yardımcısıdır;onları(küfür,şirk,materyalizm ve her türlü batıl yaşantı ve zihniyetin)karanlıklarından aydınlığa çıkarır.Kafirlerin dostları da tağut(Allah’tan uzaklaştıran ve emirlerini yapmaktan men edenler)dir ki,onlar da onları aydınlıktan(nurlu yoldan)çıkarır karanlıklara(sokar).Onlar,ateş ehli(cehennemlik)tirler;onlar orada ebedi olarak kalacaklardır. Bakara süre:2/257
- İslâm,gerçekçi bir dindir;hayal ve sadece vehimden ibaret olan idealler alemine iltifat etmez.Aksine insanlarla beraber gerçeğin ve gerçekliğin sağlam zemininde durur.Öte yandan insanlara kanatlı meleklermiş gibi muamele etmez;bilakis onları,fıtri ihtiyaçları olan ve sosyal hayat içinde yer alan bir beşer olarak değerlendirir ve onlara buna uygun olarak muamele eder.
-Ey iman edenler!Hepiniz(çekişmeyi bırakıp Kur’an’ın prensiplerin de toplanarak İslâm ile,toplumsal ve evrensel)barışa/güvenliğe(tam anlamıyla İslâm’a)girin,şeytanın(ve benzerlerinin)izinden gitmeyin.Çünkü o,size apaçık bir düşmandır. Bakara süre:2/208
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Mü’min kişi hasta olduğu zaman aslında bir çok ecir ve sevaplara nail olur.Cenab- Hak gelen hastalığından dolayı şaşarım şikayet ettiği için;bilseydi bu hastalık onun için günahlaraına kefaret olacaktı.İnsanoğlu bu dünya hayatında bir çok sıkıntı ve acılara,dertlere müzdarip olur;bize düşen ancak bunlar için sabretmek,boyun eğmek düşer.Çünkü sonunda kurtuluş vardır.Cenab-ı Hak bizlerin halini çok iyi bildiği için hayrımız için hastalık gönderiyor;bunu iyi biliniz!Aslında eğer sabredersek ve O’nun emirlerine uygun yaşar isek bir çok maddi ve manevi rahatsızlıklarımızın sona ereceği gün gibi aşikardır.İslâm insanın bir tarafını gedik bırakmıyor;insan-ı kamil yapıyor,istenilen kıvama getiriyor,nizama,hayata,tanzim ve teşekkül noktasında yardımcı oluyor.Cenab-ı Hak bu dünyayı bizim için tanzim ve takdir eylemiş;biz aciz kullarına ancak emir ve yasaklarına uygun yaşamak düşer.Bu dünya hayatının bir imtihan olduğunu asla unutmayınız!Bu sınav iyi not almaya bakınız!Allah’a tam anlamıyla teslimiyet ve din-i mübine hizmet etmek,ibadet amel ve daha bir çok konu da,islâm’ın öngördüğü şekilde hareket etmemiz lazımdır.Bütün bunları yapmak için cesaretinizi,sağlığınızı,ahlakınızı,metanetinizi,azminizi yitirmeyiniz.Cenab-ı Hak’tan af ve afiyet isteyiniz.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah’a karşı olduğunuz ihsan sahasında isteklerimiz karşısında dünyalık ve ahiretlik ihtiyaçlarınızı da,Allah’tan isteyiniz.Pantolonuzun tasması kopsa da yine onu Cenab-ı Hak’tan isteyiniz.Her türlü ihtiyaçlarımızı Allah’tan isteyeceğiz.Bizleri her daim Cenab-ı Hakk’a ihtiyacımız vardır.Bu yüzden isteme mercisinin yalnızca Cenab-ı Hak olduğunu sakın unutmayınız.Eğer Cenab-ı Hak isterse bizi batırır;yerimize yeni bir kavim yaratır.Dünya iken imtihan edildiğinizin daima farkına varınız.Bakırsınız sabırdan,bakarsınız şükürden,bakarsınız bela ve musibetten,bakarsınız hastalıktan,yaşlılıktan,bakarsınız afet zelzele felaketinden,hiç anlamazsınız sonumuz bir anda hüsran olmuş;bu yüzden daima temkinli olmalıyız!Allah’ın emrinin dışına çıkmamalıyız;ne şekilde imtihan edildiğimiz bilinmez.Eğer Cenab-ı Hak hastalık vermişse sabırlı olmalıyız;aslında hastalığımızın her devresi kişi için bir mükafat fayda ve yarar vardır.Hastalığından kurtulduğunda ise günahlarından temizlenmiş süt gibi apak olmuştur.Hasta kişileri ziyarete gidiniz.Onların dualarını isteyiniz.Çünkü onların duaları kabul olur.Bir bilseniz hastalığınız da sizin için birçok ecir ve sevap vardır.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Cenab-ı Hak bizlere Kur’an’ı Kerim-i öğrenmeyi tavsiye ediyor;emrediyor bizlerin hayrı,güzelliği,sağlığı,afiyeti iki cihan saadetini ancak ona uyarak elde edebiliriz.Dünya hayatımızı ona göre tasnif,tanzim ederek şekillendirmeliyiz ki,cenneti kazanabilelim arkadaşlarım!Allah-u Teala Hazretleri bizlere peygamberleri,mürşidleri,velileri,sıddıkları doğru yolda gidelim diye göndermiştir.Bizler bu yolda sağlam durmalıyız.Uyurken gördüğümüz rüyaların bir kısmı rahmani,bir kısmı şeytani olabilir;bunların şerrinden korunmak için yatmadan önce ayete-l kürsüyü okumamız lâzım!ve gördüğümüz her rüyayı başkalarına anlatmamalıyız.O rüyanın tabiri yanlış edebilir;bu yüzden bundan sakınınız!
-Peygamberimiz(s.a.v)her haliyle bizler için en güzel örnek davranışları vardır.Bunlardan iyi örnek almalı,O’nun hayatının her evresini her dönemini her anını dikkatle incelemeli;ibretle bakıp,hikmetli faydalı,yararlı yönlerini tesbit etmeli;O’nun sıfatlarını,alışkanlıklarını,güzelliklerini örnek alarak uygulamalıyız ki,iki cihan mutluluğuna saadetine erebilelim sevgili arkadaşlarım!Müslüman kişi eliyle,diliyle,beliyle,güzel huy ve alışkanlıklarıyla daima örnek alınan kişi olmalıdır.Resûlüllah(s.a.v)buyuruyorlar ki,bir adam hoşa gitmeyen şeylerden,belalardan,sıkıntılardan,ziyandan,zarardan,ezalardan şikayetçi olmazsa;sabrederse işte o zaman birçok sevaplara kazanıyor.Müslümana gelen tüm bu ezaların bir imtihan olduğunu da sakın unutma!Bunlara katlan işte o zaman Allah(c.c)nezdinde senin derecen ve makamın artacaktır,yüselecektir.Fakat siz bunu her daim akıl edip kavrayamaz,idrak edemezsiniz.Peygamberimiz de,zamanın da,birçok eza ve cefalar çekmiş bunlardan dolayı imtihan edilmiştir.Bizlerin yapması gereken bela gelince sabretmek,nimet verilince de,şükür ediniz;yoksa size verilen tüm bu güzellikler,iyilikler bir anda kaybolur gider anlamazsınız.İyi şeyleri istemek,dilemek,beklemek hakkımız fakat bunu kullardan istemeyiniz.Ancak Cenab-ı Hak’tan isteyiniz;her ne isteyecek,dileyecek,arzunuz var ise Allah(c.c)yardım isteyiniz dua ve niyaz da,bulununuz!mutlaka karşılığı göreceksiniz sevgili dostlarım!
Post Reply

Return to “Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A”